2023–24 FMF Champions' League: Difference between revisions
(145 intermediate revisions by 6 users not shown) | |||
Line 2: | Line 2: | ||
==Allocation of clubs== | ==Allocation of clubs== | ||
The number of berths awarded to each [[FMF member nations|FMF member]] depends on that nation's FMF club coefficient. | The number of berths awarded to each [[FMF member nations|FMF member]] depends on that nation's FMF club coefficient. Due to the abandonment of the [[2022–23 BNL Duodecennial Championship]] and the subsequent suspension of the Unified Governorates by the FMF, the champions of [[2022–23 Qeqertaq Boldspilturnering|Qavaqaqqaqqaniitqeqertaq]] and the runners-up of [[2022–23 Hurmu Soccer League|Hurmu]] were given entry into the competition in place of the Unified Governorates.. | ||
{{Col-begin}} | {{Col-begin}} | ||
Line 14: | Line 14: | ||
|- | |- | ||
|1 | |1 | ||
|align=left|{{Team flag|Floria}} | |align=left|{{Team flag|Floria||old}} | ||
|'''45.929''' | |'''45.929''' | ||
| | |rowspan=7|3 | ||
|- | |- | ||
|2 | |2 | ||
|align=left|{{Team flag|Craitland}} | |align=left|{{Team flag|Craitland}} | ||
|'''45.456''' | |'''45.456''' | ||
|- | |- | ||
|3 | |3 | ||
|align=left|{{Team flag|Senya}} | |align=left|{{Team flag|Senya}} | ||
|'''39.944''' | |'''39.944''' | ||
|- | |- | ||
|4 | |4 | ||
|align=left|{{Team flag|Mercury}} | |align=left|{{Team flag|Mercury}} | ||
|'''39.043''' | |'''39.043''' | ||
|- | |- | ||
|5 | |5 | ||
|align=left|{{Team flag|Phinbella}} | |align=left|{{Team flag|Phinbella}} | ||
|'''37.780''' | |'''37.780''' | ||
|- | |- | ||
|6 | |6 | ||
|align=left|{{Team flag|Tellia}} | |align=left|{{Team flag|Tellia}} | ||
|'''29.537''' | |'''29.537''' | ||
|- | |- | ||
|7 | |7 | ||
|align=left|{{Team flag|Sanama}} | |align=left|{{Team flag|Sanama}} | ||
|'''27.434''' | |'''27.434''' | ||
|- | |- | ||
|8 | |8 | ||
|align=left|{{Team flag|Natopia}} | |align=left|{{Team flag|Natopia}} | ||
|'''27.136''' | |'''27.136''' | ||
|- | |2 | ||
|-{{Sports table red}} | |||
|9 | |9 | ||
|align=left|{{Team flag|Unified Governorates}} | |align=left|{{Team flag|Unified Governorates}} | ||
|'''25.449''' | |'''25.449''' | ||
| | |0 | ||
|- | |- | ||
|10 | |10 | ||
|align=left|{{Team flag|Calbion}} | |align=left|{{Team flag|Calbion}} | ||
|'''23.708''' | |'''23.708''' | ||
|2 | |rowspan=3|2 | ||
|- | |- | ||
|11 | |11 | ||
|align=left|{{Team flag|Elwynn}} | |align=left|{{Team flag|Elwynn}} | ||
|'''20.174''' | |'''20.174''' | ||
|- | |- | ||
|12 | |12 | ||
|align=left|{{Team flag|Hurmu}} | |align=left|{{Team flag|Hurmu}} | ||
|'''19.912''' | |'''19.912''' | ||
|} | |||
{{Col-4}} | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" width="95%" | |||
|- | |||
!Pos. | |||
!width=50%|Nation | |||
!Coeff. | |||
!Places | |||
|- | |- | ||
|13 | |13 | ||
|align=left|{{Team flag|Sovereign Confederation}} | |align=left|{{Team flag|Sovereign Confederation}} | ||
|'''17.373''' | |'''17.373''' | ||
|rowspan=11|1 | |||
|- | |- | ||
|14 | |14 | ||
Line 101: | Line 97: | ||
|align=left|{{Team flag|Raspur}} | |align=left|{{Team flag|Raspur}} | ||
|'''14.559''' | |'''14.559''' | ||
| | |- | ||
|19 | |||
|align=left|{{Team flag|Castilona}} | |||
|'''14.093''' | |||
|- | |||
|20 | |||
|align=left|{{Team flag|Vegno}} | |||
|'''13.542''' | |||
|- | |||
|rowspan=2|21 | |||
|align=left|{{Team flag|Daau}} | |||
|rowspan=2|'''13.644''' | |||
|- | |||
|align=left|{{Team flag|Oportia}} | |||
|- | |||
|23 | |||
|align=left|<small>{{Team flag|Qavaqaqqaqqaniitqeqertaq}}</small> | |||
|'''13.542''' | |||
|} | |} | ||
{{Col-2}} | {{Col-2}} | ||
{{Col-end}} | {{Col-end}} | ||
==List of qualified teams== | ==List of qualified teams== | ||
{| class="wikitable" style="text-align: left;" width=" | {| class="wikitable" style="text-align: left;" width="80%" | ||
|- | |||
!width="16%" rowspan=7 colspan=2|Entered in [[#Group stage|Group stage]] | |||
|width="21%"|{{team flag|Floria||old|name=Dragonmoor FC}} <small>([[2021–22 FMF Champions' League|TH]])</small> | |||
|width="21%"|{{team flag|Craitland|name=Eĵars Town FC}} <small>([[2023 CrFA League 1|1st]])</small> | |||
|width="21%"|{{team flag|Phinbella|name=Raimon Eleven FC}} <small>([[2023 PP.League|1st]])</small> | |||
|width="21%"|{{team flag|Calbion|name=Pentyre Dragons}} <small>([[2022–23 Gynghrair Gyntaf|1st]])</small> | |||
|- | |||
|{{team flag|Senya|name=Kateki Blavisen FK}} <small>([[2022–23 AEFA Champions' League|ACL]])</small> | |||
|{{team flag|Craitland|name=Kealb FC}} <small>([[2023 CrFA League 1|2nd]])</small> | |||
|{{team flag|Phinbella|name=Phinbellan Boer Super Reds FC}} <small>([[2023 PP.League|2nd]])</small> | |||
|{{team flag|Elwynn|name=FC Moss}} <small>([[2023 Elwynn Premier League|1st]])</small> | |||
|- | |- | ||
|{{team flag|Calbion|name=Celtic Lloran}} <small>([[2022–23 CTFA Champions' League|CCL]])</small> | |||
|{{team flag|Senya|name=Sitizōnas Bɏer Moroni FK}} <small>([[2022–23 Senyan League|1st]])</small> | |||
|{{team flag|Tellia|name=FC Fiorecittà}} <small>([[2023 Tellian Serie A|1st]])</small> | |||
|{{team flag|Hurmu|name=FC Spartak Mitrovska}} <small>([[2022–23 Hurmu Soccer League|1st]])</small> | |||
|- | |- | ||
|{{team flag|Mercury|name=Dynamo Deacon}} <small>([[2022–23 EMUFA Champions' League|ECL]])</small> | |||
|{{team flag|Senya|name=Jogasim Revolution FC}} <small>([[2022–23 Senyan League|2nd]])</small> | |||
|{{team flag|Tellia|name=Vecchiacittà Calcio}} <small>([[2023 Tellian Serie A|2nd]])</small> | |||
|{{team flag|Sovereign Confederation|name=SCAR's Hyenas}} <small>([[2022–23 SCAR-League|1st]])</small> | |||
|- | |- | ||
|{{team flag| | |{{team flag|Tellia|name=Romero Sport}} <small>([[2022–23 WMFA Champions' League|WCL]])</small> | ||
|{{team flag|Mercury|name=May Wanderers}} <small>([[2023 Mercury League|1st]])</small> | |{{team flag|Mercury|name=May Wanderers}} <small>([[2023 Mercury League|1st]])</small> | ||
|{{team flag|Sanama| | |{{team flag|Sanama|name=Tosha City FC}} <small>([[2022–23 Sanaman Premier League|1st]])</small> | ||
|{{team flag| | |{{team flag|Etourney|name=Etourney FC}} <small>([[2022–23 Etourney Championship|1st]])</small> | ||
|- | |- | ||
|{{team flag|Floria|name=Northcliff | |{{team flag|Floria||old|name=Northcliff United}} <small>([[2022–23 Super League Football|1st]])</small> | ||
|{{team flag|Mercury|name=Mercury City}} <small>([[2023 Mercury League|2nd]])</small> | |{{team flag|Mercury|name=Mercury City}} <small>([[2023 Mercury League|2nd]])</small> | ||
|{{team flag|Natopia|name=Lindström Leopards}} <small>([[2022–23 Natopian Major League|1st]])</small> | |{{team flag|Natopia|name=Lindström Leopards}} <small>([[2022–23 Natopian Major League|1st]])</small> | ||
|{{team flag| | |{{team flag|Merenolitovina|name=Lokomotiv Rabintzov}} <small>([[2023 Lige Aleph|1st]])</small> | ||
|- | |||
|{{team flag|Floria||old|name=Northcliff City}} <small>([[2022–23 Super League Football|2nd]])</small> | |||
|- | |||
!colspan=6| | |||
|- | |||
!rowspan=3|Entered in<br>[[#Qualifying round|Qualifying round]] | |||
!rowspan=2|{{Abbr|CH|Champions Path}} | |||
|{{team flag|Talenore|name=Blue Valley FC}} <small>(1st)</small> | |||
|{{team flag|Osktrava|name=Spartak Košťova}} <small>([[2023 Prvá Liga|1st]])</small> | |||
|{{team flag|Raspur|name=Raspur Militants}} <small>(1st)</small> | |||
|{{team flag|Castilona|name=AC Santabria}} <small>([[2023 Liga Castilona|1st]])</small> | |||
|- | |- | ||
|{{team flag|Craitland|name= | |{{team flag|Vegno|name=Atletico Mhazar}} <small>([[2022–23 Lega A Vegnese|1st]])</small> | ||
|{{team flag|Phinbella| | |{{team flag|Daau|name=Daas City FC}} <small>([[2022–23 Daau Super League|1st]])</small> | ||
|- | |||
!{{Abbr|LP|League Path}} | |||
|{{team flag|Craitland|name=Róndlinga Diamonds FC}} <small>([[2023 CrFA League 1|3rd]])</small> | |||
|{{team flag|Phinbella|name=Springwind Islands Volunteer FC}} <small>([[2023 PP.League|3rd]])</small> | |||
|{{team flag|Sanama|name=AC Siccre Imperiale}} <small>([[2022–23 Sanaman Premier League|2nd]])</small> | |||
|{{team flag|Natopia|name=Oakham Oakers}} <small>([[2022–23 Natopian Major League|2nd]])</small> | |{{team flag|Natopia|name=Oakham Oakers}} <small>([[2022–23 Natopian Major League|2nd]])</small> | ||
|- | |- | ||
!colspan=6| | |||
|- | |- | ||
|{{team flag| | !rowspan=2|Entered in<br>[[#Preliminary round|Preliminary round]] | ||
|{{team flag| | !{{Abbr|CH|Champions Path}} | ||
|{{team flag| | |{{team flag|Oportia|name=Zoghâllab SF}} <small>([[2022–23 Ligue Oportienne|1st]])</small> | ||
