This article relates to a competition, national team or organisational matter associated with the FMF. Click here for further information.

2021–22 WMFA Champions' League

From MicrasWiki
Jump to navigationJump to search

The 2021–22 WMFA Champions' League was the tenth edition of the WMFA Champions' League, and began in October 2021 with the group stage and culminated with the final in May 2022. Twenty-four teams participated in the competition from thirteen nations.

Allocation of clubs

The number of berths awarded to each WMFA member depended on that nation's FMF club coefficient. The highest-ranked leagues received up to three berths each, whilst lower ranked nations would receive fewer places. Furthermore, nations that do not organise their own domestic leagues, whose clubs play in the domestic league of another member, would only be allocated one place.

Pos. Nation Coeff. Places
1 Craitland Craitland 69.288 3
2 Tellia Tellia 52.963
3 Sanama Sanama 44.500
4 Unified Governorates Unified Governorates 19.000 2
5 Elwynn Elwynn 14.125
6 Sovereign Confederation Sovereign Confederation 9.125
7 Amokolia Amokolia 8.750

Pos. Nation Coeff. Places
8 Ransenar Ransenar 8.000 2
9 Merenolitovina Merenolitovina 7.370 1
10 Shireroth Shireroth 2.000
11 United Isles United Isles 1.500
12 Chryse Chryse 1.000
13 Mishalacia Mishalacia 0.000

List of qualified teams

Entered in Group stage
Craitland Sverige Tiem FC (3rd) Sanama Acquecalde Calcio (3rd) Elwynn FC Araxionsport (3rd) Ransenar Cercé FC (2nd)
Craitland Kealb FC (4th) Sanama FC Tati (4th) Sovereign Confederation SCAR's Hyenas (1st) Merenolitovina Maccabiah Klymenburg (1st)
Craitland Hänävissen-ó-Cräiteland FC (5th) Sanama Fatehpur Sikri FC (5th) Sovereign Confederation Cortallia-Rathwood FC (3rd)[A] Shireroth Imperial United (1st)
Tellia Savona ASC (CW) Unified Governorates New Blackstone Mariners FC (2nd) Amokolia Le Terre FC (1st) United Isles Associazione Calcio Capitolia (1st)
Tellia FC Fiorecittà (3rd) Unified Governorates Šlomxala Rocket Troop FC (3rd) Amokolia Parisia United (2nd) Chryse Chryste Miners FC (1st)
Tellia Les Verts Gaianiano (4th) Elwynn FC Ardashirshahr (2nd) Ransenar Syrelwynn Swifts (1st) Mishalacia Mishalan City (1st)
  • ^ A The Sovereign Confederation's third-placed club Cortallia-Rathwood FC qualified to participate after second-placed Kingsgate United were disbanded as a result of events in Kingsgate during "the Scouring" and were unable to compete.
  • Group stage

    Seeding

    The 24 teams were seeded based on the new FMF club coefficient (CC). The teams were divided into four pots, determined entirely on club coefficient.

    Pot 1

    Pot 2

    Pot 3

    Pot 4

    Group A

    Team Pld
    W D L GF GA GD Pts Qualification
    Tellia Savona ASC 6 5 0 1 17 2 +15 15 Advances to round of 16
    Merenolitovina Maccabiah Klymenburg 6 4 1 1 7 4 +3 13
    Sovereign Confederation SCAR's Hyenas 6 2 1 3 7 13 −6 7
    Amokolia Le Terre FC 6 0 0 6 2 14 −12 0  
    Group A results

