Athletics at the 2018 Micras Games – 400 metres hurdles

From MicrasWiki
Jump to: navigation, search

Athletics at the
2018 Micras Games
Athletics pictogram.png
Men Women
Running
  100 m     100 m  
  200 m     200 m  
  400 m     400 m  
  800 m     800 m  
  1600 m     1600 m  
  5000 m     5000 m  
  10000 m     10000 m  
Hurdles
  110 m     110 m  
  400 m     400 m  
Steeplechase
  3000 m     3000 m  
Relay
  4 × 100 m     4 × 100 m  
  4 × 400 m     4 × 400 m  
Road races
  Marathon     Marathon  
  20 km walk     20 km walk  
  50 km walk     50 km walk  
Field events
  High jump     High jump  
  Pole vault     Pole vault  
  Long jump     Long jump  
  Triple jump     Triple jump  
  Shot put     Shot put  
  Discus     Discus  
  Hammer     Hammer  
  Javelin     Javelin  
Combined events
  Decathlon     Decathlon  
This box: view · talk · edit

Medal summary

Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1 Gerenia Gerenia 1 0 0 1
Passio-Corum Passio-Corum 1 0 0 1
3 Mercury Mercury 0 1 0 1
New Calbion New Calbion 0 1 0 1
5 Birgeshir Birgeshir 0 0 1 1
Kingdom of Coria Kingdom of Coria 0 0 1 1
Event Gold Silver Bronze
Men's
details
Gerenia GRN-1 New Calbion CAL-1 Kingdom of Coria KOR-1
Women's
details
Passio-Corum PSC-1 Mercury MER-1 Birgeshir Adile Celalojka

Men

Men's 400m hurdles
Date 24th – 25th September, 2018
Competitors 32 from 25 nations
Medallists
Gold medal icon.png GRN-1
Gerenia Gerenia
Silver medal icon.pngCAL-1
New Calbion New Calbion
Bronze medal icon.pngKOR-1
Kingdom of Coria Kingdom of Coria

Heats

Heat 1

Rank Athlete Time
1 Birgeshir BRG-1 (Q) 48.23
2 Craitland CRA-1 (Q) 48.30
3 New Calbion CAL-1 (Q) 48.34
4 Constancia CON-1 (q) 48.51
5 Lakkvia LKV-1 (q) 48.78
6 Mercury MER-1 (q) 49.06
7 New Sussex NSX-1 49.94
8 Jingdao DAO-2 51.59

Heat 3

Rank Athlete Time
1 Nova England NEN-1 (Q) 48.39
2 Tiana TIA-1 (Q) 48.41
3 Tellia TEL-1 (Q) 48.88
4 Jingdao DAO-1 (q) 49.27
5 Kasterburg KAS-2 49.55
6 Saint-Antoine RSA-1 50.02
7 Craitland CRA-2 51.16
8 Incontinentia ICT-1 51.98

Heat 2

Rank Athlete Time
1 Hoenn HON-1 (Q) 48.70
2 Florian Republic FLO-1 (Q) 48.83
3 River Warriors RVW-1 (Q) 49.31
4 Nova England NEN-2 49.48
5 Astaronia AST-1 50.23
6 Constancia CON-2 50.75
7 Juclandia JUC-1 51.52
8 Strait of Haifa SOH-1 52.08

Heat 4

Rank Athlete Time
1 Gerenia GRN-1 (Q) 48.28
2 Kingdom of Coria KOR-1 (Q) 49.03
3 Kasterburg KAS-1 (Q) 49.44
4 Birgeshir BRG-2 49.79
5 Astaronia AST-2 50.49
6 Senya DES-1 50.62
7 Krasnarus KRS-1 51.25
8 Passio-Corum PSC-1 51.73

Semi-finals

Semi-final 1

Rank Athlete Time
1 Nova England NEN-1 (Q) 47.91
2 Constancia CON-1 (Q) 47.96
3 Hoenn HON-1 (Q) 48.14
4 Kingdom of Coria KOR-1 (q) 48.21
5 Craitland CRA-1 48.27
6 Tellia TEL-1 48.73
7 River Warriors RVW-1 49.04
8 Lakkvia LKV-1 49.06

