2022–23 WMFA Champions' League: Difference between revisions
mNo edit summary |
|||
(11 intermediate revisions by 2 users not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
The '''{{PAGENAME}}''' | The '''{{PAGENAME}}''' was the eleventh edition of the [[WMFA Champions' League]], and began in October 2022 with the group stage and culminated with the final in May 2023. Thirty-two teams participated in the competition from eighteen nations. | ||
==Allocation of clubs== | ==Allocation of clubs== | ||
Line 61: | Line 61: | ||
|- | |- | ||
|10 | |10 | ||
|align=left|{{Team flag|Shireroth}} | |align=left|{{Team flag|Shireroth||old}} | ||
|'''3.038''' | |'''3.038''' | ||
|2 | |2 | ||
Line 138: | Line 138: | ||
|{{team flag|Tellia|name=Les Verts Gaianiano}} <small>([[2022 Coppa di Tellia|CW]])</small> | |{{team flag|Tellia|name=Les Verts Gaianiano}} <small>([[2022 Coppa di Tellia|CW]])</small> | ||
|{{team flag|Merenolitovina|name=Krelitz Kommandos}} <small>([[2022 Lige Aleph|2nd]])</small> | |{{team flag|Merenolitovina|name=Krelitz Kommandos}} <small>([[2022 Lige Aleph|2nd]])</small> | ||
|{{team flag|Shireroth|name=Imperial United}} <small>(1st)</small> | |{{team flag|Shireroth||old|name=Imperial United}} <small>(1st)</small> | ||
|{{team flag|United Isles|name=Associazione Calcio Capitolia}} <small>(1st)</small> | |{{team flag|United Isles|name=Associazione Calcio Capitolia}} <small>(1st)</small> | ||
|- | |- | ||
|{{team flag|Tellia|name=Romero Sport}} <small>([[2022 Tellian Serie A|3rd]])</small> | |{{team flag|Tellia|name=Romero Sport}} <small>([[2022 Tellian Serie A|3rd]])</small> | ||
|{{team flag|Merenolitovina|name=Lokomotiv Rabintzov}} <small>([[2022 Lige Aleph|3rd]])</small> | |{{team flag|Merenolitovina|name=Lokomotiv Rabintzov}} <small>([[2022 Lige Aleph|3rd]])</small> | ||
|{{team flag|Shireroth|name=Shirekeep Slurpgurgles}} <small>(2nd)</small> | |{{team flag|Shireroth||old|name=Shirekeep Slurpgurgles}} <small>(2nd)</small> | ||
|{{team flag|Northbloom|name=Ermingander Village FC}} <small>(1st)</small> | |{{team flag|Northbloom|name=Ermingander Village FC}} <small>(1st)</small> | ||
|} | |} | ||
Line 163: | Line 163: | ||
{{Col-4}} | {{Col-4}} | ||
;Pot 2 | ;Pot 2 | ||
*{{team flag|Shireroth|name=Imperial United}} <small>''CC: 14.000''</small> | *{{team flag|Shireroth||old|name=Imperial United}} <small>''CC: 14.000''</small> | ||
*{{team flag|Elwynn|name=FC Araxionsport}} <small>''CC: 10.000''</small> | *{{team flag|Elwynn|name=FC Araxionsport}} <small>''CC: 10.000''</small> | ||
*{{team flag|Sovereign Confederation|name=SCAR's Hyenas}} <small>''CC: 10.000''</small> | *{{team flag|Sovereign Confederation|name=SCAR's Hyenas}} <small>''CC: 10.000''</small> | ||
Line 187: | Line 187: | ||
*{{team flag|Merenolitovina|name=Krelitz Kommandos}} <small>''CC: 2.538''</small> | *{{team flag|Merenolitovina|name=Krelitz Kommandos}} <small>''CC: 2.538''</small> | ||
*{{team flag|Sovereign Confederation|name=JHI-rrân Lwrrân Klyha}} <small>''CC: 1.373''</small> | *{{team flag|Sovereign Confederation|name=JHI-rrân Lwrrân Klyha}} <small>''CC: 1.373''</small> | ||
*{{team flag|Shireroth|name=Shirekeep Slurpgurgles}} <small>''CC: 1.013''</small> | *{{team flag|Shireroth||old|name=Shirekeep Slurpgurgles}} <small>''CC: 1.013''</small> | ||
*{{team flag|Highpass|name=Rhodondra Wanderers}} <small>''CC: 0.750''</small> | *{{team flag|Highpass|name=Rhodondra Wanderers}} <small>''CC: 0.750''</small> | ||
*{{team flag|Batavia|name=Fortuna Davignon}} <small>''CC: 0.208''</small> | *{{team flag|Batavia|name=Fortuna Davignon}} <small>''CC: 0.208''</small> | ||
Line 464: | Line 464: | ||
