Badminton at the 2018 Micras Games

From MicrasWiki
Jump to: navigation, search
Badminton
Badminton
Date 1st – 8th September, 2018
No. of events 5 (2 men, 2 women, 1 mixed)
Competitors 64 from 12 nations
Teams 48
2020 →

The badminton competitions at the 2018 Micras Games featured a total of five events: the mixed doubles, men's singles, men's doubles, women's singles, and women's doubles.

Medal summary

Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1 Jingdao Jingdao 3 1 1 5
2 Xang Muang Xang Muang 1 1 3 5
3 Greater Sangun Greater Sangun 1 0 0 1
4 Nova English Korea Nova English Korea 0 2 0 2
5 Astaronia Astaronia 0 1 0 1
6 Mercury Mercury 0 0 1 1
Event Gold Silver Bronze
Mixed doubles
details
Greater Sangun GSA-1 Astaronia Đorđe Čvarkov / Teodora Malinački Mercury Anthony Marks / Christine Marks
Men's singles
details
Jingdao Ou Hang Xang Muang Jey Makara Xang Muang Koa Thiamphasone
Men's doubles
details
Xang Muang Jey Makara / Koa Thiamphasone Nova English Korea Chon Song-Jin / Yang Jae-Hui Jingdao Hideo Takanara / Genzo Umaga
Women's singles
details
Jingdao Miho Muso Nova English Korea NEK-1 Xang Muang Leilani Phengsavath
Women's doubles
details
Jingdao Noriyo Hatana / Yo Sui Jingdao Miho Muso / Ou Shim Xang Muang Leilani Phengsavath / Kaleikaumaka Saysanasy

Competition format

A total of 64 athletes will compete across the five events: the mixed doubles, men's singles, men's doubles, women's singles, and women's doubles.

Each event is played in a single elimination format, with a classification match for the awarding of the bronze medal.

Calendar

Event 1
Sa
2
Su
3
Mo
4
Tu
5
We
6
Th
7
Fr
8
Sa
mixed doubles R24 R16 QF SF F
men's singles R32 R32 R16 QF SF F
men's doubles R12 QF SF F
women's singles R32 R32 R16 QF SF F
women's doubles R12 QF SF F

Mixed doubles

Mixed doubles badminton
Date 1st – 6th September, 2018
Competitors 48 from 12 nations
Teams 24
Medallists
Gold medal icon.png GSA-1
Greater Sangun Greater Sangun
Silver medal icon.pngČvarkov / Malinački
Astaronia Astaronia
Bronze medal icon.pngMarks / Marks
Mercury Mercury

Knock-out stages

Top half

  Round of 24 Round of 16 Quarter-finals Semi-finals
                                                     
Nova English Korea NEK-1  
Bye  
  Nova English Korea NEK-1 21 22  
 
  Jingdao Ou/Ou 17 20  
Tiana TIA-1 18 11
Jingdao Ou/Ou 21 21  
  Nova English Korea NEK-1 17 21 17  
  Greater Sangun GSA-1 21 18 21  
Greater Sangun GSA-1  
Bye  
  Greater Sangun GSA-1 21 13 21
 
  Xang Muang Keothavong/Saysanasy 17 21 18  
Xang Muang Keothavong/Saysanasy 18 21 21
North Antarctica NAP-2 21 16 16  
  Greater Sangun GSA-1 16 21 21
  Hoenn HON-1 21 19 18
Jingdao Ong/Yo  
Bye  
  Jingdao Ong/Yo 21 21
 
  Jingdao Muso/Takanara 14 19  
Senya DES-1 15 11
Jingdao Muso/Takanara 21 21  
  Jingdao Ong/Yo 20 20
  Hoenn HON-1 22 22  
Hoenn HON-1  
Bye  
  Hoenn HON-1 21 21
 
  Florian Republic FLO-1 17 15  
Mercury Henderson/Richardson 21 19 20
Florian Republic FLO-1 19 21 22  

Bottom half

  Round of 24 Round of 16 Quarter-finals Semi-finals
                                                     
Xang Muang Phengsavath/Thiamphasone  
Bye  
  Xang Muang Phengsavath/Thiamphasone 21 21  
 
