This article relates to a competition, national team or organisational matter associated with the FMF. Click here for further information.

2022–23 FMF Champions' League

From MicrasWiki
Jump to navigationJump to search

The 2022–23 FMF Champions' League will be the eleventh edition of the FMF Champions' League, and the second under a new format. It will begin in October 2022 with the group stage and will culminate with the final in May 2023. Thirty-two teams will participate in the competition.

Allocation of clubs

The number of berths awarded to each FMF member depends on that nation's FMF club coefficient. The ten highest-ranked leagues will receive two berths each, with the next seven-best ranked leagues receiving one berth each. The four continental Champions' League winners and the FMF Champions' League holders will qualify regardless of coefficient or league position. Should a Champions' League winner also qualify by virtue of its league position, then the Champions' League winner's berth will be reallocated to the next-highest ranked league that has not yet qualified.

Pos. Nation Coeff. Places
1 Craitland Craitland 57.583 2 (+1 WCL)
2 Senya Senya 44.336 2 (+1 ACL)
3 Mercury Mercury 33.807 2
4 Floria Floria 31.771
5 Talenore Talenore 29.642 2 (+1 ECL)
6 Sanama Sanama 24.153 2
7 Tellia Tellia 22.323
8 Thraci Confederation Thraci Confederation 21.219 2 (+1 CCL)
9 Calbion Calbion 18.472 2

Pos. Nation Coeff. Places
10 Phinbella Phinbella 16.684 2
11 Natopia Natopia 15.365 1
12 Castilona Castilona 10.063
13 Unified Governorates Unified Governorates 9.672
14 Hurmu Hurmu 9.623
15 Qavaqaqqaqqaniitqeqertaq Qavaqaqqaqqaniitqeqertaq 9.532
16 Elwynn Elwynn 9.265
17 Merenolitovina Merenolitovina 7.614
18 Osktrava Osktrava 5.854

List of qualified teams

Entered in Group stage
Craitland Cherry Trees FC (1st)TH Floria Dragonmoor FC (1st) Tellia Vecchiacittà Calcio (2nd) Natopia Butter Cow City Eucas (1st)
Craitland Sverige Tiem FC (WCL) Floria Northcliff City (2nd) Thraci Confederation Erciyes FK (CCL) Castilona Girotiva CF (1st)
Craitland Eĵars Town FC (2nd) Talenore Auraa FC (ECL) Thraci Confederation Akyar Gençlikspor (1st) Unified Governorates Liveried Sporting Entertainments Corporation of Lachmeren (1st)
Senya Urzi Magalatska FK (ACL) Talenore Blue Valley FC (1st) Thraci Confederation Linyit FK (2nd) Hurmu FC Kaupang (1st)
Senya Jogasim Revolution FC (1st) Talenore Shujima Talnûr'i KP (2nd) Calbion Pentyre Dragons (1st) Qavaqaqqaqqaniitqeqertaq Ilulisaq-46 (1st)
Senya King's Lynn Town FC (2nd) Sanama Siccre Calcio (1st) Calbion Arwyn Llysthur (2nd) Elwynn Farvælska (1st)
Mercury Tow Law FC (1st) Sanama AC Siccre Imperiale (2nd) Phinbella Frostfire Cyborges FC (1st) Merenolitovina Maccabiah Klymenburg (1st)
Mercury Cook Island FC (2nd) Tellia AC Scoglitto (1st) Phinbella RTP Adiwira FC (2nd) Osktrava Dukla Požun (1st)

Group stage

Pot 1 (CL title holders + Top 3 Domestic Champions)

Pot 2

Pot 3

Pot 4


  • ^ A As Cherry Trees FC won both the 2021–22 FMF Champions' League and the 2022 CrFA League 1, the vacated Pot 1 spot was granted the domestic champions of the fourth best ranked league, Floria.
  • Group A

    Team Pld
    W D L GF GA GD Pts Qualification
    Craitland Sverige Tiem FC 6 3 2 1 10 5 +5 11 Advances to round of 16
    Floria Northcliff City 6 3 2 1 8 5 +3 11
    Tellia Vecchiacittà Calcio 6 2 2 2 6 7 −1 8  
    Talenore Shujima Talnûr'i KP 6 1 0 5 7 14 −7 3
    Group A results