|{{team flag| | |{{team flag|Qavaqaqqaqqaniitqeqertaq|name=Avanunasiaq Ajugaasoq}} <small>([[2022–23 Qeqertaq Boldspilturnering|1st]])</small> | ||
|{{team flag|New Batavia|name=Sonnevelder SV}} <small>([[2023 VBNB First Division (men)|1st]])</small>{{Cref2|Note 1YR}} | |||
|{{team flag|Krasnovlac|name=Aeland Belaov FC}} <small>([[2022–23 Krasnovlac Elite League|1st]])</small>{{Cref2|Note 1YR}} | |||
|- | |- | ||
!{{Abbr|LP|League Path}} | |||
|{{team flag| | |{{team flag|Sanama|name=Fatehpur Sikri FC}} <small>([[2022–23 Sanaman Premier League|3rd]])</small> | ||
|{{team flag|Calbion|name= | |{{team flag|Calbion|name=Arwyn Llysthur}} <small>([[2022–23 Gynghrair Gyntaf|2nd]])</small> | ||
|{{team flag|Elwynn|name=Farvælska}} <small>([[2023 Elwynn Premier League|2nd]])</small> | |||
|{{team flag|Hurmu|name=FC Kaupang}} <small>([[2022–23 Hurmu Soccer League|2nd]])</small> | |||
|{{team flag| | |||
|{{team flag| | |||
|} | |} | ||
'''Notes''' | |||
{{Cnote2 Begin|liststyle=disc}} | |||
{{Cnote2|Note 1YR|''':''' The top two nations in the One Year Ranking not already allocated places in FMF Champions' League through the FMF coefficients were awarded wild card places. As such, the champions of Kurum Ash-Sharqia and New Batavia were awarded a bonus place. However, after Kurum Ash-Sharqia failed to meet the FMF's entry submission deadline, the highest ranked nation in the One Year Ranking to have both met the entry submission deadline and not already been allocated a place in the FMF Champions' League, Krasnovlac, were awarded the final place.}} | |||
{{Cnote2 End}} | |||
==Preliminary round== | |||
{{Col-begin}} | |||
{{Col-2}} | |||
;Champions Path | |||
:'''Pot 1''' | |||
*{{team flag|Oportia|name=Zoghâllab SF}} <small>''CC: 4.548''</small> | |||
*{{team flag|Qavaqaqqaqqaniitqeqertaq|name=Avanunasiaq Ajugaasoq}} <small>''CC: 4.514''</small> | |||
:'''Pot 2''' | |||
*{{team flag|New Batavia|name=Sonnevelder SV}} <small>''CC: 4.476''</small> | |||
*{{team flag|Krasnovlac|name=Aeland Belaov FC}} <small>''CC: 3.785''</small> | |||
{{Col-2}} | |||
;League Path | |||
:'''Pot 1''' | |||
*{{team flag|Hurmu|name=FC Kaupang}} <small>''CC: 24.000''</small> | |||
*{{team flag|Elwynn|name=Farvælska}} <small>''CC: 23.000''</small> | |||
:'''Pot 2''' | |||
*{{team flag|Sanama|name=Fatehpur Sikri FC}} <small>''CC: 21.000''</small> | |||
*{{team flag|Calbion|name=Arwyn Llysthur}} <small>''CC: 14.000''</small> | |||
{{Col-end}} | |||
{{Two leg start}} | |||
|+ Champions Path | |||
{{Two leg result|winner=1| {{team flag-rt|New Batavia|name=Sonnevelder SV}} || 2–1 | {{team flag|Oportia|name=Zoghâllab SF}} || 2–1 | 0–0 }} | |||
{{Two leg result|winner=1| {{team flag-rt|Krasnovlac|name=Aeland Belaov FC}} || 3–0 | {{team flag|Qavaqaqqaqqaniitqeqertaq|name=Avanunasiaq Ajugaasoq}} || 2–0 | 1–0 }} | |||
{{Two leg end}} | |||
{{Two leg start}} | |||
|+ League Path | |||
{{Two leg result|winner=1| {{team flag-rt|Calbion|name=Arwyn Llysthur}} || 4–3 | {{team flag|Hurmu|name=FC Kaupang}} || 3–1 | 1–2 }} | |||
{{Two leg result|winner=1| {{team flag-rt|Sanama|name=Fatehpur Sikri FC}} || 2–1 | {{team flag|Elwynn|name=Farvælska}} || 1–0 | 1–1 {{aet}} }} | |||
{{Two leg end}} | |||
==Qualifying round== | |||
{{Col-begin}} | |||
{{Col-2}} | |||
;Champions Path | |||
:'''Pot 1''' | |||
*{{team flag|Raspur|name=Raspur Militants}} <small>''CC: 21.000''</small> | |||
*{{team flag|Castilona|name=AC Santabria}} <small>''CC: 16.000''</small> | |||
*{{team flag|Talenore|name=Blue Valley FC}} <small>''CC: 15.000''</small> | |||
*{{team flag|Osktrava|name=Spartak Košťova}} <small>''CC: 5.164''</small> | |||
:'''Pot 2''' | |||
*{{team flag|Vegno|name=Atletico Mhazar}} <small>''CC: 4.632''</small> | |||
*{{team flag|Daau|name=Daas City FC}} <small>''CC: 4.548''</small> | |||
*{{team flag|New Batavia|name=Sonnevelder SV}} <small>''CC: 4.476''</small> | |||
*{{team flag|Krasnovlac|name=Aeland Belaov FC}} <small>''CC: 3.785''</small> | |||
{{Col-2}} | |||
;League Path | |||
:'''Pot 1''' | |||
*{{team flag|Sanama|name=AC Siccre Imperiale}} <small>''CC: 28.000''</small> | |||
*{{team flag|Sanama|name=Fatehpur Sikri FC}} <small>''CC: 21.000''</small> | |||
*{{team flag|Craitland|name=Róndlinga Diamonds FC}} <small>''CC: 15.152''</small> | |||
:'''Pot 2''' | |||
*{{team flag|Calbion|name=Arwyn Llysthur}} <small>''CC: 14.000''</small> | |||
*{{team flag|Phinbella|name=Springwind Islands Volunteer FC}} <small>''CC: 12.593''</small> | |||
*{{team flag|Natopia|name=Oakham Oakers}} <small>''CC: 9.045''</small> | |||
{{Col-end}} | |||
{{Two leg start}} | |||
|+ Champions Path | |||
{{Two leg result|winner=1| {{team flag-rt|Krasnovlac|name=Aeland Belaov FC}} || 2–1 | {{team flag|Talenore|name=Blue Valley FC}} || 1–1 | 1–0 }} | |||
{{Two leg result|winner=1| {{team flag-rt|Daau|name=Daas City FC}} || 1–1<br>3–2 {{pens}} | {{team flag|Osktrava|name=Spartak Košťova}} || 1–0 | 0–1 {{aet}} }} | |||
{{Two leg result|winner=2| {{team flag-rt|New Batavia|name=Sonnevelder SV}} || 3–5 | {{team flag|Raspur|name=Raspur Militants}} || 2–2 | 1–3 }} | |||
{{Two leg result|winner=1| {{team flag-rt|Vegno|name=Atletico Mhazar}} || 4–1 | {{team flag|Castilona|name=AC Santabria}} || 3–1 | 1–0 }} | |||
{{Two leg end}} | |||
{{Two leg start}} | |||
|+ League Path | |||
{{Two leg result|winner=1| {{team flag-rt|Calbion|name=Arwyn Llysthur}} || 2–2<br>5–4 {{pens}} | {{team flag|Sanama|name=Fatehpur Sikri FC}} || 2–0 | 0–2 {{aet}} }} | |||
{{Two leg result|winner=2| {{team flag-rt|Natopia|name=Oakham Oakers}} || 1–4 | {{team flag|Craitland|name=Róndlinga Diamonds FC}} || 1–2 | 0–2 }} | |||
{{Two leg result|winner=2| {{team flag-rt|Phinbella|name=Springwind Islands Volunteer FC}} || 1–2 | {{team flag|Sanama|name=AC Siccre Imperiale}} || 0–0 | 1–2 }} | |||
{{Two leg end}} | |||
==Group stage== | ==Group stage== | ||
Line 157: | Line 268: | ||
{{Col-4}} | {{Col-4}} | ||
'''Pot 1 (CL title holders + Top 3 Domestic Champions)''' | '''Pot 1 (CL title holders + Top 3 Domestic Champions)''' | ||
*{{team flag|Floria|name=Dragonmoor FC}} | *{{team flag|Floria||old|name=Dragonmoor FC}} | ||
*{{team flag|Senya|name=Kateki Blavisen FK}} | *{{team flag|Senya|name=Kateki Blavisen FK}} | ||
*{{team flag|Calbion|name=Celtic Lloran}} | *{{team flag|Calbion|name=Celtic Lloran}} | ||
*{{team flag|Mercury|name=Dynamo Deacon}} | *{{team flag|Mercury|name=Dynamo Deacon}} | ||
*{{team flag|Tellia|name=Romero Sport}} | *{{team flag|Tellia|name=Romero Sport}} | ||
*{{team flag|Floria|name=Northcliff United}} | *{{team flag|Floria||old|name=Northcliff United}} | ||
*{{team flag|Craitland|name=Eĵars Town FC}} | *{{team flag|Craitland|name=Eĵars Town FC}} | ||
*{{team flag|Senya|name=Sitizōnas Bɏer Moroni FK}} | *{{team flag|Senya|name=Sitizōnas Bɏer Moroni FK}} | ||
{{Col-4}} | {{Col-4}} | ||
'''Pot 2 | '''Pot 2''' | ||
*{{team flag|Floria|name=Northcliff City}} <small>''CC: 50.000''</small> | *{{team flag|Senya|name=Jogasim Revolution FC}} <small>''CC: 58.000''</small> | ||
*{{team flag|Floria||old|name=Northcliff City}} <small>''CC: 50.000''</small> | |||
*{{team flag|Mercury|name=Mercury City}} <small>''CC: 45.000''</small> | *{{team flag|Mercury|name=Mercury City}} <small>''CC: 45.000''</small> | ||
*{{team flag|Craitland|name=Kealb FC}} <small>''CC: 41.000''</small> | *{{team flag|Craitland|name=Kealb FC}} <small>''CC: 41.000''</small> | ||
*{{team flag|Etourney|name=Etourney FC}} <small>''CC: 40.000''</small> | *{{team flag|Etourney|name=Etourney FC}} <small>''CC: 40.000''</small> | ||
*{{team flag|Natopia|name=Lindström Leopards}} <small>''CC: 37.000''</small> | *{{team flag|Natopia|name=Lindström Leopards}} <small>''CC: 37.000''</small> | ||
*{{team flag|Calbion|name=Pentyre Dragons}} <small>''CC: 37.000''</small> | |||
*{{team flag|Sovereign Confederation|name=SCAR's Hyenas}} <small>''CC: 35.000''</small> | *{{team flag|Sovereign Confederation|name=SCAR's Hyenas}} <small>''CC: 35.000''</small> | ||
{{Col-4}} | |||
'''Pot 3''' | |||
*{{team flag|Sanama|name=AC Siccre Imperiale}} <small>''CC: 28.000''</small> | |||
*{{team flag|Tellia|name=FC Fiorecittà}} <small>''CC: 26.000''</small> | *{{team flag|Tellia|name=FC Fiorecittà}} <small>''CC: 26.000''</small> | ||
*{{team flag|Mercury|name=May Wanderers}} <small>''CC: 22.000''</small> | *{{team flag|Mercury|name=May Wanderers}} <small>''CC: 22.000''</small> | ||
*{{team flag|Raspur|name=Raspur Militants}} <small>''CC: 21.000''</small> | |||
