2020 MHL World Championships: Difference between revisions
From MicrasWiki
Jump to navigationJump to search
Deniz yürük (talk | contribs) |
|||
Line 1,249: | Line 1,249: | ||
===Semi-finals=== | ===Semi-finals=== | ||
{{ | {{Hockey box | ||
|date = 21 May 2020 | |date= 21 May 2020 | ||
|team1 = {{Team flag-rt|Senya|nolink=y}} | |team1 = {{Team flag-rt|Senya|nolink=y}} | ||
|score = 5 – 2 | |score = 5 – 2 | ||
| | |p1 = 2–0 |p2 = 1–0 |p3= 2–2 | ||
|team2 = {{Team flag|Birgeshir|nolink=y}} | |team2 = {{Team flag|Birgeshir|nolink=y}} | ||
| | |team1_g=Hrozva Nikaĵ |team2_g=Æydolun Cihæn | ||
| | |||
|goal1=h |time_1=09:01 |stat_1=PP | |||
|goal2=h |time_2=16:41 | |||
|goal3=h |time_3=31:14 |stat_3=PP | |||
|goal4=h |time_4=42:53 |stat_4=PP | |||
|goal5=a |time_5=47:49 |goal5_s=[[Tum Aykut|Aykut]] |goal5_a1=[[Satemi Önaykojk|Önaykojk]] |goal5_a2=[[Sut Pæmük|Pæmük]] | |||
|goal6=h |time_6=50:37 | |||
|goal7=a |time_7=56:25 |goal7_s=[[Devlet Ulaş|Ulaş]] |goal7_a1=[[Hæn Aşıkojk|Aşıkojk]] | |||
|team1_PIM= 8 |team2_PIM= 14 | |||
|team1_SOG= 36 |team2_SOG= 21 | |||
|stadium = [[Otaq Buz Pisti]], [[Otaq]] | |stadium = [[Otaq Buz Pisti]], [[Otaq]] | ||
}} | }} | ||
---- | ---- | ||
{{ | {{Hockey box | ||
|date = 21 May 2020 | |date = 21 May 2020 | ||
|team1 = {{Team flag-rt|Floria|nolink=y}} | |team1 = {{Team flag-rt|Floria|nolink=y}} | ||
|score = 6 – 3 | |score = 6 – 3 | ||
| | |p1 = 3–1 |p2 = 1–0 |p3 = 2–2 | ||
|team2 = {{Team flag|Mercury|nolink=y}} | |team2 = {{Team flag|Mercury|nolink=y}} | ||
| | |team1_g= |team2_g=Thomas Garnett | ||
| | |||
|goal1=h |time_1=01:45 | |||
|goal2=h |time_2=03:02 |stat_2=PP | |||
|goal3=h |time_3=03:09 | |||
|goal4=a |time_4=16:49 | |||
|goal5=h |time_5=31:28 | |||
|goal6=a |time_6=40:24 |stat_6=PP | |||
|goal7=a |time_7=56:33 | |||
|goal8=h |time_8=58:51 |stat_8=EN | |||
|goal9=h |time_9=59:55 |stat_9=EN | |||
|team1_PIM = 6 |team2_PIM = 4 | |||
|team1_SOG = 29 |team2_SOG = 24 | |||
|stadium = [[Otaq Buz Pisti]], [[Otaq]] | |stadium = [[Otaq Buz Pisti]], [[Otaq]] | ||
}} | }} |
Revision as of 18:03, 23 May 2020
Tournament details | |
---|---|
Host country | Birgeshir |
Dates | 9–24 May 2020 |
Teams | 12 |
Venue(s) | 2 (in 2 host cities) |
← 2019 2021 → |
The 2020 MHL World Championships will be the sixth edition of the MHL World Championships and the first to have the 'A' Conference expanded to twelve teams and split into two groups of six.