    6 October 2021
    Maccabiah Klymenburg Merenolitovina 1 – 0 Tellia Savona ASC

    6 October 2021
    SCAR's Hyenas Sovereign Confederation 4 – 2 Amokolia Le Terre FC

    20 October 2021
    SCAR's Hyenas Sovereign Confederation 0 – 0 Merenolitovina Maccabiah Klymenburg

    20 October 2021
    Le Terre FC Amokolia 0 – 2 Tellia Savona ASC

    3 November 2021
    Le Terre FC Amokolia 0 – 2 Merenolitovina Maccabiah Klymenburg

    3 November 2021
    Savona ASC Tellia 4 – 1 Sovereign Confederation SCAR's Hyenas

    17 November 2021
    Maccabiah Klymenburg Merenolitovina 2 – 0 Amokolia Le Terre FC

    17 November 2021
    SCAR's Hyenas Sovereign Confederation 0 – 5 Tellia Savona ASC

    1 December 2021
    Maccabiah Klymenburg Merenolitovina 2 – 1 Sovereign Confederation SCAR's Hyenas

    1 December 2021
    Savona ASC Tellia 3 – 0 Amokolia Le Terre FC

    15 December 2021
    Savona ASC Tellia 3 – 0 Merenolitovina Maccabiah Klymenburg

    15 December 2021
    Le Terre FC Amokolia 0 – 1 Sovereign Confederation SCAR's Hyenas

    Group B

    Team Pld
    W D L GF GA GD Pts Qualification
    Craitland Sverige Tiem FC 6 5 0 1 11 3 +8 15 Advances to round of 16
    Tellia Les Verts Gaianiano 6 4 1 1 9 5 +4 13
    Elwynn FC Ardashirshahr 6 1 1 4 6 12 −6 4  
    Chryse Chryste Miners FC 6 1 0 5 2 8 −6 3
    Group B results

    6 October 2021
    Sverige Tiem FC Craitland 2 – 1 Tellia Les Verts Gaianiano

    6 October 2021
    FC Ardashirshahr Elwynn 0 – 1 Chryse Chryste Miners FC

    20 October 2021
    FC Ardashirshahr Elwynn 1 – 4 Craitland Sverige Tiem FC

    20 October 2021
    Chryste Miners FC Chryse 0 – 1 Tellia Les Verts Gaianiano

    3 November 2021
    Chryste Miners FC Chryse 0 – 1 Craitland Sverige Tiem FC

    3 November 2021
    Les Verts Gaianiano Tellia 3 – 2 Elwynn FC Ardashirshahr

    17 November 2021
    Sverige Tiem FC Craitland 2 – 0 Chryse Chryste Miners FC

    17 November 2021
    FC Ardashirshahr Elwynn 1 – 1 Tellia Les Verts Gaianiano

    1 December 2021
    Sverige Tiem FC Craitland 2 – 0 Elwynn FC Ardashirshahr

    1 December 2021
    Les Verts Gaianiano Tellia 2 – 0 Chryse Chryste Miners FC

    15 December 2021
    Les Verts Gaianiano Tellia 1 – 0 Craitland Sverige Tiem FC

    15 December 2021
    Chryste Miners FC Chryse 1 – 2 Elwynn FC Ardashirshahr

    Group C

    Team Pld
    W D L GF GA GD Pts Qualification
    Sanama Acquecalde Calcio 6 6 0 0 10 0 +10 18 Advances to round of 16
    Elwynn FC Araxionsport 6 2 2 2 4 4 0 8
    Ransenar Syrelwynn Swifts 6 2 1 3 13 10 +3 7
    Mishalacia Mishalan City 6 0 1 5 4 17 −13 1  
    Group C results

