Rugby at the 2018 Micras Games – Men's rugby league qualification: Difference between revisions
No edit summary |
|||
(44 intermediate revisions by 2 users not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
'''Qualification for the [[Rugby at the 2018 Micras Games – Rugby league#Men's tournament|Men's rugby league tournament]] at the [[2018 Micras Games]]''' | '''Qualification for the [[Rugby at the 2018 Micras Games – Rugby league#Men's tournament|Men's rugby league tournament]] at the [[2018 Micras Games]]''' was determined by a series of regional round-robin competitions. Hosts [[Jingdao national rugby union team|Jingdao]] received an automatic berth, while the other twenty-eight entrants had an opportunity to qualify for ten spots in the Micras Games. Seven teams qualified through this stage and an additional berth was available via the [[#Repechage round|repechage round]], which was contested by the highest-ranked unqualified nations. | ||
==Entrants== | ==Entrants== | ||
Line 14: | Line 14: | ||
{{Col-4}} | {{Col-4}} | ||
*{{Team flag|Gotzborg|rugby league}} | *{{Team flag|Gotzborg|rugby league}} | ||
*{{Team flag|Hoenn|rugby league}} | *{{Team flag|Hoenn|rugby league}} | ||
*{{Team flag|Hondon|rugby league}} | *{{Team flag|Hondon|rugby league}} | ||
Line 21: | Line 20: | ||
*{{Team flag|Kingdom of Coria|rugby league}} | *{{Team flag|Kingdom of Coria|rugby league}} | ||
*{{Team flag|Krasnarus|rugby league}} | *{{Team flag|Krasnarus|rugby league}} | ||
*{{Team flag|Lamantia|rugby league}} | |||
{{Col-4}} | {{Col-4}} | ||
*{{Team flag|Lusa|rugby league}} | *{{Team flag|Lusa|rugby league}} | ||
*{{Team flag|Mercury|rugby league}} | *{{Team flag|Mercury|rugby league}} | ||
Line 29: | Line 28: | ||
*{{Team flag|Nova England|rugby league}} | *{{Team flag|Nova England|rugby league}} | ||
*{{Team flag|Nova English Korea|rugby league}} | *{{Team flag|Nova English Korea|rugby league}} | ||
*{{Team flag|Passas|rugby league}} | |||
{{Col-4}} | {{Col-4}} | ||
*{{Team flag|Qavaqaqqaqqaniitqeqertaq|rugby league}} | *{{Team flag|Qavaqaqqaqqaniitqeqertaq|rugby league}} | ||
*{{Team flag|Ranentsi|rugby league}} | *{{Team flag|Ranentsi|rugby league}} | ||
*{{Team flag|Senya|rugby league}} | *{{Team flag|Senya|rugby league}} | ||
*{{Team flag|Strait of Haifa|rugby league}} | |||
*{{Team flag|Tellia|rugby league}} | *{{Team flag|Tellia|rugby league}} | ||
*{{Team flag|Wechua|rugby league}} | *{{Team flag|Wechua|rugby league}} | ||
Line 48: | Line 48: | ||
{{Col-3}} | {{Col-3}} | ||
*{{Team flag|Birgeshir|rugby league}} ''([[2018 SRL Championships|SRL Championships]] winners)'' | *{{Team flag|Birgeshir|rugby league}} ''([[2018 SRL Championships|SRL Championships]] winners)'' | ||
*{{Team flag|Caputia|rugby league}} | |||
*{{Team flag|Craitland|rugby league}} | |||
*{{Team flag|Florian Republic|rugby league}} | |||
{{Col-3}} | |||
*{{Team flag|Gerenia|rugby league}} | |||
