This article relates to a competition, national team or organisational matter associated with the FMF. Click here for further information.

2020–21 CTFA Cup

From MicrasWiki
Jump to navigationJump to search

The 2020–21 CTFA Cup was the eighth edition of the CTFA Cup, which began on 7 October 2020 with the group stage and culminated with the final in May 2021. Twelve teams participated in the competition from eight nations.

List of qualified teams

Entered in Group stage
Zandarijn SV Magister (4th) Natopia Tassity Bulls (4th) Hazar Erciyes FK (CW) Athlon Eupragia Athletic (3rd)
Zandarijn Oudorp HVA (5th) Calbion Kilkelly United (3rd) Hazar Karadenizspor (3rd) Etourney FC Rovers (2nd)
Natopia Tapfer Point Eternals (CW) Calbion Celtic Lloran (4th) Mar Sara Sileni FC (3rd) Whales FC Köniz Monovia (2nd)

Group stage

Group A

Team Pld
W D L GF GA GD Pts Qualification
Zandarijn SV Magister 4 2 2 0 6 3 +3 8 Advances to quarter-finals
Calbion Kilkelly United 4 1 3 0 4 2 +2 6
Etourney FC Rovers 4 0 1 3 1 6 −5 1  
Group A results

7 October 2020
SV Magister Zandarijn 1 – 1 Calbion Kilkelly United

21 October 2020
Kilkelly United Calbion 2 – 0 Etourney FC Rovers

4 November 2020
FC Rovers Etourney 1 – 2 Zandarijn SV Magister

18 November 2020
SV Magister Zandarijn 2 – 0 Etourney FC Rovers

2 December 2020
FC Rovers Etourney 0 – 0 Calbion Kilkelly United

16 December 2020
Kilkelly United Calbion 1 – 1 Zandarijn SV Magister

Group B

Team Pld
W D L GF GA GD Pts Qualification
Natopia Tapfer Point Eternals 4 3 1 0 7 1 +6 10 Advances to quarter-finals
Whales FC Köniz Monovia 4 1 1 2 3 4 −1 4
Athlon Eupragia Athletic 4 1 0 3 3 8 −5 3  
Group B results

7 October 2020
Tapfer Point Eternals Natopia 3 – 0 Athlon Eupragia Athletic

21 October 2020
Eupragia Athletic Athlon 1 – 0 Whales FC Köniz Monovia

4 November 2020
FC Köniz Monovia Whales 0 – 0 Natopia Tapfer Point Eternals

18 November 2020
Tapfer Point Eternals Natopia 2 – 0 Whales FC Köniz Monovia

2 December 2020
FC Köniz Monovia Whales 3 – 1 Athlon Eupragia Athletic

16 December 2020
Eupragia Athletic Athlon 1 – 2 Natopia Tapfer Point Eternals

Group C

Team Pld
W D L GF GA GD Pts Qualification
Hazar Karadenizspor 4 3 1 0 8 3 +5 10 Advances to quarter-finals
Zandarijn Oudorp HVA 4 2 1 1 7 4 +3 7
Mar Sara Sileni FC 4 0 0 4 2 10 −8 0  
Group C results

7 October 2020
Oudorp HVA Zandarijn 3 – 0 Mar Sara Sileni FC

21 October 2020
Sileni FC Mar Sara 1 – 3 Hazar Karadenizspor

4 November 2020
Karadenizspor Hazar 1 – 1 Zandarijn Oudorp HVA

18 November 2020
Oudorp HVA Zandarijn 1 – 2 Hazar Karadenizspor

2 December 2020
Karadenizspor Hazar 2 – 0 Mar Sara Sileni FC

16 December 2020
Sileni FC Mar Sara 1 – 2 Zandarijn Oudorp HVA

Group D

Team Pld
W D L GF GA GD Pts Qualification
Calbion Celtic Lloran 4 2 2 0 6 3 +3 8 Advances to quarter-finals
Natopia Tassity Bulls 4 1 1 2 3 3 0 4
Hazar Erciyes FK 4 1 1 2 3 6 −3 4  
Group D results

7 October 2020
Tassity Bulls Natopia 0 – 1 Calbion Celtic Lloran

21 October 2020
Celtic Lloran Calbion 1 – 1 Hazar Erciyes FK

4 November 2020
Erciyes FK Hazar 1 – 0 Natopia Tassity Bulls

18 November 2020
Tassity Bulls Natopia 2 – 0 Hazar Erciyes FK

2 December 2020
Erciyes FK Hazar 1 – 3 Calbion Celtic Lloran

16 December 2020
Celtic Lloran Calbion 1 – 1 Natopia Tassity Bulls

Knock-out stages

Quarter-finals

The quarter-finals were held over two legs, with the first leg being played on 2 February 2021, and the second on 16 February 2021. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

3 February 2020
Oudorp HVA Zandarijn 3 – 2 Natopia Tapfer Point Eternals

17 February 2020
Tapfer Point Eternals Natopia 1 – 1 Zandarijn Oudorp HVA

Oudorp HVA win 4–3 on aggregate.

3 February 2020
Kilkelly United Calbion 1 – 1 Hazar Karadenizspor

17 February 2020
Karadenizspor Hazar 1 – 0 Calbion Kilkelly United

Karadenizspor win 2–1 on aggregate.

3 February 2020
Tassity Bulls Natopia 1 – 0 Zandarijn SV Magister

7 February 2020
SV Magister Zandarijn 2 – 1 Natopia Tassity Bulls

Scores tied at 2–2 on aggregate. Tassity Bulls win on away goals.

3 February 2020
FC Köniz Monovia Whales 1 – 3 Calbion Celtic Lloran

17 February 2020
Celtic Lloran Calbion 3 – 0 Whales FC Köniz Monovia

Celtic Lloran win 6–1 on aggregate.

Semi-finals

The semi-finals were held over two legs, with the first leg being played on 17 March 2021, and the second on 31 March 2021. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

17 March 2021
Tassity Bulls Natopia 1 – 0 Calbion Celtic Lloran
Tempest Goal 42'

31 March 2021
Celtic Lloran Calbion 1 – 1
(a.e.t.)
Natopia Tassity Bulls
Lewis Goal 78' Tempest Goal 114' (pen.)

Tassity Bulls win 2–1 on aggregate.

17 March 2021
Oudorp HVA Zandarijn 1 – 1 Hazar Karadenizspor
Yngvesson Goal 89' Rodriguez Goal 62'

31 March 2021
Karadenizspor Hazar 1 – 1
(a.e.t.)
Zandarijn Oudorp HVA
Rodriguez Goal 44' Yngvesson Goal 25'
    Penalties  
Rodriguez Scored
Topçu Scored
İşbulat Scored
Hyo Missed (Saved)
Çıñğız Scored
Timureli Missed (Miss)
4 – 5 Scored Yngvesson
Scored de Zyla
Scored Rjuven
Scored Stanniland
Missed (Saved) Manič
Scored Trezise
 

Scores tied at 2–2 on aggregate. Oudorp HVA win on penalties.

Final

The final was held over a single match, held on 12 May 2021. If the match were drawn, extra time and penalties were to be used to settle the tie.

12 May 2021
Tassity Bulls Natopia 1 – 2 Zandarijn Oudorp HVA
Tempest Goal 47' Astley Goal 12' (o.g.)
Yngvesson Goal 38'