  Nova English Korea NEK-3 19 19  
Nova English Korea NEK-3 21 21
Nova English Korea NEK-2 17 12  
  Xang Muang Phengsavath/Thiamphasone 21 20 18  
  Astaronia Čvarkov/Malinački 17 22 21  
Astaronia Čvarkov/Malinački  
Bye  
  Astaronia Čvarkov/Malinački 21 20 21
 
  Greater Sangun GSA-2 18 22 11  
Craitland Leviatsen/Leviatsen 9 19
Greater Sangun GSA-2 21 21  
  Astaronia Čvarkov/Malinački 21 21
  Mercury Marks/Marks 19 17
Mercury Marks/Marks  
Bye  
  Mercury Marks/Marks 21 21
 
  Tiana TIA-2 17 14  
Xang Muang Makara/Phhoung 19 21 18
Tiana TIA-2 21 15 21  
  Mercury Marks/Marks 16 26 21
  Astaronia Bojović/Urošević 21 24 19  
North Antarctica NAP-1  
Bye  
  North Antarctica NAP-1 21 18 18
 
  Astaronia Bojović/Urošević 15 21 21  
Hoenn HON-2 12 17
Astaronia Bojović/Urošević 21 21  

Medal matches

Bronze medal play-off

Hoenn HON-1 20 21 20
Mercury Marks/Marks Bronze medal icon.png 22 16 22

Final

Greater Sangun GSA-1 Gold medal icon.png 21 21
Astaronia Čvarkov/Malinački Silver medal icon.png 15 16

Men's singles

Men's singles badminton
Date 2nd – 8th September, 2018
Competitors 32 from 12 nations
Medallists
Gold medal icon.png Ou Hang
Jingdao Jingdao
Silver medal icon.pngJey Makara
Xang Muang Xang Muang
Bronze medal icon.pngKoa Thiamphasone
Xang Muang Xang Muang

Knock-out stages

Top half

  Round of 32 Round of 16 Quarter-finals Semi-finals
                                                     
Jingdao Ong 21 21  
Xang Muang Phetphommasouk 15 18  
  Jingdao Ong 21 23  
 
  Nova English Korea NEK-2 18 21  
Nova English Korea NEK-2 21 16 21
Greater Sangun GSA-2 18 21 16  
  Jingdao Ong 19 21 19  
  Jingdao Ou 21 16 21  
Jingdao Umaga 17 11  
Greater Sangun GSA-1 21 21  
  Greater Sangun GSA-1 21 17 18
 
  Jingdao Ou 19 21 21  
Astaronia Nemanjić 18 16
Jingdao Ou 21 21  
  Jingdao Ou 21 21
  Xang Muang Thiamphasone 15 17
Mercury MER-3 13 12  
Xang Muang Thiamphasone 21 21  
  Xang Muang Thiamphasone 23 22
 
  Xang Muang Keothavong 21 20  
Astaronia Bojović 19 14
Xang Muang Keothavong 21 21  
  Xang Muang Thiamphasone 23 22 21
  Jingdao Takanara 21 24 17  
Astaronia Čvarkov 21 21  
Craitland Leviatsen 11 13  
  Astaronia Čvarkov 21 16 19
 
  Jingdao Takanara 14 21 21  
Jingdao Takanara 21 17 21
Nova English Korea NEK-3 18 21 16  

Bottom half

  Round of 32 Round of 16 Quarter-finals Semi-finals
                                                     
Florian Republic FLO-1 21 18 21  
Mercury MER-1 19 21 17  
  Florian Republic FLO-1 17 12  
 
  Mercury MER-2 21 21  
Mercury MER-2 21 21
North Antarctica NAP-3 19 18  
  Mercury MER-2 16 15  
  Hoenn HON-1 21 21  
Hoenn HON-1 21 21  
Nova English Korea NEK-4 15 19  
  Hoenn HON-1 21 19 22
 
  Hoenn HON-3 19 21 20  
North Antarctica NAP-2 21 18 15
Hoenn HON-3 13 21 21  
  Hoenn HON-1 21 16 17
  Xang Muang Makara 18 21 21
Nova English Korea NEK-1 22 20  
Senya DES-1 24 22  
  Senya DES-1 10 18
 