    4 October 2022
    Sverige Tiem FC Craitland 1 – 1 Floria Northcliff City
    Ramirez Goal 52' Dräsen Goal 43'

    4 October 2022
    Vecchiacittà Calcio Tellia 2 – 1 Talenore Shujima Talnûr'i KP
    Motley Goal 22'
    E. Shula Goal 61' (o.g.)
    Kalani Goal 86'

    18 October 2022
    Vecchiacittà Calcio Tellia 1 – 1 Craitland Sverige Tiem FC
    Sgarbini Goal 37' Sonetti Goal 72'

    18 October 2022
    Shujima Talnûr'i KP Talenore 2 – 1 Floria Northcliff City
    Wilamu Goal 15'
    Shula Goal 53'
    Tosha Goal 68'

    1 November 2022
    Shujima Talnûr'i KP Talenore 1 – 3 Craitland Sverige Tiem FC
    Wilamu Goal 41' Zvet Goal 26'
    Ramirez Goal 39'
    Sonetti Goal 65'

    1 November 2022
    Northcliff City Floria 1 – 0 Tellia Vecchiacittà Calcio
    Hunt Goal 62'

    15 November 2022
    Sverige Tiem FC Craitland 2 – 0 Talenore Shujima Talnûr'i KP
    Zvet Goal 14'
    Jonsen-Tórsen Goal 87'

    15 November 2022
    Vecchiacittà Calcio Tellia 0 – 0 Floria Northcliff City

    29 November 2022
    Sverige Tiem FC Craitland 2 – 0 Tellia Vecchiacittà Calcio
    Ramirez Goal 18'
    Đorđević Goal 33'

    29 November 2022
    Northcliff City Floria 3 – 1 Talenore Shujima Talnûr'i KP
    Trueman Goal 45'
    Tosha Goal 67'
    ʻAkoni Goal 89' (o.g.)
    Wilamu Goal 54'

    13 December 2022
    Northcliff City Floria 2 – 1 Craitland Sverige Tiem FC
    Dräsen Goal 43'61' Ramirez Goal 28'

    13 December 2022
    Shujima Talnûr'i KP Talenore 2 – 3 Tellia Vecchiacittà Calcio
    Kalani Goal 12'
    Mollupa Goal 37'
    Motley Goal 31'
    Llwrran Goal 49'
    Sgarbini Goal 72'

    Group B

    Team Pld
    W D L GF GA GD Pts Qualification
    Senya Jogasim Revolution FC 6 5 1 0 16 5 +11 16 Advances to round of 16
    Sanama Siccre Calcio 6 2 1 3 4 6 −2 7
    Elwynn Farvælska 6 2 1 3 13 16 −3 7  
    Castilona Girotiva CF 6 1 1 4 8 14 −6 4
    Group B results

    4 October 2022
    Jogasim Revolution FC Senya 5 – 3 Elwynn Farvælska
    Danetskë Goal 9'72'
    Mahler Goal 45'
    Maytek Goal 58'
    Vega Goal 79'
    Hussein Goal 2'53' (pen.)
    Emiri Goal 12'

    4 October 2022
    Siccre Calcio Sanama 1 – 1 Castilona Girotiva CF
    Picardie Goal 33' Rocadenbosch Goal 17'

    18 October 2022
    Siccre Calcio Sanama 0 – 2 Senya Jogasim Revolution FC
    Danetskë Goal 17'40'

    18 October 2022
    Girotiva CF Castilona 4 – 2 Elwynn Farvælska
    Fargas Goal 16'
    Rocadenbosch Goal 25'27'
    Altés Goal 62'
    Hussein Goal 35' (pen.)
    Emiri Goal 41'

    1 November 2022
    Girotiva CF Castilona 0 – 3 Senya Jogasim Revolution FC
    Danetskë Goal 21'25'74' (pen.)

    1 November 2022
    Farvælska Elwynn 1 – 0 Sanama Siccre Calcio
    Hussein Goal 17'

    15 November 2022
    Jogasim Revolution FC Senya 3 – 0 Castilona Girotiva CF
    Danetskë Goal 39'
    Mahler Goal 75'
    Præla-Fadazareh Goal 82'

