All-time FMF World Cup team appearances: Difference between revisions
From MicrasWiki
Jump to navigationJump to search
No edit summary |
|||
Line 46: | Line 46: | ||
|6 | |6 | ||
|- | |- | ||
|valign=top|[[2021 FMF World Cup|2021]] || {{team flag|Alduria|football}}, {{team flag|Hazar|football}}, {{team flag|Meckelnburgh|football}}, {{team flag|Merenolitovina|football}}, {{team flag|North Antarctic Domain|football}}, {{team flag|Phinbella|football}}, {{team flag|Sanama|football}}, {{team flag|The Hexarchy|football}},<br>{{team flag|Thracistan|football}}, {{Team flag|Unified Governorates|football}} (+ {{team flag|Floria|football}}) | |valign=top|[[2021 FMF World Cup|2021]] || {{team flag|Alduria|football}}, {{team flag|Hazar|football|old}}, {{team flag|Meckelnburgh|football}}, {{team flag|Merenolitovina|football}}, {{team flag|North Antarctic Domain|football}}, {{team flag|Phinbella|football}}, {{team flag|Sanama|football}}, {{team flag|The Hexarchy|football}},<br>{{team flag|Thracistan|football}}, {{Team flag|Unified Governorates|football}} (+ {{team flag|Floria|football}}) | ||
|10 (+1) | |10 (+1) | ||
|} | |} |
Revision as of 09:40, 16 September 2021
This article lists the performances of each of the 68 national teams which have made at least one appearance in the FMF World Cup finals.
Début of teams
Each successive World Cup has had at least two teams appearing for the first time; listed below in alphabetical order per year. Teams in parentheses are considered successor teams by the FMF.
Comprehensive team results by tournament
1st — Champions
2nd — Runners-up
3rd — Third place
4th — Fourth place
QF — Quarter-finals
PO — Play-off round (2015–present)
GS — Group stage
q — Qualified for upcoming tournament
|
•• — Qualified but withdrew
• — Did not qualify
× — Did not enter / Withdrew / Banned / Entry not accepted by the FMF
— Hosts
— Not affiliated to the FMF
% — Success rate of reaching the World Cup finals (only counting the times the team entered the tournament)
|
Team | 2006 (15) |
2007 (16) |
2008 (16) |
2009 (16) |
2010 (16) |
2011 (16) |
2012 (16) |
2013 (16) |
2014 (16) |
2015 (20) |
2017 (20) |
2019 (20) |
2021 (20) |
Total participations | Qualifying percentage (%) |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Adraisia | •• | • | • | 0/3 | 0 | ||||||||||
Alduria | GS | 1/1 | 100 | ||||||||||||
Alexandria | QF | QF | 4th | 1st | GS | QF | 2nd | 3rd | QF | QF | 3rd | 11/11 | 100 | ||
Amokolia | QF | • | • | • | • | • | • | • | • | 1/9 | 11.1 | ||||
Antica | • | • | • | GS | 4th | • | 2/6 | 33.3 | |||||||
Ashkenatza | • | • | GS | • | GS | 2/5 | 40 | ||||||||
Athlon | • | • | • | • | • | GS | • | • | • | 1/9 | 11.1 | ||||
Austbard | • | GS | GS | • | 2/4 | 50 | |||||||||
Babkha | • | • | GS | • | • | 1/5 | 20 | ||||||||
Barrington | see Mercury (2010) | ||||||||||||||