|ACC_name={{Team flag|United Isles|name=Associazione Calcio Capitolia}} | |ACC_name={{Team flag|United Isles|name=Associazione Calcio Capitolia}} | ||
|IUN_name={{Team flag|Lusa|name=Iunivesite N.V.}} | |IUN_name={{Team flag|Lusa|name=Iunivesite N.V.}} | ||
|SSL_name={{Team flag|Shireroth|name=Shirekeep Slurpgurgles}} | |SSL_name={{Team flag|Shireroth||old|name=Shirekeep Slurpgurgles}} | ||
|ROM_w=6 |ROM_d=0 |ROM_l=0 |ROM_f=25|ROM_a=0 |ROM_c=green | |ROM_w=6 |ROM_d=0 |ROM_l=0 |ROM_f=25|ROM_a=0 |ROM_c=green | ||
Line 486: | Line 486: | ||
|team1 = Iunivesite N.V. {{Team flag|Lusa|flag}} | |team1 = Iunivesite N.V. {{Team flag|Lusa|flag}} | ||
|score = 1 – 2 | |score = 1 – 2 | ||
|team2 = {{Team flag|Shireroth|flag}} Shirekeep Slurpgurgles | |team2 = {{Team flag|Shireroth|flag|old}} Shirekeep Slurpgurgles | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
Line 502: | Line 502: | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = 19 October 2022 | |date = 19 October 2022 | ||
|team1 = Shirekeep Slurpgurgles {{Team flag|Shireroth|flag}} | |team1 = Shirekeep Slurpgurgles {{Team flag|Shireroth|flag|old}} | ||
|score = 3 – 0 | |score = 3 – 0 | ||
|team2 = {{Team flag|United Isles|flag}} Associazione Calcio Capitolia | |team2 = {{Team flag|United Isles|flag}} Associazione Calcio Capitolia | ||
Line 511: | Line 511: | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = 2 November 2022 | |date = 2 November 2022 | ||
|team1 = Shirekeep Slurpgurgles {{Team flag|Shireroth|flag}} | |team1 = Shirekeep Slurpgurgles {{Team flag|Shireroth|flag|old}} | ||
|score = 0 – 2 | |score = 0 – 2 | ||
|team2 = {{Team flag|Tellia|flag}} Romero Sport | |team2 = {{Team flag|Tellia|flag}} Romero Sport | ||
Line 531: | Line 531: | ||
|team1 = Romero Sport {{Team flag|Tellia|flag}} | |team1 = Romero Sport {{Team flag|Tellia|flag}} | ||
|score = 3 – 0 | |score = 3 – 0 | ||
|team2 = {{Team flag|Shireroth|flag}} Shirekeep Slurpgurgles | |team2 = {{Team flag|Shireroth|flag|old}} Shirekeep Slurpgurgles | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
Line 558: | Line 558: | ||
|team1 = Associazione Calcio Capitolia {{Team flag|United Isles|flag}} | |team1 = Associazione Calcio Capitolia {{Team flag|United Isles|flag}} | ||
|score = 0 – 2 | |score = 0 – 2 | ||
|team2 = {{Team flag|Shireroth|flag}} Shirekeep Slurpgurgles | |team2 = {{Team flag|Shireroth|flag|old}} Shirekeep Slurpgurgles | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
Line 574: | Line 574: | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = 14 December 2022 | |date = 14 December 2022 | ||
|team1 = Shirekeep Slurpgurgles {{Team flag|Shireroth|flag}} | |team1 = Shirekeep Slurpgurgles {{Team flag|Shireroth|flag|old}} | ||
|score = 2 – 0 | |score = 2 – 0 | ||
|team2 = {{Team flag|Lusa|flag}} Iunivesite N.V. | |team2 = {{Team flag|Lusa|flag}} Iunivesite N.V. | ||
Line 722: | Line 722: | ||
|HOC_name={{Team flag|Craitland|name=Hänävissen-ó-Cräiteland FC}} | |HOC_name={{Team flag|Craitland|name=Hänävissen-ó-Cräiteland FC}} | ||
|IMP_name={{Team flag|Shireroth|name=Imperial United}} | |IMP_name={{Team flag|Shireroth||old|name=Imperial United}} | ||
|MIC_name={{Team flag|Mishalacia|name=Mishalan City}} | |MIC_name={{Team flag|Mishalacia|name=Mishalan City}} | ||
|JHI_name={{Team flag|Sovereign Confederation|name=JHI-rrân Lwrrân Klyha}} | |JHI_name={{Team flag|Sovereign Confederation|name=JHI-rrân Lwrrân Klyha}} | ||
Line 737: | Line 737: | ||
|team1 = Hänävissen-ó-Cräiteland FC {{Team flag|Craitland|flag}} | |team1 = Hänävissen-ó-Cräiteland FC {{Team flag|Craitland|flag}} | ||
|score = 3 – 0 | |score = 3 – 0 | ||
