Athletics at the 2018 Micras Games – 400 metres

From MicrasWiki
Jump to: navigation, search

Athletics at the
2018 Micras Games
Athletics pictogram.png
Men Women
Running
  100 m     100 m  
  200 m     200 m  
  400 m     400 m  
  800 m     800 m  
  1600 m     1600 m  
  5000 m     5000 m  
  10000 m     10000 m  
Hurdles
  110 m     110 m  
  400 m     400 m  
Steeplechase
  3000 m     3000 m  
Relay
  4 × 100 m     4 × 100 m  
  4 × 400 m     4 × 400 m  
Road races
  Marathon     Marathon  
  20 km walk     20 km walk  
  50 km walk     50 km walk  
Field events
  High jump     High jump  
  Pole vault     Pole vault  
  Long jump     Long jump  
  Triple jump     Triple jump  
  Shot put     Shot put  
  Discus     Discus  
  Hammer     Hammer  
  Javelin     Javelin  
Combined events
  Decathlon     Decathlon  
This box: view · talk · edit

Medal summary

Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1 Florian Republic Florian Republic 1 0 0 0
Vyktory Vyktory 1 0 0 0
3 Craitland Craitland 0 1 0 1
River Warriors River Warriors 0 1 0 1
5 Caputia Caputia 0 0 1 1
Constancia Constancia 0 0 1 1
Event Gold Silver Bronze
Men's
details
Florian Republic FLO-1 Craitland Jan Verhjensen Caputia CAP-1
Women's
details
Vyktory VYK-1 River Warriors RVW-1 Constancia CON-1

Men

Men's 400m
Date 19th – 20th September, 2018
Competitors 48 from 31 nations
Medallists
Gold medal icon.png FLO-1
Florian Republic Florian Republic
Silver medal icon.pngJan Verhjensen
Craitland Craitland
Bronze medal icon.pngCAP-1
Caputia Caputia

Heats

Heat 1

Rank Athlete Time
1 Florian Republic FLO-1 (Q) 45.07
2 Saint-Antoine RSA-2 (Q) 45.25
3 River Warriors RVW-1 (Q) 45.37
4 Jingdao DAO-1 (Q) 45.43
5 Astaronia AST-1 45.97
6 Lakkvia LKV-2 46.02
7 Kalgachia KAL-1 46.18
8 Incontinentia ICT-1 48.14

Heat 4

Rank Athlete Time
1 Craitland Jan Verhjensen (Q) 45.10
2 Jingdao DAO-2 (Q) 45.13
3 Mercury MER-1 (Q) 45.15
4 Florian Republic FLO-2 (Q) 45.24
5 Tellia TEL-1 45.68
6 Kasterburg KAS-1 45.83
7 Lostisland LOS-1 46.67
8 Juclandia JUC-2 46.73

Heat 2

Rank Athlete Time
1 Senya DES-1 (Q) 45.02
2 Gerenia GRN-1 (Q) 45.13
3 Nova England NEN-1 (Q) 45.16
4 Craitland Tim Ólers (Q) 45.30
5 Juclandia JUC-1 46.16
6 Constancia CON-2 46.19
7 Tellia TEL-2 47.04
8 Eklesia EKL-1 49.47

Heat 5

Rank Athlete Time
1 Hoenn HON-1 (Q) 45.60
2 Réunion REU-1 (Q) 45.71
3 Freeland PRF-1 (Q) 45.78
4 Saint-Antoine RSA-1 (Q) 45.96
5 Gerenia GRN-2 46.83
6 Birgeshir BRG-2 48.07
7 Nova England NEN-2 48.16
8 Astaronia AST-2 48.88

Heat 3

Rank Athlete Time
1 Caputia CAP-1 (Q) 45.26
2 Constancia CON-1 (Q) 45.85
3 Kingdom of Coria KOR-1 (Q) 45.94
4 Senya DES-2 (Q) 45.95
5 Kasterburg KAS-2 46.00
6 Batavia BAT-1 47.81
7 Strait of Haifa SOH-2 48.66
8 Nova English Korea NEK-1 49.38

Heat 6

Rank Athlete Time
1 Kingdom of Coria KOR-2 (Q) 45.19
2 Passio-Corum PSC-1 (Q) 45.43
3 River Warriors RVW-2 (Q) 45.48
4 Lakkvia LKV-1 (Q) 45.71
5 North Antarctica NAP-1 45.97
6 New Sussex NSX-1 46.80
7 Birgeshir BRG-1 47.05
8 Strait of Haifa SOH-1 49.10

Semi-finals

Semi-final 1

Rank Athlete Time
1 Senya DES-2 (Q) 44.67
2 Freeland PRF-1 (Q) 44.81
3 Craitland Tim Ólers 45.26
4 Mercury MER-1 45.38
5 Réunion REU-1 45.41
6 Kingdom of Coria KOR-2 45.48
7 Jingdao DAO-1 45.50
8 Jingdao DAO-2 45.56

Semi-final 2

Rank Athlete Time
1 Florian Republic FLO-1 (Q) 44.53
2 Craitland Jan Verhjensen (Q) 44.56
3 Kingdom of Coria KOR-1 (q) 44.69
4 Saint-Antoine RSA-1 (q) 44.87
5 Gerenia GRN-1 45.18
6 River Warriors RVW-1 45.23
7 Saint-Antoine RSA-2 45.48
8 River Warriors RVW-2 45.49