*{{team flag|Sanama|name=Tosha City FC}} <small>''CC: 17.000''</small> | |||
*{{team flag|Craitland|name=Róndlinga Diamonds FC}} <small>''CC: 15.152''</small> | |||
*{{team flag|Calbion|name=Arwyn Llysthur}} <small>''CC: 14.000''</small> | |||
*{{team flag|Phinbella|name=Raimon Eleven FC}} <small>''CC: 12.593''</small> | |||
{{Col-4}} | {{Col-4}} | ||
'''Pot | '''Pot 4''' | ||
*{{team flag|Phinbella|name=Phinbellan Boer Super Reds FC}} <small>''CC: 12.593''</small> | |||
*{{team flag|Tellia|name=Vecchiacittà Calcio}} <small>''CC: 10.000''</small> | *{{team flag|Tellia|name=Vecchiacittà Calcio}} <small>''CC: 10.000''</small> | ||
*{{team flag| | *{{team flag|Hurmu|name=FC Spartak Mitrovska}} <small>''CC: 9.000''</small> | ||
*{{team flag|Merenolitovina|name=Lokomotiv Rabintzov}} <small>''CC: 8.000''</small> | |||
*{{team flag|Elwynn|name=FC Moss}} <small>''CC: 6.724''</small> | *{{team flag|Elwynn|name=FC Moss}} <small>''CC: 6.724''</small> | ||
*{{team flag|Vegno|name=Atletico Mhazar}} <small>''CC: 4.632''</small> | |||
*{{team flag|Daau|name=Daas City FC}} <small>''CC: 4.548''</small> | |||
*{{team flag|Krasnovlac|name=Aeland Belaov FC}} <small>''CC: 3.785''</small> | |||
{{Col-end}} | {{Col-end}} | ||
===Group A=== | |||
{{Sports table |qual=y |goals=y |width=60% | |||
|team1=ALL|team2=ROM|team3=MER|team4=LRA | |||
|qual_1=Advances to [[#Round of 16|round of 16]] |rows_1=2 |qual_1c=green | |||
|qual_3= |rows_3=2 | |||
|ALL_name={{Team flag|Calbion|name=Arwyn Llysthur}} | |||
|LRA_name={{Team flag|Merenolitovina|name=Lokomotiv Rabintzov}} | |||
|MER_name={{Team flag|Mercury|name=Mercury City}} | |||
|ROM_name={{Team flag|Tellia|name=Romero Sport}} | |||
|ALL_w=3 |ALL_d=3 |ALL_l=0 |ALL_f=9 |ALL_a=5 |ALL_c=green | |||
|LRA_w=0 |LRA_d=0 |LRA_l=6 |LRA_f=3 |LRA_a=14 | |||
|MER_w=2 |MER_d=3 |MER_l=1 |MER_f=7 |MER_a=4 | |||
|ROM_w=3 |ROM_d=2 |ROM_l=1 |ROM_f=9 |ROM_a=5 |ROM_c=green | |||
}} | |||
{{collapse top|Group A results|left=true|bg=#F0F2F5}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 10 October 2023 | |||
|team1 = Arwyn Llysthur {{Team flag|Calbion|flag}} | |||
|score = 2 – 1 | |||
|team2 = {{Team flag|Merenolitovina|flag}} Lokomotiv Rabintzov | |||
|goals1 = [[Charles Rees|Rees]] {{goal|55}}<br>[[Gwynn Gurney|Gurney]] {{goal|72}} | |||
|goals2 = [[Hersh Spielmann|Spielmann]] {{goal|14}} | |||
|stadium = [[Union Dome]], [[Llysthur]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 10 October 2023 | |||
|team1 = Mercury City {{Team flag|Mercury|flag}} | |||
|score = 0 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Tellia|flag}} Romero Sport | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = [[Freddie Mercury Memorial Arena]], [[Mercury (city)|Mercury]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 24 October 2023 | |||
|team1 = Mercury City {{Team flag|Mercury|flag}} | |||
|score = 1 – 1 | |||
|team2 = {{Team flag|Calbion|flag}} Arwyn Llysthur | |||
|goals1 = [[Zachariah Stoker|Stoker]] {{goal|36}} | |||
|goals2 = [[Charles Rees|Rees]] {{goal|41}} | |||
|stadium = [[Freddie Mercury Memorial Arena]], [[Mercury (city)|Mercury]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 24 October 2023 | |||
|team1 = Romero Sport {{Team flag|Tellia|flag}} | |||
|score = 3 – 1 | |||
|team2 = {{Team flag|Merenolitovina|flag}} Lokomotiv Rabintzov | |||
|goals1 = [[Ahn Tai-Lo|Ahn]] {{goal|26}}<br>[[Gavrel Levandovskiy|Levandovskiy]] {{goal|62}}<br>[[Pietro Marini|Marini]] {{goal|83}} | |||
|goals2 = [[Hersh Spielmann|Spielmann]] {{goal|37}} | |||
|stadium = [[Stadio di Romero]], [[Romero]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 7 November 2023 | |||
|team1 = Romero Sport {{Team flag|Tellia|flag}} | |||
|score = 0 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Calbion|flag}} Arwyn Llysthur | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = [[Stadio di Romero]], [[Romero]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 7 November 2023 | |||
|team1 = Lokomotiv Rabintzov {{Team flag|Merenolitovina|flag}} | |||
|score = 0 – 2 | |||
|team2 = {{Team flag|Mercury|flag}} Mercury City | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = [[Adrian Martins|Martins]] {{goal|28}}<br>[[Kate Wressle|Wressle]] {{goal|60}} | |||
|stadium = [[Goltz Stadium]], [[Rabintzov]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 21 November 2023 | |||
|team1 = Arwyn Llysthur {{Team flag|Calbion|flag}} | |||
|score = 3 – 1 | |||
|team2 = {{Team flag|Tellia|flag}} Romero Sport | |||
|goals1 = [[Robert Lloyd|Lloyd]] {{goal|25}}<br>[[Albert Finchley|Finchley]] {{goal|34||79}} | |||
|goals2 = [[Sveto Brečko|Brečko]] {{goal|72}} | |||
|stadium = [[Union Dome]], [[Llysthur]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 21 November 2023 | |||
|team1 = Mercury City {{Team flag|Mercury|flag}} | |||
|score = 2 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Merenolitovina|flag}} Lokomotiv Rabintzov | |||
|goals1 = [[Kate Wressle|Wressle]] {{goal|17||28}} | |||
|goals2 = | |||
|stadium = [[Freddie Mercury Memorial Arena]], [[Mercury (city)|Mercury]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 5 December 2023 | |||
|team1 = Arwyn Llysthur {{Team flag|Calbion|flag}} | |||
|score = 1 – 1 | |||
|team2 = {{Team flag|Mercury|flag}} Mercury City | |||
|goals1 = [[Richard Morris|Morris]] {{goal|37}} | |||
|goals2 = [[Zachariah Stoker|Stoker]] {{goal|68}} | |||
|stadium = [[Union Dome]], [[Llysthur]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 5 December 2023 | |||
|team1 = Lokomotiv Rabintzov {{Team flag|Merenolitovina|flag}} | |||
|score = 0 – 3 | |||
|team2 = {{Team flag|Tellia|flag}} Romero Sport | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = [[Rik Van Vore|Van Vore]] {{goal|24}}<br>[[Mirko Giordano|Giordano]] {{goal|33||71}} | |||
|stadium = [[Goltz Stadium]], [[Rabintzov]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 19 December 2023 | |||
|team1 = Lokomotiv Rabintzov {{Team flag|Merenolitovina|flag}} | |||
|score = 1 – 2 | |||
|team2 = {{Team flag|Calbion|flag}} Arwyn Llysthur | |||
|goals1 = [[Hersh Spielmann|Spielmann]] {{goal|27}} | |||
|goals2 = [[Evan Pritchard|Pritchard]] {{goal|54}}<br>[[Evyn Jenkins|Jenkins]] {{goal|78}} | |||
|stadium = [[Goltz Stadium]], [[Rabintzov]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 19 December 2023 | |||
|team1 = Romero Sport {{Team flag|Tellia|flag}} | |||
|score = 2 – 1 | |||
|team2 = {{Team flag|Mercury|flag}} Mercury City | |||
|goals1 = [[Jonathan O'Hara|O'Hara]] {{goal|4}}<br>[[Mirko Giordano|Giordano]] {{goal|63}} | |||
|goals2 = [[Kate Wressle|Wressle]] {{goal|77}} | |||
|stadium = [[Stadio di Romero]], [[Romero]] | |||
}} | |||
{{collapse bottom}} | |||
===Group B=== | |||
{{Sports table |qual=y |goals=y |width=60% | |||
|team1=NUN|team2=ABE|team3=RAI|team4=ETN | |||
|qual_1=Advances to [[#Round of 16|round of 16]] |rows_1=2 |qual_1c=green | |||
|qual_3= |rows_3=2 | |||
|ABE_name={{Team flag|Krasnovlac|name=Aeland Belaov FC}} | |||
|ETN_name={{Team flag|Etourney|name=Etourney FC}} | |||
|NUN_name={{Team flag|Floria|name=Northcliff United}} | |||
|RAI_name={{Team flag|Phinbella|name=Raimon Eleven FC}} | |||
|ABE_w=2 |ABE_d=2 |ABE_l=2 |ABE_f=7 |ABE_a=11|ABE_c=green | |||
|ETN_w=0 |ETN_d=2 |ETN_l=4 |ETN_f=6 |ETN_a=16 | |||
|NUN_w=6 |NUN_d=0 |NUN_l=0 |NUN_f=19|NUN_a=3 |NUN_c=green | |||
|RAI_w=1 |RAI_d=2 |RAI_l=3 |RAI_f=7 |RAI_a=9 | |||
}} | |||
{{collapse top|Group B results|left=true|bg=#F0F2F5}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 10 October 2023 | |||
|team1 = Aeland Belaov FC {{Team flag|Krasnovlac|flag}} | |||
|score = 2 – 2 | |||
|team2 = {{Team flag|Etourney|flag}} Etourney FC | |||
|goals1 = [[Tanifuji Yoshi|Yoshi]] {{goal|43}}<br>[[Adam Priestley|Priestley]] {{goal|68}} | |||
|goals2 = [[Kawada Hidetora|Hidetora]] {{goal|5|o.g.}}<br>[[Thierry Bourcier|Bourcier]] {{goal|16}} | |||
|stadium = [[Aeland Arena]], [[Aelund Belaov]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 10 October 2023 | |||
|team1 = Northcliff United {{Team flag|Floria|flag|old}} | |||
|score = 4 – 2 | |||
|team2 = {{Team flag|Phinbella|flag}} Raimon Eleven FC | |||
|goals1 = [[Kylian Saint-Pierre|Saint-Pierre]] {{goal|11||34}}<br>[[Anthony Boretto|Boretto]] {{goal|48}}<br>[[Andrea Luca Peruzzi|Peruzzi]] {{goal|70}} | |||
|goals2 = [[Matsukaze Arion Tenma|Tenma]] {{goal|25}}<br>[[Tom Ward|Ward]] {{goal|87|o.g.}} | |||
|stadium = [[FIH Stadium]], [[Northcliff]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 24 October 2023 | |||