Semi-final 2

Rank Athlete Time
1 Gerenia GRN-1 (Q) 47.84
2 Birgeshir BRG-1 (Q) 47.90
3 Tiana TIA-1 (Q) 48.11
4 New Calbion CAL-1 (q) 48.23
5 Mercury MER-1 48.57
6 Kasterburg KAS-1 48.81
7 Jingdao DAO-1 49.13
8 Florian Republic FLO-1 49.30

Final

Rank Athlete Time
1 Gerenia GRN-1 Gold medal icon.png 47.71
2 New Calbion CAL-1 Silver medal icon.png 47.82
3 Kingdom of Coria KOR-1 Bronze medal icon.png 47.89
4 Hoenn HON-1 48.02
5 Tiana TIA-1 48.08
6 Birgeshir BRG-1 48.21
7 Nova England NEN-1 48.48
8 Constancia CON-1 48.63

Women

Women's 400m hurdles
Date 25th – 26th September, 2018
Competitors 32 from 25 nations
Medallists
Gold medal icon.png PSC-1
Passio-Corum Passio-Corum
Silver medal icon.pngMER-1
Mercury Mercury
Bronze medal icon.pngAdile Celalojka
Birgeshir Birgeshir

Heats

Heat 1

Rank Athlete Time
1 Birgeshir Adile Celalojka (Q) 53.93
2 Passio-Corum PSC-1 (Q) 53.99
3 Jingdao DAO-2 (Q) 54.08
4 Astaronia AST-1 (q) 54.72
5 Saint-Antoine RSA-1 (q) 55.10
6 Vyktory VYK-1 56.29
7 Kingdom of Coria KOR-1 58.03
8 Kasterburg KAS-2 58.66

Heat 3

Rank Athlete Time
1 Jingdao DAO-1 (Q) 54.13
2 Constancia CON-1 (Q) 54.43
3 Florian Republic FLO-1 (Q) 55.12
4 Strait of Haifa SOH-1 (q) 55.83
5 Craitland CRA-2 56.22
6 Astaronia AST-2 57.06
7 Zandarijn ZND-1 57.47
8 Caputia CAP-1 58.01

Heat 2

Rank Athlete Time
1 Nova England NEN-1 (Q) 54.23
2 Mercury MER-1 (Q) 55.11
3 Senya DES-1 (Q) 55.37
4 Constancia CON-2 55.95
5 Lakkvia LKV-1 56.39
6 Juclandia JUC-1 56.45
7 Gerenia GRN-1 57.23
8 Tellia TEL-1 58.58

Heat 4

Rank Athlete Time
1 Lostisland LOS-1 (Q) 54.04
2 Craitland CRA-1 (Q) 54.53
3 River Warriors RVW-1 (Q) 55.05
4 Kasterburg KAS-1 (q) 55.90
5 Birgeshir BRG-2 56.75
6 Nova England NEN-2 57.09
7 New Sussex NSX-1 57.34
8 Ranentsi RAN-1 59.02

Semi-finals

Semi-final 1

Rank Athlete Time
1 Jingdao DAO-1 (Q) 53.60
2 Passio-Corum PSC-1 (Q) 53.97
3 Nova England NEN-1 (Q) 54.18
4 Jingdao DAO-2 (q) 54.20
5 Florian Republic FLO-1 (q) 54.43
6 Senya DES-1 55.04
7 Saint-Antoine RSA-1 55.16
8 Craitland CRA-1 55.69

Semi-final 2

Rank Athlete Time
1 Birgeshir Adile Celalojka (Q) 53.98
2 Lostisland LOS-1 (Q) 54.13
3 Mercury MER-1 (Q) 54.50
4 Astaronia AST-1 54.64
5 River Warriors RVW-1 54.92
6 Constancia CON-1 55.36
7 Kasterburg KAS-1 56.04
8 Strait of Haifa SOH-1 56.17

Final

Rank Athlete Time
1 Passio-Corum PSC-1 Gold medal icon.png 52.83
2 Mercury MER-1 Silver medal icon.png 52.96
3 Birgeshir Adile Celalojka Bronze medal icon.png 53.57
4 Florian Republic FLO-1 53.72
5 Lostisland LOS-1 53.76
6 Jingdao DAO-1 54.07
7 Jingdao DAO-2 54.33
8 Nova England NEN-1 54.90