This article relates to a competition, national team or organisational matter associated with the FMF. Click here for further information.

2020–21 WMFA Champions' League

From MicrasWiki
Jump to navigationJump to search

The 2020–21 WMFA Champions' League will be the ninth edition of the WMFA Champions' League, which will begin on 6 October 2020 with the group stage and will culminate with the final in May 2021. Sixteen teams will participate in the competition from eleven nations.

List of qualified teams

Entered in Group stage
Craitland Cherry Trees FC (1st)TH Tellia Romero Sport (2nd) Merenolitovina Lokomotiv Rabintzov (2nd) Ransenar Syrelwynn Swifts (1st)
Craitland Eĵars Town FC (2nd) Sanama Siccre Calcio (1st) Lusa Iunivesite N.V. (1st) Unified Governorates New Blackstone Mariners FC (1st)
Craitland Kealb FC (3rd) Sanama Acquecalde Calcio (2nd) Elwynn Farvælska (1st) Sovereign Confederation Kingsgate United (1st)
Tellia Vecchiacittà Calcio (1st) Merenolitovina Maccabiah Klymenburg (1st) Amokolia Benacia Continental Spring Valley (1st) United Isles Associazione Calcio Capitolia (1st)

Group stage

Group A

Team Pld
W D L GF GA GD Pts Qualification
Sanama Siccre Calcio 6 4 1 1 12 3 +9 13 Advances to quarter-finals
Tellia Romero Sport 6 3 2 1 15 3 +12 11
Unified Governorates New Blackstone Mariners FC 6 3 1 2 11 7 +4 10  
Lusa Iunivesite N.V. 6 0 0 6 2 27 −25 0
Group A results

6 October 2020
Siccre Calcio Sanama 1 – 1 Tellia Romero Sport

6 October 2020
New Blackstone Mariners FC Unified Governorates 4 – 1 Lusa Iunivesite N.V.

20 October 2020
Iunivesite N.V. Lusa 0 – 6 Tellia Romero Sport

20 October 2020
Siccre Calcio Sanama 2 – 1 Unified Governorates New Blackstone Mariners FC

3 November 2020
Romero Sport Tellia 3 – 1 Unified Governorates New Blackstone Mariners FC

3 November 2020
Iunivesite N.V. Lusa 0 – 4 Sanama Siccre Calcio

17 November 2020
New Blackstone Mariners FC Unified Governorates 0 – 0 Tellia Romero Sport

17 November 2020
Siccre Calcio Sanama 4 – 0 Lusa Iunivesite N.V.

1 December 2020
Romero Sport Tellia 5 – 0 Lusa Iunivesite N.V.

1 December 2020
New Blackstone Mariners FC Unified Governorates 1 – 0 Sanama Siccre Calcio

15 December 2020
Romero Sport Tellia 0 – 1 Sanama Siccre Calcio

15 December 2020
Iunivesite N.V. Lusa 1 – 4 Unified Governorates New Blackstone Mariners FC

Group B

Team Pld
W D L GF GA GD Pts Qualification
Craitland Kealb FC 6 4 2 0 14 3 +11 14 Advances to quarter-finals
Tellia Vecchiacittà Calcio 6 3 2 1 9 2 +7 11
Amokolia Benacia Continental Spring Valley 6 1 3 2 5 8 −3 6  
United Isles Associazione Calcio Capitolia 6 0 1 5 2 17 −15 1
Group B results

6 October 2020
Kealb FC Craitland 2 – 0 Tellia Vecchiacittà Calcio

6 October 2020
Associazione Calcio Capitolia United Isles 1 – 1 Amokolia Benacia Continental Spring Valley

20 October 2020
Benacia Continental Spring Valley Amokolia 0 – 0 Tellia Vecchiacittà Calcio

20 October 2020
Kealb FC Craitland 4 – 0 United Isles Associazione Calcio Capitolia

3 November 2020
Vecchiacittà Calcio Tellia 3 – 0 United Isles Associazione Calcio Capitolia

3 November 2020
Benacia Continental Spring Valley Amokolia 1 – 1 Craitland Kealb FC

17 November 2020
Associazione Calcio Capitolia United Isles 0 – 4 Tellia Vecchiacittà Calcio

17 November 2020
Kealb FC Craitland 4 – 1 Amokolia Benacia Continental Spring Valley

1 December 2020
Vecchiacittà Calcio Tellia 2 – 0 Amokolia Benacia Continental Spring Valley

1 December 2020
Associazione Calcio Capitolia United Isles 1 – 3 Craitland Kealb FC

15 December 2020
Vecchiacittà Calcio Tellia 0 – 0 Craitland Kealb FC

15 December 2020
Benacia Continental Spring Valley Amokolia 2 – 0 United Isles Associazione Calcio Capitolia

Group C

Team Pld
W D L GF GA GD Pts Qualification
Elwynn Farvælska 6 5 1 0 12 5 +7 16 Advances to quarter-finals
Craitland Eĵars Town FC 6 4 0 2 11 5 +6 12
Merenolitovina Maccabiah Klymenburg 6 1 1 4 3 6 −3 4  
Sovereign Confederation Kingsgate United 6 1 0 5 4 14 −10 3
Group C results