Batavia | GS | GS | QF | GS | QF | • | • | • | • | • | 5/10 | 50 | |||
Beaugium | 1st | GS | • | 4th | GS | • | • | 4/7 | 57.1 | ||||||
Birgeshir | • | QF | GS | QF | 3rd | 4/5 | 80 | ||||||||
Bobalania | 3rd | QF | • | 2/3 | 66.7 | ||||||||||
Britannia | GS | GS | • | 2/3 | 66.7 | ||||||||||
Calbion | • | GS | QF | 2/3 | 66.7 | ||||||||||
Castilona | • | QF | GS | PO | • | GS | • | 4/7 | 57.1 | ||||||
Craitland | QF | 1st | 1st | 3rd | 1st | 1st | QF | 4th | 3rd | QF | QF | QF | 2nd | 13/13 | 100 |
Elwynn | • | • | • | QF | • | PO | • | • | 2/8 | 25 | |||||
Flanders | • | • | • | • | GS | • | 1/6 | 16.7 | |||||||
Floria | QF | 1st | 2/2 | 100 | |||||||||||
Florian Republic | see Floria (2019) | ||||||||||||||
Fort Kolgrad | see Lamantia (2014–2017) | ||||||||||||||
Freeland | PO | 1/1 | 100 | ||||||||||||
Gaia | see Tellia (2006–2007) | ||||||||||||||
Gerenia | • | GS | 4th | PO | 3/4 | 75 | |||||||||
Gotzborg | • | • | GS | GS | • | 2/5 | 40 | ||||||||
Hamland | QF | GS | 2nd | 3rd | 3rd | 1st | 2nd | 1st | PO | 9/9 | 100 | ||||
Hammish Monovia | • | • | GS | • | • | • | 1/6 | 16.7 | |||||||
Hazar | GS | 1/1 | 100 | ||||||||||||
Hoenn | • | GS | 1/2 | 50 | |||||||||||
Holzborg | • | • | • | GS | 1/4 | 25 | |||||||||
Hurmu | QF | GS | GS | • | • | GS | GS | 5/7 | 71.4 | ||||||
Indokistan | • | • | GS | • | 1/4 | 25 | |||||||||
Interland | • | GS | GS | GS | 4th | GS | QF | GS | • | 7/9 | 77.8 | ||||
Jamzinia | GS | • | • | 1/3 | 33.3 | ||||||||||
Jingdao | • | • | QF | GS | • | 2/5 | 40 | ||||||||
Juclandia | • | • | • | GS | • | • | 1/6 | 16.7 | |||||||
Kataria | GS | 1/1 | 100 | ||||||||||||
Kavalos | GS | • | 1/2 | 50 | |||||||||||
Kingdom of Coria | 4th | 1/1 | 100 | ||||||||||||
Krasnarus | QF | 1/1 | 100 | ||||||||||||
Lakkvia | • | PO | PO | • | 2/4 | 50 | |||||||||
Lamantia | • | • | • | GS | QF | 2/5 | 40 | ||||||||
Leon and Venezia | QF | 1/1 | 100 | ||||||||||||
Mahoz HaSephardim | • | • | GS | GS | 2/4 | 50 | |||||||||
Matbaa | QF | GS | • | 2/3 | 66.7 | ||||||||||
Meckelnburgh | 4th | 1/1 | 100 | ||||||||||||
Mercury | • | • | GS | 2nd | 1st | QF | 4th | 2nd | QF | 7/9 | 77.8 | ||||
Merenolitovina | • | • | • | • | GS | 1/5 | 20 | ||||||||
Monovia | GS | • | GS | 4th | • | • | • | 3/7 | 42.9 | ||||||
Natopia | GS | • | • | • | QF | QF | QF | • | • | • | GS | PO | • | 6/13 | 46.2 |
New Brittania | see Britannia (2006–2007) | ||||||||||||||
New-Empire | GS | GS | • | 2/3 | 66.7 | ||||||||||
New Oscland | see Oscland (2006) | ||||||||||||||
New South Vietnam | GS | QF | 2/2 | 100 | |||||||||||
New Vaduz | • | • | • | • | • | • | • | • | GS | GS | 2/10 | 20 | |||
Nordic Union | see Normark (2012) | ||||||||||||||
Normark | • | GS | • | • | 1/4 | 25 | |||||||||
North Antarctic Domain | • | • | • | GS | 1/4 | 25 | |||||||||
North Antarctica | see Castilona (2012–2019) | ||||||||||||||
