Athletics at the 2018 Micras Games – Marathon

From MicrasWiki
Jump to: navigation, search

Athletics at the
2018 Micras Games
Athletics pictogram.png
Men Women
Running
  100 m     100 m  
  200 m     200 m  
  400 m     400 m  
  800 m     800 m  
  1600 m     1600 m  
  5000 m     5000 m  
  10000 m     10000 m  
Hurdles
  110 m     110 m  
  400 m     400 m  
Steeplechase
  3000 m     3000 m  
Relay
  4 × 100 m     4 × 100 m  
  4 × 400 m     4 × 400 m  
Road races
  Marathon     Marathon  
  20 km walk     20 km walk  
  50 km walk     50 km walk  
Field events
  High jump     High jump  
  Pole vault     Pole vault  
  Long jump     Long jump  
  Triple jump     Triple jump  
  Shot put     Shot put  
  Discus     Discus  
  Hammer     Hammer  
  Javelin     Javelin  
Combined events
  Decathlon     Decathlon  
This box: view · talk · edit

Medal summary

Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1 Passio-Corum Passio-Corum 1 0 0 1
River Warriors River Warriors 1 0 0 1
3 Birgeshir Birgeshir 0 2 0 2
4 Constancia Constancia 0 0 1 1
Nova England Nova England 0 0 1 1
Event Gold Silver Bronze
Men's
details
Passio-Corum PSC-1 Birgeshir Pasupti Akyüz Constancia CON-1
Women's
details
River Warriors RVW-1 Birgeshir Asmatarta Doğukojka Nova England NEN-1

Men

Men's marathon
Date 30th September, 2018
Competitors 81 from 58 nations
Medallists
Gold medal icon.png PSC-1
Passio-Corum Passio-Corum
Silver medal icon.pngPasupti Akyüz
Birgeshir Birgeshir
Bronze medal icon.pngCON-1
Constancia Constancia

Rank Athlete Time
1 Passio-Corum PSC-1 Gold medal icon.png 2:07:45
2 Birgeshir Pasupti Akyüz Silver medal icon.png 2:08:04
3 Constancia CON-1 Bronze medal icon.png 2:08:12
4 River Warriors RVW-1 2:08:54
5 River Warriors RVW-2 2:09:34
6 Nova England NEN-1 2:10:07
7 Iteru ITR-1 2:11:01
8 Senya DES-1 2:11:14
9 Réunion REU-1 2:11:16
10 Birgeshir BRG-2 2:11:21
11 Hoenn HON-1 2:13:18
12 Strait of Haifa SOH-1 2:13:36
13 Constancia CON-2 2:13:59
14 Greater Sangun GSA-1 2:14:10
15 Lamantia LAM-1 2:14:22
16 Gerenia GRN-1 2:14:49
17 Lakkvia LKV-1 2:14:50
18 Talenore TLN-1 2:15:23
19 Jingdao DAO-1 2:15:40
20 Galactic Wyrm Assembly GWA-1 2:16:03
21 Florian Republic FLO-1 2:16:09
22 Krasnarus KRS-1 2:16:13
23 Kingdom of Coria KOR-1 2:16:17
24 Tiana TIA-1 2:16:44
25 Kasterburg KAS-1 2:16:57
26 Vyktory VYK-1 2:17:05
27 Caputia CAP-1 2:17:35

Rank Athlete Time
28 Saint-Antoine RSA-1 2:17:24
29 Nova England NEN-2 2:17:26
30 Alperkin ALP-1 2:17:38
31 New Sussex NSX-1 2:17:46
32 Jingdao DAO-2 2:17:58
33 Wechua WEC-1 2:18:32
34 Lostisland LOS-1 2:18:36
35 Kalgachia KAL-1 2:18:37
36 Birgeshir BRG-3 2:18:42
37 Gerenia GRN-2 2:19:02
38 Juclandia JUC-1 2:19:07
39 Senya DES-2 2:19:15
40 Craitland CRA-1 2:19:40
41 Coastalis COS-1 2:19:43
42 Stormark STO-1 2:19:44
43 Treisenberg TRS-1 2:19:48
44 North Antarctica NAP-1 2:20:06
45 Batavia BAT-1 2:20:13
46 Kasterburg KAS-2 2:20:16
47 Freeland PRF-1 2:20:21
48 New Vaduz NVD-1 2:20:24
49 Astaronia AST-1 2:20:33
50 Tellia TEL-1 2:20:40
51 Astaronia AST-2 2:20:56
52 Astaronia AST-3 2:20:59
53 Nova English Korea NEK-1 2:21:11
54 Gotzborg GTZ-1 2:21:16