    15 November 2022
    Siccre Calcio Sanama 2 – 1 Elwynn Farvælska
    De Luca Goal 35'
    Fambucci Goal 71'
    Lejlunai Goal 63'

    29 November 2022
    Jogasim Revolution FC Senya 1 – 0 Sanama Siccre Calcio
    Danetskë Goal 32'

    29 November 2022
    Farvælska Elwynn 4 – 3 Castilona Girotiva CF
    Hussein Goal 28'47'
    Emiri Goal 60'
    Tzipris Goal 73'
    Fargas Goal 17'
    Rocadenbosch Goal 40'
    Sveinbjarnar Goal 68' (o.g.)

    13 December 2022
    Farvælska Elwynn 2 – 2 Senya Jogasim Revolution FC
    Hussein Goal 58'
    Sveinbjarnar Goal 86'
    Mëa Goal 11'
    Keĵinz Goal 23'

    13 December 2022
    Girotiva CF Castilona 0 – 1 Sanama Siccre Calcio
    De Luca Goal 75'

    Group C

    Team Pld
    W D L GF GA GD Pts Qualification
    Mercury Tow Law FC 6 6 0 0 15 0 +15 18 Advances to round of 16
    Merenolitovina Maccabiah Klymenburg 6 1 3 2 3 5 −2 6
    Talenore Blue Valley FC 6 1 2 3 6 7 −1 5  
    Thraci Confederation Akyar Gençlikspor 6 0 3 3 1 13 −12 3
    Group C results

    4 October 2022
    Tow Law FC Mercury 1 – 0 Talenore Blue Valley FC
    Miller Goal 36'

    4 October 2022
    Maccabiah Klymenburg Merenolitovina 0 – 0 Thraci Confederation Akyar Gençlikspor

    18 October 2022
    Maccabiah Klymenburg Merenolitovina 0 – 1 Mercury Tow Law FC
    Fresnel Goal 45'

    18 October 2022
    Akyar Gençlikspor Thraci Confederation 1 – 1 Talenore Blue Valley FC
    Yılmaz Goal 73' Siasi Goal 24'

    1 November 2022
    Akyar Gençlikspor Thraci Confederation 0 – 4 Mercury Tow Law FC
    Fitzgerald Goal 42'
    Fresnel Goal 53'
    Miller Goal 71'
    Vine Goal 80'

    1 November 2022
    Blue Valley FC Talenore 0 – 0 Merenolitovina Maccabiah Klymenburg

    15 November 2022
    Tow Law FC Mercury 5 – 0 Thraci Confederation Akyar Gençlikspor
    Fresnel Goal 6'
    Broadbent Goal 28'
    Miller Goal 45'72'
    Sharp Goal 85'

    15 November 2022
    Maccabiah Klymenburg Merenolitovina 3 – 2 Talenore Blue Valley FC
    Ayreoonion Goal 59' (o.g.)
    Daniélou Goal 71'
    Bruno Goal 90'
    Farrokhzad Goal 18'
    Siasi Goal 79'

    29 November 2022
    Tow Law FC Mercury 2 – 0 Merenolitovina Maccabiah Klymenburg
    Miller Goal 22'
    Broadbent Goal 79'

    29 November 2022
    Blue Valley FC Talenore 3 – 0 Thraci Confederation Akyar Gençlikspor
    Siasi Goal 11'60'62'

    13 December 2022
    Blue Valley FC Talenore 0 – 2 Mercury Tow Law FC
    Miller Goal 4'27'

    13 December 2022
    Akyar Gençlikspor Thraci Confederation 0 – 0 Merenolitovina Maccabiah Klymenburg

    Group D

    Team Pld
    W D L GF GA GD Pts Qualification
    Unified Governorates Liveried Sporting Entertainments Corporation of Lachmeren 6 4 1 1 13 7 +6 13 Advances to round of 16
    Sanama AC Siccre Imperiale 6 3 2 1 7 6 +1 11
    Mercury Cook Island FC 6 2 3 1 8 5 +3 9  
    Talenore Auraa FC 6 0 0 6 2 12 −10 0
    Group D results