  Xang Muang Makara 21 21  
Xang Muang Makara 21 19 21
Tiana TIA-1 18 21 8  
  Xang Muang Makara 21 16 21
  North Antarctica NAP-1 17 21 14  
Tiana TIA-2 18 16  
North Antarctica NAP-1 21 21  
  North Antarctica NAP-1 21 21
 
  Hoenn HON-2 15 18  
Hoenn HON-2 21 21
Greater Sangun GSA-3 19 19  

Medal matches

Bronze medal play-off

Xang Muang Thiamphasone Bronze medal icon.png 21 21
Hoenn HON-1 17 19

Final

Jingdao Ou Gold medal icon.png 18 21 21
Xang Muang Makara Silver medal icon.png 21 19 16

Men's doubles

Men's doubles badminton
Date 2nd – 8th September, 2018
Competitors 24 from 9 nations
Teams 12
Medallists
Gold medal icon.png Makara / Thiamphasone
Xang Muang Xang Muang
Silver medal icon.pngChon S.J. / Yang J.H.
Nova English Korea Nova English Korea
Bronze medal icon.pngTakanara / Umaga
Jingdao Jingdao

Knock-out stages

Top half

  Round of 12     Quarter-finals     Semi-finals
                                       
      Nova English Korea Chon S.J./Yang J.H. 21 19 21  
  Mercury Johnston/Henderson 20 18     Greater Sangun GSA-1 19 21 10    
  Greater Sangun GSA-1 22 21         Nova English Korea Chon S.J./Yang J.H. 21 21
      Astaronia Nemanjić/Bojović 18 19
      North Antarctica Molina/Galán 16 22 20    
  Tiana TIA-1 17 14     Astaronia Nemanjić/Bojović 21 20 22  
  Astaronia Nemanjić/Bojović 21 21  

Bottom half

  Round of 12     Quarter-finals     Semi-finals
                                       
      Jingdao Ong/Ou 21 20 15  
  Jingdao Takanara/Umaga 21 21     Jingdao Takanara/Umaga 12 22 21    
  Hoenn HON-1 18 15         Jingdao Takanara/Umaga 22 16
      Xang Muang Makara/Thiamphasone 24 21
      Xang Muang Makara/Thiamphasone 21 21    
  Xang Muang Keothavong/Phetphommasouk 21 18 18     Nova English Korea NEK-2 14 13  
  Nova English Korea NEK-2 18 21 21  

Medal matches

Bronze medal play-off

Astaronia Nemanjić/Bojović 21 19 17
Jingdao Takanara/Umaga Bronze medal icon.png 18 21 21

Final

Nova English Korea Chon S.J./Yang J.H. Silver medal icon.png 19 23 23
Xang Muang Makara/Thiamphasone Gold medal icon.png 21 21 25

Women's singles

Women's singles badminton
Date 1st – 7th September, 2018
Competitors 32 from 12 nations
Medallists
Gold medal icon.png Miho Muso
Jingdao Jingdao
Silver medal icon.pngNEK-1
Nova English Korea Nova English Korea
Bronze medal icon.pngLeilani Phengsavath
Xang Muang Xang Muang

Knock-out stages

Top half

  Round of 32 Round of 16 Quarter-finals Semi-finals
                                                     
Astaronia Malinački 21 21  
Senya DES-1 19 18  
  Astaronia Malinački 21 19 16  
 
  Jingdao Muso 18 21 21  
Jingdao Muso 21 21
North Antarctica NAP-3 18 15  
  Jingdao Muso 21 21  
  Tiana TIA-1 14 17  
Tiana TIA-2 21 17 21  
Mercury MER-1 18 21 16  
  Tiana TIA-2 16 18
 
  Tiana TIA-1 21 21  
Hoenn HON-2 21 18 18
Tiana TIA-1 19 21 21  
  Jingdao Muso 21 15 21
  Hoenn HON-1 19 21 18
Craitland Leviatsen 23 15 14  
Greater Sangun GSA-1 21 21 21  
  Greater Sangun GSA-1 23 21 19
 