*{{Team flag|Jingdao|rugby league}} ''(hosts)'' | *{{Team flag|Jingdao|rugby league}} ''(hosts)'' | ||
*{{Team flag|Lamantia|rugby league}} | |||
*{{Team flag|Mercury|rugby league}} ''([[2018 KRL Championships|KRL Championships]] winners)'' | *{{Team flag|Mercury|rugby league}} ''([[2018 KRL Championships|KRL Championships]] winners)'' | ||
{{Col-3}} | |||
*{{Team flag|North Antarctica|rugby league}} | |||
*{{Team flag|Nova England|rugby league}} | |||
*{{Team flag|Nova English Korea|rugby league}} | |||
*{{Team flag|Senya|rugby league}} ''([[2018 ARL Championships|ARL Championships]] winners)'' | *{{Team flag|Senya|rugby league}} ''([[2018 ARL Championships|ARL Championships]] winners)'' | ||
{{Col-end}} | {{Col-end}} | ||
Line 82: | Line 82: | ||
{{One leg end}} | {{One leg end}} | ||
==ARL== | |||
===Preliminary round=== | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" width="80%" | {| class="wikitable" style="text-align: center;" width="80%" | ||
|- | |- | ||
Line 100: | Line 99: | ||
|align=left|{{Team flag|Hondon|rugby league}} | |align=left|{{Team flag|Hondon|rugby league}} | ||
| 3 || 3 || 0 || 0 || 82 || 60 || +22 || '''6''' | | 3 || 3 || 0 || 0 || 82 || 60 || +22 || '''6''' | ||
|Advances to main stage | |Advances to [[#Main stage|main stage]] | ||
|- | |- | ||
|align=left|{{Team flag|Eklesia|rugby league}} | |align=left|{{Team flag|Eklesia|rugby league}} | ||
Line 113: | Line 112: | ||
|} | |} | ||
===Main stage=== | |||
====Group A==== | ====Group A==== | ||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" width="80%" | {| class="wikitable" style="text-align: center;" width="80%" | ||
Line 126: | Line 126: | ||
!width=25|Pts | !width=25|Pts | ||
!width=200|Qualification | !width=200|Qualification | ||
|- | |-bgcolor=#BBF3BB | ||
|align=left|{{Team flag|Florian Republic|rugby league}} | |align=left|{{Team flag|Florian Republic|rugby league}} | ||
| | | 6 || 5 || 0 || 1 || 166 || 72 || +94 || '''10''' | ||
|bgcolor=#BBF3FF|Advances to [[#Play-off|play-off]] | |Qualification for [[Rugby at the 2018 Micras Games – Rugby league#Men's tournament|Micras Games]] | ||
|-bgcolor=#BBF3FF | |||
|align=left|{{Team flag|Lamantia|rugby league}} | |||
| 6 || 3 || 0 || 3 || 138 || 128 || +10 || '''6''' | |||
||Advances to [[#Play-off|play-off]] | |||
|- | |- | ||
|align=left|{{Team flag| | |align=left|{{Team flag|Kingdom of Coria|rugby league}} | ||
| | | 6 || 2 || 0 || 4 || 130 || 140 || −10 || '''4''' | ||
|rowspan=2| | |rowspan=2| | ||
|- | |- | ||
|align=left|{{Team flag|River Warriors|rugby league}} | |align=left|{{Team flag|River Warriors|rugby league|old}} | ||
| | | 6 || 2 || 0 || 4 || 76 || 170 || −94 || '''4''' | ||
|} | |} | ||
Line 156: | Line 156: | ||
!width=25|Pts | !width=25|Pts | ||
!width=200|Qualification | !width=200|Qualification | ||
|- | |-bgcolor=#BBF3BB | ||
|align=left|{{Team flag|Gerenia|rugby league}} | |align=left|{{Team flag|Gerenia|rugby league}} | ||
| | | 6 || 5 || 0 || 1 || 186 || 84 || +102 || '''10''' | ||
