2019 FMF World Cup

From MicrasWiki
Jump to: navigation, search
2019 FMF World Cup
Tournament details
Host country Birgeshir Birgeshir
Dates 12 Jul – 18 Aug 2019
Teams 20 (from 4 confederations)
Venue(s) (in 7 host cities)
Tournament statistics
Matches played 52
2017
2021

The 2019 FMF World Cup is the twelfth tournament of the FMF World Cup, and is being held in Birgeshir between 12 July and 18 August 2019. The twenty competing national teams all qualified successfully to be involved. The tournament's matches will be played in eight stadiums in seven different cities around Birgeshir.

Hosts

Vyktory was originally chosen as the host of the tournament after submitting one of four applications. However, Vyktory later left Micras, forfeiting the ability to host the tournament. As a result, a second vote was undertaken and Birgeshir was subsequently chosen as the host. The FMF Executives agreed that the Birgesh bid was more suited for hosting than the other applicants' and announced that the host's national team would receive an automatic berth in the tournament, as well as the winners of the previous tournament.

Bids

Stadiums

Marketing

Tutandroidmon, the tournament's official mascot.

Following Birgeshir's awarding of the hosting rights, the official tournament logo was unveiled on 31 December 2018. It features a stylised trophy design incorporating the colours of the Birgesh national flag and other colours representing unity with other nations around Micras.

On 1 January 2019, the tournament became the first FMF World Cup to unveil an official mascot; Tutandroidmon, an android child dressed in the colours of the Birgesh national flag who has a dream that one day even androids can play football. The mascot was chosen through a public vote over three other designs; a mummy, a Roman-like statue, and an anthropomorphic scarab. The winning mascot was chosen because of its metaphorical value; the child representing the small nation of Birgeshir, and the big dream reflecting the hosting of an FMF World Cup which was thought to be an impossible event for a nation of such size.

Qualification

List of qualified teams

AEFA

CTFA

EMUFA

WMFA

Squads

Teams were required to name a twenty-three-man squad for the tournament, with three goalkeepers, numbered 1 to 23.

Group stage

The group draw was made by FMF President Craitman H. Pellegrino, Vice-President Joe Foxon and AEFA President Barnaby Rudolph.

Group A

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Florian Republic Florian Republic 2 1 1 0 2 0 +2 4 Advances to quarter-finals
Birgeshir Birgeshir 2 1 1 0 3 2 +1 4 Advances to play-off round
Hoenn Hoenn 3 1 1 1 4 4 0 4
Talenore Talenore 3 1 1 1 3 3 0 4
Lamantia Lamantia 2 0 0 2 1 4 −3 0


12 July 2019
Birgeshir Birgeshir 2 – 1 Talenore Talenore
Ercænojk Goal 19'
Karadeniz Goal 69'
Kalani Goal 88'


12 July 2019
Hoenn Hoenn 2 – 1 Lamantia Lamantia
Kawano Goal 17'
Sato Goal 86'
Krebs Goal 54'


16 July 2019
Birgeshir Birgeshir 1 – 1 Hoenn Hoenn
Karadeniz Goal 34' Ochi Goal 59'


16 July 2019
Florian Republic Florian Republic 0 – 0 Talenore Talenore


20 July 2019
Talenore Talenore 2 – 1 Hoenn Hoenn
Fambucci Goal 62'
Xvarts Goal 87'
Sato Goal 28'


20 July 2019
Lamantia Lamantia 0 – 2 Florian Republic Florian Republic
Butcher Goal 41'
Baine Goal 88'


24 July 2019
Birgeshir Birgeshir Lamantia Lamantia

24 July 2019
Hoenn Hoenn Florian Republic Florian Republic

28 July 2019
Florian Republic Florian Republic Birgeshir Birgeshir

28 July 2019
Talenore Talenore Lamantia Lamantia

Group B

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Passas Passas 2 2 0 0 9 3 +6 6 Advances to quarter-finals
Tellia Tellia 2 1 1 0 5 1 +4 4 Advances to play-off round
Kingdom of Coria Kingdom of Coria 2 1 1 0 4 3 +1 4
Shireroth Shireroth 3 1 0 2 6 6 0 3
North Antarctica North Antarctica 3 0 0 3 1 12 −11 0 Unable to advance


13 July 2019
Passas Passas 6 – 1 North Antarctica North Antarctica
Danelon Goal 49'
Dąbrowski Goal 59'66'79'
O'Malley Goal 63'
Lee Goal 85'
Dreco Goal 52'


13 July 2019
Shireroth Shireroth 2 – 3 Kingdom of Coria Kingdom of Coria
Lamberti Goal 41'
Llwrran Goal 58'
Mileusnić Goal 5'89'
Ćorluka Goal 65'


17 July 2019
Passas Passas 3 – 2 Shireroth Shireroth
Arans Goal 41'
Dąbrowski Goal 73'
O'Malley Goal 81'
Kikksta Goal 43'
Lamberti Goal 69'


