This article relates to a competition, national team or organisational matter associated with the FMF. Click here for further information.

CiboTap Championships

From MicrasWiki
Jump to navigationJump to search
CiboTap Championships
Founded 2007
Number of teams 8
Current champions Natopia Natopia
(2020)
Most titles Alexandria Alexandria (4)
2020 CiboTap Championships

The CiboTap Championships (commonly called CiboTap) is the international continental association football competition for the CTFA confederation.

The tournament was originally contested annually but is now held biennially. It was first contested in 2007, and there have been ten tournaments so far.

Qualification

The first championships were contested by teams which applied successfully to be involved. From the 2008 tournament until 2014's restructuring, the FMF World Cup qualification served as a qualifying tournament for the CiboTap Championships. Between 2009 and 2011, however, the championships consisted of purely a final match, with other official placings being decided by qualifying record. Since 2016, the CTFA has organised its own qualifying rounds for the tournament, with both the year's host nation and the previous winners receiving automatic qualification.

Début of teams

This list also includes teams which forfeited matches or only placed due to qualifying record when competing for the first time; listed below in alphabetical order per year. Teams in parentheses are considered successor teams by the FMF.

Year Débutants Total
2007 Alexandria Alexandria, Matbaa Matbaa, Natopia Natopia, Zindaria Zindaria 4
2008 Kavalos Kavalos, Zandarijn Zandarijn 2
2009 Monovia Monovia 1
2010 Relaram Relaram 1
2011 0
2012 0
2013 Treisenberg Treisenberg 1
2014 Birgeshir Birgeshir, Greater Sangun Greater Sangun 2
2016 Calbion Calbion, Passio-Corum Passio-Corum, Vyktory Vyktory 3
2018 Athlon Athlon, North Antarctic Domain North Antarctic Domain, North Antarctica North Antarctica 3
2020 Etourney Etourney, Qavaqaqqaqqaniitqeqertaq Qavaqaqqaqqaniitqeqertaq (+ Helderbourgh Helderbourgh) 2 (+1)

Previous tournaments

Year Host Winners Score Runners-up Third Place Score Fourth Place
2007
Details
Alexandria Alexandria
Matbaa
Matbaa
0–0 (a.e.t.)
3–1 (pens)
Alexandria
Alexandria
Natopia
Natopia
By table
Zindaria
Zindaria
2008
Details
Zandarijn Zandarijn
(Final match)
Kavalos
Kavalos
2–1
Alexandria
Alexandria
Zandarijn
Zandarijn
By table
Zindaria
Zindaria
2009
Details
Natopia Natopia
Zandarijn
Zandarijn
2–2 (a.e.t.)
5–4 (pens)
Alexandria
Alexandria
Monovia
Monovia
By table
Natopia
Natopia
2010
Details
Natopia Natopia
Alexandria
Alexandria
4–1
Monovia
Monovia
Natopia
Natopia
By table
Relaram
Relaram
2011
Details
Zandarijn Zandarijn
Alexandria
Alexandria
3–2
Natopia
Natopia
Zandarijn
Zandarijn
By table
Monovia
Monovia
2012
Details
Zandarijn Zandarijn
(Final match)
Natopia
Natopia
1–1 (a.e.t.)
4–1 (pens)
Alexandria
Alexandria
Zandarijn
Zandarijn
By table
Monovia
Monovia
2013
Details
Birgeshir Birgeshir
(Final match)
Alexandria
Alexandria
3–1
Zandarijn
Zandarijn
Natopia
Natopia
By table
Treisenberg
Treisenberg
2014
Details
Birgeshir Birgeshir
(Final match)
Alexandria
Alexandria
2–1
Zandarijn
Zandarijn
Birgeshir
Birgeshir
By table
Greater Sangun
Greater Sangun
2016
Details
Calbion Calbion
Birgeshir
Birgeshir
1–0
Alexandria
Alexandria
Calbion
Calbion
2–1
Zandarijn
Zandarijn
2018
Details
North Antarctica North Antarctica
Birgeshir
Birgeshir
0–0 (a.e.t.)
4–2 (pens)
Vyktory
Vyktory
North Antarctica
North Antarctica
3–1
Natopia
Natopia
2020
Details
Zandarijn Zandarijn
Natopia
Natopia
3–1 (a.e.t.)
Birgeshir
Birgeshir
Zandarijn
Zandarijn
2–0
North Antarctica
North Antarctica

Titles by nation

Team performances

Legend
1st — Champions
2nd — Runners-up
3rd — Third place
4th — Fourth place
GS — Group stage
 
q — Qualified for upcoming tournament
 — Did not qualify
  — Hosts
  — Not affiliated to the CTFA
% — Success rate of reaching the CiboTap finals (only counting the times the team entered the tournament)
Team 2007
Alexandria
(4)
2008
Zandarijn
(4)
2009
Natopia
(4)
2010
Natopia
(4)
2011
Zandarijn
(4)
2012
Zandarijn
(4)
2013
Birgeshir
(4)
2014
Birgeshir
(4)
2016
Calbion
(8)
2018
North Antarctica
(8)
2020
Zandarijn
(8)
Total participations Qualifying percentage
(%)
Alexandria Alexandria 2nd 2nd 2nd 1st 1st 2nd 1st 1st 2nd 9/9 100
Athlon Athlon GS 1/3 33.3
Birgeshir Birgeshir 3rd 1st 1st 2nd 4/5 80
Calbion Calbion 3rd GS 2/2 100
Etourney Etourney GS 1/2 50
Greater Sangun Greater Sangun 4th GS 2/6 33.3
Helderbourgh Helderbourgh 4th GS 2/5 40
Kavalos Kavalos 1st 1/2 50
Leichenberg Leichenberg see Helderbourgh (2014–2016)
Matbaa Matbaa 1st 1/2 50
Monovia Monovia 3rd 2nd 4th 4th 4/6 66.7
Natopia Natopia 3rd 4th 3rd 2nd 1st 3rd GS 4th 1st 9/11 81.8
North Antarctic Domain North Antarctic Domain GS 1/3 33.3
North Antarctica North Antarctica 3rd 4th 2/3 66.7
Passio-Corum Passio-Corum GS GS GS 3/3 100
Qavaqaqqaqqaniitqeqertaq Qavaqaqqaqqaniitqeqertaq GS 1/3 33.3
Relaram Relaram 4th 1/3 33.3
Sangun, Riskai and the Idunn Isles Sangun, Riskai and the Idunn Isles see Greater Sangun (2012)
Treisenberg Treisenberg see Helderbourgh (2013, 2018)
Vyktory Vyktory GS 2nd 2/2 100
Zandarijn Zandarijn 3rd 1st 3rd 3rd 2nd 2nd 4th 3rd 8/10 80
Zindaria Zindaria 4th 4th 2/2 100