|team2 = {{Team flag|Shireroth|flag}} Imperial United | |team2 = {{Team flag|Shireroth|flag|old}} Imperial United | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
Line 764: | Line 764: | ||
|team1 = JHI-rrân Lwrrân Klyha {{Team flag|Sovereign Confederation|flag}} | |team1 = JHI-rrân Lwrrân Klyha {{Team flag|Sovereign Confederation|flag}} | ||
|score = 3 – 1 | |score = 3 – 1 | ||
|team2 = {{Team flag|Shireroth|flag}} Imperial United | |team2 = {{Team flag|Shireroth|flag|old}} Imperial United | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
Line 780: | Line 780: | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = 2 November 2022 | |date = 2 November 2022 | ||
|team1 = Imperial United {{Team flag|Shireroth|flag}} | |team1 = Imperial United {{Team flag|Shireroth|flag|old}} | ||
|score = 2 – 1 | |score = 2 – 1 | ||
|team2 = {{Team flag|Mishalacia|flag}} Mishalan City | |team2 = {{Team flag|Mishalacia|flag}} Mishalan City | ||
Line 800: | Line 800: | ||
|team1 = Mishalan City {{Team flag|Mishalacia|flag}} | |team1 = Mishalan City {{Team flag|Mishalacia|flag}} | ||
|score = 3 – 2 | |score = 3 – 2 | ||
|team2 = {{Team flag|Shireroth|flag}} Imperial United | |team2 = {{Team flag|Shireroth|flag|old}} Imperial United | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
Line 816: | Line 816: | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = 30 November 2022 | |date = 30 November 2022 | ||
|team1 = Imperial United {{Team flag|Shireroth|flag}} | |team1 = Imperial United {{Team flag|Shireroth|flag|old}} | ||
|score = 2 – 1 | |score = 2 – 1 | ||
|team2 = {{Team flag|Sovereign Confederation|flag}} JHI-rrân Lwrrân Klyha | |team2 = {{Team flag|Sovereign Confederation|flag}} JHI-rrân Lwrrân Klyha | ||
Line 825: | Line 825: | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = 14 December 2022 | |date = 14 December 2022 | ||
|team1 = Imperial United {{Team flag|Shireroth|flag}} | |team1 = Imperial United {{Team flag|Shireroth|flag|old}} | ||
|score = 1 – 1 | |score = 1 – 1 | ||
|team2 = {{Team flag|Craitland|flag}} Hänävissen-ó-Cräiteland FC | |team2 = {{Team flag|Craitland|flag}} Hänävissen-ó-Cräiteland FC | ||
Line 1,235: | Line 1,235: | ||
==Knock-out stages== | ==Knock-out stages== | ||
===Round of 16=== | ===Round of 16=== | ||
The round of 16 | The round of 16 was held over two legs, with the first leg being played on 18 January 2023, and the second on 1 February 2023. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner. | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
Line 1,260: | Line 1,260: | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = 18 January 2023 | |date = 18 January 2023 | ||
|team1 = Shirekeep Slurpgurgles {{Team flag|Shireroth|flag}} | |team1 = Shirekeep Slurpgurgles {{Team flag|Shireroth|flag|old}} | ||
|score = 1 – 3 | |score = 1 – 3 | ||
|team2 = {{Team flag|Craitland|flag}} Osĵätoņ Aztecs FC | |team2 = {{Team flag|Craitland|flag}} Osĵätoņ Aztecs FC | ||
Line 1,272: | Line 1,272: | ||
|team1 = Osĵätoņ Aztecs FC {{Team flag|Craitland|flag}} | |team1 = Osĵätoņ Aztecs FC {{Team flag|Craitland|flag}} | ||
|score = 1 – 0 | |score = 1 – 0 | ||
|team2 = {{Team flag|Shireroth|flag}} Shirekeep Slurpgurgles | |team2 = {{Team flag|Shireroth|flag|old}} Shirekeep Slurpgurgles | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
Line 1,296: | Line 1,296: | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = [[Stadio San Felice]], [[Fiorecittà]] | ||
}} | }} | ||
''[[AC Fiorecittà]] win 3–2 on aggregate.'' | ''[[AC Fiorecittà]] win 3–2 on aggregate.'' | ||
Line 1,406: | Line 1,406: | ||
===Quarter-finals=== | ===Quarter-finals=== | ||