    4 October 2022
    Auraa FC Talenore 0 – 1 Mercury Cook Island FC
    Tahir Goal 80'

    4 October 2022
    Liveried Sporting Entertainments Corporation of Lachmeren Unified Governorates 3 – 1 Sanama AC Siccre Imperiale
    Forester Goal 26'
    Talbot Goal 39'
    Halbedan Goal 73'
    Arnoldi Goal 64'

    18 October 2022
    Liveried Sporting Entertainments Corporation of Lachmeren Unified Governorates 3 – 0 Talenore Auraa FC
    Talbot Goal 61'
    A. Segler-1 Goal 72'
    Tanner Goal 78'

    18 October 2022
    AC Siccre Imperiale Sanama 0 – 0 Mercury Cook Island FC

    1 November 2022
    AC Siccre Imperiale Sanama 2 – 1 Talenore Auraa FC
    Shalo Goal 68'
    Arnoldi Goal 76'
    Axmabam Goal 22'

    1 November 2022
    Cook Island FC Mercury 2 – 3 Unified Governorates Liveried Sporting Entertainments Corporation of Lachmeren
    W. Fizeau-Blake Goal 3'
    Hanbury Goal 21'
    Forester Goal 31'
    Edg. Segler-2 Goal 74'
    J. Majeed Goal 90'

    15 November 2022
    Auraa FC Talenore 0 – 1 Sanama AC Siccre Imperiale
    Coult Goal 46'

    15 November 2022
    Liveried Sporting Entertainments Corporation of Lachmeren Unified Governorates 1 – 1 Mercury Cook Island FC
    Forester Goal 24' Tahir Goal 77'

    29 November 2022
    Auraa FC Talenore 1 – 2 Unified Governorates Liveried Sporting Entertainments Corporation of Lachmeren
    Ivrahimion Goal 14' H. Segler-2 Goal 70'
    Talbot Goal 78'

    29 November 2022
    Cook Island FC Mercury 1 – 1 Sanama AC Siccre Imperiale
    Dureau Goal 72' Castelli Goal 87'

    13 December 2022
    Cook Island FC Mercury 3 – 0 Talenore Auraa FC
    Tahir Goal 19'
    Yatesby Goal 70'79'

    13 December 2022
    AC Siccre Imperiale Sanama 2 – 1 Unified Governorates Liveried Sporting Entertainments Corporation of Lachmeren
    Arnoldi Goal 2'
    Muqen Goal 81'
    Talbot Goal 38'

    Group E

    Team Pld
    W D L GF GA GD Pts Qualification
    Phinbella RTP Adiwira FC 6 5 0 1 15 8 +7 15 Advances to round of 16
    Hurmu FC Kaupang 6 3 2 1 5 2 +3 11
    Senya Urzi Magalatska FK 6 2 2 2 10 7 +3 8  
    Osktrava Dukla Požun 6 0 0 6 3 16 −13 0
    Group E results

    4 October 2022
    Urzi Magalatska FK Senya 1 – 2 Phinbella RTP Adiwira FC
    Kischt Goal 66' Marɂdzukiɂ Goal 14'
    Koė Cosma Goal 35'

    4 October 2022
    FC Kaupang Hurmu 3 – 1 Osktrava Dukla Požun
    Riihijärvi Goal 29'
    Kilpi Goal 32'
    Malý Goal 51' (o.g.)
    Havel Goal 3'

    18 October 2022
    FC Kaupang Hurmu 0 – 0 Senya Urzi Magalatska FK

    18 October 2022
    Dukla Požun Osktrava 0 – 2 Phinbella RTP Adiwira FC
    Badr Goal 77'
    Marɂdzukiɂ Goal 85'

    1 November 2022
    Dukla Požun Osktrava 0 – 2 Senya Urzi Magalatska FK
    Čagelhîmer Goal 61'
    d'Oliviera Goal 68'

    1 November 2022
    RTP Adiwira FC Phinbella 1 – 0 Hurmu FC Kaupang
    Badr Goal 34'

    15 November 2022
    Urzi Magalatska FK Senya 3 – 0 Osktrava Dukla Požun
    Čagelhîmer Goal 33'
    Ƨarkœvič Goal 45'
    Vrandela Goal 61'