  Jingdao Ou 21 23 21  
Hoenn HON-3 18 18
Jingdao Ou 21 21  
  Jingdao Ou 20 13
  Hoenn HON-1 22 21  
Mercury MER-3 17 20  
Hoenn HON-1 21 22  
  Hoenn HON-1 21 21
 
  Greater Sangun GSA-3 19 17  
Astaronia Vericić 21 15 16
Greater Sangun GSA-3 19 21 21  

Bottom half

  Round of 32 Round of 16 Quarter-finals Semi-finals
                                                     
Jingdao Hatana 19 11  
Jingdao Yo 21 21  
  Jingdao Yo 21 21  
 
  Astaronia Urošević 18 18  
Astaronia Urošević 21 18 21
North Antarctica NAP-2 18 21 17  
  Jingdao Yo 21 20 20  
  Nova English Korea NEK-1 19 22 22  
Xang Muang Nitaya 21 18 16  
Nova English Korea NEK-1 15 21 21  
  Nova English Korea NEK-1 21 21
 
  Mercury MER-2 12 13  
Greater Sangun GSA-2 18 17
Mercury MER-2 21 21  
  Nova English Korea NEK-1 18 21 21
  Xang Muang Phengsavath 21 19 17
North Antarctica NAP-1 21 19 19  
Nova English Korea NEK-4 17 21 21  
  Nova English Korea NEK-4 21 14 16
 
  Nova English Korea NEK-2 18 21 21  
Nova English Korea NEK-3 16 22 18
Nova English Korea NEK-2 21 20 21  
  Nova English Korea NEK-2 18 17
  Xang Muang Phengsavath 21 21  
Xang Muang Phengsavath 21 21  
Florian Republic FLO-1 10 13  
  Xang Muang Phengsavath 21 21
 
  Xang Muang Phhoung 18 19  
Xang Muang Saysanasy 21 19 20
Xang Muang Phhoung 18 21 22  

Medal matches

Bronze medal play-off

Hoenn HON-1 21 18 18
Xang Muang Phengsavath Bronze medal icon.png 18 21 21

Final

Jingdao Muso Gold medal icon.png 21 21
Nova English Korea NEK-1 Silver medal icon.png 15 18

Women's doubles

Women's doubles badminton
Date 1st – 7th September, 2018
Competitors 24 from 9 nations
Teams 12
Medallists
Gold medal icon.png Hatana / Yo
Jingdao Jingdao
Silver medal icon.pngMuso / Ou
Jingdao Jingdao
Bronze medal icon.pngPhengsavath / Saysanasy
Xang Muang Xang Muang

Knock-out stages

Top half

  Round of 12     Quarter-finals     Semi-finals
                                       
      Jingdao Hatana/Yo 21 18 21  
  Nova English Korea Maeng S.B./Yu W.S. 21 21     Nova English Korea Maeng S.B./Yu W.S. 17 21 14    
  Astaronia Vericić/Urošević 15 16         Jingdao Hatana/Yo 15 21 21
      Xang Muang Phengsavath/Saysanasy 21 13 19
      Xang Muang Phengsavath/Saysanasy 23 22    
  Tiana TIA-1 21 12 20     Greater Sangun GSA-1 21 20  
  Greater Sangun GSA-1 18 21 22  

Bottom half

  Round of 12     Quarter-finals     Semi-finals
                                       
      North Antarctica Sercada/Arrabal 21 21  
  Hoenn HON-1 21 19 19     Mercury Richardson/Marks 17 19    
  Mercury Richardson/Marks 18 21 21         North Antarctica Sercada/Arrabal 11 21 17
      Jingdao Muso/Ou 21 19 21
      Nova English Korea Pok S.M./Tang T.Y. 18 20    
  Jingdao Muso/Ou 21 21     Jingdao Muso/Ou 21 22  
  Xang Muang Nitaya/Phhoung 16 16  

Medal matches

Bronze medal play-off

Xang Muang Phengsavath/Saysanasy Bronze medal icon.png 21 21
North Antarctica Sercada/Arrabal 19 14

Final

Jingdao Hatana/Yo Gold medal icon.png 21 20 22
Jingdao Muso/Ou Silver medal icon.png 19 22 20