The quarter-finals | The quarter-finals were held over two legs, with the first leg being played on 1 March 2023, and the second on 15 March 2023. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner. | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = 1 March 2023 | |date = 1 March 2023 | ||
|team1 = | |team1 = Hänävissen-ó-Cräiteland FC {{Team flag|Craitland|flag}} | ||
|score = – | |score = 2 – 1 | ||
|team2 = | |team2 = {{Team flag|Tellia|flag}} AC Fiorecittà | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = [[Oesst Darrä Arenä]], [[Hänävissen-ó-Cräiteland]] | ||
}} | }} | ||
---- | ---- | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = 15 March 2023 | |date = 15 March 2023 | ||
|team1 = | |team1 = AC Fiorecittà {{Team flag|Tellia|flag}} | ||
|score = – | |score = 1 – 1 | ||
|team2 = | |team2 = {{Team flag|Craitland|flag}} Hänävissen-ó-Cräiteland FC | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = [[Stadio San Felice]], [[Fiorecittà]] | ||
}} | }} | ||
''[[Hänävissen-ó-Cräiteland FC]] win 3–2 on aggregate.'' | |||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = 1 March 2023 | |date = 1 March 2023 | ||
|team1 = | |team1 = Romero Sport {{Team flag|Tellia|flag}} | ||
|score = – | |score = 3 – 1 | ||
|team2 = | |team2 = {{Team flag|Craitland|flag}} Osĵätoņ Aztecs FC | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = [[Stadio di Romero]], [[Romero]] | ||
}} | }} | ||
---- | ---- | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = 15 March 2023 | |date = 15 March 2023 | ||
|team1 = | |team1 = Osĵätoņ Aztecs FC {{Team flag|Craitland|flag}} | ||
|score = – | |score = 1 – 2 | ||
|team2 = | |team2 = {{Team flag|Tellia|flag}} Romero Sport | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = [[Oesst Harbór Arenä]], [[Osĵätoņ]] | ||
}} | }} | ||
''[[Romero Sport]] win 5–2 on aggregate.'' | |||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = 1 March 2023 | |date = 1 March 2023 | ||
|team1 = | |team1 = FC Araxionsport {{Team flag|Elwynn|flag}} | ||
|score = – | |score = 2 – 1 | ||
|team2 = | |team2 = {{Team flag|Sovereign Confederation|flag}} SCAR's Hyenas | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = [[White Orchid Stadium]], [[Mindon Araxion]] | ||
}} | }} | ||
---- | ---- | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = 15 March 2023 | |date = 15 March 2023 | ||
|team1 = | |team1 = SCAR's Hyenas {{Team flag|Sovereign Confederation|flag}} | ||
|score = – | |score = 1 – 0 | ||
|team2 = | |team2 = {{Team flag|Elwynn|flag}} FC Araxionsport | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = [[Rathwood Stadium]], [[Cortallia-Rathwood]] | ||
}} | }} | ||
''Scores tied at 2–2 on aggregate. [[SCAR's Hyenas]] win on away goals.'' | |||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = 1 March 2023 | |date = 1 March 2023 | ||
|team1 = | |team1 = Acquecalde Calcio {{Team flag|Cisamarra|flag}} | ||
|score = – | |score = 1 – 1 | ||
|team2 = | |team2 = {{Team flag|Craitland|flag}} Kealb FC | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = [[Stadio Acquecalde Accjaio]], [[Acquecalde]] | ||
}} | }} | ||
---- | ---- | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = 15 March 2023 | |date = 15 March 2023 | ||
|team1 = | |team1 = Kealb FC {{Team flag|Craitland|flag}} | ||
|score = – | |score = 5 – 0 | ||
|team2 = | |team2 = {{Team flag|Cisamarra|flag}} Acquecalde Calcio | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = [[Grey Park]], [[Kealb]] | ||
}} | }} | ||
''[[Kealb FC]] win 6–1 on aggregate.'' | |||
===Semi-finals=== | ===Semi-finals=== | ||
The semi-finals | The semi-finals were held over two legs, with the first leg being played on 12 April 2023, and the second on 26 April 2023. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner. | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = 12 April 2023 | |date = 12 April 2023 | ||
