2022–23 WMFA Champions' League
The 2022–23 WMFA Champions' League will be the eleventh edition of the WMFA Champions' League, and will begin in October 2022 with the group stage and will culminate with the final in May 2023. Thirty-two teams will participate in the competition from eighteen nations.
Allocation of clubs
The number of berths awarded to each WMFA member depended on that nation's FMF club coefficient. The highest-ranked leagues received up to three berths each, whilst lower ranked nations would receive fewer places. Furthermore, nations that do not organise their own domestic leagues, whose clubs play in the domestic league of another member, would only be allocated one place. Despite being eligible to do so, the Franklin Islands, the Iron Cult and Kalgachia all failed to submit any entrants.
|
|
List of qualified teams
Group stage
Seeding
The 32 teams were seeded based on the FMF club coefficient (CC). The teams were divided into four pots, determined entirely on club coefficient.
Group A
Team | Pld |
W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Osĵätoņ Aztecs FC | 4 | 4 | 0 | 0 | 11 | 3 | +8 | 12 | Advances to round of 16 |
Tosha City FC | 4 | 2 | 1 | 1 | 4 | 2 | +2 | 7 | |
Liveried Sporting Entertainments Corporation of Litel | 4 | 1 | 1 | 2 | 6 | 5 | +1 | 4 | |
Ermingander Village FC | 4 | 0 | 0 | 4 | 3 | 14 | −11 | 0 | Eliminated |
Group A results
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Group B
Team | Pld |
W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kealb FC | 4 | 2 | 2 | 0 | 5 | 2 | +3 | 8 | Advances to round of 16 |
Rhodondra Wanderers | 4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 | 7 | |
AC Fiorecittà | 4 | 1 | 1 | 2 | 3 | 3 | 0 | 4 | |
Lokomotiv Rabintzov | 4 | 0 | 2 | 2 | 2 | 5 | −3 | 2 |
Group B results
|
---|
Group C
Team | Pld |
W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Romero Sport | 3 | 3 | 0 | 0 | 13 | 0 | +13 | 9 | Advances to round of 16 |
Shirekeep Slurpgurgles | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 3 | +2 | 6 | |
Iunivesite N.V. | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 8 | −4 | 3 | |
Associazione Calcio Capitolia | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 12 | −11 | 0 |
Group C results
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Group D
Team | Pld |
W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nee City Tigers | 3 | 1 | 2 | 0 | 3 | 1 | +2 | 5 | Advances to round of 16 |
Liveried Sporting Entertainments Corporation of Siyachia | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 | 4 | |
Le Terre FC | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 3 | −1 | 4 | |
SCAR's Hyenas | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 6 | −1 | 3 |
Group D results
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Group E
Team | Pld |
W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
JHI-rrân Lwrrân Klyha | 3 | 3 | 0 | 0 | 5 | 1 | +4 | 9 | Advances to round of 16 |
Hänävissen-ó-Cräiteland FC | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 1 | +3 | 6 | |
Imperial United | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 7 | −4 | 3 | |
Mishalan City | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 4 | −3 | 0 |
Group E results
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Group F
Team | Pld |
W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tosha United FC | 3 | 3 | 0 | 0 | 6 | 2 | +4 | 9 | Advances to round of 16 |
Chryste Miners FC | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | |
Les Verts Gaianiano | 3 | 0 | 2 | 1 | 1 | 3 | −2 | 2 | |
Krelitz Kommandos | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 4 | −2 | 1 |
Group F results
| ||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Group G
Team | Pld |
W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Fortuna Davignon | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 3 | +2 | 7 | Advances to round of 16 |
Acquecalde Calcio | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 4 | +1 | 4 | |
FC Ardashirshahr | 3 | 0 | 3 | 0 | 2 | 2 | 0 | 3 | |
Cercé FC | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 3 | −3 | 1 |
Group G results
| ||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Group H
Team | Pld |
W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
FC Araxionsport | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 2 | +3 | 7 | Advances to round of 16 |
Syrelwynn Swifts | 3 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | +2 | 5 | |
Liveried Sporting Entertainments Corporation of Austland | 3 | 1 | 1 | 1 | 6 | 2 | +4 | 4 | |
Matali'ia Uliuli | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 10 | −9 | 0 |
Group H results
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Knock-out stages
Round of 16
The round of 16 will be held over two legs, with the first leg being played on 18 January 2023, and the second on 1 February 2023. Ties will be settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.
18 January 2023
|
– | ||
---|---|---|
1 February 2023
|
– | ||
---|---|---|
18 January 2023
|
– | ||
---|---|---|
1 February 2023
|
– | ||
---|---|---|
18 January 2023
|
– | ||
---|---|---|
1 February 2023
|
– | ||
---|---|---|
18 January 2023
|
– | ||
---|---|---|
1 February 2023
|
– | ||
---|---|---|
18 January 2023
|
– | ||
---|---|---|
1 February 2023
|
– | ||
---|---|---|
18 January 2023
|
– | ||
---|---|---|
1 February 2023
|
– | ||
---|---|---|
18 January 2023
|
– | ||
---|---|---|
1 February 2023
|
– | ||
---|---|---|
18 January 2023
|
– | ||
---|---|---|
1 February 2023
|
– | ||
---|---|---|
Quarter-finals
The quarter-finals will be held over two legs, with the first leg being played on 1 March 2023, and the second on 15 March 2023. Ties will be settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.
1 March 2023
|
– | ||
---|---|---|
15 March 2023
|
– | ||
---|---|---|
1 March 2023
|
– | ||
---|---|---|
15 March 2023
|
– | ||
---|---|---|
1 March 2023
|
– | ||
---|---|---|
15 March 2023
|
– | ||
---|---|---|
1 March 2023
|
– | ||
---|---|---|
15 March 2023
|
– | ||
---|---|---|
Semi-finals
The semi-finals will be held over two legs, with the first leg being played on 12 April 2023, and the second on 25 April 2023. Ties will be settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.
12 April 2023
|
– | ||
---|---|---|
26 April 2023
|
– | ||
---|---|---|
12 April 2023
|
– | ||
---|---|---|
26 April 2023
|
– | ||
---|---|---|
Final
The final will be held over a single match, held on 24 May 2023. If the match were drawn, extra time and penalties were to be used to settle the tie.
24 May 2023
|
– | ||
---|---|---|
|
|