2014–15 CTFA Champions' League: Difference between revisions
(→Final) |
|||
(6 intermediate revisions by the same user not shown) | |||
Line 6: | Line 6: | ||
!colspan="4" style="text-align: center;"|Entered in [[#Group stage|Group stage]] | !colspan="4" style="text-align: center;"|Entered in [[#Group stage|Group stage]] | ||
|- | |- | ||
|width="25%"|{{team flag|Zandarijn|name=AFC Hamstadt}} <small>([[2013 Zandt League|1st]])</small> | |width="25%"|{{team flag|Zandarijn|name=AFC Hamstadt}} <small>([[2013 Zandt League|1st]])</small><sup>[[2013–14 CTFA Champions' League|TH]]</sup> | ||
|width="25%"|{{team flag|Alexandria|name=Franciscania Athletic}} <small>(1st)</small> | |width="25%"|{{team flag|Alexandria|name=Franciscania Athletic}} <small>(1st)</small> | ||
|width="25%"|{{team flag|Birgeshir||old|name=Balkon Göyælær FK}} <small>(1st)</small> | |width="25%"|{{team flag|Birgeshir||old|name=Balkon Göyælær FK}} <small>([[2014 B-Lig|1st]])</small> | ||
|width="25%"|{{team flag|Natopia|name=Tasneemia City Bulls}} <small>(1st)</small> | |width="25%"|{{team flag|Natopia|name=Tasneemia City Bulls}} <small>(1st)</small> | ||
|- | |- | ||
Line 25: | Line 25: | ||
|{{team flag|Alexandria|name=Baudrix Bears}} <small>(3rd)</small> | |{{team flag|Alexandria|name=Baudrix Bears}} <small>(3rd)</small> | ||
|{{team flag|Natopia|name=Hazelwood City Dukes}} <small>(2nd)</small> | |{{team flag|Natopia|name=Hazelwood City Dukes}} <small>(2nd)</small> | ||
|{{team flag|Calbion|name=Pentyre Dragons}} <small>(1st)</small> | |{{team flag|Calbion||old|name=Pentyre Dragons}} <small>(1st)</small> | ||
|{{team flag|Hammish Monovia|name=Geneva Speed FC}} <small>(1st)</small> | |{{team flag|Hammish Monovia|name=Geneva Speed FC}} <small>(1st)</small> | ||
|- | |- | ||
|{{team flag|Birgeshir||old|name=Otaq Röyal FK}} <small>(2nd)</small> | |{{team flag|Birgeshir||old|name=Otaq Röyal FK}} <small>([[2014 B-Lig|2nd]])</small> | ||
|{{team flag|Afrikaana|name=Rosenborg United}} <small>(1st)</small> | |{{team flag|Afrikaana|name=Rosenborg United}} <small>(1st)</small> | ||
! | ! | ||
Line 40: | Line 40: | ||
{{Two leg result|winner=2| {{team flag-rt|Lucerne|name=Loto le Lusa'aii}} || 0–19 | {{team flag|Natopia|name=Hazelwood City Dukes}} || 0–9 | 0–10}} | {{Two leg result|winner=2| {{team flag-rt|Lucerne|name=Loto le Lusa'aii}} || 0–19 | {{team flag|Natopia|name=Hazelwood City Dukes}} || 0–9 | 0–10}} | ||
{{Two leg result|winner=2| {{team flag-rt|Hammish Monovia|name=Geneva Speed FC}} || 1–6 | {{team flag|Zandarijn|name=Prins Haven Atletisch FC}} || 1–2 | 0–4}} | {{Two leg result|winner=2| {{team flag-rt|Hammish Monovia|name=Geneva Speed FC}} || 1–6 | {{team flag|Zandarijn|name=Prins Haven Atletisch FC}} || 1–2 | 0–4}} | ||
{{Two leg result|winner=2| {{team flag-rt|Calbion|name=Pentyre Dragons}} || 1–7 | {{team flag|North Antarctica||old|name=SC Antarctica}} || 1–3 | 0–4}} | {{Two leg result|winner=2| {{team flag-rt|Calbion||old|name=Pentyre Dragons}} || 1–7 | {{team flag|North Antarctica||old|name=SC Antarctica}} || 1–3 | 0–4}} | ||
{{Two leg result|winner=2| {{team flag-rt|Afrikaana|name=Rosenborg United}} || 0–5 | {{team flag|Birgeshir||old|name=Otaq Röyal FK}} || 0–2 | 0–3}} | {{Two leg result|winner=2| {{team flag-rt|Afrikaana|name=Rosenborg United}} || 0–5 | {{team flag|Birgeshir||old|name=Otaq Röyal FK}} || 0–2 | 0–3}} | ||
{{Two leg end}} | {{Two leg end}} | ||
Line 46: | Line 46: | ||
==Group stage== | ==Group stage== | ||
===Group A=== | ===Group A=== | ||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" width="60%" | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" width=" | |||
|- | |- | ||