|team1 = | |team1 = Hänävissen-ó-Cräiteland FC {{Team flag|Craitland|flag}} | ||
|score = – | |score = 0 – 0 | ||
|team2 = | |team2 = {{Team flag|Craitland|flag}} Kealb FC | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium = [[Oesst Darrä Arenä]], [[Hänävissen-ó-Cräiteland]] | ||
}} | }} | ||
---- | ---- | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = 26 April 2023 | |date = 26 April 2023 | ||
|team1 = | |team1 = Kealb FC {{Team flag|Craitland|flag}} | ||
|score = – | |score = 1 – 1 | ||
|team2 = | |team2 = {{Team flag|Craitland|flag}} Hänävissen-ó-Cräiteland FC | ||
|goals1 = | |goals1 = [[Markko Christiansen|Christiansen]] {{goal|15}} | ||
|goals2 = | |goals2 = [[Jonathan Smalling|Smalling]] {{goal|37}} | ||
|stadium = | |stadium = [[Grey Park]], [[Kealb]] | ||
}} | }} | ||
''Scores tied at 1–1 on aggregate. [[Hänävissen-ó-Cräiteland FC]] win on away goals.'' | |||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = 12 April 2023 | |date = 12 April 2023 | ||
|team1 = | |team1 = Romero Sport {{Team flag|Tellia|flag}} | ||
|score = – | |score = 2 – 1 | ||
|team2 = | |team2 = {{Team flag|Sovereign Confederation|flag}} SCAR's Hyenas | ||
|goals1 = | |goals1 = [[Mirko Giordano|Giordano]] {{goal|68}}<br>[[Ahn Tai-Lo|Ahn]] {{goal|81}} | ||
|goals2 = | |goals2 = [[Jemry Wheathouse|Wheathouse]] {{goal|37}} | ||
|stadium = | |stadium = [[Stadio di Romero]], [[Romero]] | ||
}} | }} | ||
---- | ---- | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = 26 April 2023 | |date = 26 April 2023 | ||
|team1 = | |team1 = SCAR's Hyenas {{Team flag|Sovereign Confederation|flag}} | ||
|score = – | |score = 1 – 1 | ||
|team2 = | |team2 = {{Team flag|Tellia|flag}} Romero Sport | ||
|goals1 = | |goals1 = [[Jemry Wheathouse|Wheathouse]] {{goal|60}} | ||
|goals2 = | |goals2 = [[Ahn Tai-Lo|Ahn]] {{goal|24}} | ||
|stadium = | |stadium = [[Rathwood Stadium]], [[Cortallia-Rathwood]] | ||
}} | }} | ||
''[[Romero Sport]] win 3–2 on aggregate.'' | |||
===Final=== | ===Final=== | ||
The final | The final was held over a single match, held on 24 May 2023. If the match were drawn, extra time and penalties were to be used to settle the tie. | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date = 24 May 2023 | |date = 24 May 2023 | ||
|team1 = | |team1 = Hänävissen-ó-Cräiteland FC {{Team flag|Craitland|flag}} | ||
|score = – | |score = 1 – 1<br>{{aet}} | ||
|team2 = | |team2 = {{Team flag|Tellia|flag}} Romero Sport | ||
|goals1 = | |goals1 = [[Can Emrenin|Emrenin]] {{goal|63}} | ||
|goals2 = | |goals2 = [[Mirko Giordano|Giordano]] {{goal|22}} | ||
|stadium = | |stadium = [[JHI Stadium]], [[Avakair]] | ||
|penalties1 = [[Jeroen van Veen|van Veen]] {{pengoal}}<br>[[Zen Daviddlaw|Daviddlaw]] {{penmiss|Saved}}<br>[[Can Emrenin|Emrenin]] {{pengoal}}<br>[[Jonathan Smalling|Smalling]] {{pengoal}}<br>[[Gaetano Bresciani|Bresciani]] {{pengoal}}<br>[[Simon Abdulayec|Abdulayec]] {{penmiss|Miss}} | |||
|penaltyscore = 4 – 5 | |||
|penalties2 = {{penmiss|Saved}} [[Ahn Tai-Lo|Ahn]]<br>{{pengoal}} [[Gavrel Levandovskiy|Levandovskiy]]<br>{{pengoal}} [[Rik Van Vore|Van Vore]]<br>{{pengoal}} [[Daniele Moizini|Moizini]]<br>{{pengoal}} [[Mirko Giordano|Giordano]]<br>{{pengoal}} [[Guillaume Speroni|Speroni]] | |||
}} | }} | ||
Latest revision as of 12:39, 5 July 2023
The 2022–23 WMFA Champions' League was the eleventh edition of the WMFA Champions' League, and began in October 2022 with the group stage and culminated with the final in May 2023. Thirty-two teams participated in the competition from eighteen nations.