    15 November 2022
    FC Kaupang Hurmu 1 – 0 Phinbella RTP Adiwira FC
    Lämsäa Goal 9'

    29 November 2022
    Urzi Magalatska FK Senya 0 – 0 Hurmu FC Kaupang

    29 November 2022
    RTP Adiwira FC Phinbella 5 – 2 Osktrava Dukla Požun
    M.V.V. Flynn Goal 16'
    Marɂdzukiɂ Goal 45'68'
    Smutný Goal 76' (o.g.)
    M.P. Flynn Goal 83' (pen.)
    Havel Goal 37'
    Horník Goal 64'

    13 December 2022
    RTP Adiwira FC Phinbella 5 – 4 Senya Urzi Magalatska FK
    M.P. Flynn Goal 8'59' (pen.)
    Vankarlënœ Goal 53' (o.g.)
    Marɂdzukiɂ Goal 84'
    M.V.V. Flynn Goal 90'
    Vrandela Goal 21' (pen.)79'
    Ƨarkœvič Goal 36'
    d'Oliviera Goal 68'

    13 December 2022
    Dukla Požun Osktrava 0 – 1 Hurmu FC Kaupang
    Lämsäa Goal 18'

    Group F

    Team Pld
    W D L GF GA GD Pts Qualification
    Craitland Cherry Trees FC 6 4 2 0 19 1 +18 14 Advances to round of 16
    Calbion Pentyre Dragons 6 3 2 1 6 2 +4 11
    Natopia Butter Cow City Eucas 6 2 2 2 4 4 0 8  
    Qavaqaqqaqqaniitqeqertaq Ilulisaq-46 6 0 0 6 0 22 −22 0
    Group F results

    4 October 2022
    Cherry Trees FC Craitland 2 – 0 Calbion Pentyre Dragons
    Foxon Goal 16'44'

    4 October 2022
    Butter Cow City Eucas Natopia 1 – 0 Qavaqaqqaqqaniitqeqertaq Ilulisaq-46
    von Bagelberry Goal 41'

    18 October 2022
    Butter Cow City Eucas Natopia 1 – 2 Craitland Cherry Trees FC
    von Bagelberry Goal 6' (pen.) Foxon Goal 79'
    Neil Goal 90'

    18 October 2022
    Ilulisaq-46 Qavaqaqqaqqaniitqeqertaq 0 – 1 Calbion Pentyre Dragons
    Huw Goal 36'

    1 November 2022
    Ilulisaq-46 Qavaqaqqaqqaniitqeqertaq 0 – 8 Craitland Cherry Trees FC
    Foxon Goal 11'49'53'
    Neil Goal 14'
    Donatello Goal 67'
    Morgan Goal 72'87'
    Xvarts Goal 75'

    1 November 2022
    Pentyre Dragons Calbion 2 – 0 Natopia Butter Cow City Eucas
    ab Howard Goal 29'
    Verion Goal 90'

    15 November 2022
    Cherry Trees FC Craitland 7 – 0 Qavaqaqqaqqaniitqeqertaq Ilulisaq-46
    Foxon Goal 21'25'34'
    Neil Goal 38'54'
    Spanu Goal 70'
    Jancqist Goal 83'

    15 November 2022
    Butter Cow City Eucas Natopia 0 – 0 Calbion Pentyre Dragons

    29 November 2022
    Cherry Trees FC Craitland 0 – 0 Natopia Butter Cow City Eucas

    29 November 2022
    Pentyre Dragons Calbion 3 – 0 Qavaqaqqaqqaniitqeqertaq Ilulisaq-46
    Huw Goal 44'45'
    ab Howard Goal 65'