Participating nations
Seed | Team | Previous result | Best finish |
---|---|---|---|
'A' Conference | |||
1 | Birgeshir (H) | Semi-finals/Third place | Runners-up (2017) |
2 | Mercury | Champions | Champions (2019) |
3 | Senya | Runners-up | Champions (2014, 2017) |
4 | Craitland | Semi-finals/Fourth place | Third place (2014) |
5 | Mar Sara | Quarter-finals/Fifth place | Champions (2018) |
6 | Shireroth | Quarter-finals/Sixth place | Fifth place (2017) |
7 | Lakkvia | Quarter-finals/Seventh place | Seventh place (2019) |
8 | Floria | Quarter-finals/Eighth place | Eighth place (2019) |
9 | Nova English Korea | Ninth place (7th in 'A' Conference) | Fourth place (2014, 2018) |
10 | River Warriors | 11th place (3rd in 'B' Conference) | Sixth place (2017) |
11 | Lamantia | 12th place (4th in 'B' Conference) | 12th place (2018, 2019) |
12 | Qavaqaqqaqqaniitqeqertaq | 13th place (5th in 'B' Conference) | 13th place (2019) |
'B' Conference | |||
13 | Krasnocoria (H) | 17th place (1st in 'C' Conference) | 17th place (2019) |
14 | North Antarctica | Tenth place (8th in 'A' Conference) | Eighth place (2018) |
15 | New Sussex | 14th place (6th in 'B' Conference) | Ninth place (2017) |
16 | Freeland | 15th place (7th in 'B' Conference) | 15th place (2019) |
17 | Tellia | 18th place (2nd in 'C' Conference) | 18th place (2019) |
18 | Lusa | 19th place (3rd in 'C' Conference) | 19th place (2019) |
'C' Conference | |||
19 | Florian Eura (H) | 21st place (5th in 'C' Conference) | 21st place (2019) |
20 | Helderbourgh | 16th place (8th in 'B' Conference) | 15th place (2018) |
21 | Nova England | 20th place (4th in 'C' Conference) | 15th place (2017) |
22 | Etourney | 22nd place (6th in 'C' Conference) | 22nd place (2019) |
23 | Incontinentia | 24th place (8th in 'C' Conference) | 24th place (2019) |
24 | Merenolitovina | 25th place (9th in 'C' Conference) | 25th place (2019) |
'C' Conference qualifiers | |||
25 | Phinbella (H) | – | – |
26 | Thracistan (H) | – | – |
27 | Alduria | – | – |
28 | Sanama | – | – |
29 | Ransenar | – | – |
30 | Talenore | – | – |
31 | Ralgon | – | – |
32 | Jääland | – | – |
– | Tiana | 11th place (2nd in 'B' Conference, 2014) | 9th place (2013) |
Tiana were not given a seeding as they entered the competition after the draw was made.
Venues
Mutfak | Otaq |
---|---|
Aslanlær Ini Arena | Otaq Buz Pisti |
Capacity: 13,237 | Capacity: 15,000 |
Group stage
'A' Conference
Group A
Team | Pld |
RW | OTW | OTL | RL | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Floria | 5 | 5 | 0 | 0 | 0 | 20 | 9 | +11 | 15 | Advances to quarter-finals |
Birgeshir (H) | 5 | 3 | 1 | 0 | 1 | 22 | 15 | +7 | 11 | |
Mar Sara | 5 | 2 | 0 | 0 | 3 | 19 | 17 | +2 | 6 | |
Craitland | 5 | 1 | 1 | 0 | 3 | 17 | 22 | −5 | 5 | |
Qavaqaqqaqqaniitqeqertaq | 5 | 1 | 0 | 1 | 3 | 16 | 21 | −5 | 4 | |
Nova English Korea | 5 | 1 | 0 | 1 | 3 | 10 | 20 | −10 | 4 | Relegation to Group B-I |
Head-to-head record: Nova English Korea 1–6 Qavaqaqqaqqaniitqeqertaq
Group A results
| ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Group B
Team | Pld |
RW | OTW | OTL | RL | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Senya | 5 | 5 | 0 | 0 | 0 | 19 | 7 | +12 | 15 | Advances to quarter-finals |
Mercury | 5 | 4 | 0 | 0 | 1 | 24 | 10 | +14 | 12 | |
Lakkvia | 5 | 3 | 0 | 0 | 2 | 9 | 15 | −6 | 9 | |
Lamantia | 5 | 2 | 0 | 0 | 3 | 14 | 19 | −5 | 6 | |