    6 October 2021
    Acquecalde Calcio Sanama 2 – 0 Ransenar Syrelwynn Swifts

    6 October 2021
    FC Araxionsport Elwynn 1 – 0 Mishalacia Mishalan City

    20 October 2021
    FC Araxionsport Elwynn 0 – 1 Sanama Acquecalde Calcio

    20 October 2021
    Mishalan City Mishalacia 3 – 5 Ransenar Syrelwynn Swifts

    3 November 2021
    Mishalan City Mishalacia 0 – 2 Sanama Acquecalde Calcio

    3 November 2021
    Syrelwynn Swifts Ransenar 1 – 1 Elwynn FC Araxionsport

    17 November 2021
    Acquecalde Calcio Sanama 3 – 0 Mishalacia Mishalan City

    17 November 2021
    FC Araxionsport Elwynn 2 – 1 Ransenar Syrelwynn Swifts

    1 December 2021
    Acquecalde Calcio Sanama 1 – 0 Elwynn FC Araxionsport

    1 December 2021
    Syrelwynn Swifts Ransenar 6 – 1 Mishalacia Mishalan City

    15 December 2021
    Syrelwynn Swifts Ransenar 0 – 1 Sanama Acquecalde Calcio

    15 December 2021
    Mishalan City Mishalacia 0 – 0 Elwynn FC Araxionsport

    Group D

    Team Pld
    W D L GF GA GD Pts Qualification
    Sanama FC Tati 6 5 0 1 12 2 +10 15 Advances to round of 16
    Craitland Hänävissen-ó-Cräiteland FC 6 4 1 1 16 4 +12 13
    Ransenar Cercé FC 6 2 1 3 6 6 0 7
    United Isles Associazione Calcio Capitolia 6 0 0 6 1 23 −22 0  
    Group D results

    6 October 2021
    FC Tati Sanama 2 – 0 Craitland Hänävissen-ó-Cräiteland FC

    6 October 2021
    Associazione Calcio Capitolia United Isles 1 – 3 Ransenar Cercé FC

    20 October 2021
    Associazione Calcio Capitolia United Isles 0 – 3 Sanama FC Tati

    20 October 2021
    Cercé FC Ransenar 1 – 1 Craitland Hänävissen-ó-Cräiteland FC

    3 November 2021
    Cercé FC Ransenar 0 – 1 Sanama FC Tati

    3 November 2021
    Hänävissen-ó-Cräiteland FC Craitland 6 – 0 United Isles Associazione Calcio Capitolia

    17 November 2021
    FC Tati Sanama 1 – 0 Ransenar Cercé FC

    17 November 2021
    Associazione Calcio Capitolia United Isles 0 – 5 Craitland Hänävissen-ó-Cräiteland FC

    1 December 2021
    FC Tati Sanama 4 – 0 United Isles Associazione Calcio Capitolia

    1 December 2021
    Hänävissen-ó-Cräiteland FC Craitland 2 – 0 Ransenar Cercé FC

    15 December 2021
    Hänävissen-ó-Cräiteland FC Craitland 2 – 1 Sanama FC Tati

    15 December 2021
    Cercé FC Ransenar 2 – 0 United Isles Associazione Calcio Capitolia

    Group E

    Team Pld
    W D L GF GA GD Pts Qualification
    Tellia FC Fiorecittà 6 5 1 0 14 3 +11 16 Advances to round of 16
    Sanama Fatehpur Sikri FC 6 2 3 1 7 5 +2 9
    Amokolia Parisia United 6 1 1 4 5 9 −4 4  
    Unified Governorates Šlomxala Rocket Troop FC 6 1 1 4 5 14 −9 4
    Group E results

    6 October 2021
    FC Fiorecittà Tellia 1 – 1 Sanama Fatehpur Sikri FC

    6 October 2021
    Šlomxala Rocket Troop FC Unified Governorates 1 – 2 Amokolia Parisia United

    20 October 2021
    Šlomxala Rocket Troop FC Unified Governorates 0 – 2 Tellia FC Fiorecittà

    20 October 2021
    Parisia United Amokolia 1 – 1 Sanama Fatehpur Sikri FC

    3 November 2021
    Parisia United Amokolia 1 – 2 Tellia FC Fiorecittà

    3 November 2021
    Fatehpur Sikri FC Sanama 3 – 0 Unified Governorates Šlomxala Rocket Troop FC

    17 November 2021
    FC Fiorecittà Tellia 2 – 0 Amokolia Parisia United

    17 November 2021
    Šlomxala Rocket Troop FC Unified Governorates 1 – 1 Sanama Fatehpur Sikri FC

    1 December 2021
    FC Fiorecittà Tellia 5 – 1 Unified Governorates Šlomxala Rocket Troop FC

    1 December 2021
    Fatehpur Sikri FC Sanama 1 – 0 Amokolia Parisia United

    15 December 2021
    Fatehpur Sikri FC Sanama 0 – 2 Tellia FC Fiorecittà

    15 December 2021
    Parisia United Amokolia 1 – 2 Unified Governorates Šlomxala Rocket Troop FC

    Group F

    Team Pld
    W D L GF GA GD Pts Qualification
    Craitland Kealb FC 6 3 1 2 8 5 +3 10 Advances to round of 16
    Unified Governorates New Blackstone Mariners FC 6 3 0 3 6 4 +2 9
    Shireroth Imperial United 6 2 3 1 3 3 0 9
    Sovereign Confederation Cortallia-Rathwood FC 6 1 2 3 2 7 −5 5  
    Group F results