17 July 2019
Tellia Tellia 4 – 0 North Antarctica North Antarctica
Salmoiraghi Goal 43'
Zajc Goal 61'
Mahler Goal 71'
Özker Goal 85'


21 July 2019
North Antarctica North Antarctica 0 – 2 Shireroth Shireroth
Viðarsson Goal 2'
Akwá Goal 51'


21 July 2019
Kingdom of Coria Kingdom of Coria 1 – 1 Tellia Tellia
Ahčev Goal 36' Uggè Goal 35'


25 July 2019
Kingdom of Coria Kingdom of Coria Passas Passas

25 July 2019
Shireroth Shireroth Tellia Tellia

29 July 2019
Tellia Tellia Passas Passas

29 July 2019
North Antarctica North Antarctica Kingdom of Coria Kingdom of Coria

Group C

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Craitland Craitland 2 2 0 0 5 2 +3 6 Advances to quarter-finals
Senya Senya 2 1 1 0 4 1 +3 4 Advances to play-off round
Nova England Nova England 3 1 0 2 2 3 −1 3
Jingdao Jingdao 2 1 0 1 2 4 −2 3
Natopia Natopia 3 0 1 2 3 6 −3 1


14 July 2019
Craitland Craitland 1 – 0 Nova England Nova England
Ólsen Goal 23'


14 July 2019
Natopia Natopia 1 – 1 Senya Senya
Saint-François Xavier Goal 34' K. Volinsk Goal 7'


18 July 2019
Craitland Craitland 4 – 2 Natopia Natopia
Juan Goal 32'
Juliaĵsen Goal 83'
Zóma Goal 88'
Perryman Goal 90'
Alexander Goal 57' (pen.)
Karoly Goal 70'


18 July 2019
Jingdao Jingdao 2 – 1 Nova England Nova England
Li Goal 54'81' Savoy Goal 24'


22 July 2019
Nova England Nova England 1 – 0 Natopia Natopia
Coult Goal 77'


22 July 2019
Senya Senya 3 – 0 Jingdao Jingdao
Hands Goal 13' (pen.)
Danetskë Goal 35'
Maytek Goal 64'


26 July 2019
Senya Senya Craitland Craitland

26 July 2019
Natopia Natopia Jingdao Jingdao

30 July 2019
Jingdao Jingdao Craitland Craitland

30 July 2019
Nova England Nova England Senya Senya

Group D

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Freeland Freeland 2 1 1 0 2 1 +1 4 Advances to quarter-finals
Mercury Mercury 1 1 0 0 3 1 +2 3 Advances to play-off round
Zandarijn Zandarijn 2 1 0 1 1 1 0 3
Krasnarus Krasnarus 2 0 1 1 2 4 −2 1
New Vaduz New Vaduz 1 0 0 1 0 1 −1 0


15 July 2019
Freeland Freeland 1 – 0 Zandarijn Zandarijn
Laskowski Goal 68'


15 July 2019
Krasnarus Krasnarus 1 – 3 Mercury Mercury
Gulley Goal 21' Hanbury Goal 16'40'
Foxon Goal 89'


19 July 2019
Freeland Freeland 1 – 1 Krasnarus Krasnarus
Brzeziński Goal 22' Sumutuv Goal 53'


19 July 2019
New Vaduz New Vaduz 0 – 1 Zandarijn Zandarijn
F. ten Brinckelen Goal 20'


23 July 2019
Zandarijn Zandarijn Krasnarus Krasnarus

23 July 2019
Mercury Mercury New Vaduz New Vaduz

27 July 2019
Mercury Mercury Freeland Freeland

27 July 2019
Krasnarus Krasnarus New Vaduz New Vaduz

31 July 2019
New Vaduz New Vaduz Freeland Freeland

31 July 2019
Zandarijn Zandarijn Mercury Mercury

Knock-out stages

Play-off round

3 August 2019
Runner-up Group A No flag.png No flag.png Third place Group B

3 August 2019
Runner-up Group B No flag.png No flag.png Third place Group A

4 August 2019
Runner-up Group C No flag.png No flag.png Third place Group D

4 August 2019
Runner-up Group D No flag.png No flag.png Third place Group C

Quarter-finals

8 August 2019
Winner Group A No flag.png No flag.png Winner Play-off 3

8 August 2019
Winner Group B No flag.png No flag.png Winner Play-off 4

9 August 2019
Winner Group C No flag.png No flag.png Winner Play-off 1

9 August 2019
Winner Group D No flag.png No flag.png Winner Play-off 2

Semi-finals

13 August 2019
Winner Quarter-final 1 No flag.png No flag.png Winner Quarter-final 4

14 August 2019
Winner Quarter-final 2 No flag.png No flag.png Winner Quarter-final 3

Third-place play-off

17 August 2019
Loser Semi-final 1 No flag.png No flag.png Loser Semi-final 2

Final

18 August 2019
Winner Semi-final 1 No flag.png No flag.png Winner Semi-final 2

Goalscorers

Team of the Tournament

Italics signify the tournament's best player.

See also