This article relates to a competition, national team or organisational matter associated with the FMF. Click here for further information.

2020 EMU Championships qualification

From MicrasWiki
Jump to navigationJump to search

The 2020 EMU Championships qualification rounds were the qualifying competitions for the 2020 EMU Championships, the ninth tournament of its kind.

There were six berths to be filled, with two nations earning automatic places; hosts Sanpantul and 2018 winners Mercury.

First round

Group A

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Talenore Talenore 6 6 0 0 17 0 +17 18 Advances to finals
Verionian Empire Verionian Empire 6 4 0 2 12 5 +7 12 Advances to second round
Jezeraah Jezeraah 6 1 1 4 3 12 −9 4  
Incontinentia Incontinentia 6 0 1 5 0 15 −15 1

  Talenore Verionian Empire Jezeraah Incontinentia
Talenore 1–0
4–0
4–0
Verionian Empire 0–2
3–1
3–0
Jezeraah 0–3 1–2
1–0
Incontinentia 0–3 0–4 0–0

Group B

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Phinbella Phinbella 8 6 0 2 12 7 +5 18 Advances to finals
Passas Passas 8 5 2 1 26 6 +20 17 Advances to second round
New Vaduz New Vaduz 8 5 1 2 18 6 +12 16  
Palesmenia Palesmenia 8 2 1 5 6 15 −9 7
Alperkin Alperkin 8 0 0 8 3 31 −28 0

  Phinbella Passas New Vaduz Palesmenia Alperkin
Phinbella 3–1
1–0
1–0
2–0
Passas 3–0
1–1
6–0
8–1
New Vaduz 3–1 1–2
3–1
6–0
Palesmenia 0–2 0–0 0–1
3–1
Alperkin 0–2 0–5 0–3 1–2

Group C

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Nova England Nova England 8 7 1 0 30 4 +26 22 Advances to finals
Nova English Korea Nova English Korea 8 6 1 1 27 6 +21 19 Advances to second round
Passasian Unincorporated Territory Passasian Unincorporated Territory 8 1 3 4 10 24 −14 6  
Vi'Ix Vi'Ix 8 1 2 5 5 22 −17 5
Wechua Wechua 8 1 1 6 8 24 −16 4

  Nova England Nova English Korea Passasian Unincorporated Territory Vi'Ix Wechua
Nova England 1–0
5–0
6–0
4–2
Nova English Korea 2–2
6–2
6–1
4–0
Passasian Unincorporated Territory 0–4 0–3
1–1
3–3
Vi'Ix 0–3 0–3 1–1
1–0
Wechua 0–5 0–3 1–3 2–1

Group D

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Lostisland Lostisland 6 3 3 0 13 6 +7 12 Advances to finals
New Sussex New Sussex 6 3 2 1 12 2 +10 11 Advances to second round
Juclandia Juclandia 6 3 1 2 11 7 +4 10  
Strait of Haifa Strait of Haifa 6 0 0 6 0 21 −21 0

  Lostisland New Sussex Juclandia Strait of Haifa
Lostisland 0–0
4–3
4–0
New Sussex 1–1
0–1
5–0
Juclandia 2–2 0–1
3–0
Strait of Haifa 0–2 0–5 0–2

Second round

Team 1   Agg.   Team 2   1st leg     2nd leg     Qualification  
Verionian Empire Verionian Empire 6–8 Passas Passas 4–5 2–3 Advances to finals
Nova English Korea Nova English Korea 0–0
2–3 (pens)
New Sussex New Sussex 0–0 0–0
(a.e.t.)