    13 December 2022
    Pentyre Dragons Calbion 0 – 0 Craitland Cherry Trees FC

    13 December 2022
    Ilulisaq-46 Qavaqaqqaqqaniitqeqertaq 0 – 2 Natopia Butter Cow City Eucas
    von Bagelberry Goal 76'85'

    Group G

    Team Pld
    W D L GF GA GD Pts Qualification
    Senya King's Lynn Town FC 6 4 1 1 10 3 +7 13 Advances to round of 16
    Floria Dragonmoor FC 6 3 3 0 12 4 +8 12
    Calbion Arwyn Llysthur 6 1 2 3 6 8 −2 5  
    Thraci Confederation Linyit FK 6 1 0 5 2 15 −13 3
    Group G results

    4 October 2022
    Dragonmoor FC Floria 0 – 0 Senya King's Lynn Town FC

    4 October 2022
    Arwyn Llysthur Calbion 1 – 2 Thraci Confederation Linyit FK
    O'Shea Goal 19' Çetin Goal 54'82'

    18 October 2022
    Arwyn Llysthur Calbion 2 – 2 Floria Dragonmoor FC
    Rees Goal 10'
    Gurney Goal 88'
    Williams Goal 24'
    Butcher Goal 53'

    18 October 2022
    Linyit FK Thraci Confederation 0 – 1 Senya King's Lynn Town FC
    R. Frederiksen Goal 28'

    1 November 2022
    Linyit FK Thraci Confederation 0 – 3 Floria Dragonmoor FC
    Butcher Goal 24'55'
    Cunningham Goal 78'

    1 November 2022
    King's Lynn Town FC Senya 1 – 0 Calbion Arwyn Llysthur
    R. Frederiksen Goal 67'

    15 November 2022
    Dragonmoor FC Floria 4 – 0 Thraci Confederation Linyit FK
    Butcher Goal 12'48'
    Robertson Goal 76'
    Chase Goal 90'

    15 November 2022
    Arwyn Llysthur Calbion 1 – 2 Senya King's Lynn Town FC
    Gurney Goal 15' Hands Goal 73' (pen.)
    Ebersbacher Goal 82'

    29 November 2022
    Dragonmoor FC Floria 1 – 1 Calbion Arwyn Llysthur
    Tisu-Em-Abojk Goal 79' Morris Goal 25'

    29 November 2022
    King's Lynn Town FC Senya 5 – 0 Thraci Confederation Linyit FK
    Ebersbacher Goal 17'41'
    Hands Goal 26' (pen.)
    S. Frederiksen Goal 61'80'

    13 December 2022
    King's Lynn Town FC Senya 1 – 2 Floria Dragonmoor FC
    Hands Goal 64' Russell Goal 22'
    Butcher Goal 87'

    13 December 2022
    Linyit FK Thraci Confederation 0 – 1 Calbion Arwyn Llysthur
    Finchley Goal 70'

    Group H

    Team Pld
    W D L GF GA GD Pts Qualification
    Craitland Eĵars Town FC 6 3 2 1 14 4 +10 11 Advances to round of 16
    Phinbella Frostfire Cyborges FC 6 2 4 0 7 2 +5 10
    Tellia AC Scoglitto 6 3 0 3 8 9 −1 9  
    Thraci Confederation Erciyes FK 6 0 2 4 0 14 −14 2
    Group H results

    4 October 2022
    Erciyes FK Thraci Confederation 0 – 4 Craitland Eĵars Town FC
    Zóma Goal 25'71'
    Modrem Goal 34'
    Ula Goal 65'

    4 October 2022
    Frostfire Cyborges FC Phinbella 5 – 1 Tellia AC Scoglitto
    Flynn Goal 30'57'
    Vanot Goal 45'85'
    Tuono Goal 61' (o.g.)
    Denoix-Moreau Goal 78'

    18 October 2022
    Frostfire Cyborges FC Phinbella 0 – 0 Thraci Confederation Erciyes FK

    18 October 2022
    AC Scoglitto Tellia 1 – 0 Craitland Eĵars Town FC
    Denoix-Moreau Goal 85'

    1 November 2022
    AC Scoglitto Tellia 3 – 0 Thraci Confederation Erciyes FK
    Tuono Goal 36'
    Vračko Goal 59'
    De Vries Goal 82'