!width=30% |Team | !width=30% |Team | ||
Line 72: | Line 70: | ||
|bgcolor=#BBF3FF|Transfer to [[2014–15 CTFA Cup|CTFA Cup]] | |bgcolor=#BBF3FF|Transfer to [[2014–15 CTFA Cup|CTFA Cup]] | ||
|} | |} | ||
{{ | {{collapse top|Group A results|left=true|bg=#F0F2F5}} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date =8 October 2014 | |date =8 October 2014 | ||
Line 128: | Line 125: | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{collapse bottom}} | |||
===Group B=== | ===Group B=== | ||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" width="60%" | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" width=" | |||
|- | |- | ||
!width=30% |Team | !width=30% |Team | ||
Line 156: | Line 152: | ||
|bgcolor=#BBF3FF|Transfer to [[2014–15 CTFA Cup|CTFA Cup]] | |bgcolor=#BBF3FF|Transfer to [[2014–15 CTFA Cup|CTFA Cup]] | ||
|} | |} | ||
{{ | {{collapse top|Group B results|left=true|bg=#F0F2F5}} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date =8 October 2014 | |date =8 October 2014 | ||
Line 212: | Line 207: | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{collapse bottom}} | |||
===Group C=== | ===Group C=== | ||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" width="60%" | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" width=" | |||
|- | |- | ||
!width=30% |Team | !width=30% |Team | ||
Line 240: | Line 234: | ||
|bgcolor=#BBF3FF|Transfer to [[2014–15 CTFA Cup|CTFA Cup]] | |bgcolor=#BBF3FF|Transfer to [[2014–15 CTFA Cup|CTFA Cup]] | ||
|} | |} | ||
{{ | {{collapse top|Group C results|left=true|bg=#F0F2F5}} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date =8 October 2014 | |date =8 October 2014 | ||
Line 296: | Line 289: | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{collapse bottom}} | |||
===Group D=== | ===Group D=== | ||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" width="60%" | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" width=" | |||
|- | |- | ||
!width=30% |Team | !width=30% |Team | ||
Line 324: | Line 316: | ||
|bgcolor=#BBF3FF|Transfer to [[2014–15 CTFA Cup|CTFA Cup]] | |bgcolor=#BBF3FF|Transfer to [[2014–15 CTFA Cup|CTFA Cup]] | ||
|} | |} | ||
{{ | {{collapse top|Group D results|left=true|bg=#F0F2F5}} | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
|date =8 October 2014 | |date =8 October 2014 | ||
Line 380: | Line 371: | ||
|stadium = | |stadium = | ||
}} | }} | ||
{{collapse bottom}} | |||
==Knock-out stages== | ==Knock-out stages== | ||
Line 405: | Line 397: | ||
}} | }} | ||
''[[Baudrix Bears]] win 4–1 on aggregate.'' | ''[[Baudrix Bears]] win 4–1 on aggregate.'' | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
Line 427: | Line 418: | ||
}} | }} | ||
''[[AFC Hamstadt]] win 4–2 on aggregate.'' | ''[[AFC Hamstadt]] win 4–2 on aggregate.'' | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
Line 449: | Line 439: | ||
}} | }} | ||
''[[Tasneemia City Bulls]] win 3–1 on aggregate.'' | ''[[Tasneemia City Bulls]] win 3–1 on aggregate.'' | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
Line 527: | Line 516: | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = | |goals2 = | ||
|stadium = | |stadium =[[Büjük Birvij Stadium]], [[Otaq]] | ||
}} | }} | ||
{{CTFA nav}} | {{CTFA nav}} | ||
{{FMF season nav|2014|15|FWC=y}} | |||
[[Category:Football competitions]] | [[Category:Football competitions]] |
Latest revision as of 19:23, 24 March 2022
The 2014–15 CTFA Champions' League was the fourth edition of the CTFA Champions' League, which began on 10 September 2014 with the qualifying round and culminated with the final in May 2015. Seventeen teams participated in the competition from nine nations.
