Lega D Vegnese: Difference between revisions
mNo edit summary |
|||
Line 58: | Line 58: | ||
!Capacity | !Capacity | ||
|- | |- | ||
| | |Scorreggiona | ||
| | |Scorreggio | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |USD Stretto di Perle | ||
| | |[[Sancrus]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |KS Pilka | ||
| | |Mroz | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |ACD Laura Serra | ||
| | |Agropl | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |San Nicola Calcio | ||
| | |Agropl | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |FAF Reddo | ||
| | |Extremum | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |GSD La Valente | ||
| | |La Valente | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |CUS Sancrus | ||
| | |[[Sancrus]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |PT Falangese | ||
| | |[[Sancrus]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Pianese Sport | ||
| | |Piano Prato | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Lamp & Trun | ||
| | |Trupiun | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |ASD Mestolino | ||
| | |Cucchiarella | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Sporting Arcanio | ||
| | |Porto Verde | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |US Pisellini | ||
| | |Porto Verde | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Crorino Calcio | ||
| | |Crorino | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Trebiscotti FC | ||
| | |Passalacqua | ||
| | | | ||
| | | | ||
Line 146: | Line 146: | ||
!Capacity | !Capacity | ||
|- | |- | ||
| | |Quadarese | ||
| | |Quadaro | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Virtus Tüpin | ||
| | |[[Taurasi]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |SEF Ciaparat | ||
| | |[[Taurasi]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Cusenzuola | ||
| | |Crati | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |USD Lupacchiotti | ||
| | |Crati | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Lamino Acido | ||
| | |Lamino | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Acinson Ghilford | ||
| | |Lamino | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Polisportiva Buncher | ||
| | |[[Taurasi]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Cirò Nero | ||
| | |Gimbrone | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Union Trimone | ||
| | |Gimbrone | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Palu Vestutu | ||
| | |Stombi | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |ASD Lurdacchione | ||
| | |Acquasporca | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Calandrone Calcio | ||
| | |Villamagna Marittima | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Reale Murt Catien | ||
| | |Borgo San Rossore | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |ASD Cuddruriaddri | ||
| | |Motta Follonica | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Olimpia Sassolino | ||
| | |Sassomasso | ||
| | | | ||
| | | | ||
Line 234: | Line 234: | ||
!Capacity | !Capacity | ||
|- | |- | ||
| | |Biancavilla Calcio | ||
| | |Biancavilla | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |ASD Villabella | ||
| | |Villabella | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Vivace Campoasciutto | ||
| | |[[Mhazar]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Fortitudo Nammerda | ||
| | |[[Mhazar]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Polisportiva Bruschetta | ||
| | |[[Mhazar]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Boja Faus | ||
| | |Vacca Boia | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Atletico Ziofà | ||
| | |Vacca Boia | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Villanovense | ||
| | |Villamagna | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Reale Casatiello | ||
| | |Villamagna | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |ACD Pezzotto | ||
| | |Panoli | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Panoli Terme | ||
| | |Panoli | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |ASD Nicolina | ||
| | |Pescevilla | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Recetta Rio | ||
| | |Recetta | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Qui Vinale | ||
| | |Voma | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |USD Viafiume | ||
| | |Capolanza | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |AU Ricchio | ||
| | |Bescia Mella | ||
| | | | ||
| | | | ||
Line 322: | Line 322: | ||
!Capacity | !Capacity | ||
|- | |- | ||
| | |PS Torre Storta | ||
| | |Torre Storta | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Marinese Cossa | ||
| | |[[Cossa]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |ACD Bassopino | ||
| | |[[Cossa]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Audace Piedino | ||
| | |[[Cossa]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |SEF Ora | ||
| | |[[Murgione]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Unione Chita Straviv | ||
| | |[[Murgione]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |ARPA | ||
| | |Scanzata | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Comunità Alba | ||
| | |Scanzata | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |UD Marconi | ||
| | |Quattromiglia | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Cooperativa 'Ndujo | ||
| | |Quattromiglia | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Delfino Belvedere | ||
| | |Belvedere | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Capo di Chia | ||
| | |Virtola | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |ACD Lattughelle | ||
| | |Gorria | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Virtus Walopes | ||
| | |Porto di Vele | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Dopolavoro Dregher | ||
| | |Mattun | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |ASD Mutti | ||
| | |Porto San Marzano | ||
| | | | ||
| | | |
Revision as of 23:53, 6 June 2022
Countries | Vegno |
---|---|
Confederation | AEFA |
Founded | 2022 |
Divisions | 4 |
Number of teams | 64 |
Levels on pyramid | 4 |
Relegation to | Lega Interregionale |
League cup(s) | Coppa Primavera |
Current champions | TBD, TBD, TBD, TBD |
Current premiers | Lega C Vegnese |
TV partners | Vai and local televisions |
2022–23 Lega D Vegnese |
The Lega D Vegnese (Ist: Vegnese League D, colloquially Lega D) is the fourth-ranked league in the Vegnese football system after the Lega C, Lega B and Lega A.