    1 November 2022
    Eĵars Town FC Craitland 0 – 0 Phinbella Frostfire Cyborges FC

    15 November 2022
    Erciyes FK Thraci Confederation 0 – 1 Tellia AC Scoglitto
    Masi Goal 89'

    15 November 2022
    Frostfire Cyborges FC Phinbella 1 – 1 Craitland Eĵars Town FC
    Bogārd Goal 72' Zóma Goal 45'

    29 November 2022
    Erciyes FK Thraci Confederation 0 – 0 Phinbella Frostfire Cyborges FC

    29 November 2022
    Eĵars Town FC Craitland 3 – 2 Tellia AC Scoglitto
    Modrem Goal 35'
    Zóma Goal 84' (pen.)90'
    Vračko Goal 29'
    Di Maggio Goal 71'

    13 December 2022
    Eĵars Town FC Craitland 6 – 0 Thraci Confederation Erciyes FK
    Zóma Goal 5'45'
    Modrem Goal 24'
    Clark Goal 51'78'
    Perryman Goal 62'

    13 December 2022
    AC Scoglitto Tellia 0 – 1 Phinbella Frostfire Cyborges FC
    Terzić Goal 13' (o.g.)

    Knock-out stages

    Round of 16

    The round of 16 will be held over two legs, with the first leg being played on 17 January 2023, and the second in January 2023. Ties will be settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there is still no winner.

    17 January 2023
    Maccabiah Klymenburg Merenolitovina 0 – 2 Craitland Cherry Trees FC
    Foxon Goal 29'
    Morgan Goal 76'

    31 January 2022
    Cherry Trees FC Craitland 1 – 0 Merenolitovina Maccabiah Klymenburg
    Neil Goal 26'

    Cherry Trees FC win 3–0 on aggregate.

    17 January 2023
    Frostfire Cyborges FC Phinbella 0 – 0 Craitland Sverige Tiem FC

    31 January 2022
    Sverige Tiem FC Craitland 1 – 1 Phinbella Frostfire Cyborges FC
    Zvet Goal 10' Laban Goal 57'

    Scores tied at 1–1 on aggregate. Frostfire Cyborges FC win on away goals.

    17 January 2023
    Pentyre Dragons Calbion 1 – 0 Senya Jogasim Revolution FC
    Harbers Goal 52'

    31 January 2022
    Jogasim Revolution FC Senya 3 – 1 Calbion Pentyre Dragons
    Danetskë Goal 21'
    Vega Goal 62'
    Mahler Goal 75'
    Huw Goal 43'

    Jogasim Revolution FC win 3–2 on aggregate.

    17 January 2023
    AC Siccre Imperiale Sanama 1 – 1 Phinbella RTP Adiwira FC
    Coult Goal 27' Marɂdzukiɂ Goal 61'

    31 January 2022
    RTP Adiwira FC Phinbella 1 – 1
    (a.e.t.)
    Sanama AC Siccre Imperiale
    M.P. Flynn Goal 90' (pen.) Candito Goal 35'
      Penalties  
    Marɂdzukiɂ Scored
    M.V.V. Flynn Scored
    M.P. Flynn Scored
    Badr Scored
    4 – 2 Scored Coult
    Scored Shalo
    Missed (Saved) Rauseo
    Missed (Saved) Arnoldi

    Scores tied at 2–2 on aggregate. RTP Adiwira FC win on penalties.

    17 January 2023
    Northcliff City Floria 2 – 1 Mercury Tow Law FC
    Trueman Goal 14'
    Gibson Goal 38' (o.g.)
    Fitzgerald Goal 26'

    31 January 2022
    Tow Law FC Mercury 1 – 0 Floria Northcliff City
    Miller Goal 36'

    Scores tied at 2–2 on aggregate. Tow Law FC win on away goals.