    6 October 2021
    Kealb FC Craitland 2 – 1 Unified Governorates New Blackstone Mariners FC

    6 October 2021
    Cortallia-Rathwood FC Sovereign Confederation 0 – 0 Shireroth Imperial United

    20 October 2021
    Cortallia-Rathwood FC Sovereign Confederation 0 – 2 Craitland Kealb FC

    20 October 2021
    Imperial United Shireroth 1 – 0 Unified Governorates New Blackstone Mariners FC

    3 November 2021
    Imperial United Shireroth 2 – 1 Craitland Kealb FC

    3 November 2021
    New Blackstone Mariners FC Unified Governorates 2 – 0 Sovereign Confederation Cortallia-Rathwood FC

    17 November 2021
    Kealb FC Craitland 0 – 0 Shireroth Imperial United

    17 November 2021
    Cortallia-Rathwood FC Sovereign Confederation 1 – 0 Unified Governorates New Blackstone Mariners FC

    1 December 2021
    Kealb FC Craitland 3 – 1 Sovereign Confederation Cortallia-Rathwood FC

    1 December 2021
    New Blackstone Mariners FC Unified Governorates 2 – 0 Shireroth Imperial United

    15 December 2021
    New Blackstone Mariners FC Unified Governorates 1 – 0 Craitland Kealb FC

    15 December 2021
    Imperial United Shireroth 0 – 0 Sovereign Confederation Cortallia-Rathwood FC

    Knock-out stages

    Round of 16

    The round of 16 was held over two legs, with the first leg being played on 19 January 2022, and the second on 2 February 2022. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

    19 January 2022
    New Blackstone Mariners FC Unified Governorates 2 – 2 Sanama FC Tati

    2 February 2022
    FC Tati Sanama 2 – 0 Unified Governorates New Blackstone Mariners FC

    FC Tati win 4–2 on aggregate.

    19 January 2022
    Cercé FC Ransenar 1 – 2 Tellia Savona ASC

    2 February 2022
    Savona ASC Tellia 2 – 0 Ransenar Cercé FC

    Savona ASC win 4–1 on aggregate.

    19 January 2022
    FC Araxionsport Elwynn 0 – 2 Craitland Sverige Tiem FC

    2 February 2022
    Sverige Tiem FC Craitland 4 – 0 Elwynn FC Araxionsport

    Sverige Tiem FC win 6–0 on aggregate.

    19 January 2022
    Syrelwynn Swifts Ransenar 1 – 0 Craitland Hänävissen-ó-Cräiteland FC

    2 February 2022
    Hänävissen-ó-Cräiteland FC Craitland 3 – 1 Ransenar Syrelwynn Swifts

    Hänävissen-ó-Cräiteland FC win 3–2 on aggregate.

    19 January 2022
    SCAR's Hyenas Sovereign Confederation 1 – 1 Tellia Les Verts Gaianiano

    2 February 2022
    Les Verts Gaianiano Tellia 2 – 0 Sovereign Confederation SCAR's Hyenas

    Les Verts Gaianiano win 3–1 on aggregate.

    19 January 2022
    Fatehpur Sikri FC Sanama 2 – 1 Craitland Kealb FC

    2 February 2022
    Kealb FC Craitland 1 – 1 Sanama Fatehpur Sikri FC

    Fatehpur Sikri FC win 3–2 on aggregate.

    19 January 2022
    Imperial United Shireroth 0 – 0 Sanama Acquecalde Calcio

    2 February 2022
    Acquecalde Calcio Sanama 0 – 0
    (a.e.t.)
    Shireroth Imperial United
      Penalties  
    4 – 2

    Scores tied at 0–0 on aggregate. Acquecalde Calcio win on penalties.