|team1 = Northcliff United {{Team flag|Floria|flag|old}} | |||
|score = 5 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Krasnovlac|flag}} Aeland Belaov FC | |||
|goals1 = [[Kylian Saint-Pierre|Saint-Pierre]] {{goal|30||71}}<br>[[Anthony Boretto|Boretto]] {{goal|45||61||79}} | |||
|goals2 = | |||
|stadium = [[FIH Stadium]], [[Northcliff]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 24 October 2023 | |||
|team1 = Raimon Eleven FC {{Team flag|Phinbella|flag}} | |||
|score = 2 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Etourney|flag}} Etourney FC | |||
|goals1 = [[Matsukaze Arion Tenma|Tenma]] {{goal|43||78}} | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 7 November 2023 | |||
|team1 = Raimon Eleven FC {{Team flag|Phinbella|flag}} | |||
|score = 0 – 1 | |||
|team2 = {{Team flag|Krasnovlac|flag}} Aeland Belaov FC | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = [[Urayama Isei|Isei]] {{goal|16}} | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 7 November 2023 | |||
|team1 = Etourney FC {{Team flag|Etourney|flag}} | |||
|score = 0 – 3 | |||
|team2 = {{Team flag|Floria|flag|old}} Northcliff United | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = [[Anthony Boretto|Boretto]] {{goal|10||27}}<br>[[Ben Fox|Fox]] {{goal|73}} | |||
|stadium = [[Etourney Stadium]], [[St. Edwin's]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 21 November 2023 | |||
|team1 = Aeland Belaov FC {{Team flag|Krasnovlac|flag}} | |||
|score = 1 – 1 | |||
|team2 = {{Team flag|Phinbella|flag}} Raimon Eleven FC | |||
|goals1 = [[Urayama Isei|Isei]] {{goal|22}} | |||
|goals2 = [[Kawada Hidetora|Hidetora]] {{goal|71|o.g.}} | |||
|stadium = [[Aeland Arena]], [[Aelund Belaov]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 21 November 2023 | |||
|team1 = Northcliff United {{Team flag|Floria|flag|old}} | |||
|score = 4 – 1 | |||
|team2 = {{Team flag|Etourney|flag}} Etourney FC | |||
|goals1 = [[Caleb Burns|Burns]] {{goal|24}}<br>[[Kylian Saint-Pierre|Saint-Pierre]] {{goal|45||61}}<br>[[Benjamin Richardson|Richardson]] {{goal|82}} | |||
|goals2 = [[Jacob Newman|Newman]] {{goal|75}} | |||
|stadium = [[FIH Stadium]], [[Northcliff]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 5 December 2023 | |||
|team1 = Aeland Belaov FC {{Team flag|Krasnovlac|flag}} | |||
|score = 0 – 2 | |||
|team2 = {{Team flag|Floria|flag|old}} Northcliff United | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = [[Caleb Burns|Burns]] {{goal|61}}<br>[[Jacques Modrem|Modrem]] {{goal|75}} | |||
|stadium = [[Aeland Arena]], [[Aelund Belaov]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 5 December 2023 | |||
|team1 = Etourney FC {{Team flag|Etourney|flag}} | |||
|score = 2 – 2 | |||
|team2 = {{Team flag|Phinbella|flag}} Raimon Eleven FC | |||
|goals1 = [[Issac Giroud|Giroud]] {{goal|41}}<br>[[David Hérisson|Hérisson]] {{goal|78}} | |||
|goals2 = [[Matsukaze Arion Tenma|Tenma]] {{goal|83|pen.|90}} | |||
|stadium = [[Etourney Stadium]], [[St. Edwin's]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 19 December 2023 | |||
|team1 = Etourney FC {{Team flag|Etourney|flag}} | |||
|score = 1 – 3 | |||
|team2 = {{Team flag|Krasnovlac|flag}} Aeland Belaov FC | |||
|goals1 = [[Thierry Bourcier|Bourcier]] {{goal|41}} | |||
|goals2 = [[Urayama Isei|Isei]] {{goal|26}}<br>[[Fujimori Terumoto|Terumoto]] {{goal|58}}<br>[[Adam Priestley|Priestley]] {{goal|79}} | |||
|stadium = [[Etourney Stadium]], [[St. Edwin's]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 19 December 2023 | |||
|team1 = Raimon Eleven FC {{Team flag|Phinbella|flag}} | |||
|score = 0 – 1 | |||
|team2 = {{Team flag|Floria|flag}} Northcliff United | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = [[Ben Fox|Fox]] {{goal|48}} | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{collapse bottom}} | |||
===Group C=== | |||
{{Sports table |qual=y |goals=y |width=60% | |||
|team1=PED|team2=PBS|team3=ACS|team4=DYD | |||
|qual_1=Advances to [[#Round of 16|round of 16]] |rows_1=2 |qual_1c=green | |||
|qual_3= |rows_3=2 | |||
|ACS_name={{Team flag|Sanama|name=AC Siccre Imperiale}} | |||
|DYD_name={{Team flag|Mercury|name=Dynamo Deacon}} | |||
|PED_name={{Team flag|Calbion|name=Pentyre Dragons}} | |||
|PBS_name={{Team flag|Phinbella|name=Phinbellan Boer Super Reds FC}} | |||
|ACS_w=2 |ACS_d=2 |ACS_l=2 |ACS_f=6 |ACS_a=6 | |||
|DYD_w=2 |DYD_d=1 |DYD_l=3 |DYD_f=4 |DYD_a=5 | |||
|PED_w=3 |PED_d=1 |PED_l=2 |PED_f=7 |PED_a=6 |PED_c=green | |||
|PBS_w=2 |PBS_d=2 |PBS_l=2 |PBS_f=6 |PBS_a=6 |PBS_c=green | |||
}} | |||
{{collapse top|Group C results|left=true|bg=#F0F2F5}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 10 October 2023 | |||
|team1 = AC Siccre Imperiale {{Team flag|Sanama|flag}} | |||
|score = 1 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Mercury|flag}} Dynamo Deacon | |||
|goals1 = [[Romeo Arnoldi|Arnoldi]] {{goal|64}} | |||
|goals2 = | |||
|stadium = [[Channel 2 Arena]], [[Fatehpur Sikri]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 10 October 2023 | |||
|team1 = Pentyre Dragons {{Team flag|Calbion|flag}} | |||
|score = 1 – 1 | |||
|team2 = {{Team flag|Phinbella|flag}} Phinbellan Boer Super Reds FC | |||
|goals1 = [[Josh Huw|Huw]] {{goal|30}} | |||
|goals2 = [[Eamon De Klerk|De Klerk]] {{goal|45}} | |||
|stadium = [[Caerdragon Stadium]], [[Pentyre]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 24 October 2023 | |||
|team1 = Pentyre Dragons {{Team flag|Calbion|flag}} | |||
|score = 1 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Sanama|flag}} AC Siccre Imperiale | |||
|goals1 = [[Sior ab Howard|ab Howard]] {{goal|21}} | |||
|goals2 = | |||
|stadium = [[Caerdragon Stadium]], [[Pentyre]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 24 October 2023 | |||
|team1 = Phinbellan Boer Super Reds FC {{Team flag|Phinbella|flag}} | |||
|score = 1 – 2 | |||
|team2 = {{Team flag|Mercury|flag}} Dynamo Deacon | |||
|goals1 = [[André De Villiers|De Villiers]] {{goal|65}} | |||
|goals2 = [[Sezer Özker|Özker]] {{goal|6}}<br>[[Paul McEwan|McEwan]] {{goal|45}} | |||
|stadium = [[Super Reds Arena]], [[Danville]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 7 November 2023 | |||
|team1 = Phinbellan Boer Super Reds FC {{Team flag|Phinbella|flag}} | |||
|score = 2 – 1 | |||
|team2 = {{Team flag|Sanama|flag}} AC Siccre Imperiale | |||
|goals1 = [[André De Villiers|De Villiers]] {{goal|35}}<br>[[Helouise Hanekom|Hanekom]] {{goal|71}} | |||
|goals2 = [[Richard Coult|Coult]] {{goal|84}} | |||
|stadium = [[Super Reds Arena]], [[Danville]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 7 November 2023 | |||
|team1 = Dynamo Deacon {{Team flag|Mercury|flag}} | |||
|score = 1 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Calbion|flag}} Pentyre Dragons | |||
|goals1 = [[Paul McEwan|McEwan]] {{goal|45}} | |||
|goals2 = | |||
|stadium = [[Montreaux Road]], [[Deacon (city)|Deacon]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 21 November 2023 | |||
|team1 = AC Siccre Imperiale {{Team flag|Sanama|flag}} | |||
|score = 0 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Phinbella|flag}} Phinbellan Boer Super Reds FC | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = [[Channel 2 Arena]], [[Fatehpur Sikri]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 21 November 2023 | |||
|team1 = Pentyre Dragons {{Team flag|Calbion|flag}} | |||
|score = 1 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Mercury|flag}} Dynamo Deacon | |||
|goals1 = [[Raynor Kraus|Kraus]] {{goal|76}} | |||
|goals2 = | |||
|stadium = [[Caerdragon Stadium]], [[Pentyre]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 5 December 2023 | |||
|team1 = AC Siccre Imperiale {{Team flag|Sanama|flag}} | |||
|score = 3 – 2 | |||
|team2 = {{Team flag|Calbion|flag}} Pentyre Dragons | |||
|goals1 = [[Egidjo Rauseo|Rauseo]] {{goal|42}}<br>[[Romeo Arnoldi|Arnoldi]] {{goal|77}}<br>[[Taki Shalo|Shalo]] {{goal|87}} | |||
|goals2 = [[Sior ab Howard|ab Howard]] {{goal|33}}<br>[[Josh Huw|Huw]] {{goal|56}} | |||
|stadium = [[Channel 2 Arena]], [[Fatehpur Sikri]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 5 December 2023 | |||
|team1 = Dynamo Deacon {{Team flag|Mercury|flag}} | |||
|score = 0 – 1 | |||
|team2 = {{Team flag|Phinbella|flag}} Phinbellan Boer Super Reds FC | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = [[Pieter Van Der Vyver|Van Der Vyver]] {{goal|60|pen.}} | |||
|stadium = [[Montreaux Road]], [[Deacon (city)|Deacon]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 19 December 2023 | |||