Structure
Lega D consists of 64 teams split into 4 regional divisions (Gironi), usually formed of 16 teams each, divided geographically. For 2022–23 Lega D Vegnese the distribution by region was as follows:
- Girone A – teams from northern and island regions;
- Girone B – teams from central and northern regions;
- Girone C – teams from central and southern regions;
- Girone D – teams from southern regions;
Format
The first-placed team from each division is promoted to Lega C each year, replacing 6 teams from Lega C relegated to Lega D. The bottom two teams from each division are relegated to Lega D.
Promotion play-offs
Playoffs are held at the conclusion of the regular season and involve teams placed second through fifth in each division. The first two rounds are single game elimination matches played at the home of the higher-classified team. Games ending in ties are extended to extra time. If games are still tied after extra time, the higher classified team is declared the winner. No penalty shootout takes place.
Girone A and Girone B play-off winners compete in the North Final (two-legged game and, if teams are tied on aggregate, the winner is decided by extra-time and a penalty shootout if required). The same happens for Girone C and Girone D with the South Final. The teams that win their respective regional finals are promoted to Lega C.
Relegation play-outs
Four teams from each girone compete to avoid relegation. Fixtures pair the 14th v 13rd-placed teams. Matches are two-legged, the higher-placed team plays at home for second leg and, if teams are tied on aggregate, the lower-placed team is relegated to Lega Interregionale. However, if the higher-placed team finishes 9 or more points ahead of the lower-placed team, play-out is canceled and team is relegated directly.
Clubs
2022–23 members
Girone A
Club | City | Stadium | Capacity |
---|---|---|---|
Scorreggiona | Scorreggio | ||
USD Stretto di Perle | Sancrus | ||
KS Pilka | Mroz | ||
ACD Laura Serra | Agropl | ||
San Nicola Calcio | Agropl | ||
FAF Reddo | Extremum | ||
GSD La Valente | La Valente | ||
CUS Sancrus | Sancrus | ||
PT Falangese | Sancrus | ||
Pianese Sport | Piano Prato | ||
Lamp & Trun | Trupiun | ||
ASD Mestolino | Cucchiarella | ||
Sporting Arcanio | Porto Verde | ||
US Pisellini | Porto Verde | ||
Crorino Calcio | Crorino | ||
Trebiscotti FC | Passalacqua |
Girone B
Club | City | Stadium | Capacity |
---|---|---|---|
Quadarese | Quadaro | ||
Virtus Tüpin | Taurasi | ||
SEF Ciaparat | Taurasi | ||
Cusenzuola | Crati | ||
USD Lupacchiotti | Crati | ||
Lamino Acido | Lamino | ||
Acinson Ghilford | Lamino | ||
Polisportiva Buncher | Taurasi | ||
Cirò Nero | Gimbrone | ||
Union Trimone | Gimbrone | ||
Palu Vestutu | Stombi | ||
ASD Lurdacchione | Acquasporca | ||
Calandrone Calcio | Villamagna Marittima | ||
Reale Murt Catien | Borgo San Rossore | ||
ASD Cuddruriaddri | Motta Follonica | ||
Olimpia Sassolino | Sassomasso |
Girone C
Club | City | Stadium | Capacity |
---|---|---|---|
Biancavilla Calcio | Biancavilla | ||
ASD Villabella | Villabella | ||
Vivace Campoasciutto | Mhazar | ||
Fortitudo Nammerda | Mhazar | ||
Polisportiva Bruschetta | Mhazar | ||
Boja Faus | Vacca Boia | ||
Atletico Ziofà | Vacca Boia | ||
Villanovense | Villamagna | ||
Reale Casatiello | Villamagna | ||
ACD Pezzotto | Panoli | ||
Panoli Terme | Panoli | ||
ASD Nicolina | Pescevilla | ||
Recetta Rio | Recetta | ||
Qui Vinale | Voma | ||
USD Viafiume | Capolanza | ||
AU Ricchio | Bescia Mella |
Girone D
Club | City | Stadium | Capacity |
---|---|---|---|
PS Torre Storta | Torre Storta | ||
Marinese Cossa | Cossa | ||
ACD Bassopino | Cossa | ||
Audace Piedino | Cossa | ||
SEF Ora | Murgione | ||
Unione Chita Straviv | Murgione | ||
ARPA | Scanzata | ||
Comunità Alba | Scanzata | ||
UD Marconi | Quattromiglia | ||
Cooperativa 'Ndujo | Quattromiglia | ||
Delfino Belvedere | Belvedere | ||
Capo di Chia | Virtola | ||
ACD Lattughelle | Gorria | ||
Virtus Walopes | Porto di Vele | ||
Dopolavoro Dregher | Mattun | ||
ASD Mutti | Porto San Marzano |
Champions
- 2022–23 Lega D: TBD, TBD, TBD, TBD
|