    17 January 2023
    FC Kaupang Hurmu 1 – 3 Craitland Eĵars Town FC
    Kilpi Goal 17' Modrem Goal 8'
    Zóma Goal 45'63'

    31 January 2022
    Eĵars Town FC Craitland 4 – 2 Hurmu FC Kaupang
    Modrem Goal 41'
    Clark Goal 59'
    Perryman Goal 73'
    Kahthajtensen Goal 88'
    Niinästö Goal 2'
    Riihijärvi Goal 6'

    Eĵars Town FC win 7–3 on aggregate.

    17 January 2023
    Siccre Calcio Sanama 2 – 2 Senya King's Lynn Town FC
    Fambucci Goal 12'
    Picardie Goal 73' (pen.)
    Bayer Goal 50'
    Schniester Goal 66'

    31 January 2022
    King's Lynn Town FC Senya 1 – 0 Sanama Siccre Calcio
    Ebersbacher Goal 60'

    King's Lynn Town FC win 3–2 on aggregate.

    17 January 2023
    Dragonmoor FC Floria 1 – 1 Unified Governorates Liveried Sporting Entertainments Corporation of Lachmeren
    Butcher Goal 5' Forester Goal 71'

    31 January 2022
    Liveried Sporting Entertainments Corporation of Lachmeren Unified Governorates 1 – 1
    (a.e.t.)
    Floria Dragonmoor FC
    Talbot Goal 65' Butcher Goal 4'
      Penalties  
    Forester Scored
    Talbot Scored
    A. Segler-1 Scored
    Halbedan Scored
    L. Greenstock Missed (Saved)
    Merrick Scored
    Edg. Segler-2 Scored
    A. Majeed Missed (Saved)
    6 – 7 Scored Butcher
    Missed (Miss) Robertson
    Scored Chase
    Scored Cristaldo
    Scored Cunningham
    Scored Pazi
    Scored Stone
    Scored Williams

    Scores tied at 2–2 on aggregate. Dragonmoor FC win on penalties.

    Quarter-finals

    The quarter-finals will be held over two legs, with the first leg being played in February 2023, and the second in February 2023. Ties will be settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there is still no winner.

    28 February 2022
    Cherry Trees FC Craitland 1 – 1 Floria Dragonmoor FC
    Foxon Goal 24' Cunningham Goal 65'

    14 March 2022
    Dragonmoor FC Floria 3 – 2 Craitland Cherry Trees FC
    Chase Goal 45'
    Spanu Goal 71' (o.g.)
    Butcher Goal 85'
    Foxon Goal 28'63' (pen.)

    Dragonmoor FC win 4–3 on aggregate.

    28 February 2022
    Jogasim Revolution FC Senya 0 – 0 Mercury Tow Law FC

    14 March 2022
    Tow Law FC Mercury 1 – 0
    (a.e.t.)
    Senya Jogasim Revolution FC
    Fresnel Goal 103'

    Tow Law FC win 1–0 on aggregate.

    28 February 2022
    RTP Adiwira FC Phinbella 2 – 1 Phinbella Frostfire Cyborges FC
    Badr Goal 34'
    Hernandez Goal 78'
    F. Flynn Goal 61'

    14 March 2022
    Frostfire Cyborges FC Phinbella 0 – 0 Phinbella RTP Adiwira FC

    RTP Adiwira FC win 2–1 on aggregate.

    28 February 2022
    King's Lynn Town FC Senya 2 – 3 Craitland Eĵars Town FC
    Schniester Goal 7'
    Hands Goal 72' (pen.)
    Zóma Goal 28'67'
    Modrem Goal 44'

    14 March 2022
    Eĵars Town FC Craitland 2 – 2 Senya King's Lynn Town FC
    Smith Goal 60'
    Modrem Goal 74'
    Ebersbacher Goal 7'
    R. Frederiksen Goal 25'

    Eĵars Town FC win 5–4 on aggregate.

    Semi-finals

    The semi-finals will be held over two legs, with the first leg being played in March 2023, and the second in March 2023. Ties will be settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there is still no winner.


    No No


    No No


    No No


    No No

    Final

    The final will be held over a single match, held in May 2023. If the match is drawn, extra time and penalties will be used to settle the tie.


    No No