|team1 = Dynamo Deacon {{Team flag|Mercury|flag}} | |||
|score = 1 – 1 | |||
|team2 = {{Team flag|Sanama|flag}} AC Siccre Imperiale | |||
|goals1 = [[Paul Bough|Bough]] {{goal|53}} | |||
|goals2 = [[Romeo Arnoldi|Arnoldi]] {{goal|64}} | |||
|stadium = [[Montreaux Road]], [[Deacon (city)|Deacon]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 19 December 2023 | |||
|team1 = Phinbellan Boer Super Reds FC {{Team flag|Phinbella|flag}} | |||
|score = 1 – 2 | |||
|team2 = {{Team flag|Calbion|flag}} Pentyre Dragons | |||
|goals1 = [[André De Villiers|De Villiers]] {{goal|66}} | |||
|goals2 = [[Josh Huw|Huw]] {{goal|34}}<br>[[Kyran Verion|Verion]] {{goal|82}} | |||
|stadium = [[Super Reds Arena]], [[Danville]] | |||
}} | |||
{{collapse bottom}} | |||
===Group D=== | |||
{{Sports table |qual=y |goals=y |width=60% | |||
|team1=RMI|team2=KEA|team3=SBM|team4=SPM | |||
|qual_1=Advances to [[#Round of 16|round of 16]] |rows_1=2 |qual_1c=green | |||
|qual_3= |rows_3=2 | |||
|SPM_name={{Team flag|Hurmu|name=FC Spartak Mitrovska}} | |||
|KEA_name={{Team flag|Craitland|name=Kealb FC}} | |||
|RMI_name={{Team flag|Raspur|name=Raspur Militants}} | |||
|SBM_name={{Team flag|Senya|name=Sitizōnas Bɏer Moroni FK}} | |||
|SPM_w=1 |SPM_d=0 |SPM_l=5 |SPM_f=7 |SPM_a=18 | |||
|KEA_w=3 |KEA_d=1 |KEA_l=2 |KEA_f=14|KEA_a=8 |KEA_c=green | |||
|RMI_w=3 |RMI_d=2 |RMI_l=1 |RMI_f=10|RMI_a=7 |RMI_c=green | |||
|SBM_w=2 |SBM_d=3 |SBM_l=1 |SBM_f=8 |SBM_a=6 | |||
}} | |||
{{collapse top|Group D results|left=true|bg=#F0F2F5}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 10 October 2023 | |||
|team1 = FC Spartak Mitrovska {{Team flag|Hurmu|flag}} | |||
|score = 2 – 1 | |||
|team2 = {{Team flag|Craitland|flag}} Kealb FC | |||
|goals1 = [[Milan Lučić|Lučić]] {{goal|77}}<br>[[Stefan Milošević|Milošević]] {{goal|85}} | |||
|goals2 = [[Alexis Pellegrino|Alexis]] {{goal|23}} | |||
|stadium = [[Mitrovska Stadium]], [[Mitrovska]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 10 October 2023 | |||
|team1 = Raspur Militants {{Team flag|Raspur|flag}} | |||
|score = 0 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Senya|flag}} Sitizōnas Bɏer Moroni FK | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = [[Maidān-e Amjadieh]], [[Raspur (city)|Raspur]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 24 October 2023 | |||
|team1 = Raspur Militants {{Team flag|Raspur|flag}} | |||
|score = 1 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Hurmu|flag}} FC Spartak Mitrovska | |||
|goals1 = [[Nasim Parvin Sherazi Cheremshar|N.P.S. Cheremshar]] {{goal|48}} | |||
|goals2 = | |||
|stadium = [[Maidān-e Amjadieh]], [[Raspur (city)|Raspur]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 24 October 2023 | |||
|team1 = Sitizōnas Bɏer Moroni FK {{Team flag|Senya|flag}} | |||
|score = 0 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Craitland|flag}} Kealb FC | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = [[SBM-Arena]], [[Moroni]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 7 November 2023 | |||
|team1 = Sitizōnas Bɏer Moroni FK {{Team flag|Senya|flag}} | |||
|score = 3 – 1 | |||
|team2 = {{Team flag|Hurmu|flag}} FC Spartak Mitrovska | |||
|goals1 = [[Yngvi Miskjalendzki|Miskjalendzki]] {{goal|22}}<br>[[Jacob Kalpsing|Kalpsing]] {{goal|32}}<br>[[Matthew Hazlan|Hazlan]] {{goal|68}} | |||
|goals2 = [[Stevan Ostojić|Ostojić]] {{goal|79}} | |||
|stadium = [[SBM-Arena]], [[Moroni]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 7 November 2023 | |||
|team1 = Kealb FC {{Team flag|Craitland|flag}} | |||
|score = 1 – 2 | |||
|team2 = {{Team flag|Raspur|flag}} Raspur Militants | |||
|goals1 = [[Markko Christiansen|Christiansen]] {{goal|76}} | |||
|goals2 = [[Nasim Parvin Sherazi Cheremshar|N.P.S. Cheremshar]] {{goal|11}}<br>[[Asil Karganov|Karganov]] {{goal|53|o.g.}} | |||
|stadium = [[Grey Park]], [[Kealb]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 21 November 2023 | |||
|team1 = FC Spartak Mitrovska {{Team flag|Hurmu|flag}} | |||
|score = 1 – 3 | |||
|team2 = {{Team flag|Senya|flag}} Sitizōnas Bɏer Moroni FK | |||
|goals1 = [[Stefan Milošević|Milošević]] {{goal|53}} | |||
|goals2 = [[Yngvi Miskjalendzki|Miskjalendzki]] {{goal|35||62}}<br>[[Matthew Hazlan|Hazlan]] {{goal|80}} | |||
|stadium = [[Mitrovska Stadium]], [[Mitrovska]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 21 November 2023 | |||
|team1 = Raspur Militants {{Team flag|Raspur|flag}} | |||
|score = 2 – 3 | |||
|team2 = {{Team flag|Craitland|flag}} Kealb FC | |||
|goals1 = [[Azhar Jamshid Rostami Cheremshar|A.J.R. Cheremshar]] {{goal|10}}<br>[[Nasim Parvin Sherazi Cheremshar|N.P.S. Cheremshar]] {{goal|45|pen.}} | |||
|goals2 = [[Alexis Pellegrino|Alexis]] {{goal|29||63||77}} | |||
|stadium = [[Maidān-e Amjadieh]], [[Raspur (city)|Raspur]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 5 December 2023 | |||
|team1 = FC Spartak Mitrovska {{Team flag|Hurmu|flag}} | |||
|score = 2 – 4 | |||
|team2 = {{Team flag|Raspur|flag}} Raspur Militants | |||
|goals1 = [[Milan Lučić|Lučić]] {{goal|6}}<br>[[Vladimir Torbica|Torbica]] {{goal|51}} | |||
|goals2 = [[Azhar Jamshid Rostami Cheremshar|A.J.R. Cheremshar]] {{goal|13}}<br>[[Nasim Parvin Sherazi Cheremshar|N.P.S. Cheremshar]] {{goal|35||71}}<br>[[Paniz Farid Hashemi Cheremshar|P.F.H. Cheremshar]] {{goal|64}} | |||
|stadium = [[Mitrovska Stadium]], [[Mitrovska]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 5 December 2023 | |||
|team1 = Kealb FC {{Team flag|Craitland|flag}} | |||
|score = 3 – 1 | |||
|team2 = {{Team flag|Senya|flag}} Sitizōnas Bɏer Moroni FK | |||
|goals1 = [[Markko Christiansen|Christiansen]] {{goal|22}}<br>[[Juan Pellegrino|Juan]] {{goal|54||72}} | |||
|goals2 = [[Jacob Kalpsing|Kalpsing]] {{goal|67}} | |||
|stadium = [[Grey Park]], [[Kealb]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 19 December 2023 | |||
|team1 = Kealb FC {{Team flag|Craitland|flag}} | |||
|score = 6 – 1 | |||
|team2 = {{Team flag|Hurmu|flag}} FC Spartak Mitrovska | |||
|goals1 = [[Yoann Giton|Giton]] {{goal|5}}<br>[[Juan Pellegrino|Juan]] {{goal|16|pen.|59}}<br>[[Markko Christiansen|Christiansen]] {{goal|35}}<br>[[Nemanja Tekijaški|Tekijaški]] {{goal|43|o.g.}}<br>[[James F'ós|F'ós]] {{goal|84}} | |||
|goals2 = [[Vladimir Torbica|Torbica]] {{goal|57}} | |||
|stadium = [[Grey Park]], [[Kealb]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 19 December 2023 | |||
|team1 = Sitizōnas Bɏer Moroni FK {{Team flag|Senya|flag}} | |||
|score = 1 – 1 | |||
|team2 = {{Team flag|Raspur|flag}} Raspur Militants | |||
|goals1 = [[Yngvi Miskjalendzki|Miskjalendzki]] {{goal|27}} | |||
|goals2 = [[Zafar Bahar Khoroushi Cheremshar|Z.B.K. Cheremshar]] {{goal|85}} | |||
|stadium = [[SBM-Arena]], [[Moroni]] | |||
}} | |||
{{collapse bottom}} | |||
===Group E=== | |||
{{Sports table |qual=y |goals=y |width=60% | |||
|team1=DFC|team2=TOC|team3=SCH|team4=DSC | |||
|qual_1=Advances to [[#Round of 16|round of 16]] |rows_1=2 |qual_1c=green | |||
|qual_3= |rows_3=2 | |||
|DSC_name={{Team flag|Daau|name=Daas City FC}} | |||
|DFC_name={{Team flag|Floria|name=Dragonmoor FC}} | |||
|SCH_name={{Team flag|Sovereign Confederation|name=SCAR's Hyenas}} | |||
|TOC_name={{Team flag|Sanama|name=Tosha City FC}} | |||
|DSC_w=2 |DSC_d=0 |DSC_l=4 |DSC_f=8 |DSC_a=13 | |||
|DFC_w=3 |DFC_d=3 |DFC_l=0 |DFC_f=11|DFC_a=5 |DFC_c=green | |||
|SCH_w=2 |SCH_d=1 |SCH_l=3 |SCH_f=5 |SCH_a=7 | |||
|TOC_w=2 |TOC_d=2 |TOC_l=2 |TOC_f=7 |TOC_a=6 |TOC_c=green | |||
}} | |||
{{collapse top|Group E results|left=true|bg=#F0F2F5}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 10 October 2023 | |||
|team1 = Daas City FC {{Team flag|Daau|flag}} | |||
|score = 1 – 3 | |||
|team2 = {{Team flag|Floria|flag|old}} Dragonmoor FC | |||
|goals1 = [[Izzdin Shuai|Shuai]] {{goal|24|pen.}} | |||
|goals2 = [[Sam Butcher|Butcher]] {{goal|10||38||75}} | |||
|stadium = [[Bay Stadium]], [[Seragaan]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 10 October 2023 | |||
|team1 = SCAR's Hyenas {{Team flag|Sovereign Confederation|flag}} | |||
|score = 1 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Sanama|flag}} Tosha City FC | |||
|goals1 = [[Jemry Wheathouse|Wheathouse]] {{goal|73}} | |||
|goals2 = | |||
|stadium = [[Rathwood Stadium]], [[Cortallia-Rathwood]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 24 October 2023 | |||
|team1 = SCAR's Hyenas {{Team flag|Sovereign Confederation|flag}} | |||
|score = 2 – 1 | |||
