Gerenia national football team statistics

From MicrasWiki
Jump to: navigation, search

This article contains lists of statistics relating to the Gerenia national football team. This includes a full results list of every match the national team has played, including date and stadium data, and any known upcoming fixtures. In addition, the records of every player to represent Gerenia, listing appearances, goals and cards, can be found in this article.

National team results

Matches are listed chronologically by default.

No. Date Match type Venue Opposition For Against
GoalsPenalties
1 2012-09-01 SSIT Senya Tiga national athletics stadium, Tiga River Warriors River Warriors 3 0
2 2012-09-04 SSIT Senya Tiga national athletics stadium, Tiga Saint Peters Republic Saint Peters Republic 1 1
3 2012-09-07 SSIT Senya Tiga national athletics stadium, Tiga Senya Senya 1 1
4 2012-09-10 SSIT Senya Tiga national athletics stadium, Tiga Storej Storej 2 0
5 2012-09-13 SSIT Senya Tiga national athletics stadium, Tiga Zeeburg Zeeburg 3 1
6 2013-01-05 Four Nations group Senya Revolution Road, Jogasim Senya Senya 1 1
7 2013-01-11 Four Nations group Zeeburg Zeeburg City Stadion, Zeeburg Zeeburg Zeeburg 1 1
8 2013-01-14 Four Nations group Gerenia International Sports Centre, Port Isherwood Jingdao Jingdao 2 0
9 2013-01-17 Four Nations group Gerenia International Sports Centre, Port Isherwood Safiria Safiria 1 2
10 2013-01-30 Qualifier Gerenia International Sports Centre, Port Isherwood Hurmu Hurmu 1 1
11 2013-02-13 Qualifier Safiria Aňira Sport City, New Aňira Safiria Safiria 1 1
12 2013-02-27 Qualifier Gerenia International Sports Centre, Port Isherwood Babkha Babkha 2 1
13 2013-03-13 Qualifier Flanders West Glinteschap Field, Bruswerpen Flanders Flanders 2 0
14 2013-04-10 Qualifier Hurmu Unknown Hurmu Hurmu 1 1
15 2013-04-24 Qualifier Gerenia International Sports Centre, Port Isherwood Safiria Safiria 3 2
16 2013-05-08 Qualifier Babkha Kamalshahr Stadium, Kamalshahr Babkha Babkha 2 2
17 2013-05-22 Qualifier Gerenia Somgertätnetoles, Tawlkar Flanders Flanders 1 1
18 2013-06-05 Friendly Gerenia International Sports Centre, Port Isherwood Tellia Tellia 0 3
19 2013-06-22 Friendly Birgeshir Büjük Birvij Stadium, Otaq Birgeshir Birgeshir 1 2
20 2013-06-26 Friendly Gerenia Elstree Road, Port Isherwood Craitland Craitland 2 1
21 2013-07-09 Copa Apollonia group Senya Svorgas FC Stadium, Svorgas Stormark Stormark 1 1
22 2013-07-12 Copa Apollonia group Senya Politzëa Stadium, Moroni Mahoz Hasephardim Mahoz Hasephardim 1 1
23 2013-07-15 Copa Apollonia group Senya Scitenhima Stad-Svorgas, Svorgas Novatainia Novatainia 1 1
24 2013-07-18 Copa Apollonia semi-final Senya Scitenhima Stad-Svorgas, Svorgas Hurmu Hurmu 0 2
25 2013-07-21 Copa Apollonia third-place Senya KB Stadium, Kateki Blavisen Senya Senya 2 4
26 2014-01-15 Friendly Gerenia Elstree Road, Port Elerat North Antarctica North Antarctica 0 2
27 2014-01-22 Friendly Tellia Stadio di Romero, Romero Tellia Tellia 1 2
28 2014-01-29 Qualifier Athlon TBC, Doza Athlon Athlon 2 1
29 2014-02-12 Qualifier Stormark Haraldsborgs Idrætsvøllur, Haraldsborg Stormark Stormark 1 1
30 2014-02-26 Qualifier Gerenia Istalnetoles Olímpies, Mergeazes Gotzborg Gotzborg 3 1
31 2014-03-12 Qualifier Afrikaana Yergey F. Marinov Stadeo, Rosenborg Afrikaana Afrikaana 3 0
32 2014-03-26 Qualifier Gerenia Mayfield Park, Klämen Aryasht Aryasht 4 1
33 2014-04-09 Qualifier Gerenia Governor Sheila Toscano Stadium, Ramez City Athlon Athlon 1 1
34 2014-04-23 Qualifier Gerenia International Sports Centre, Port Elerat Stormark Stormark 2 2