Rank Athlete Time
55 Raspur RUR-1 2:22:17
56 Strait of Haifa SOH-2 2:22:23
57 Kasterburg KAS-3 2:22:37
58 Saint-Antoine RSA-2 2:23:09
59 Inner Benacia RIB-1 2:23:16
60 Ranentsi RAN-1 2:23:31
61 Qyzylqaystan QYZ-1 2:23:34
62 Mercury MER-1 2:24:52
63 Zandarijn ZND-1 2:25:01
64 New Calbion CAL-1 2:25:07
65 Merenolitovina MLV-1 2:25:29
66 Nova England NEN-3 2:25:47
67 Florian Republic FLO-2 2:26:20
68 Juclandia JUC-2 2:26:55
69 Kingdom of Coria KOR-2 2:27:28
70 Srbozemska SRB-1 2:28:13
71 Qavaqaqqaqqaniitqeqertaq QQQ-1 2:28:53
72 Lakkvia LKV-2 2:29:31
73 Constancia CON-3 2:29:43
74 Tellia TEL-2 2:30:24
75 Incontinentia ICT-1 2:32:06
76 Jingdao DAO-3 2:32:50
77 Eklesia EKL-1 2:34:56
78 Craitland CRA-2 2:36:18
79 Lusa LUS-1 2:37:22
80 Xang Muang XNG-1 2:40:07
81 Alrig OIL-1 2:42:21

Women

Women's marathon
Date 17th September, 2018
Competitors 81 from 58 nations
Medallists
Gold medal icon.png RVW-1
River Warriors River Warriors
Silver medal icon.pngAsmatarta Doğukojka
Birgeshir Birgeshir
Bronze medal icon.pngNEN-1
Nova England Nova England

Rank Athlete Time
1 River Warriors RVW-1 Gold medal icon.png 2:21:37
2 Birgeshir Asmatarta Doğukojka Silver medal icon.png 2:23:00
3 Nova England NEN-1 Bronze medal icon.png 2:23:04
4 Birgeshir BRG-2 2:23:56
5 Inner Benacia RIB-1 2:23:57
6 Constancia CON-1 2:23:59
7 Constancia CON-2 2:24:22
8 Nova England NEN-2 2:24:25
9 Strait of Haifa SOH-1 2:24:30
10 Gerenia GRN-1 2:24:51
11 Tellia TEL-1 2:25:01
12 Iteru ITR-1 2:25:12
13 Kasterburg KAS-1 2:25:18
14 Senya DES-1 2:25:20
15 Craitland CRA-1 2:25:21
16 River Warriors RVW-2 2:25:34
17 Craitland CRA-2 2:26:21
18 Kalgachia KAL-1 2:26:58
19 Jingdao DAO-1 2:27:00
20 Wechua WEC-1 2:27:27
21 Talenore TLN-1 2:27:44
22 Caputia CAP-1 2:27:49
23 Birgeshir BRG-3 2:27:56
24 Lakkvia LKV-1 2:28:09
25 Senya DES-2 2:28:21
26 Saint-Antoine Hilde Devillers 2:28:55
27 Lakkvia LKV-2 2:29:08

Rank Athlete Time
28 Juclandia JUC-1 2:29:10
29 Florian Republic FLO-1 2:29:45
30 Raspur RUR-1 2:29:53
31 Galactic Wyrm Assembly GWA-1 2:31:07
32 Hoenn HON-1 2:31:08
33 Astaronia AST-1 2:31:12
34 Kingdom of Coria KOR-1 2:31:14
35 Nova England NEN-3 2:31:27
36 Passio-Corum PSC-1 2:32:11
37 Vyktory VYK-1 2:32:23
38 Gerenia GRN-2 2:32:29
39 Astaronia AST-2 2:32:50
40 Lostisland LOS-1 2:34:10
41 Constancia CON-3 2:34:13
42 Juclandia JUC-2 2:34:47
43 Lamantia LAM-1 2:35:16
44 Freeland PRF-1 2:35:19
45 Merenolitovina MLV-1 2:35:49
46 Kingdom of Coria KOR-2 2:35:50
47 North Antarctica Naomí Secada 2:35:55
48 Alperkin ALP-1 2:35:58
49 Coastalis COS-1 2:36:20
50 Batavia BAT-1 2:37:02
51 Nova English Korea Chin Seung-Hee 2:37:08
52 Gotzborg GTZ-1 2:37:11
53 Strait of Haifa SOH-2 2:37:13
54 Tellia TEL-2 2:37:33

Rank Athlete Time
55 Stormark STO-1 2:37:54
56 Treisenberg TRS-1 2:38:13
57 Krasnarus KRS-1 2:38:17
58 Kasterburg KAS-2 2:38:27
59 Kasterburg KAS-3 2:39:03
60 New Vaduz NVD-1 2:39:45
61 New Calbion CAL-1 2:39:56
62 Florian Republic FLO-2 2:40:32
63 Ranentsi RAN-1 2:40:40
64 Saint-Antoine Celestria Génin 2:42:08
65 Greater Sangun GSA-1 2:43:07
66 Srbozemska SRB-1 2:43:23
67 Qyzylqaystan QYZ-1 2:43:59
68 Tiana TIA-1 2:44:00
69 Jingdao DAO-2 2:44:06
70 Jingdao DAO-3 2:44:28
71 New Sussex Maud Tyrell 2:44:47
72 Eklesia EKL-1 2:45:31
73 Mercury Shannon Spencer 2:46:16
74 Astaronia AST-3 2:47:57
75 Réunion REU-1 2:49:42
76 Qavaqaqqaqqaniitqeqertaq Kamik Maguyuk 2:51:40
77 Incontinentia ICT-1 2:55:19
78 Zandarijn ZND-1 2:55:23
79 Alrig OIL-1 2:55:51
80 Xang Muang XNG-1 2:56:59
81 Lusa Lisa Asau 2:59:37