|Qualification for [[Rugby at the 2018 Micras Games – Rugby league#Men's tournament|Micras Games]] | |||
|- | |-bgcolor=#BBF3FF | ||
|align=left|{{Team flag|Craitland|rugby league}} | |align=left|{{Team flag|Craitland|rugby league}} | ||
| | | 6 || 3 || 0 || 3 || 134 || 146 || −12 || '''6''' | ||
|Advances to [[#Play-off|play-off]] | |||
|- | |- | ||
|align=left| {{Team flag|Gotzborg|rugby league}} | |align=left| {{Team flag|Gotzborg|rugby league}} | ||
| | | 6 || 2 || 0 || 4 || 122 || 162 || −40 || '''4''' | ||
| | |||
|- | |-bgcolor=#BBBBBB | ||
|align=left|{{Team flag|Hondon|rugby league}} | |align=left|{{Team flag|Hondon|rugby league}} | ||
| | | 6 || 2 || 0 || 4 || 98 || 148 || −50 || '''4''' | ||
|Resigned | |||
|} | |} | ||
===Play-off=== | |||
{{One leg start|qual=y}} | {{One leg start|qual=y}} | ||
{{One leg result|winner= | {{One leg result|winner=1|advances=2|qualtext=Qualification for [[Rugby at the 2018 Micras Games – Rugby league#Men's tournament|Micras Games]]<br><small>''Loser to [[#Repechage round|repechage]]''</small>|'''{{Team flag-rt|Lamantia|rugby league}}'''|| 16 – 12 |{{Team flag|Craitland|rugby league}}}} | ||
{{One leg end}} | {{One leg end}} | ||
==KRL== | |||
===Preliminary round=== | |||
====Group A==== | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" width="80%" | {| class="wikitable" style="text-align: center;" width="80%" | ||
|- | |- | ||
Line 196: | Line 197: | ||
|align=left|{{Team flag|New Sussex|rugby league}} | |align=left|{{Team flag|New Sussex|rugby league}} | ||
| 2 || 1 || 1 || 0 || 50 || 42 || +8 || '''3''' | | 2 || 1 || 1 || 0 || 50 || 42 || +8 || '''3''' | ||
|Advances to main stage | |Advances to [[#Main stage 2|main stage]] | ||
|- | |- | ||
|align=left|{{Team flag|Coastalis|rugby league}} | |align=left|{{Team flag|Coastalis|rugby league}} | ||
Line 206: | Line 207: | ||
|} | |} | ||
====Group B==== | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" width="80%" | {| class="wikitable" style="text-align: center;" width="80%" | ||
|- | |- | ||
Line 222: | Line 223: | ||
|align=left|{{Team flag|Hoenn|rugby league}} | |align=left|{{Team flag|Hoenn|rugby league}} | ||
| 2 || 2 || 0 || 0 || 78 || 30 || +48 || '''4''' | | 2 || 2 || 0 || 0 || 78 || 30 || +48 || '''4''' | ||
|Advances to main stage | |Advances to [[#Main stage 2|main stage]] | ||
|- | |- | ||
|align=left|{{Team flag|Kasterburg|rugby league}} | |align=left|{{Team flag|Kasterburg|rugby league}} | ||
Line 232: | Line 233: | ||
|} | |} | ||
===Main stage=== | |||
====Group A==== | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" width="80%" | {| class="wikitable" style="text-align: center;" width="80%" | ||
|- | |- | ||
Line 246: | Line 247: | ||
!width=25|Pts | !width=25|Pts | ||
!width=200|Qualification | !width=200|Qualification | ||
|- | |-bgcolor=#BBF3BB | ||
|align=left|{{Team flag|Nova English Korea|rugby league}} | |align=left|{{Team flag|Nova English Korea|rugby league}} | ||