35 2014-05-07 Qualifier Gotzborg Leichtathletik-Stadion, Lonenberg Gotzborg Gotzborg 0 0
36 2014-05-21 Qualifier Gerenia Elstree Road, Port Elerat Afrikaana Afrikaana 3 1
37 2014-06-04 Qualifier Aryasht Unknown Aryasht Aryasht 4 1
38 2014-07-05 Copa Apollonia group Gerenia International Sports Centre, Port Elerat Victoria Victoria 2 0
39 2014-07-09 Copa Apollonia group Gerenia International Sports Centre, Port Elerat Safiria Safiria 1 0
40 2014-07-13 Copa Apollonia group Gerenia Estadio Nacional de San Martín, San Martín Toketi Toketi 1 1
41 2014-07-05 Copa Apollonia semi-final Gerenia Mayfield Park, Klämen Senya Senya 14 12
42 2014-07-05 Copa Apollonia final Gerenia International Sports Centre, Port Elerat North Antarctica North Antarctica 1 0
43 2014-08-05 World Cup group Indokistan Stadium of Sunda, Spariste Hamland Hamland 1 1
44 2014-08-09 World Cup group Indokistan Air Centerino Hall, Gorerski Austbard Austbard 2 1
45 2014-08-13 World Cup group Indokistan Stadium of Revolusi Nasional, Kratsin Tellia Tellia 0 1
46 2014-10-29 Friendly Lakkvia Unknown Lakkvia Lakkvia 2 1
47 2014-11-12 Friendly Gerenia Estadio Nacional de San Martín, San Martín Senya Senya 1 1
48 2014-12-17 Friendly Gerenia Mayfield Park, Klämen Apollonian Republic Apollonian Republic 3 0
49 2015-01-21 Friendly Gerenia Mayfield Park, Klämen Nova English Korea Nova English Korea 1 4
50 2015-01-28 Qualifier Gerenia Estadio Nacional de San Martín, San Martín Gong Gong 2 0
51 2015-02-11 Qualifier Réunion Unknown Réunion Réunion 4 0
52 2015-02-25 Qualifier Gerenia Somgertätnetoles, Tawlkar Flanders Flanders 0 1
53 2015-03-11 Qualifier Fort Kolgrad Kolgrad Stadium, Colgrad Fort kolgrad flag.png Fort Kolgrad 4 1
54 2015-04-08 Qualifier Gong Stadium Xi Imperator Gong Gong 4 0
55 2015-04-22 Qualifier Gerenia International Sports Centre, Port Elerat Réunion Réunion 2 0
56 2015-05-06 Qualifier Flanders West Glinteschap Field, Bruswerpen Flanders Flanders 2 1
57 2015-05-20 Qualifier Gerenia Mayfield Park, Klämen Fort kolgrad flag.png Fort Kolgrad 3 1
58 2015-07-22 World Cup group Craitland Grey Park, Kealb Flanders Flanders 3 1
59 2015-07-26 World Cup group Craitland Jämtfall Stadión, Tiem Passas Passas 2 2
60 2015-07-30 World Cup group Craitland Oesst Whiteside, Cherry Trees Hamland Hamland 1 1
61 2015-08-07 World Cup group Craitland Johaņ Mortensen Cómunähl Grónd, Biulya Shireroth Shireroth 0 0
62 2015-08-10 World Cup play-off round Craitland Johaņ Mortensen Cómunähl Grónd, Biulya North Antarctica North Antarctica 1 0
63 2015-08-13 World Cup quarter-final Craitland Jämtfall Stadión, Tiem Talenore Talenore 2 1
64 2015-08-18 World Cup semi-final Craitland Oesst Darrä Arenä, Hänävissen-ó-Cräiteland Tellia Tellia 0 2
65 2015-08-21 World Cup third-place play-off Craitland Johaņ Mortensen Cómunähl Grónd, Biulya Passas Passas 2 3
66 2015-09-30 Friendly Senya The Snakepit, Svorgas Senya Senya 4 0
67 2016-01-12 Friendly Gerenia Mayfield Park, Klämen East Gerenia East Gerenia 2 1
68 2016-01-27 Confederations Cup group Gerenia International Sports Centre, Port Elerat Mercury Mercury 0 0
69 2016-02-10 Confederations Cup group Alexandria International Superdome, Ponce Alexandria Alexandria 1 1
70 2016-02-24 Confederations Cup group Gerenia Mayfield Park, Klämen Tellia Tellia 2 1
71 2016-03-23 Confederations Cup group Mercury Freddie Mercury Memorial Arena, Mercury Mercury Mercury 1 2
72 2016-04-06 Confederations Cup group Gerenia Elstree Road, Port Elerat Alexandria Alexandria 2 0
73 2016-04-20 Confederations Cup group Tellia Stadio di Romero, Romero Tellia Tellia 1 3