|team2 = {{Team flag|Daau|flag}} Daas City FC | |||
|goals1 = [[Kenneth Peter Atkinson|Atkinson]] {{goal|13||58}} | |||
|goals2 = [[Izzdin Shuai|Shuai]] {{goal|71}} | |||
|stadium = [[Rathwood Stadium]], [[Cortallia-Rathwood]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 24 October 2023 | |||
|team1 = Tosha City FC {{Team flag|Sanama|flag}} | |||
|score = 1 – 1 | |||
|team2 = {{Team flag|Floria|flag|old}} Dragonmoor FC | |||
|goals1 = [[Blaneshu Shaguch|Shaguch]] {{goal|17}} | |||
|goals2 = [[Rhys Chase|Chase]] {{goal|63}} | |||
|stadium = [[Tosha City Stadium]], [[Tosha City]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 7 November 2023 | |||
|team1 = Tosha City FC {{Team flag|Sanama|flag}} | |||
|score = 2 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Daau|flag}} Daas City FC | |||
|goals1 = [[Christopher O'Dicketh|O'Dicketh]] {{goal|18}}<br>[[Yishine Kashi|Kashi]] {{goal|75}} | |||
|goals2 = | |||
|stadium = [[Tosha City Stadium]], [[Tosha City]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 7 November 2023 | |||
|team1 = Dragonmoor FC {{Team flag|Floria|flag|old}} | |||
|score = 4 – 2 | |||
|team2 = {{Team flag|Sovereign Confederation|flag}} SCAR's Hyenas | |||
|goals1 = [[Sam Butcher|Butcher]] {{goal|8||55||86|pen.}}<br>[[Martin Jarvis|Jarvis]] {{goal|77}} | |||
|goals2 = [[Jemry Wheathouse|Wheathouse]] {{goal|30}}<br>[[James Alexander Lupin|Lupin]] {{goal|67}} | |||
|stadium = [[Dragonmoor Stadium]], [[Dragonmoor]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 21 November 2023 | |||
|team1 = Daas City FC {{Team flag|Daau|flag}} | |||
|score = 4 – 3 | |||
|team2 = {{Team flag|Sanama|flag}} Tosha City FC | |||
|goals1 = [[Danilo Mannino|Mannino]] {{goal|8}}<br>[[Anumanthan Kumar|Kumar]] {{goal|25}}<br>[[Izzdin Shuai|Shuai]] {{goal|70|pen.}}<br>[[Afiq Nadzli|Nadzli]] {{goal|84}} | |||
|goals2 = [[Christopher O'Dicketh|O'Dicketh]] {{goal|19}}<br>[[Yishine Kashi|Kashi]] {{goal|37}}<br>[[Mayure Ffani|Ffani]] {{goal|65}} | |||
|stadium = [[Bay Stadium]], [[Seragaan]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 21 November 2023 | |||
|team1 = SCAR's Hyenas {{Team flag|Sovereign Confederation|flag}} | |||
|score = 0 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Floria|flag|old}} Dragonmoor FC | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = [[Rathwood Stadium]], [[Cortallia-Rathwood]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 5 December 2023 | |||
|team1 = Daas City FC {{Team flag|Daau|flag}} | |||
|score = 1 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Sovereign Confederation|flag}} SCAR's Hyenas | |||
|goals1 = [[Feran Haziq|Haziq]] {{goal|15}} | |||
|goals2 = | |||
|stadium = [[Bay Stadium]], [[Seragaan]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 5 December 2023 | |||
|team1 = Dragonmoor FC {{Team flag|Floria|flag|old}} | |||
|score = 0 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Sanama|flag}} Tosha City FC | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = [[Dragonmoor Stadium]], [[Dragonmoor]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 19 December 2023 | |||
|team1 = Dragonmoor FC {{Team flag|Floria|flag}} | |||
|score = 3 – 1 | |||
|team2 = {{Team flag|Daau|flag}} Daas City FC | |||
|goals1 = [[Rhys Chase|Chase]] {{goal|17}}<br>[[Alex Mound|Mound]] {{goal|26}}<br>[[Sam Butcher|Butcher]] {{goal|50}} | |||
|goals2 = [[Salvatore Roldan|Roldan]] {{goal|72}} | |||
|stadium = [[Dragonmoor Stadium]], [[Dragonmoor]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 19 December 2023 | |||
|team1 = Tosha City FC {{Team flag|Sanama|flag}} | |||
|score = 1 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Sovereign Confederation|flag}} SCAR's Hyenas | |||
|goals1 = [[Sanyamo Koka|Koka]] {{goal|61}} | |||
|goals2 = | |||
|stadium = [[Tosha City Stadium]], [[Tosha City]] | |||
}} | |||
{{collapse bottom}} | |||
===Group F=== | |||
{{Sports table |qual=y |goals=y |width=60% | |||
|team1=KBL|team2=MAY|team3=VEC|team4=LIL | |||
|qual_1=Advances to [[#Round of 16|round of 16]] |rows_1=2 |qual_1c=green | |||
|qual_3= |rows_3=2 | |||
|KBL_name={{Team flag|Senya|name=Kateki Blavisen FK}} | |||
|LIL_name={{Team flag|Natopia|name=Lindström Leopards}} | |||
|MAY_name={{Team flag|Mercury|name=May Wanderers}} | |||
|VEC_name={{Team flag|Tellia|name=Vecchiacittà Calcio}} | |||
|KBL_w=5 |KBL_d=1 |KBL_l=0 |KBL_f=9 |KBL_a=1 |KBL_c=green | |||
|LIL_w=0 |LIL_d=1 |LIL_l=5 |LIL_f=1 |LIL_a=13 | |||
|MAY_w=3 |MAY_d=2 |MAY_l=1 |MAY_f=8 |MAY_a=2 |MAY_c=green | |||
|VEC_w=1 |VEC_d=2 |VEC_l=3 |VEC_f=3 |VEC_a=5 | |||
}} | |||
{{collapse top|Group F results|left=true|bg=#F0F2F5}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 10 October 2023 | |||
|team1 = Kateki Blavisen FK {{Team flag|Senya|flag}} | |||
|score = 3 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Natopia|flag}} Lindström Leopards | |||
|goals1 = [[Armando Uggè|Uggè]] {{goal|31}}<br>[[Markœ Minyorletsken|Minyorletsken]] {{goal|62}}<br>[[Kiket Volinsk|K. Volinsk]] {{goal|84}} | |||
|goals2 = | |||
|stadium = [[KB Stadium]], [[Kateki Blavisen]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 10 October 2023 | |||
|team1 = May Wanderers {{Team flag|Mercury|flag}} | |||
|score = 2 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Tellia|flag}} Vecchiacittà Calcio | |||
|goals1 = [[Álexis Carrasco|Carrasco]] {{goal|14||36}} | |||
|goals2 = | |||
|stadium = [[May Road]], [[May (city)|May]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 24 October 2023 | |||
|team1 = May Wanderers {{Team flag|Mercury|flag}} | |||
|score = 0 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Senya|flag}} Kateki Blavisen FK | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = [[May Road]], [[May (city)|May]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 24 October 2023 | |||
|team1 = Vecchiacittà Calcio {{Team flag|Tellia|flag}} | |||
|score = 3 – 1 | |||
|team2 = {{Team flag|Natopia|flag}} Lindström Leopards | |||
|goals1 = [[Talsin Llwrran|Llwrran]] {{goal|20||22}}<br>[[Marcin Orwolski|Owolski]] {{goal|90}} | |||
|goals2 = [[Ryan Matterface|Matterface]] {{goal|67}} | |||
|stadium = [[DaeZoom Arena]], [[Vecchiacittà]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 7 November 2023 | |||
|team1 = Vecchiacittà Calcio {{Team flag|Tellia|flag}} | |||
|score = 0 – 1 | |||
|team2 = {{Team flag|Senya|flag}} Kateki Blavisen FK | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = [[Markœ Minyorletsken|Minyorletsken]] {{goal|24}} | |||
|stadium = [[DaeZoom Arena]], [[Vecchiacittà]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 7 November 2023 | |||
|team1 = Lindström Leopards {{Team flag|Natopia|flag}} | |||
|score = 0 – 2 | |||
|team2 = {{Team flag|Mercury|flag}} May Wanderers | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = [[Álexis Carrasco|Carrasco]] {{goal|9||37}} | |||
|stadium = [[Lundqvist]], [[Lindström]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 21 November 2023 | |||
|team1 = Kateki Blavisen FK {{Team flag|Senya|flag}} | |||
|score = 1 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Tellia|flag}} Vecchiacittà Calcio | |||
|goals1 = [[Kiket Volinsk|K. Volinsk]] {{goal|32}} | |||
|goals2 = | |||
|stadium = [[KB Stadium]], [[Kateki Blavisen]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 21 November 2023 | |||
|team1 = May Wanderers {{Team flag|Mercury|flag}} | |||
|score = 3 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Natopia|flag}} Lindström Leopards | |||
|goals1 = [[Álexis Carrasco|Carrasco]] {{goal|26||55}}<br>[[George Armstrong|Armstrong]] {{goal|71}} | |||
|goals2 = | |||
|stadium = [[May Road]], [[May (city)|May]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 5 December 2023 | |||
|team1 = Kateki Blavisen FK {{Team flag|Senya|flag}} | |||
|score = 2 – 1 | |||
|team2 = {{Team flag|Mercury|flag}} May Wanderers | |||
|goals1 = [[Armando Uggè|Uggè]] {{goal|34}}<br>[[Kiket Volinsk|K. Volinsk]] {{goal|76}} | |||
|goals2 = [[Álexis Carrasco|Carrasco]] {{goal|11}} | |||
|stadium = [[KB Stadium]], [[Kateki Blavisen]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 5 December 2023 | |||
|team1 = Lindström Leopards {{Team flag|Natopia|flag}} | |||
|score = 0 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Tellia|flag}} Vecchiacittà Calcio | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = [[Lundqvist]], [[Lindström]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 19 December 2023 | |||