Nova England | 4th | • | GS | 2nd | GS | GS | • | GS | • | • | GS | GS | • | 8/13 | 61.5 |
Nova English Korea | × | • | • | • | • | GS | • | • | • | • | • | 1/10 | 10 | ||
Novatainia | GS | • | GS | GS | • | GS | GS | • | • | 5/9 | 55.6 | ||||
Ocia | • | GS | • | • | GS | • | 2/6 | 33.3 | |||||||
Oscland | GS | • | • | 1/3 | 33.3 | ||||||||||
Passas | 3rd | 2nd | QF | GS | QF | • | • | • | 3rd | GS | PO | GS | 9/12 | 75 | |
Phinbella | • | GS | 1/2 | 50 | |||||||||||
Riponia | QF | QF | 2/2 | 100 | |||||||||||
Safiria | • | • | GS | GS | 2/4 | 50 | |||||||||
Sanama | PO | 1/1 | 100 | ||||||||||||
Senya | • | 4th | PO | 2nd | 1st | 3rd | 5/6 | 83.3 | |||||||
Shireroth | • | QF | • | • | 2nd | QF | GS | • | GS | • | PO | • | 6/12 | 50 | |
Stormark | • | GS | • | QF | • | GS | • | • | • | • | • | 3/11 | 27.3 | ||
Taeland | • | • | • | GS | • | • | GS | • | • | 2/9 | 22.2 | ||||
Taesong | 3rd | GS | 2/2 | 100 | |||||||||||
Talenore | QF | GS | QF | PO | 4/4 | 100 | |||||||||
Tellia | 2nd | 4th | × | QF | GS | QF | 1st | QF | QF | 2nd | 1st | GS | PO | 12/13 | 92.3 |
The Hexarchy | GS | 1/1 | 100 | ||||||||||||
Thracistan | QF | 1/1 | 100 | ||||||||||||
Toketi | GS | 2nd | GS | QF | 3rd | GS | GS | • | • | • | 7/10 | 70 | |||
Tokidoki | see Toketi (2006–2007) | ||||||||||||||
Unified Governorates | PO | 1/1 | 100 | ||||||||||||
United Empire | • | GS | 1/2 | 50 | |||||||||||
Valencia | QF | • | • | • | • | PO | • | 2/7 | 28.6 | ||||||
Victoria | GS | • | • | GS | • | 2/5 | 40 | ||||||||
Vyktory | • | QF | 1/2 | 50 | |||||||||||
West Ocia | see Ocia (2009) | ||||||||||||||
Zandarijn | • | • | GS | • | • | • | QF | GS | • | • | GS | • | 4/12 | 33.3 |
Results of host nations
In every edition so far, the host nations' teams have been granted an automatic spot in the finals.
Year | Host nation | Finish |
---|---|---|
2006 | Taesong | Third place |
2007 | Novatainia | Group stage |
Tokidoki | Runners-up | |
2008 | Amokolia | Quarter-final |
2009 | Alexandria | Champions |
2010 | Hamland | Runners-up |
2011 | Shireroth | Runners-up |
2012 | Antica | Fourth place |
2013 | Zandarijn | Quarter-final |
Hammish Monovia | Group stage | |
2014 | Indokistan | Group stage |
2015 | Craitland | Quarter-final |
2017 | Senya | Runners-up |
2019 | Birgeshir | Third place |
2021 | Floria | Champions |
Results of reigning champions
In every edition bar 2007, the reigning champions' teams have been granted an automatic spot in the finals.
Year | Reigning champions | Finish |
---|---|---|
2007 | Beaugium | Group stage |
2008 | Craitland | Champions |
2009 | Craitland | Third place |
2010 | Alexandria | Group stage |
2011 | Craitland | Champions |
2012 | Craitland | Quarter-final |
2013 | Tellia | Quarter-final |
2014 | Hamland | Runners-up |
2015 | Mercury | Quarter-final |
2017 | Hamland | Play-off round |
2019 | Tellia | Group stage |
2021 | Senya | Third place |
|