74 2016-05-18 Confederations Cup semi-final Hamland Avidion Stadium, New Kirriemuir Hamland Hamland 3 2
75 2016-06-01 Confederations Cup final Hamland Avidion Stadium, New Kirriemuir Mercury Mercury 1 0
76 2016-07-30 Copa Apollonia group Lakkvia Guardian Stadium, Pojoinenkaupunki Flanders Flanders 4 0
77 2016-08-02 Copa Apollonia group Lakkvia Fiskjarmannastadion, Fiskjarmannastrand Stormark Stormark 2 0
78 2016-08-05 Copa Apollonia group Lakkvia Kaupang Stadion, Pikkaupang Neo Patrova Neo Patrova 3 2
79 2016-08-09 Copa Apollonia semi-final Lakkvia Guardian Stadium, Pojoinenkaupunki Senya Senya 1 3
80 2016-08-13 Copa Apollonia third place play-off Lakkvia Fiskjarmannastadion, Fiskjarmannastrand Gotzborg Gotzborg 1 2
81 2017-01-25 Qualifier Fort Kolgrad Kolgrad Stadium, Colgrad Fort Kolgrad Fort Kolgrad 3 1
82 2017-02-08 Qualifier Saint Andre Portside Arena, Port Saint Andre Saint Andre Saint Andre 3 0
83 2017-02-22 Qualifier Gerenia Gerenia Stadium, Balnida Arboria Arboria 3 1
84 2017-03-08 Qualifier Gerenia New Mayfield Park, Klämen Fort Kolgrad Fort Kolgrad 2 0
85 2017-03-22 Qualifier Gerenia Aurora Stadium, Mergeazes Saint Andre Saint Andre 5 0
86 2017-04-05 Qualifier Arboria Meiridosa Stadium, Meiridosa Arboria Arboria 0 0
87 2017-04-19 Friendly Gerenia Gerenia Stadium, Balnida Senya Senya 0 0
88 2017-06-10 Friendly Gerenia New Mayfield Park, Klämen Birgeshir Birgeshir 4 3
89 2017-06-17 Friendly Gerenia Gerenia Stadium, Balnida Alexandria Alexandria 0 0
90 2017-06-24 Friendly Gerenia Aurora Stadium, Mergeazes Mercury Mercury 2 1
91 2017-07-09 World Cup group Senya Moroni Sports Oval, Moroni Craitland Craitland 1 3
92 2017-07-13 World Cup group Senya Stad Tiga, Tiga New Vaduz New Vaduz 0 0
93 2017-07-21 World Cup group Senya The Snakepit, Svorgas Birgeshir Birgeshir 0 4
94 2017-07-25 World Cup group Senya Revolution Road, Jogasim Gotzborg Gotzborg 4 1
95 2017-07-30 World Cup play-off round Senya Scitenhima Stad-Svorgas, Svorgas Jingdao Jingdao 23 25
96 2018-01-03 Friendly Gerenia Ramez City Stadium, Ramez Senya Senya 0 0
97 2018-01-13 Friendly Gerenia Gerze Stadium, Gerze Gerenian South Keltia Gerenian South Keltia 3 0
98 2018-01-31 Copa Apollonia qualification Gerenia New Mayfield Park, Klämen Neo Patrova Neo Patrova 2 1
99 2018-02-14 Copa Apollonia qualification Nohavland Naisos City Stadium, Naisos Nohavland Nohavland 5 0
100 2018-02-28 Copa Apollonia qualification Gerenia Gerenia Stadium, Balnida Astaronia Astaronia 4 1
101 2018-03-14 Copa Apollonia qualification Florian Republic City of Blackoak Stadium, Blackoak Florian Republic Florian Republic 0 0
102 2018-03-28 Copa Apollonia qualification Gerenia Heroes of Apollonia Stadium, Tawlkar River Warriors River Warriors 3 0
103 2018-04-11 Copa Apollonia qualification Neo Patrova Neo Patrova National Stadium, Freedom City Neo Patrova Neo Patrova 3 1
104 2018-04-25 Copa Apollonia qualification Gerenia Gerenia Stadium, Balnida Nohavland Nohavland 3 1
105 2018-05-09 Copa Apollonia qualification Astaronia Stadion Nizbejn, Nizbejn Astaronia Astaronia 2 0
106 2018-05-23 Copa Apollonia qualification Gerenia Ramez City Stadium, Ramez Florian Republic Florian Republic 3 1
107 2018-06-06 Copa Apollonia qualification River Warriors Stad Mahūti, Mahūti River Warriors River Warriors 4 1
108 2018-06-22 Friendly Hoenn Salt Road House, Nijima Hoenn Hoenn 1 0
109 2018-06-27 Friendly North Antarctica Napian National Stadium, Livingston? North Antarctica North Antarctica 1 2
110 2018-07-04 Friendly Caputia Caputia 2 0