River Warriors | 5 | 1 | 0 | 0 | 4 | 9 | 16 | −7 | 3 | |
Shireroth | 5 | 0 | 0 | 0 | 5 | 11 | 20 | −9 | 0 | Relegation to Group B-I |
Head-to-head record: Lamantia 1–2 Lakkvia
Group B results
|
---|
|
'B' Conference
Team | Pld |
RW | OTW | OTL | RL | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
North Antarctica | 5 | 4 | 0 | 0 | 1 | 25 | 13 | +12 | 12 | Promotion to 'A' Conference |
Freeland | 5 | 3 | 0 | 0 | 2 | 18 | 10 | +8 | 9 | |
Krasnocoria (H) | 5 | 3 | 0 | 0 | 2 | 18 | 10 | +8 | 9 | |
Lusa | 5 | 3 | 0 | 0 | 2 | 13 | 16 | −3 | 9 | |
New Sussex | 5 | 2 | 0 | 0 | 3 | 12 | 20 | −8 | 6 | |
Tellia | 5 | 0 | 0 | 0 | 5 | 6 | 23 | −17 | 0 | Relegation to Group B-II |
Head to head record: Freeland (3pts, +1 GD); Krasnocoria (3pts, 0GD); Lusa (3pts, −1GD)
'B' Conference results
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
'C' Conference
Team | Pld |
RW | OTW | OTL | RL | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Helderbourgh | 5 | 4 | 0 | 1 | 0 | 21 | 8 | +13 | 13 | Promotion to Group B-I |
Etourney | 5 | 4 | 0 | 0 | 1 | 17 | 13 | +4 | 12 | |
Merenolitovina | 5 | 3 | 0 | 0 | 2 | 15 | 12 | +3 | 9 | |
Florian Eura (H) | 5 | 2 | 0 | 0 | 3 | 15 | 16 | −1 | 6 | |
Nova England | 5 | 1 | 1 | 0 | 3 | 13 | 22 | −9 | 5 | Relegation to Group C-I |
Incontinentia | 5 | 0 | 0 | 0 | 5 | 8 | 18 | −10 | 0 |
'C' Conference results
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
'C' Conference qualifiers
Group A
Team | Pld |
RW | OTW | OTL | RL | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sanama | 4 | 3 | 0 | 0 | 1 | 9 | 6 | +3 | 9 | Promotion to Group B-II |
Jääland | 4 | 3 | 0 | 0 | 1 | 13 | 4 | +9 | 9 | Promotion to Group C-I |
Ransenar | 4 | 2 | 0 | 0 | 2 | 11 | 11 | 0 | 6 | |
Tiana | 4 | 1 | 1 | 0 | 2 | 10 | 12 | −2 | 5 | |
Phinbella (H) | 4 | 0 | 0 | 1 | 3 | 7 | 17 | −10 | 1 |
Head to head record: Sanama 2–1 Jääland
Group B
Team | Pld |
RW | OTW | OTL | RL | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Talenore | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | 12 | 7 | +5 | 6 | Promotion to Group B-II |
Thracistan (H) | 3 | 1 | 1 | 0 | 1 | 12 | 8 | +4 | 5 | Promotion to Group C-I |
Alduria | 3 | 1 | 0 | 2 | 0 | 9 | 10 | −1 | 5 | |
Ralgon | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 7 | 15 | −8 | 2 |
Knock-out stages
Bracket
Quarter-finals | Semi-finals | Finals | |||||||||||
A1 | Floria | 5 | |||||||||||
B4 | Lamantia | 0 | |||||||||||
A1 | Floria | 6 | |||||||||||
B2 | Mercury | 3 | |||||||||||
B2 | Mercury | 4 | |||||||||||
A3 | Mar Sara | 3 | |||||||||||
A1 | Floria | ||||||||||||
B1 | Senya | ||||||||||||
B1 | Senya | 6 | |||||||||||
A4 | Craitland | 0 | |||||||||||
B1 | Senya | 5 | Third place | ||||||||||
A2 | Birgeshir | 2 | |||||||||||
A2 | Birgeshir | 5 | A2 | Birgeshir | |||||||||
B3 | Lakkvia | 3 | B2 | Mercury |
Quarter-finals
Semi-finals
21 May 2020
|
Senya | 5 – 2 | Birgeshir |
---|---|---|
Hrozva Nikaĵ PPG – 09:01 – 16:41 PPG – 31:14 PPG – 42:53 – 50:37 8 mins 36 |
Goalies 1–0 2–0 3–0 4–0 4–1 5–1 5–2 Penalties Shots on goal |
Æydolun Cihæn 47:49 – Aykut (Önaykojk, Pæmük) 56:25 – Ulaş (Aşıkojk) 14 mins 21 |
21 May 2020
|
Floria | 6 – 3 | Mercury |
---|---|---|
[[ ]] – 01:45 PPG – 03:02 – 03:09 – 31:28 EN – 58:51 EN – 59:55 6 mins 29 |
Goalies 1–0 2–0 3–0 3–1 4–1 4–2 4–3 5–3 6–3 Penalties Shots on goal |
Thomas Garnett 16:49 – 40:24 – PPG 56:33 – 4 mins 24 |