Allocation of clubs
The number of berths awarded to each WMFA member depended on that nation's FMF club coefficient. The highest-ranked leagues received up to three berths each, whilst lower ranked nations would receive fewer places. Furthermore, nations that do not organise their own domestic leagues, whose clubs play in the domestic league of another member, would only be allocated one place. Despite being eligible to do so, the Franklin Islands, the Iron Cult and Kalgachia all failed to submit any entrants.
|
|
List of qualified teams
Group stage
Seeding
The 32 teams were seeded based on the FMF club coefficient (CC). The teams were divided into four pots, determined entirely on club coefficient.
Group A
Team | Pld |
W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Osĵätoņ Aztecs FC | 6 | 4 | 2 | 0 | 12 | 4 | +8 | 14 | Advances to round of 16 |
Tosha City FC | 6 | 3 | 2 | 1 | 7 | 3 | +4 | 11 | |
Liveried Sporting Entertainments Corporation of Litel | 6 | 2 | 2 | 2 | 10 | 7 | +3 | 8 | |
Ermingander Village FC | 6 | 0 | 0 | 6 | 5 | 20 | −15 | 0 |
Group A results
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Group B
Team | Pld |
W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
AC Fiorecittà | 6 | 3 | 1 | 2 | 6 | 4 | +2 | 10 | Advances to round of 16 |
Kealb FC | 6 | 2 | 3 | 1 | 6 | 4 | +2 | 9 | |
Rhodondra Wanderers | 6 | 2 | 1 | 3 | 5 | 7 | −2 | 7 | |
Lokomotiv Rabintzov | 6 | 1 | 3 | 2 | 3 | 5 | −2 | 6 |
Group B results
|
---|
Group C
Team | Pld |
W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Romero Sport | 6 | 6 | 0 | 0 | 25 | 0 | +25 | 18 | Advances to round of 16 |
Shirekeep Slurpgurgles | 6 | 4 | 0 | 2 | 9 | 6 | +3 | 12 | |
Iunivesite N.V. | 6 | 1 | 1 | 4 | 6 | 16 | −10 | 4 | |
Associazione Calcio Capitolia | 6 | 0 | 1 | 5 | 3 | 21 | −18 | 1 |
Group C results
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Group D
Team | Pld |
W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
SCAR's Hyenas | 6 | 3 | 1 | 2 | 12 | 9 | +3 | 10 | Advances to round of 16 |
Liveried Sporting Entertainments Corporation of Siyachia | 6 | 3 | 1 | 2 | 8 | 8 | 0 | 10 | |
Nee City Tigers | 6 | 2 | 3 | 1 | 9 | 6 | +3 | 9 | |
Le Terre FC | 6 | 1 | 1 | 4 | 3 | 9 | −6 | 4 |
Group D results
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Group E
Team | Pld |
W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
JHI-rrân Lwrrân Klyha | 6 | 3 | 2 | 1 | 7 | 4 | +3 | 11 | Advances to round of 16 |
Hänävissen-ó-Cräiteland FC | 6 | 2 | 2 | 2 | 6 | 4 | +2 | 8 | |
Mishalan City | 6 | 2 | 1 | 3 | 5 | 6 | −1 | 7 | |
Imperial United | 6 | 2 | 1 | 3 | 8 | 12 | −4 | 7 |
Group E results
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Group F
Team | Pld |
W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tosha United FC | 6 | 6 | 0 | 0 | 12 | 2 | +10 | 18 | Advances to round of 16 |
Chryste Miners FC | 6 | 3 | 1 | 2 | 4 | 3 | +1 | 10 | |
Les Verts Gaianiano | 6 | 1 | 2 | 3 | 3 | 8 | −5 | 5 | |
Krelitz Kommandos | 6 | 0 | 1 | 5 | 3 | 9 | −6 | 1 |
Group F results
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Group G
Team | Pld |