Upcoming fixtures

No. Date Match type Venue Opposition For Against
GoalsPenalties
111 2018-07-28 Copa Apollonia group Kingdom of Coria Radnički Stadion, Avas Stormark Stormark
112 2018-07-31 Copa Apollonia group Kingdom of Coria Stadium Ravna, Ravna Jingdao Jingdao
113 2018-08-03 Copa Apollonia group Kingdom of Coria English Park, Glasbridž Senya Senya

All-time record

By opponent

Defunct teams in italics.

Team Pld W D L GF GA Win %
Afrikaana Afrikaana 2 2 0 0 6 1 100
Alexandria Alexandria 3 1 2 0 3 1 33
Apollonian Republic Apollonian Republic 1 1 0 0 3 0 100
Arboria Arboria 2 1 1 0 3 1 50
Aryasht Aryasht 2 2 0 0 8 2 100
Astaronia Astaronia 2 2 0 0 6 1 100
Athlon Athlon 2 1 1 0 3 2 50
Austbard Austbard 1 1 0 0 2 1 100
Babkha Babkha 2 1 1 0 4 3 50
Birgeshir Birgeshir 3 1 0 2 5 9 33
Caputia Caputia 1 1 0 0 2 0 100
Craitland Craitland 2 1 0 1 3 4 50
East Gerenia East Gerenia 1 1 0 0 2 1 100
Flanders Flanders 6 4 1 1 12 4 67
Florian Republic Florian Republic 2 1 1 0 3 1 50
Fort Kolgrad Fort Kolgrad 4 4 0 0 12 3 100
Gerenian South Keltia Gerenian South Keltia 1 1 0 0 3 0 100
Gong Gong 2 2 0 0 6 0 100
Gotzborg Gotzborg 4 2 1 1 8 4 50
Hamland Hamland 3 1 2 0 5 4 33
Hoenn Hoenn 1 1 0 0 1 0 100
Hurmu Hurmu 3 0 2 1 2 4 0
Jingdao Jingdao 2 1 1 0 4 2 50
Lakkvia Lakkvia 1 1 0 0 2 1 100
Mahoz HaSephardim Mahoz HaSephardim 1 0 1 0 1 1 0
Mercury Mercury 4 2 1 1 4 3 50
Neo Patrova Neo Patrova 3 3 0 0 8 4 100
New Vaduz New Vaduz 1 0 1 0 0 0 0
Nohavland Nohavland 2 2 0 0 8 1 100
North Antarctica North Antarctica 4 2 0 2 3 4 50
Nova English Korea Nova English Korea 1 0 0 1 1 4 0
Novatainia Novatainia 1 0 1 0 1 1 0
Passas Passas 2 0 1 1 4 5 0
Réunion Réunion 2 2 0 0 6 0 100
River Warriors River Warriors 3 3 0 0 10 1 100
Safiria Safiria 4 2 1 1 6 5 50
Saint Andre Saint Andre 2 2 0 0 8 0 100
Senya Senya 9 1 6 2 11 11 11
Shireroth Shireroth 1 0 1 0 0 0 0
Saint Peters Republic Saint Peters Republic 1 0 1 0 1 1 0
Storej Storej 1 1 0 0 2 0 100
Stormark Stormark 4 1 3 0 6 4 25
Talenore Talenore 1 1 0 0 2 1 100