6 October 2020
Maccabiah Klymenburg Merenolitovina 0 – 1 Craitland Eĵars Town FC

6 October 2020
Kingsgate United Sovereign Confederation 1 – 3 Elwynn Farvælska

20 October 2020
Farvælska Elwynn 2 – 1 Craitland Eĵars Town FC

20 October 2020
Maccabiah Klymenburg Merenolitovina 2 – 0 Sovereign Confederation Kingsgate United

3 November 2020
Eĵars Town FC Craitland 3 – 0 Sovereign Confederation Kingsgate United

3 November 2020
Farvælska Elwynn 2 – 1 Merenolitovina Maccabiah Klymenburg

17 November 2020
Kingsgate United Sovereign Confederation 1 – 3 Craitland Eĵars Town FC

17 November 2020
Maccabiah Klymenburg Merenolitovina 0 – 0 Elwynn Farvælska

1 December 2020
Eĵars Town FC Craitland 1 – 2 Elwynn Farvælska

1 December 2020
Kingsgate United Sovereign Confederation 1 – 0 Merenolitovina Maccabiah Klymenburg

15 December 2020
Eĵars Town FC Craitland 2 – 0 Merenolitovina Maccabiah Klymenburg

15 December 2020
Farvælska Elwynn 3 – 1 Sovereign Confederation Kingsgate United

Group D

Team Pld
W D L GF GA GD Pts Qualification
Sanama Acquecalde Calcio 6 3 2 1 7 5 +2 11 Advances to quarter-finals
Craitland Cherry Trees FC 6 2 3 1 9 5 +4 9
Ransenar Syrelwynn Swifts 6 2 2 2 4 5 −1 8  
Merenolitovina Lokomotiv Rabintzov 6 1 1 4 3 8 −5 4
Group D results

6 October 2020
Lokomotiv Rabintzov Merenolitovina 1 – 1 Craitland Cherry Trees FC

6 October 2020
Syrelwynn Swifts Ransenar 2 – 1 Sanama Acquecalde Calcio

20 October 2020
Acquecalde Calcio Sanama 1 – 0 Craitland Cherry Trees FC

20 October 2020
Lokomotiv Rabintzov Merenolitovina 1 – 0 Ransenar Syrelwynn Swifts

3 November 2020
Cherry Trees FC Craitland 2 – 0 Ransenar Syrelwynn Swifts

3 November 2020
Acquecalde Calcio Sanama 2 – 1 Merenolitovina Lokomotiv Rabintzov

17 November 2020
Syrelwynn Swifts Ransenar 1 – 1 Craitland Cherry Trees FC

17 November 2020
Lokomotiv Rabintzov Merenolitovina 0 – 1 Sanama Acquecalde Calcio

1 December 2020
Cherry Trees FC Craitland 2 – 2 Sanama Acquecalde Calcio

1 December 2020
Syrelwynn Swifts Ransenar 1 – 0 Merenolitovina Lokomotiv Rabintzov

15 December 2020
Cherry Trees FC Craitland 3 – 0 Merenolitovina Lokomotiv Rabintzov

15 December 2020
Acquecalde Calcio Sanama 0 – 0 Ransenar Syrelwynn Swifts

Knock-out stages

Quarter-finals

The quarter-finals were held over two legs, with the first leg being played on 2 February 2021, and the second on 16 February 2021. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

2 February 2021
Eĵars Town FC Craitland 2 – 1 Sanama Siccre Calcio

16 February 2021
Siccre Calcio Sanama 0 – 2 Craitland Eĵars Town FC

Eĵars Town FC win 4–1 on aggregate.

2 February 2021
Romero Sport Tellia 1 – 0 Craitland Kealb FC

16 February 2021
Kealb FC Craitland 2 – 2 Tellia Romero Sport

Romero Sport win 3–2 on aggregate.

2 February 2021
Vecchiacittà Calcio Tellia 2 – 2 Sanama Acquecalde Calcio

16 February 2021
Acquecalde Calcio Sanama 2 – 0 Tellia Vecchiacittà Calcio

Acquecalde Calcio win 4–2 on aggregate.

2 February 2021
Cherry Trees FC Craitland 5 – 1 Elwynn Farvælska

16 February 2021
Farvælska Elwynn 0 – 2 Craitland Cherry Trees FC

Cherry Trees FC win 7–1 on aggregate.

Semi-finals

The semi-finals were held over two legs, with the first leg being played on 15 March 2021, and the second on 29 March 2021. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

15 March 2021
Eĵars Town FC Craitland 1 – 0 Tellia Romero Sport
Zóma Goal 35'

29 March 2021
Romero Sport Tellia 0 – 1 Craitland Eĵars Town FC
Zóma Goal 79'

Eĵars Town FC win 2–0 on aggregate.

15 March 2021
Acquecalde Calcio Sanama 1 – 1 Craitland Cherry Trees FC
Marcelo Goal 42' Foxon Goal 11'

29 March 2021
Cherry Trees FC Craitland 3 – 1
(a.e.t.)
Sanama Acquecalde Calcio
Zajc Goal 55'
Foxon Goal 112'
Jonmikeltsen Goal 117'
Andretti Goal 86'

Cherry Trees FC win 4–2 on aggregate.

Final

The final was held over a single match, held on 11 May 2021. If the match were drawn, extra time and penalties were to be used to settle the tie.

11 May 2021
Eĵars Town FC Craitland Craitland Cherry Trees FC