List of qualified teams
Entered in Group stage | |||
---|---|---|---|
AFC Hamstadt (1st)TH | Franciscania Athletic (1st) | Balkon Göyælær FK (1st) | Tasneemia City Bulls (1st) |
SV Magister (2nd) | Olympique Créçois (2nd) | Lokomotiv Capital NAPI (1st) | |
Entered in Qualifying round | |||
Prins Haven Atletisch FC (3rd) | SC Antarctica (2nd) | El-Fazouli Phoenix (2nd) | Loto le Lusa'aii (1st) |
Baudrix Bears (3rd) | Hazelwood City Dukes (2nd) | Pentyre Dragons (1st) | Geneva Speed FC (1st) |
Otaq Röyal FK (2nd) | Rosenborg United (1st) |
Qualifying round
The qualifiers were held over two legs, with the first leg being played on 10 September 2014, and the second on 17 September 2014. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
El-Fazouli Phoenix | 1–7 | Baudrix Bears | 0–3 | 1–4 |
Loto le Lusa'aii | 0–19 | Hazelwood City Dukes | 0–9 | 0–10 |
Geneva Speed FC | 1–6 | Prins Haven Atletisch FC | 1–2 | 0–4 |
Pentyre Dragons | 1–7 | SC Antarctica | 1–3 | 0–4 |
Rosenborg United | 0–5 | Otaq Röyal FK | 0–2 | 0–3 |
Group stage
Group A
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Baudrix Bears | 4 | 1 | 3 | 0 | 5 | 4 | +1 | 6 | Advances to quarter-finals |
Tasneemia City Bulls | 4 | 0 | 4 | 0 | 5 | 5 | 0 | 4 | |
Otaq Röyal FK | 4 | 0 | 3 | 1 | 3 | 4 | −1 | 3 | Transfer to CTFA Cup |
Group A results
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Group B
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
SV Magister | 4 | 2 | 0 | 2 | 5 | 5 | 0 | 6 | Advances to quarter-finals |
Franciscania Athletic | 4 | 1 | 2 | 1 | 4 | 3 | +1 | 5 | |
Lokomotiv Capital NAPI | 4 | 1 | 2 | 1 | 1 | 2 | −1 | 5 | Transfer to CTFA Cup |
Group B results
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Group C
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Olympique Créçois | 4 | 3 | 0 | 1 | 10 | 2 | +8 | 9 | Advances to quarter-finals |
Prins Haven Atletisch FC | 4 | 2 | 0 | 2 | 4 | 8 | −4 | 6 | |
SC Antarctica | 4 | 1 | 0 | 3 | 3 | 7 | −4 | 3 | Transfer to CTFA Cup |
Group C results
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Group D
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Hazelwood City Dukes | 4 | 2 | 2 | 0 | 6 | 4 | +2 | 8 | Advances to quarter-finals |
AFC Hamstadt | 4 | 2 | 1 | 1 | 9 | 6 | +3 | 7 | |
Balkon Göyælær FK | 4 | 0 | 1 | 3 | 3 | 8 | −5 | 1 | Transfer to CTFA Cup |
Group D results
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Knock-out stages
Quarter-finals
The quarter-finals were held over two legs, with the first leg being played on 18 February 2015, and the second on 4 March 2015. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.
18 February 2015
|
Prins Haven Atletisch FC | 0 – 0 | Baudrix Bears |
---|---|---|
4 March 2015
|
Baudrix Bears | 4 – 1 | Prins Haven Atletisch FC |
---|---|---|
Baudrix Bears win 4–1 on aggregate.
18 February 2015
|
AFC Hamstadt | 3 – 2 | Olympique Créçois |
---|---|---|
4 March 2015
|
Olympique Créçois | 0 – 1 | AFC Hamstadt |
---|---|---|
AFC Hamstadt win 4–2 on aggregate.
18 February 2015
|
Tasneemia City Bulls | 2 – 1 | SV Magister |
---|---|---|
4 March 2015
|
SV Magister | 0 – 1 | Tasneemia City Bulls |
---|---|---|
Tasneemia City Bulls win 3–1 on aggregate.
18 February 2015
|
Franciscania Athletic | 1 – 0 | Hazelwood City Dukes |
---|---|---|
4 March 2015
|
Hazelwood City Dukes | 3 – 0 | Franciscania Athletic |
---|---|---|
Hazelwood City Dukes win 3–1 on aggregate.
Semi-finals
The semi-finals were held over two legs, with the first leg being played on 1 April 2015, and the second on 15 April 2015. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.
1 April 2015
|
Hazelwood City Dukes | 0 – 1 | AFC Hamstadt |
---|---|---|
15 April 2015
|
AFC Hamstadt | 0 – 0 | Hazelwood City Dukes |
---|---|---|
AFC Hamstadt win 1–0 on aggregate.
1 April 2015
|
Baudrix Bears | 1 – 1 | Tasneemia City Bulls |
---|---|---|
15 April 2015
|
Tasneemia City Bulls | 1 – 0 | Baudrix Bears |
---|---|---|
Tasneemia City Bulls win 2–1 on aggregate.
Final
The final was held over a single match, held on 27 May 2015. If the match were drawn, extra time and penalties were to be used to settle the tie.
|
|