| | | 6 || 5 || 0 || 1 || 196 || 96 || +100 || '''10''' | ||
|Qualification for [[Rugby at the 2018 Micras Games – Rugby league#Men's tournament|Micras Games]] | |||
|- | |-bgcolor=#BBF3FF | ||
|align=left|{{Team flag|Caputia|rugby league}} | |align=left|{{Team flag|Caputia|rugby league}} | ||
| | | 6 || 3 || 0 || 3 || 122 || 122 || 0 || '''6''' | ||
|Advances to [[#Play-off 2|play-off]] | |||
|- | |- | ||
|align=left|{{Team flag|Hoenn|rugby league}} | |align=left|{{Team flag|Hoenn|rugby league}} | ||
| | | 6 || 2 || 0 || 4 || 144 || 132 || +12 || '''4''' | ||
|rowspan=2| | |rowspan=2| | ||
|- | |- | ||
|align=left|{{Team flag|Haifa|rugby league}} | |align=left|{{Team flag|Strait of Haifa|rugby league}} | ||
| | | 6 || 2 || 0 || 4 || 110 || 222 || −112 || '''4''' | ||
|} | |} | ||
====Group B==== | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" width="80%" | {| class="wikitable" style="text-align: center;" width="80%" | ||
|- | |- | ||
Line 276: | Line 277: | ||
!width=25|Pts | !width=25|Pts | ||
!width=200|Qualification | !width=200|Qualification | ||
|- | |-bgcolor=#BBF3BB | ||
|align=left|{{Team flag|Nova England|rugby league}} | |align=left|{{Team flag|Nova England|rugby league}} | ||
| | | 6 || 4 || 0 || 2 || 116 || 110 || +6 || '''8''' | ||
|Qualification for [[Rugby at the 2018 Micras Games – Rugby league#Men's tournament|Micras Games]] | |||
|- | |-bgcolor=#BBF3FF | ||
|align=left|{{Team flag|Tellia|rugby league}} | |align=left|{{Team flag|Tellia|rugby league}} | ||
| | | 6 || 3 || 1 || 2 || 162 || 84 || +78 || '''7''' | ||
|Advances to [[#Play-off 2|play-off]] | |||
|- | |-bgcolor=#BBBBBB | ||
|align=left|{{Team flag|Passas|rugby league}} | |align=left|{{Team flag|Passas|rugby league}} | ||
| | | 6 || 3 || 0 || 3 || 114 || 126 || −12 || '''6''' | ||
| | |Ineligible to qualify | ||
|- | |- | ||
|align=left|{{Team flag|New Sussex|rugby league}} | |align=left|{{Team flag|New Sussex|rugby league}} | ||
| | | 6 || 1 || 1 || 4 || 78 || 150 || −72 || '''3''' | ||
| | |||
|} | |} | ||
====Play-off==== | ====Play-off==== | ||
{{One leg start|qual=y}} | {{One leg start|qual=y}} | ||
{{One leg result|winner= | {{One leg result|winner=1|advances=2|qualtext=Qualification for [[Rugby at the 2018 Micras Games – Rugby league#Men's tournament|Micras Games]]<br><small>''Loser to [[#Repechage round|repechage]]''</small>|'''{{Team flag-rt|Caputia|rugby league}}'''|| 32 – 18 |{{Team flag|Tellia|rugby league}}}} | ||
{{One leg end}} | {{One leg end}} | ||
==SRL== | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" width="80%" | {| class="wikitable" style="text-align: center;" width="80%" | ||
|- | |- | ||
Line 312: | Line 313: | ||
!width=25|Pts | !width=25|Pts | ||
!width=200|Qualification | !width=200|Qualification | ||
|- | |-bgcolor=#BBF3BB | ||
|align=left|{{Team flag|North Antarctica|rugby league}} | |align=left|{{Team flag|North Antarctica|rugby league}} | ||
| | | 6 || 4 || 1 || 1 || 168 || 100 || +68 || '''9''' | ||