    19 January 2022
    Maccabiah Klymenburg Merenolitovina 4 – 3 Tellia FC Fiorecittà

    2 February 2022
    FC Fiorecittà Tellia 2 – 0 Merenolitovina Maccabiah Klymenburg

    FC Fiorecittà win 5–4 on aggregate.

    Quarter-finals

    The quarter-finals were held over two legs, with the first leg being played on 2 March 2022, and the second on 16 March 2022. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

    2 March 2022
    Les Verts Gaianiano Tellia 1 – 2 Craitland Sverige Tiem FC

    16 March 2022
    Sverige Tiem FC Craitland 2 – 0 Tellia Les Verts Gaianiano

    Sverige Tiem FC win 4–1 on aggregate.

    2 March 2022
    Hänävissen-ó-Cräiteland FC Craitland 0 – 0 Tellia Savona ASC

    16 March 2022
    Savona ASC Tellia 0 – 0
    (a.e.t.)
    Craitland Hänävissen-ó-Cräiteland FC
      Penalties  
    4 – 5

    Scores tied at 1–1 on aggregate. Hänävissen-ó-Cräiteland FC win on penalties.

    2 March 2022
    FC Tati Sanama 3 – 2 Sanama Acquecalde Calcio

    16 March 2022
    Acquecalde Calcio Sanama 2 – 0 Sanama FC Tati

    Acquecalde Calcio win 4–3 on aggregate.

    2 March 2022
    Fatehpur Sikri FC Sanama 1 – 0 Tellia FC Fiorecittà

    16 March 2022
    FC Fiorecittà Tellia 2 – 0
    (a.e.t.)
    Sanama Fatehpur Sikri FC

    FC Fiorecittà win 2–1 on aggregate.

    Semi-finals

    The semi-finals were held over two legs, with the first leg being played on 13 April 2022, and the second on 27 April 2022. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

    13 April 2022
    Acquecalde Calcio Sanama 1 – 0 Craitland Hänävissen-ó-Cräiteland FC
    De Natale Goal 90'

    27 April 2022
    Hänävissen-ó-Cräiteland FC Craitland 1 – 0
    (a.e.t.)
    Sanama Acquecalde Calcio
    Smalling Goal 61'
      Penalties  
    van Veen Scored
    Daviddlaw Scored
    Smalling Scored
    Vintarglimion Missed (Miss)
    Abdulayec Scored
    Chanojk Missed (Saved)
    Iňanojk Scored
    Dermäna Scored
    van Oudorpen Scored
    7 – 6 Scored De Natale
    Missed (Saved) Marcelo
    Scored Andretti
    Scored Andrettoni
    Scored Padani
    Missed (Saved) Longo
    Scored Puniso
    Scored Panarotti
    Missed (Saved) Sinagra

    Scores tied at 1–1 on aggregate. Hänävissen-ó-Cräiteland FC win on penalties.

    13 April 2022
    Sverige Tiem FC Craitland 3 – 1 Tellia FC Fiorecittà
    Ramirez Goal 10'
    Zvet Goal 24'
    Sonetti Goal 53'
    Streller Goal 44' (pen.)

    27 April 2022
    FC Fiorecittà Tellia 1 – 0 Craitland Sverige Tiem FC
    Vrhunc Goal 34'

    Sverige Tiem FC win 3–2 on aggregate.

    Final

    The final was held over a single match, held on 25 May 2022. If the match were drawn, extra time and penalties were to be used to settle the tie.

    25 May 2022
    Hänävissen-ó-Cräiteland FC Craitland 1 – 1
    (a.e.t.)
    Craitland Sverige Tiem FC
    Vintarglimion Goal 5' Ramirez Goal 69'
      Penalties  
    van Veen Scored
    Baärdsen Scored
    Vintarglimion Scored
    Smalling Missed (Saved)
    Abdulayec Scored
    Chanojk Missed (Saved)
    4 – 5 Missed (Hit bar) Sonetti
    Scored Ramirez
    Scored Zvet
    Scored Đorđević
    Scored Mälent
    Scored Trask