This article relates to a competition, national team or organisational matter associated with the FMF. Click here for further information.

EMU Championships

From MicrasWiki
Jump to navigationJump to search
EMU Championships
Founded 2007
Number of teams 8
Current champions Mercury Mercury
(2020)
Most titles Mercury Mercury (3)
Passas Passas (3)
2022 EMU Championships

The EMU Championships (often abbreviated to EMU) is the international continental association football competition for the EMUFA confederation.

The tournament was originally contested every two years, but was switched to an annual tournament after the success of EMU 2011. Since the FMF's 2014 restructure, it has since been held biennially again. The tournament was first contested in 2007, and there have been nine tournaments so far.

Qualification

The inaugural tournament was contested by the entire membership of the EMUFA, as well as one invitational entrant. From 2009 until 2014, the FMF World Cup qualification rounds served as a qualifying tournament for the EMU Championships. Since 2016, after the FMF moved to a biennial calendar, the EMUFA has held its own qualifiers, with both the year's host nation and the previous winners receiving automatic qualification.

Début of teams

Each successive EMU Championships has had at least one team appearing for the first time; listed below in alphabetical order per year. Teams in parentheses are considered successor teams by the FMF.

Year Débutants Total
2007 Benevolent Benevolent, Bosworth Bosworth, Col Col, Craitland Craitland, Durntkinstan Durntkinstan, Hamland Hamland, Hatay Hatay, Hurdania Hurdania,
Interland Interland, Kampong Kampong, Kataria Kataria, Mexihco Mexihco, New Brittania New Brittania, New Nsawam New Nsawam, New South Vietnam New South Vietnam,
Nova England Nova England, Nova English Korea Nova English Korea, Passas Passas, Riponia Riponia, Sharovia Sharovia, Taesong Taesong
21
2009 Bobalania Bobalania 1
2011 Flatland Flatland, Mercury Mercury, Normark Normark, Ocia Ocia, Taeland Taeland, Valencia Valencia 6
2012 Flandria Secunda Flandria Secunda, Sirocco Sirocco, Uantir Uantir (+ Nordic Union Nordic Union) 3 (+1)
2013 Austbard Austbard, Høgmårk Høgmårk, Tiana Tiana 3
2014 Juclandia Juclandia, New Vaduz New Vaduz 2
2016 Northern Beneluccas Northern Beneluccas, Talenore Talenore 2
2018 Caputia Caputia, Hoenn Hoenn 2
2020 Lostisland Lostisland, New Sussex New Sussex, Phinbella Phinbella, Sanpantul Sanpantul 4

Previous tournaments

Year Host Winners Score Runners-up Third Place Score Fourth Place
2007
Details
Nova England Nova England
Nova English Korea Nova English Korea
Passas
Passas
2–1
Riponia
Riponia
Craitland
Craitland
1–0
Nova England
Nova England
2009
Details
Ocia Ocia
(Final match)
Passas
Passas
2–1 (a.e.t.)
Craitland
Craitland
Nova England
Nova England
By table
Bobalania
Bobalania
2011
Details
Craitland Craitland
Craitland
Craitland
3–0
Hamland
Hamland
Interland
Interland
2–1
Nova England
Nova England
2012
Details
Mercury Mercury
Hamland
Hamland
2–2 (a.e.t.)
4–3 (pens)
Mercury
Mercury
Craitland
Craitland
4–3 (a.e.t.)
Interland
Interland
2013
Details
Interland Interland
Interland
Interland
1–0
Hamland
Hamland
Mercury
Mercury
1–0
Nova English Korea
Nova English Korea
2014
Details
Nova England Nova England
Mercury
Mercury
2–0
Passas
Passas
Hamland
Hamland
3–0
Nova England
Nova England
2016
Details
Hamland Hamland
Passas
Passas
4–0
Nova England
Nova England
Mercury
Mercury
3–2
Talenore
Talenore
2018
Details
Mercury Mercury
Mercury
Mercury
2–1
Caputia
Caputia
Hoenn
Hoenn
2–0
Passas
Passas
2020
Details
Sanpantul Sanpantul
Mercury
Mercury
1–0
Talenore
Talenore
Sanpantul
Sanpantul
2–0
Passas
Passas
2022
Details
Phinbella Phinbella

Titles by nation

Team performances

Legend
1st — Champions
2nd — Runners-up
3rd — Third place
4th — Fourth place
QF — Quarter-finals
GS — Group stage
 
q — Qualified for upcoming tournament
 — Did not qualify
  — Hosts
  — Not affiliated to the EMUFA
% — Success rate of reaching the EMU finals (only counting the times the team entered the tournament)
Team 2007
Nova England
Nova English Korea
(21)
2009
Ocia
(5)
2011
Craitland
(12)
2012
Mercury
(12)
2013
Interland
(12)
2014
Nova England
(12)
2016
Hamland
(8)
2018
Mercury
(8)
2020
Sanpantul
(8)
Total participations Qualifying percentage
(%)
Austbard Austbard GS GS 2/3 66.7
Benevolent Benevolent GS 1/1 100
Bobalania Bobalania 4th 1/1 100
Bosworth Bosworth GS 1/2 50
Caputia Caputia 2nd 1/1 100
Col Col GS 1/2 50
Craitland Craitland 3rd 2nd 1st 3rd GS GS 6/6 100
Durntkinstan Durntkinstan GS 1/1 100
Flandria Secunda Flandria Secunda GS 1/1 100
Flatland Flatland GS 1/1 100
Hamland Hamland GS 2nd 1st 2nd 3rd GS 6/7 85.7
Hatay Hatay GS 1/1 100
Hoenn Hoenn 3rd 1/1 100
Høgmårk Høgmårk GS GS 2/3 66.7
Hurdania Hurdania GS 1/1 100
Interland Interland QF GS 3rd 4th 1st GS 6/6 100
Juclandia Juclandia GS GS 2/6 33.3
Kampong Kampong GS 1/1 100
Kataria Kataria GS 1/1 100
Lostisland Lostisland GS 1/6 16.7
Mercury Mercury GS 2nd 3rd 1st 3rd 1st 1st 7/7 100
Mexihco Mexihco GS 1/1 100
New Brittania New Brittania QF 1/1 100
New Nsawam New Nsawam GS 1/1 100
New South Vietnam New South Vietnam QF 1/1 100
New Sussex New Sussex GS 1/1 100
New Vaduz New Vaduz GS GS 2/8 25
Nordic Union Nordic Union see Normark (2012)
Normark Normark GS GS 2/3 66.7
Northern Beneluccas Northern Beneluccas GS 1/1 100
Nova England Nova England 4th 3rd 4th GS GS 4th 2nd GS GS 9/9 100
Nova English Korea Nova English Korea GS GS 4th GS GS 5/9 55.6
Ocia Ocia GS GS 2/4 50
Passas Passas 1st 1st GS GS GS 2nd 1st 4th 4th 9/9 100
Phinbella Phinbella GS 1/1 100
Riponia Riponia 2nd 1/1 100
Sanpantul Sanpantul 3rd 1/1 100
Sharovia Sharovia GS 1/1 100
Sirocco Sirocco GS 1/3 33.3
Taeland Taeland GS GS GS 3/6 50
Taesong Taesong QF 1/1 100
Talenore Talenore 4th GS 2nd 3/3 100
Tiana Tiana GS 1/3 33.3
Uantir Uantir GS 1/5 20
Valencia Valencia GS GS GS 3/5 60
West Ocia West Ocia see Ocia (2009)