|Qualification for [[Rugby at the 2018 Micras Games – Rugby league#Men's tournament|Micras Games]] | |||
|-bgcolor=#BBF3FF | |||
|align=left|{{Team flag|Lusa|rugby league}} | |||
| 6 || 3 || 0 || 3 || 124 || 132 || −8 || '''6''' | |||
|rowspan=2|Advances to [[#Repechage round|repechage]] | |||
|-bgcolor=#BBF3FF | |||
|align=left|{{Team flag|Qavaqaqqaqqaniitqeqertaq|rugby league}} | |||
| 6 || 2 || 1 || 3 || 102 || 142 || −40 || '''5''' | |||
|- | |- | ||
|align=left|{{Team flag|Zandarijn|rugby league}} | |align=left|{{Team flag|Zandarijn|rugby league}} | ||
| | | 6 || 2 || 0 || 4 || 132 || 152 || −20 || '''4''' | ||
| | | | ||
|} | |} | ||
Line 342: | Line 343: | ||
!width=25|Pts | !width=25|Pts | ||
!width=200|Qualification | !width=200|Qualification | ||
|- | |-bgcolor=#BBF3BB | ||
|align=left|{{Team flag| | |align=left|{{Team flag|Craitland|rugby league}} | ||
| | | 3 || 2 || 0 || 1 || 90 || 46 || +44 || '''4''' | ||
|Qualification for [[Rugby at the 2018 Micras Games – Rugby league#Men's tournament|Micras Games]] | |||
|- | |- | ||
|align=left|{{Team flag| | |align=left|{{Team flag|Lusa|rugby league}} | ||
| | | 3 || 2 || 0 || 1 || 76 || 56 || +20 || '''4''' | ||
|rowspan=3| | |rowspan=3| | ||
|- | |- | ||
|align=left|{{Team flag| | |align=left|{{Team flag|Tellia|rugby league}} | ||
| | | 3 || 2 || 0 || 1 || 70 || 58 || +12 || '''4''' | ||
|- | |- | ||
|align=left|{{Team flag| | |align=left|{{Team flag|Qavaqaqqaqqaniitqeqertaq|rugby league}} | ||
| | | 3 || 0 || 0 || 3 || 42 || 118 || −76 || '''0''' | ||
|} | |} | ||
[[Category:Rugby league]] | [[Category:Rugby league]] | ||
[[category:Sports at the 2018 Micras Games]] | [[category:Sports at the 2018 Micras Games]] | ||
[[ | [[Category:Rugby at the Micras Games]] |
Latest revision as of 01:48, 16 January 2021
Qualification for the Men's rugby league tournament at the 2018 Micras Games was determined by a series of regional round-robin competitions. Hosts Jingdao received an automatic berth, while the other twenty-eight entrants had an opportunity to qualify for ten spots in the Micras Games. Seven teams qualified through this stage and an additional berth was available via the repechage round, which was contested by the highest-ranked unqualified nations.
Entrants
|
Format
The first stage of qualification is via the continental championships organised by the FMRL, from which, the three champions will qualify directly to the Micras Games. The other FMRL members all advance to the second stage, .
The second stage will be played over a number of regional round-robin groups, and is open to all members of the FMS. The lowest-ranked sides in each region will enter the preliminary round. The highest-ranked teams in this round will advance to the main qualifying rounds. In both the ARL and KRL regions, three teams will qualify for the Games, and in the SRL region, one team will qualify. The next-best teams will advance to the repechage.
