2022 MHL Cup: Difference between revisions
From MicrasWiki
Jump to navigationJump to search
Line 22: | Line 22: | ||
==Participating clubs== | ==Participating clubs== | ||
===Seeding method=== | |||
Clubs were seeded by the following order of preference: | |||
# Method of qualification (MCHL qualifier position, regular season champions, play-off champions, play-off runners-up, regular season runners-up, play-off semi-finalists, invited teams) | |||
# If tied on the above, MHL ranking of the respective club's national team | |||
# If still tied, regular season position in the respective club's national league | |||
# If still tied, order of entry submission | |||
===Club list=== | |||
{| class="wikitable sortable" style="text-align:left; font-size: 90%;" | {| class="wikitable sortable" style="text-align:left; font-size: 90%;" | ||
|- | |- | ||
Line 30: | Line 38: | ||
! Qualification | ! Qualification | ||
|- | |- | ||
!colspan=5|Enters in [[# | !colspan=5|Enters in [[#Third round|third round]] | ||
|- | |- | ||
|1 | |1 | ||
Line 43: | Line 51: | ||
|[[Jääland-Liiga]] | |[[Jääland-Liiga]] | ||
|[[2021–22 Micras Champions' Hockey League#Qualification|MCHL Qualifier]] third place | |[[2021–22 Micras Champions' Hockey League#Qualification|MCHL Qualifier]] third place | ||
|- | |||
!colspan=5|Enters in [[#Second round|second round]] | |||
|- | |- | ||
|3 | |3 | ||
Line 56: | Line 66: | ||
|[[2021–22 Micras Champions' Hockey League#Qualification|MCHL Qualifier]] fifth place | |[[2021–22 Micras Champions' Hockey League#Qualification|MCHL Qualifier]] fifth place | ||
|- | |- | ||
|5 | |||
|{{Team flag|Castilona|name=New Livingston Capitals}} | |{{Team flag|Castilona|name=New Livingston Capitals}} | ||
|[[New Livingston]] | |[[New Livingston]] | ||
Line 70: | Line 72: | ||
|[[2020–21 Keltian Hockey League|Regular season]] champions | |[[2020–21 Keltian Hockey League|Regular season]] champions | ||
|- | |- | ||
| | |6 | ||
|{{Team flag|Jääland|name=Karhut IFK}} | |{{Team flag|Jääland|name=Karhut IFK}} | ||
|[[Karhut]] | |[[Karhut]] | ||
|[[Jääland-Liiga]] | |[[Jääland-Liiga]] | ||
| | |[[2020–21 Jääland-Liiga|Regular season]] champions | ||
|- | |||
|7 | |||
|{{Team flag|Sanama|name=Sanestira Shockers}} | |||
|[[Sanestira]] | |||
|[[Sanaman Elite Hockey League|SEHL]] | |||
|[[2021 Sanaman Elite Hockey League#Play-offs|Play-off]] runners-up | |||
|- | |- | ||
| | |8 | ||
|{{Team flag|New Batavia|name=Lucerne Spoken}} | |{{Team flag|New Batavia|name=Lucerne Spoken}} | ||
|[[Lucerne]] | |[[Lucerne]] | ||
Line 82: | Line 90: | ||
|[[2021 IJNB Pro League (men)|Play-off]] runners-up | |[[2021 IJNB Pro League (men)|Play-off]] runners-up | ||
|- | |- | ||
| | |9 | ||
|{{Team flag|Osktrava|name=Dinamo Košťova}} | |{{Team flag|Osktrava|name=Dinamo Košťova}} | ||
|[[Košťova]] | |[[Košťova]] | ||
Line 88: | Line 96: | ||
|[[2020–21 Keltian Hockey League#Play-offs|Play-off]] semi-finalists | |[[2020–21 Keltian Hockey League#Play-offs|Play-off]] semi-finalists | ||
|- | |- | ||
!colspan=5|Enters in [[#First round|first round]] | |||
|[[ | |||
|- | |- | ||
| | |10 | ||
|{{Team flag|Sanama|name=Port Niyi Pirates}} | |{{Team flag|Sanama|name=Port Niyi Pirates}} | ||
|[[Niyi]] | |[[Niyi]] | ||
Line 100: | Line 104: | ||
|[[2021 Sanaman Elite Hockey League#Play-offs|Play-off]] semi-finalists | |[[2021 Sanaman Elite Hockey League#Play-offs|Play-off]] semi-finalists | ||
|- | |- | ||
| | |11 | ||
|{{Team flag|Senya|name=Port Puglisi HK}} | |{{Team flag|Senya|name=Port Puglisi HK}} | ||
|[[Port Puglisi]] | |[[Port Puglisi]] | ||
Line 106: | Line 110: | ||
|Invited team | |Invited team | ||
|- | |- | ||
| | |12 | ||
|{{Team flag| | |{{Team flag|Senya|name=Florensëa HK}} | ||
| | |[[Florensëa]] | ||
| | |[[Senyan Hockey League]] | ||
| | |Invited team | ||
|- | |- | ||
| | |13 | ||
|{{Team flag| | |{{Team flag|Tiana|name=Surwich HC}} | ||
|[[Surwich]] | |||
|– | |||
|Invited team | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|} | |} | ||
Revision as of 11:08, 9 May 2022
← 2021 2023 → |
Participating clubs
Seeding method
Clubs were seeded by the following order of preference:
- Method of qualification (MCHL qualifier position, regular season champions, play-off champions, play-off runners-up, regular season runners-up, play-off semi-finalists, invited teams)
- If tied on the above, MHL ranking of the respective club's national team
- If still tied, regular season position in the respective club's national league
- If still tied, order of entry submission
Club list
Seeding | Team | City/Area | League | Qualification |
---|---|---|---|---|
