2017 Colney Cup: Difference between revisions
From MicrasWiki
Jump to navigationJump to search
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 281: | Line 281: | ||
}} | }} | ||
==Knock-out stages== | |||
===9th-12th place play-offs=== | ===9th-12th place play-offs=== | ||
{{footballbox | {{footballbox | ||
Line 296: | Line 297: | ||
|score =1 – 2<br>([[wikipedia:Extra time|a.e.t.]]) | |score =1 – 2<br>([[wikipedia:Extra time|a.e.t.]]) | ||
|team2 = [[File:Passio-corum flag.png|25px|border|Passio-Corum]] Passio-Corum | |team2 = [[File:Passio-corum flag.png|25px|border|Passio-Corum]] Passio-Corum | ||
|goals1 = [[Javier Oliviera| | |goals1 = [[Javier Oliviera|Oliviera]] {{goal|20}} | ||
|goals2 = [[Lance Rowley|Rowley]] {{goal|84}}<br>[[Patrick Armstrong|Armstrong]] {{goal|106}} | |goals2 = [[Lance Rowley|Rowley]] {{goal|84}}<br>[[Patrick Armstrong|Armstrong]] {{goal|106}} | ||
|stadium = [[Colney|Colney Pitch 1]], [[Colney]] | |stadium = [[Colney|Colney Pitch 1]], [[Colney]] | ||
Line 308: | Line 309: | ||
|team2 = [[File:Alexandria flag.png|25px|border|Alexandria]] Alexandria | |team2 = [[File:Alexandria flag.png|25px|border|Alexandria]] Alexandria | ||
|goals1 = | |goals1 = | ||
|goals2 = [[Javier Oliviera| | |goals2 = [[Javier Oliviera|Oliviera]] {{goal|26}}<br>[[Nelson Piquento|Piquento]] {{goal|44}}<br>[[André l'Andorre|l'Andorre]] {{goal|54}} | ||
|stadium = [[Colney|Colney Pitch 1]], [[Colney]] | |stadium = [[Colney|Colney Pitch 1]], [[Colney]] | ||
}} | }} |
Revision as of 10:59, 25 June 2017
Tournament details | |
---|---|
Host country | Senya |
Dates | 10–25 June 2017 |
Teams | 12 |
Venue(s) | 5 (in 4 host cities) |
Third place | Mercury |
Fourth place | Hoenn |
Tournament statistics | |
Matches played | 24 |
← 2016 |
The 2017 Colney Cup will be the second edition of the Colney Cup, an invitational tournament held between twelve national Under-21 sides. The tournament will take place in Senya.
Participants
Squads
Teams were required to name an eighteen-man squad for the tournament, with two goalkeepers, numbered 1 to 18.
Tournament
Group Stage
Group A
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Gerenia | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 6 | Advances to Semi-finals |
Birgeshir | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | −1 | 1 | Advances to 5th-8th place play-offs |
Senya | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | −1 | 1 | Advances to 9th-12th place play-offs |
Group B
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Hoenn | 2 | 2 | 0 | 0 | 9 | 3 | +6 | 6 | Advances to Semi-finals |
Stormark | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 3 | +2 | 3 | Advances to 5th-8th place play-offs |
Fort Kolgrad | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 9 | −8 | 0 | Advances to 9th-12th place play-offs |
Group C
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Craitland | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 0 | +6 | 6 | Advances to Semi-finals |
Vyktory | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 3 | −2 | 3 | Advances to 5th-8th place play-offs |
Alexandria | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | −4 | 0 | Advances to 9th-12th place play-offs |
Group D
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Mercury | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 2 | +2 | 4 | Advances to Semi-finals |
Kingdom of Coria | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 3 | −1 | 3 | Advances to 5th-8th place play-offs |
Passio-Corum | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 4 | −1 | 1 | Advances to 9th-12th place play-offs |
Knock-out stages
9th-12th place play-offs
11th place play-off
9th place-play-off
24 June 2017
|
Senya | 4 – 2 | Passio-Corum |
---|---|---|
Micheual-Nxamanx 15' Remōs 31' K. Volinsk 44' Sanergöner 87' |
Avila 62', 73' |
5th-8th place play-offs
20 June 2017
|
Birgeshir | 2 – 2 (a.e.t.) |
Stormark |
---|---|---|
Körtalojk 19' Pabasojk 66' |
Thorstvedt 25' Hljómursson 72' |
Penalties | |||
Kırmænojk Körtalojk Pabasojk Tëkojk Demircikojk |
5 – 3 | Hljómursson Ughtyngton Thorstvedt Eldarsson |