Qualified teams
|
Continental championships
ARL Championships
Team 1 | Score | Team 2 | Qualification |
---|---|---|---|
Senya | 26 – 0 | Craitland | Qualification for Micras Games |
KRL Championships
Team 1 | Score | Team 2 | Qualification |
---|---|---|---|
Mercury | 34 – 16 | Nova English Korea | Qualification for Micras Games |
SRL Championships
Team 1 | Score | Team 2 | Qualification |
---|---|---|---|
Birgeshir | 30 – 14 | North Antarctica | Qualification for Micras Games |
ARL
Preliminary round
Team | Pld | W | D | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Hondon | 3 | 3 | 0 | 0 | 82 | 60 | +22 | 6 | Advances to main stage |
Eklesia | 3 | 2 | 0 | 1 | 82 | 50 | +32 | 4 | |
Freeland | 3 | 1 | 0 | 2 | 44 | 76 | −32 | 2 | |
Krasnarus | 3 | 0 | 0 | 3 | 46 | 68 | −22 | 0 |
Main stage
Group A
Team | Pld | W | D | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Florian Republic | 6 | 5 | 0 | 1 | 166 | 72 | +94 | 10 | Qualification for Micras Games |
Lamantia | 6 | 3 | 0 | 3 | 138 | 128 | +10 | 6 | Advances to play-off |
Kingdom of Coria | 6 | 2 | 0 | 4 | 130 | 140 | −10 | 4 | |
River Warriors | 6 | 2 | 0 | 4 | 76 | 170 | −94 | 4 |
Group B
Team | Pld | W | D | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Gerenia | 6 | 5 | 0 | 1 | 186 | 84 | +102 | 10 | Qualification for Micras Games |
Craitland | 6 | 3 | 0 | 3 | 134 | 146 | −12 | 6 | Advances to play-off |
Gotzborg | 6 | 2 | 0 | 4 | 122 | 162 | −40 | 4 | |
Hondon | 6 | 2 | 0 | 4 | 98 | 148 | −50 | 4 | Resigned |
Play-off
Team 1 | Score | Team 2 | Qualification |
---|---|---|---|
Lamantia | 16 – 12 | Craitland | Qualification for Micras Games Loser to repechage |
KRL
Preliminary round
Group A
Team | Pld | W | D | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
New Sussex | 2 | 1 | 1 | 0 | 50 | 42 | +8 | 3 | Advances to main stage |
Coastalis | 2 | 1 | 1 | 0 | 36 | 30 | +6 | 3 | |
Wechua | 2 | 0 | 0 | 2 | 36 | 50 | −14 | 0 |
Group B
Team | Pld | W | D | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Hoenn | 2 | 2 | 0 | 0 | 78 | 30 | +48 | 4 | Advances to main stage |
Kasterburg | 2 | 1 | 0 | 1 | 38 | 44 | −6 | 2 | |
Ranentsi | 2 | 0 | 0 | 2 | 18 | 60 | −42 | 0 |
Main stage
Group A
Team | Pld | W | D | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nova English Korea | 6 | 5 | 0 | 1 | 196 | 96 | +100 | 10 | Qualification for Micras Games |
Caputia | 6 | 3 | 0 | 3 | 122 | 122 | 0 | 6 | Advances to play-off |
Hoenn | 6 | 2 | 0 | 4 | 144 | 132 | +12 | 4 | |
Strait of Haifa | 6 | 2 | 0 | 4 | 110 | 222 | −112 | 4 |
Group B
Team | Pld | W | D | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nova England | 6 | 4 | 0 | 2 | 116 | 110 | +6 | 8 | Qualification for Micras Games |
Tellia | 6 | 3 | 1 | 2 | 162 | 84 | +78 | 7 | Advances to play-off |
Passas | 6 | 3 | 0 | 3 | 114 | 126 | −12 | 6 | Ineligible to qualify |
New Sussex | 6 | 1 | 1 | 4 | 78 | 150 | −72 | 3 |
Play-off
Team 1 | Score | Team 2 | Qualification |
---|---|---|---|
Caputia | 32 – 18 | Tellia | Qualification for Micras Games Loser to repechage |
SRL
Team | Pld | W | D | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
North Antarctica | 6 | 4 | 1 | 1 | 168 | 100 | +68 | 9 | Qualification for Micras Games |
Lusa | 6 | 3 | 0 | 3 | 124 | 132 | −8 | 6 | Advances to repechage |
Qavaqaqqaqqaniitqeqertaq | 6 | 2 | 1 | 3 | 102 | 142 | −40 | 5 | |
Zandarijn | 6 | 2 | 0 | 4 | 132 | 152 | −20 | 4 |
Repechage round
Team | Pld | W | D | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Craitland | 3 | 2 | 0 | 1 | 90 | 46 | +44 | 4 | Qualification for Micras Games |
Lusa | 3 | 2 | 0 | 1 | 76 | 56 | +20 | 4 | |
Tellia | 3 | 2 | 0 | 1 | 70 | 58 | +12 | 4 | |
Qavaqaqqaqqaniitqeqertaq | 3 | 0 | 0 | 3 | 42 | 118 | −76 | 0 |