|team1 = Lindström Leopards {{Team flag|Natopia|flag}} | |||
|score = 0 – 2 | |||
|team2 = {{Team flag|Senya|flag}} Kateki Blavisen FK | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = [[Kiket Volinsk|K. Volinsk]] {{goal|40||43}} | |||
|stadium = [[Lundqvist]], [[Lindström]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 19 December 2023 | |||
|team1 = Vecchiacittà Calcio {{Team flag|Tellia|flag}} | |||
|score = 0 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Mercury|flag}} May Wanderers | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = [[DaeZoom Arena]], [[Vecchiacittà]] | |||
}} | |||
{{collapse bottom}} | |||
===Group G=== | |||
{{Sports table |qual=y |goals=y |width=60% | |||
|team1=EJT|team2=JRE|team3=FCF|team4=MOS | |||
|qual_1=Advances to [[#Round of 16|round of 16]] |rows_1=2 |qual_1c=green | |||
|qual_3= |rows_3=2 | |||
|EJT_name={{Team flag|Craitland|name=Eĵars Town FC}} | |||
|FCF_name={{Team flag|Tellia|name=FC Fiorecittà}} | |||
|MOS_name={{Team flag|Elwynn|name=FC Moss}} | |||
|JRE_name={{Team flag|Senya|name=Jogasim Revolution FC}} | |||
|EJT_w=4 |EJT_d=2 |EJT_l=0 |EJT_f=20|EJT_a=8 |EJT_c=green | |||
|FCF_w=2 |FCF_d=2 |FCF_l=2 |FCF_f=11|FCF_a=10 | |||
|MOS_w=0 |MOS_d=0 |MOS_l=6 |MOS_f=3 |MOS_a=23 | |||
|JRE_w=3 |JRE_d=2 |JRE_l=1 |JRE_f=21|JRE_a=14|JRE_c=green | |||
}} | |||
{{collapse top|Group G results|left=true|bg=#F0F2F5}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 10 October 2023 | |||
|team1 = Eĵars Town FC {{Team flag|Craitland|flag}} | |||
|score = 2 – 1 | |||
|team2 = {{Team flag|Tellia|flag}} FC Fiorecittà | |||
|goals1 = [[Tamer Modrem|Modrem]] {{goal|44}}<br>[[Izraiwan Marɂdzukiɂ|Marɂdzukiɂ]] {{goal|71}} | |||
|goals2 = [[Karl-Jacob Streller|Streller]] {{goal|21}} | |||
|stadium = [[Marstadt]], [[Eĵars]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 10 October 2023 | |||
|team1 = FC Moss {{Team flag|Elwynn|flag}} | |||
|score = 1 – 4 | |||
|team2 = {{Team flag|Senya|flag}} Jogasim Revolution FC | |||
|goals1 = [[Tomi Maruško|Maruško]] {{goal|83}} | |||
|goals2 = [[Alesandrœ Danetskë|Danetskë]] {{goal|22||51}}<br>[[Ronald Vega|Vega]] {{goal|39}}<br>[[Bāiram Præla-Fadazareh|Præla-Fadazareh]] {{goal|85}} | |||
|stadium = [[Fieldburg Stadion]], [[Moss]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 24 October 2023 | |||
|team1 = FC Moss {{Team flag|Elwynn|flag}} | |||
|score = 0 – 7 | |||
|team2 = {{Team flag|Craitland|flag}} Eĵars Town FC | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = [[Izraiwan Marɂdzukiɂ|Marɂdzukiɂ]] {{goal|12||19||64|pen.}}<br>[[Tamer Modrem|Modrem]] {{goal|45}}<br>[[Jack Smith|Smith]] {{goal|75||84}}<br>[[Ryan Clark|Clark]] {{goal|88}} | |||
|stadium = [[Fieldburg Stadion]], [[Moss]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 24 October 2023 | |||
|team1 = Jogasim Revolution FC {{Team flag|Senya|flag}} | |||
|score = 3 – 2 | |||
|team2 = {{Team flag|Tellia|flag}} FC Fiorecittà | |||
|goals1 = [[Alesandrœ Danetskë|Danetskë]] {{goal|30}}<br>[[Ronald Vega|Vega]] {{goal|51}}<br>[[Jan Maytek|Maytek]] {{goal|78}} | |||
|goals2 = [[Karl-Jacob Streller|Streller]] {{goal|9}}<br>[[Goran Vrhunc|Vrhunc]] {{goal|62}} | |||
|stadium = [[Revolution Road]], [[Jogasim]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 7 November 2023 | |||
|team1 = Jogasim Revolution FC {{Team flag|Senya|flag}} | |||
|score = 3 – 4 | |||
|team2 = {{Team flag|Craitland|flag}} Eĵars Town FC | |||
|goals1 = [[Alesandrœ Danetskë|Danetskë]] {{goal|32||58}}<br>[[Jan Maytek|Maytek]] {{goal|72}} | |||
|goals2 = [[Izraiwan Marɂdzukiɂ|Marɂdzukiɂ]] {{goal|15}}<br>[[Tamer Modrem|Modrem]] {{goal|21||23}}<br>[[Florian Kluge|Kluge]] {{goal|65|o.g.}} | |||
|stadium = [[Revolution Road]], [[Jogasim]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 7 November 2023 | |||
|team1 = FC Fiorecittà {{Team flag|Tellia|flag}} | |||
|score = 2 – 1 | |||
|team2 = {{Team flag|Elwynn|flag}} FC Moss | |||
|goals1 = [[Karl-Jacob Streller|Streller]] {{goal|38}}<br>[[Goran Vrhunc|Vrhunc]] {{goal|44}} | |||
|goals2 = [[Tomi Maruško|Maruško]] {{goal|20}} | |||
|stadium = [[Stadio San Felice]], [[Fiorecittà]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 21 November 2023 | |||
|team1 = Eĵars Town FC {{Team flag|Craitland|flag}} | |||
|score = 4 – 4 | |||
|team2 = {{Team flag|Senya|flag}} Jogasim Revolution FC | |||
|goals1 = [[Izraiwan Marɂdzukiɂ|Marɂdzukiɂ]] {{goal|2}}<br>[[Tamer Modrem|Modrem]] {{goal|10}}<br>[[Adám Perryman|Perryman]] {{goal|67}}<br>[[Louis Temerton|Temerton]] {{goal|85|o.g.}} | |||
|goals2 = [[Alesandrœ Danetskë|Danetskë]] {{goal|5||15||86}}<br>[[Isaac Mahler|Mahler]] {{goal|78}} | |||
|stadium = [[Marstadt]], [[Eĵars]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 21 November 2023 | |||
|team1 = FC Moss {{Team flag|Elwynn|flag}} | |||
|score = 1 – 3 | |||
|team2 = {{Team flag|Tellia|flag}} FC Fiorecittà | |||
|goals1 = [[Rein Hogerness|Hogerness]] {{goal|41}} | |||
|goals2 = [[Karl-Jacob Streller|Streller]] {{goal|21||57}}<br>[[Luis Escudero|Escudero]] {{goal|90}} | |||
|stadium = [[Stadion Moss]], [[Moss]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 5 December 2023 | |||
|team1 = Eĵars Town FC {{Team flag|Craitland|flag}} | |||
|score = 3 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Elwynn|flag}} FC Moss | |||
|goals1 = [[Theo Sinclair|Sinclair]] {{goal|31}}<br>[[Adám Perryman|Perryman]] {{goal|62}}<br>[[Brannon Sweet|Sweet]] {{goal|88}} | |||
|goals2 = | |||
|stadium = [[Marstadt]], [[Eĵars]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 5 December 2023 | |||
|team1 = FC Fiorecittà {{Team flag|Tellia|flag}} | |||
|score = 3 – 3 | |||
|team2 = {{Team flag|Senya|flag}} Jogasim Revolution FC | |||
|goals1 = [[Karl-Jacob Streller|Streller]] {{goal|39||76||90}} | |||
|goals2 = [[Jan Maytek|Maytek]] {{goal|7}}<br>[[Ronald Vega|Vega]] {{goal|63}}<br>[[Alesandrœ Danetskë|Danetskë]] {{goal|81}} | |||
|stadium = [[Stadio San Felice]], [[Fiorecittà]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 19 December 2023 | |||
|team1 = FC Fiorecittà {{Team flag|Tellia|flag}} | |||
|score = 0 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Craitland|flag}} Eĵars Town FC | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = [[Stadio San Felice]], [[Fiorecittà]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 19 December 2023 | |||
|team1 = Jogasim Revolution FC {{Team flag|Senya|flag}} | |||
|score = 4 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Elwynn|flag}} FC Moss | |||
|goals1 = [[Alesandrœ Danetskë|Danetskë]] {{goal|23||48||71}}<br>[[Isaac Mahler|Mahler]] {{goal|59}} | |||
|goals2 = | |||
|stadium = [[Revolution Road]], [[Jogasim]] | |||
}} | |||
{{collapse bottom}} | |||
===Group H=== | |||
{{Sports table |qual=y |goals=y |width=60% | |||
|team1=ROD|team2=AMH|team3=NOC|team4=CEL | |||
|qual_1=Advances to [[#Round of 16|round of 16]] |rows_1=2 |qual_1c=green | |||
|qual_3= |rows_3=2 | |||
|AMH_name={{Team flag|Vegno|name=Atletico Mhazar}} | |||
|CEL_name={{Team flag|Calbion|name=Celtic Lloran}} | |||
|NOC_name={{Team flag|Floria|name=Northcliff City}} | |||
|ROD_name={{Team flag|Craitland|name=Róndlinga Diamonds FC}} | |||
|AMH_w=3 |AMH_d=1 |AMH_l=2 |AMH_f=8 |AMH_a=6 |AMH_c=green | |||
|CEL_w=0 |CEL_d=2 |CEL_l=4 |CEL_f=4 |CEL_a=9 | |||
|NOC_w=2 |NOC_d=3 |NOC_l=1 |NOC_f=4 |NOC_a=3 | |||
|ROD_w=3 |ROD_d=2 |ROD_l=1 |ROD_f=5 |ROD_a=3 |ROD_c=green | |||
}} | |||
{{collapse top|Group H results|left=true|bg=#F0F2F5}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 10 October 2023 | |||
|team1 = Atletico Mhazar {{Team flag|Vegno|flag}} | |||
|score = 5 – 3 | |||
|team2 = {{Team flag|Calbion|flag}} Celtic Lloran | |||
|goals1 = [[Rosario Bonotto|Bonotto]] {{goal|2}}<br>[[Will Zóma|Zóma]] {{goal|15||40||78}}<br>[[Marco Tardelli|Tardelli]] {{goal|64}} | |||
|goals2 = [[Tobias Pritchard|Pritchard]] {{goal|27||54}}<br>[[Adam Moriarty|Moriaty]] {{goal|45}} | |||
|stadium = [[Mhacompare Arena]], [[Mhazar]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 10 October 2023 | |||
|team1 = Northcliff City {{Team flag|Floria|flag|old}} | |||
|score = 1 – 1 | |||
|team2 = {{Team flag|Craitland|flag}} Róndlinga Diamonds FC | |||
|goals1 = [[Ainslee Trueman|Trueman]] {{goal|72}} | |||
|goals2 = [[Pierre Lemaire|Lemaire]] {{goal|33}} | |||
|stadium = [[Brampton Stadium]], [[Northcliff]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 24 October 2023 | |||
|team1 = Northcliff City {{Team flag|Floria|flag|old}} | |||
|score = 1 – 1 | |||