Enters in third round | ||||
1 | Lucerne Robben | Lucerne | IJNB Pro League | MCHL Qualifier runner-up |
2 | TPS Ukkonen | Ukkonen | Jääland-Liiga | MCHL Qualifier third place |
Enters in second round | ||||
3 | ØIS | Østfold | KHL | MCHL Qualifier fourth place |
4 | Sáron Escorpins | Sáron | KHL | MCHL Qualifier fifth place |
5 | New Livingston Capitals | New Livingston | KHL | Regular season champions |
6 | Karhut IFK | Karhut | Jääland-Liiga | Regular season champions |
7 | Sanestira Shockers | Sanestira | SEHL | Play-off runners-up |
8 | Lucerne Spoken | Lucerne | IJNB Pro League | Play-off runners-up |
9 | Dinamo Košťova | Košťova | KHL | Play-off semi-finalists |
Enters in first round | ||||
10 | Port Niyi Pirates | Niyi | SEHL | Play-off semi-finalists |
11 | Port Puglisi HK | Port Puglisi | Senyan Hockey League | Invited team |
12 | Florensëa HK | Florensëa | Senyan Hockey League | Invited team |
13 | Surwich HC | Surwich | – | Invited team |
First round
Seeds 17–24 will enter in the first round. The winner of each group will advance to the second round.
Group A
Team | Pld |
RW | OTW | OTL | RL | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
TBD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Advances to second round |
TBD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
TBD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
TBD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
Group B
Team | Pld |
RW | OTW | OTL | RL | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
TBD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Advances to second round |
TBD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
TBD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
TBD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
Second round
Seeds 11–16 will enter in the second round. The winner of each group will advance to the third round.
Group C
Team | Pld |
RW | OTW | OTL | RL | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
TBD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Advances to third round |
TBD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
TBD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
TBD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
Group D
Team | Pld |
RW | OTW | OTL | RL | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
TBD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Advances to third round |
TBD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
TBD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
TBD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
Third round
Seeds 5–10 will enter in the third round. The top two teams in each group will advance to the fourth round.
Group E
Team | Pld |
RW | OTW | OTL | RL | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
TBD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Advances to fourth round |
TBD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
TBD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
TBD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
Group F
Team | Pld |
RW | OTW | OTL | RL | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
TBD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Advances to fourth round |
TBD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
TBD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
TBD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
Fourth round
Seeds 1–4 will enter in the fourth round. The top two teams in each group will advance to the Super Final.
Group G
Team | Pld |
RW | OTW | OTL | RL | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
TBD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Advances to Super Final |
TBD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
TBD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
TBD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
Group H
Team | Pld |
RW | OTW | OTL | RL | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
TBD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Advances to Super Final |
TBD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
TBD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
TBD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
Super Final
Team | Pld |
RW | OTW | OTL | RL | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
TBD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
TBD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
TBD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
TBD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
– (–, –, –) |
||
---|---|---|
– (–, –, –) |
||
---|---|---|