W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Acquecalde Calcio | 6 | 3 | 2 | 1 | 13 | 7 | +6 | 11 | Advances to round of 16 |
FC Ardashirshahr | 6 | 2 | 3 | 1 | 9 | 7 | +2 | 9 | |
Fortuna Davignon | 6 | 2 | 3 | 1 | 10 | 12 | −2 | 9 | |
Cercé FC | 6 | 0 | 2 | 4 | 4 | 10 | −6 | 2 |
Group G results
| ||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Group H
Team | Pld |
W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Liveried Sporting Entertainments Corporation of Austland | 6 | 4 | 1 | 1 | 13 | 2 | +11 | 13 | Advances to round of 16 |
FC Araxionsport | 6 | 3 | 2 | 1 | 10 | 5 | +5 | 11 | |
Syrelwynn Swifts | 6 | 2 | 3 | 1 | 7 | 3 | +4 | 9 | |
Matali'ia Uliuli | 6 | 0 | 0 | 6 | 2 | 22 | −20 | 0 |
Group H results
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Knock-out stages
Round of 16
The round of 16 was held over two legs, with the first leg being played on 18 January 2023, and the second on 1 February 2023. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.
18 January 2023
|
Hänävissen-ó-Cräiteland FC | 2 – 1 | Liveried Sporting Entertainments Corporation of Austland |
---|---|---|
1 February 2023
|
Liveried Sporting Entertainments Corporation of Austland | 1 – 1 | Hänävissen-ó-Cräiteland FC |
---|---|---|
Hänävissen-ó-Cräiteland FC win 3–2 on aggregate.
18 January 2023
|
Shirekeep Slurpgurgles | 1 – 3 | Osĵätoņ Aztecs FC |
---|---|---|
Osĵätoņ Aztecs FC win 4–1 on aggregate.
AC Fiorecittà win 3–2 on aggregate.
18 January 2023
|
FC Ardashirshahr | 2 – 1 | SCAR's Hyenas |
---|---|---|
Scores tied at 2–2 on aggregate. SCAR's Hyenas win on away goals.
18 January 2023
|
Liveried Sporting Entertainments Corporation of Siyachia | 0 – 1 | Romero Sport |
---|---|---|
1 February 2023
|
Romero Sport | 2 – 1 | Liveried Sporting Entertainments Corporation of Siyachia |
---|---|---|
Romero Sport win 3–1 on aggregate.
Acquecalde Calcio win 4–2 on aggregate.
Kealb FC win 1–0 on aggregate.
FC Araxionsport win 3–1 on aggregate.
Quarter-finals
The quarter-finals were held over two legs, with the first leg being played on 1 March 2023, and the second on 15 March 2023. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.
1 March 2023
|
Hänävissen-ó-Cräiteland FC | 2 – 1 | AC Fiorecittà |
---|---|---|
Hänävissen-ó-Cräiteland FC win 3–2 on aggregate.
Romero Sport win 5–2 on aggregate.
Scores tied at 2–2 on aggregate. SCAR's Hyenas win on away goals.
Kealb FC win 6–1 on aggregate.
Semi-finals
The semi-finals were held over two legs, with the first leg being played on 12 April 2023, and the second on 26 April 2023. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.
Scores tied at 1–1 on aggregate. Hänävissen-ó-Cräiteland FC win on away goals.
Romero Sport win 3–2 on aggregate.
Final
The final was held over a single match, held on 24 May 2023. If the match were drawn, extra time and penalties were to be used to settle the tie.
24 May 2023
|
Hänävissen-ó-Cräiteland FC | 1 – 1 (a.e.t.) |
Romero Sport |
---|---|---|
Emrenin 63' | Giordano 22' | |
Penalties | ||
van Veen Daviddlaw Emrenin Smalling Bresciani Abdulayec |
4 – 5 | Ahn Levandovskiy Van Vore Moizini Giordano Speroni |
|
|