Tellia Tellia 6 1 0 5 4 12 17
Toketi Toketi 1 0 1 0 1 1 0
Victoria Victoria 1 1 0 0 2 0 100
Zeeburg Zeeburg 2 1 1 0 4 2 50
Total 110 59 32 19 201 110 54

By confederation

Confederation Pld W D L GF GA Win %
AEFA 72 43 22 7 151 61 60
CTFA 9 4 2 3 12 12 44
EMUFA 17 9 5 3 26 19 53
WMFA 12 3 3 6 12 18 25

Performances

By competition

Competition Pld W D L GF GA Win %
FMF World Cup 16 5 6 5 21 23 31
FMF World Cup qualification 32 21 10 1 73 24 66
Copa Apollonia 15 6 5 4 22 18 40
Copa Apollonia qualification 10 9 1 0 29 6 90
FMF Confederations Cup 8 4 2 2 11 9 50
Other tournaments 9 4 4 1 15 7 44
Friendlies 20 10 4 6 30 23 50

By manager

Years Manager Pld W D L GF GA Win %
2012–13 José Eraŷeŷ 17 7 9 1 28 16 41
2013–14 George Lanata 28 11 10 7 41 33 39
2014–17 Ian Elsztain 50 29 11 10 96 53 58
2017– Ádolz Namar 14 10 2 1 36 8 71

By venue

Venue Pld W D L GF GA Win %
Home 44 27 12 5 78 39 64
Away 36 20 10 6 78 34 56
Neutral 30 12 10 8 45 37 25

By year

Year Pld W D L GF GA Win %
2012 5 3 2 0 10 3 60
2013 20 5 10 5 26 28 25
2014 23 12 8 3 39 20 52
2015 18 11 3 4 37 18 61
2016 14 8 2 4 24 17 57
2017 15 8 5 2 29 16 53
2018 15 12 2 1 36 8 80

By country/territory

Year Pld W D L GF GA Win %
Afrikaana 1 1 0 0 3 0 100
Alexandria 1 0 1 0 1 1 0
Arboria 1 0 1 0 0 0 0
Aryasht 1 1 0 0 4 1 100
Astaronia 1 1 0 0 2 0 100
Athlon 1 1 0 0 2 1 100
Babkha 1 0 1 0 2 2 0
Birgeshir 1 0 0 1 1 2 0
Caputia 1 1 0 0 2 0 100
Craitland 8 3 3 2 11 10 37
Flanders 2 2 0 0 4 1 100
Florian Republic 1 0 1 0 0 0 0
Fort Kolgrad 2 2 0 0 7 2 100
Gerenia 44 28 11 5 83 39 64
Gong 1 1 0 0 4 0 100
Gotzborg 1 0 1 0 0 0 0
Hamland 2 2 0 0 4 2 100
Hoenn 1 1 0 0 1 0 100
Hurmu 1 0 1 0 1 1 0
Indokistan 3 1 1 1 3 3 33
Jingdao 1 1 0 0 4 1 100
Lakkvia 6 4 0 2 13 8 67
Mercury 1 0 0 1 1 2 0
Neo Patrova 1 1 0 0 3 1 100
Nohavland 1 1 0 0 5 0 100
North Antarctica 1 0 0 1 1 2 0
Réunion 1 1 0 0 4 0 100
Safiria 1 0 1 0 1 1 0
Saint Andre 1 1 0 0 3 0 100
Senya 17 4 8 4 27 23 24
Stormark 1 0 1 0 1 1 0
Tellia 2 0 0 2 2 5 0
Zeeburg 1 0 1 0 1 1 0