Semi-final 3

Rank Athlete Time
1 Caputia CAP-1 (Q) 44.41
2 Senya DES-1 (Q) 44.48
3 Florian Republic FLO-2 44.96
4 Hoenn HON-1 45.11
5 Constancia CON-1 45.15
6 Nova England NEN-1 45.28
7 Lakkvia LKV-1 45.40
8 Passio-Corum PSC-1 45.52

Final

Rank Athlete Time
1 Florian Republic FLO-1 Gold medal icon.png 44.42
2 Craitland Jan Verhjensen Silver medal icon.png 44.45
3 Caputia CAP-1 Bronze medal icon.png 44.49
4 Saint-Antoine RSA-1 44.76
5 Senya DES-1 44.79
6 Freeland PRF-1 44.84
7 Senya DES-2 44.93
8 Kingdom of Coria KOR-1 44.97

Women

Women's 400m
Date 20th – 21st September, 2018
Competitors 48 from 38 nations
Medallists
Gold medal icon.png VYK-1
Vyktory Vyktory
Silver medal icon.pngRVW-1
River Warriors River Warriors
Bronze medal icon.pngCON-1
Constancia Constancia

Heats

Heat 1

Rank Athlete Time
1 Kasterburg KAS-1 (Q) 51.26
2 Vyktory VYK-1 (Q) 51.44
3 Caputia CAP-1 (Q) 51.68
4 Astaronia AST-2 (Q) 52.07
5 Stormark STO-1 52.55
6 Birgeshir BRG-1 52.59
7 Craitland CRA-2 53.72
8 Xang Muang XNG-1 57.02

Heat 4

Rank Athlete Time
1 Hoenn HON-1 (Q) 51.19
2 Florian Republic FLO-1 (Q) 51.35
3 Mercury MER-1 (Q) 51.88
4 Nova England NEN-1 (Q) 52.34
5 Lakkvia LKV-2 52.78
6 Gotzborg GTZ-1 53.20
7 Birgeshir BRG-2 53.84
8 Juclandia JUC-2 54.59

Heat 2

Rank Athlete Time
1 River Warriors RVW-1 (Q) 51.43
2 Réunion REU-1 (Q) 51.47
3 Nova England NEN-2 (Q) 52.06
4 Kasterburg KAS-2 (Q) 52.16
5 Strait of Haifa SOH-1 52.93
6 Merenolitovina MLV-1 54.07
7 Tellia TEL-1 54.62
8 Kalgachia KAL-1 56.35

Heat 5

Rank Athlete Time
1 Tiana TIA-1 (Q) 50.60
2 Craitland CRA-1 (Q) 51.27
3 Astaronia AST-1 (Q) 51.32
4 Constancia CON-2 (Q) 51.58
5 Lamantia LAM-1 51.83
6 Juclandia JUC-1 53.21
7 North Antarctica NAP-1 54.67
8 Jingdao DAO-2 55.90

Heat 3

Rank Athlete Time
1 Constancia CON-1 (Q) 51.08
2 Lakkvia LKV-1 (Q) 51.77
3 Passio-Corum PSC-1 (Q) 51.94
4 Saint-Antoine RSA-1 (Q) 51.98
5 Gerenia GRN-1 52.00
6 Ranentsi RAN-1 54.13
7 Nova English Korea NEK-1 55.54
8 Qavaqaqqaqqaniitqeqertaq QQQ-1 59.48

Heat 6

Rank Athlete Time
1 River Warriors RVW-2 (Q) 51.13
2 Senya DES-1 (Q) 51.64
3 Krasnarus KRS-1 (Q) 51.80
4 Kingdom of Coria KOR-1 (Q) 52.12
5 New Sussex NSX-1 52.91
6 Jingdao DAO-1 53.79
7 New Calbion CAL-1 55.34
8 New Vaduz NVD-1 56.03

Semi-finals

Semi-final 1

Rank Athlete Time
1 Constancia CON-1 (Q) 49.91
2 Astaronia AST-1 (Q) 50.38
3 Kasterburg KAS-1 50.54
4 Kingdom of Coria KOR-1 51.17
5 Hoenn HON-1 51.28
6 Florian Republic FLO-1 51.69
7 Constancia CON-2 51.80
8 Astaronia AST-2 52.28

Semi-final 2

Rank Athlete Time
1 River Warriors RVW-1 (Q) 49.87
2 Tiana TIA-1 (Q) 49.96
3 Réunion REU-1 (q) 50.41
4 River Warriors RVW-2 50.50
5 Kasterburg KAS-2 51.36
6 Saint-Antoine RSA-1 51.74
7 Nova England NEN-2 52.08
8 Mercury MER-1 52.26

Semi-final 3

Rank Athlete Time
1 Passio-Corum PSC-1 (Q) 50.22
2 Nova England NEN-1 (Q) 50.29
3 Vyktory VYK-1 (q) 50.34
4 Caputia CAP-1 50.46
5 Senya DES-1 51.16
6 Krasnarus KRS-1 51.22
7 Craitland CRA-1 51.87
8 Lakkvia LKV-1 52.35

Final

Rank Athlete Time
1 Vyktory VYK-1 Gold medal icon.png 49.42
2 River Warriors RVW-1 Silver medal icon.png 49.63
3 Constancia CON-1 Bronze medal icon.png 49.94
4 Tiana TIA-1 50.11
5 Réunion REU-1 50.26
6 Passio-Corum PSC-1 50.83
7 Astaronia AST-1 51.39
8 Nova England NEN-1 51.48