Player statistics

Players are listed alphabetically by their most commonly used shirt name by default.

Player Pos. Caps Goals Yellow Red
Cards
Pavel Agreĵ GK 5 0 0 0
Ábelder Arĵan FW 24 10 0 0
Režan Arkuse GK 57 0 0 0
Marîn Azereres MF 2 0 0 0
Fabris Balbîn FW 51 31 0 0
Aleksey Barakau DF 3 0 0 0
Pavel Berran DF 76 3 2 0
Ŷas Beržinau MF 3 0 2 0
Karl Brükner FW 58 34 1 0
Ärsel Bwary MF 5 0 0 0
Mikkel Caraman MF 29 2 0 0
Andres Dagare DF 6 0 0 0
Imre Dameanóvița FW 3 1 0 0
Jorg Dayan DF 80 0 5 0
Ismael Destzan DF 4 0 0 1
Marssel Drargan DF 1 0 0 0
Enver Emne DF 16 0 0 0
Marek Fedor MF 13 1 0 0
Ion Font DF 1 0 0 0
Valentîn Igada MF 34 5 1 0
Arien Jangare GK 20 0 0 0
Álzius Janssensson MF 5 1 0 0
Lazan Kalne FW 2 0 0 0
Sergiu Kerya GK 4 0 0 0
Jan Korau DF 89 4 0 0
Igar Kosko FW 28 14 0 0
Aleksander Krais MF 4 1 0 0
Mikkel Krämer MF 13 1 0 0
Valentîn Kroĵan MF 2 0 0 0
Andres Kusto GK 0 0 0 0
Anatol Lagosser FW 10 2 0 0
Danjel Lanzani FW 2 1 0 0
Leon Larson MF 5 0 0 0
Marcos Mannira MF 3 0 0 0
Konstantîn Mareda MF 2 0 0 0
Ova Mársik FW 19 7 0 0
Bastian Martînes DF 2 0 0 0
Patriss Morau DF 1 0 0 0
Vilem Mortenn MF 6 0 0 0
Harold Nädman MF 10 0 0 0
Mikkel Nevy DF 6 0 0 0
Martîn Níhis MF 10 2 1 0
Ábelder Noya MF 3 0 0 0
Bradt Padak FW 18 11 0 0
Alen Pákstons MF 8 0 0 0
Zorau Pánčaster MF 73 3 3 0
Ribant Panormos FW 12 1 0 0
Juvenal Paran MF 31 2 0 0
Vilem Pugh MF 9 1 0 0
Levalt Ramis MF 12 2 0 0
Marîn Rankke DF 5 1 1 0
Hórass Rats MF 3 0 0 0
Karl Rodrigas DF 5 0 0 0
Manes Römers FW 2 0 0 0
Jan Róțenberg FW 4 0 0 0
Frank Rusov DF 38 1 0 0
Sergiu Rusov DF 4 0 0 0
Peder Segara FW 17 9 0 0
Gebreel Siroge DF 77 0 2 0
Robert Sketinj GK 14 0 0 0
Märio Spadare DF 3 0 0 1
Edvard Toledo MF 35 1 0 0
Zelmar Toscano MF 89 39 0 0
Francesco Valencia MF 70 6 1 0
Frederik Väsen MF 18 3 0 0
Andres Zitar DF 21 0 0 0