|team2 = {{Team flag|Vegno|flag}} Atletico Mhazar | |||
|goals1 = [[Roald Jorgensen|Jorgensen]] {{goal|15}} | |||
|goals2 = [[Will Zóma|Zóma]] {{goal|87|pen.}} | |||
|stadium = [[Brampton Stadium]], [[Northcliff]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 24 October 2023 | |||
|team1 = Róndlinga Diamonds FC {{Team flag|Craitland|flag}} | |||
|score = 0 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Calbion|flag}} Celtic Lloran | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = [[Diamond Län]], [[Róndlinga]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 7 November 2023 | |||
|team1 = Róndlinga Diamonds FC {{Team flag|Craitland|flag}} | |||
|score = 0 – 1 | |||
|team2 = {{Team flag|Vegno|flag}} Atletico Mhazar | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = [[Rosario Bonotto|Bonotto]] {{goal|3}} | |||
|stadium = [[Diamond Län]], [[Róndlinga]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 7 November 2023 | |||
|team1 = Celtic Lloran {{Team flag|Calbion|flag}} | |||
|score = 0 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Floria|flag|old}} Northcliff City | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = [[Greenfield]], [[Lloran]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 21 November 2023 | |||
|team1 = Atletico Mhazar {{Team flag|Vegno|flag}} | |||
|score = 0 – 1 | |||
|team2 = {{Team flag|Craitland|flag}} Róndlinga Diamonds FC | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = [[Morteņ Herä|Herä]] {{goal|59}} | |||
|stadium = [[Mhacompare Arena]], [[Mhazar]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 21 November 2023 | |||
|team1 = Northcliff City {{Team flag|Floria|flag|old}} | |||
|score = 1 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Calbion|flag}} Celtic Lloran | |||
|goals1 = [[Dräsen Isrdlvarien|Dräsen]] {{goal|70}} | |||
|goals2 = | |||
|stadium = [[Brampton Stadium]], [[Northcliff]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 5 December 2023 | |||
|team1 = Atletico Mhazar {{Team flag|Vegno|flag}} | |||
|score = 0 – 1 | |||
|team2 = {{Team flag|Floria|flag|old}} Northcliff City | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = [[Tanilo Tosha|Tosha]] {{goal|72}} | |||
|stadium = [[Mhacompare Arena]], [[Mhazar]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 5 December 2023 | |||
|team1 = Celtic Lloran {{Team flag|Calbion|flag}} | |||
|score = 1 – 2 | |||
|team2 = {{Team flag|Craitland|flag}} Róndlinga Diamonds FC | |||
|goals1 = [[Charles Benningfield|Benningfield]] {{goal|49}} | |||
|goals2 = [[Craitman Dóral|Dóral]] {{goal|26}}<br>[[Pierre Lemaire|Lemaire]] {{goal|68}} | |||
|stadium = [[Greenfield]], [[Lloran]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 19 December 2023 | |||
|team1 = Celtic Lloran {{Team flag|Calbion|flag}} | |||
|score = 0 – 1 | |||
|team2 = {{Team flag|Vegno|flag}} Atletico Mhazar | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = [[Will Zóma|Zóma]] {{goal|68}} | |||
|stadium = [[Greenfield]], [[Lloran]] | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date = 19 December 2023 | |||
|team1 = Róndlinga Diamonds FC {{Team flag|Craitland|flag}} | |||
|score = 1 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Floria|flag}} Northcliff City | |||
|goals1 = [[Lars Ählcqist|Ählcqist]] {{goal|88}} | |||
|goals2 = | |||
|stadium = [[Diamond Län]], [[Róndlinga]] | |||
}} | |||
{{collapse bottom}} | |||
==Knock-out stages== | |||
===Round of 16=== | |||
The round of 16 was held over two legs, with the first leg being played on 7 February 2024, and the second on 21 February 2024. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner. | |||
{{footballbox | |||
|date = 6 February 2024 | |||
|team1 = Romero Sport {{Team flag|Tellia|flag}} | |||
|score = 1 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Senya|flag}} Kateki Blavisen FK | |||
|goals1 = [[Gavrel Levandovskiy|Levandovskiy]] {{goal|20}} | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
---- | |||
{{footballbox | |||
|date = 20 February 2024 | |||
|team1 = Kateki Blavisen FK {{Team flag|Senya|flag}} | |||
|score = 2 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Tellia|flag}} Romero Sport | |||
|goals1 = [[Kiket Volinsk|K. Volinsk]] {{goal|35||76}} | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
''[[Kateki Blavisen FK]] win 2–1 on aggregate.'' | |||
{{footballbox | |||
|date = 6 February 2024 | |||
|team1 = Aeland Belaov FC {{Team flag|Krasnovlac|flag}} | |||
|score = 1 – 2 | |||
|team2 = {{Team flag|Craitland|flag}} Eĵars Town FC | |||
|goals1 = [[Tanifuji Yoshi|Yoshi]] {{goal|13}} | |||
|goals2 = [[Izraiwan Marɂdzukiɂ|Marɂdzukiɂ]] {{goal|25}}<br>[[Tamer Modrem|Modrem]] {{goal|44}} | |||
|stadium = | |||
}} | |||
---- | |||
{{footballbox | |||
|date = 20 February 2024 | |||
|team1 = Eĵars Town FC {{Team flag|Craitland|flag}} | |||
|score = 1 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Krasnovlac|flag}} Aeland Belaov FC | |||
|goals1 = [[Jack Smith|Smith]] {{goal|70}} | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
''[[Eĵars Town FC]] win 3–1 on aggregate.'' | |||
{{footballbox | |||
|date = 6 February 2024 | |||
|team1 = May Wanderers {{Team flag|Mercury|flag}} | |||
|score = 1 – 1 | |||
|team2 = {{Team flag|Calbion|flag}} Pentyre Dragons | |||
|goals1 = [[George Armstrong|Armstrong]] {{goal|58}} | |||
|goals2 = [[Josh Huw|Huw]] {{goal|73}} | |||
|stadium = | |||
}} | |||
---- | |||
{{footballbox | |||
|date = 20 February 2024 | |||
|team1 = Pentyre Dragons {{Team flag|Calbion|flag}} | |||
|score = 1 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Mercury|flag}} May Wanderers | |||
|goals1 = [[Peter Harbers|Harbers]] {{goal|61}} | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
''[[Pentyre Dragons]] win 2–1 on aggregate.'' | |||
{{footballbox | |||
|date = 6 February 2024 | |||
|team1 = Kealb FC {{Team flag|Craitland|flag}} | |||
|score = 0 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Floria|flag}} Northcliff United | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
---- | |||
{{footballbox | |||
|date = 20 February 2024 | |||
|team1 = Northcliff United {{Team flag|Floria|flag}} | |||
|score = 3 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Craitland|flag}} Kealb FC | |||
|goals1 = [[Anthony Boretto|Boretto]] {{goal|17}}<br>[[Kylian Saint-Pierre|Saint-Pierre]] {{goal|41||83}} | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
''[[Northcliff United]] win 3–0 on aggregate.'' | |||
{{footballbox | |||
|date = 6 February 2024 | |||
|team1 = Tosha City FC {{Team flag|Sanama|flag}} | |||
|score = 1 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Craitland|flag}} Róndlinga Diamonds FC | |||
|goals1 = [[Christopher O'Dicketh|O'Dicketh]] {{goal|11}} | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
---- | |||
{{footballbox | |||
|date = 20 February 2024 | |||
|team1 = Róndlinga Diamonds FC {{Team flag|Craitland|flag}} | |||
|score = 3 – 1 | |||
|team2 = {{Team flag|Sanama|flag}} Tosha City FC | |||
|goals1 = [[Craitman Dóral|Dóral]] {{goal|45}}<br>[[Jón-Vorgeņ Herä|Herä]] {{goal|85}}<br>[[Pierre Lemaire|Lemaire]] {{goal|90}} | |||
|goals2 = [[Ravn Harfångst|Harfångst]] {{goal|64}} | |||
|stadium = | |||
}} | |||
''[[Róndlinga Diamonds FC]] win 3–2 on aggregate.'' | |||
{{footballbox | |||
|date = 6 February 2024 | |||
|team1 = Jogasim Revolution FC {{Team flag|Senya|flag}} | |||
|score = 2 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Floria|flag}} Dragonmoor FC | |||
|goals1 = [[Alesandrœ Danetskë|Danetskë]] {{goal|54||69}} | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
---- | |||
{{footballbox | |||
|date = 20 February 2024 | |||
|team1 = Dragonmoor FC {{Team flag|Floria|flag}} | |||
|score = 2 – 1 | |||
|team2 = {{Team flag|Senya|flag}} Jogasim Revolution FC | |||
|goals1 = [[Sam Butcher|Butcher]] {{goal|12}}<br>[[Martin Jarvis|Jarvis]] {{goal|76}} | |||
|goals2 = [[Alesandrœ Danetskë|Danetskë]] {{goal|63|pen.}} | |||
|stadium = | |||
}} | |||
''[[Jogasim Revolution FC]] win 3–2 on aggregate.'' | |||
{{footballbox | |||
|date = 6 February 2024 | |||
|team1 = Atletico Mhazar {{Team flag|Vegno|flag}} | |||
|score = 2 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Calbion|flag}} Arwyn Llysthur | |||
|goals1 = [[Marco Tardelli|Tardelli]] {{goal|5}}<br>[[Will Zóma|Zóma]] {{goal|16}} | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
---- | |||
{{footballbox | |||
|date = 20 February 2024 | |||
|team1 = Arwyn Llysthur {{Team flag|Calbion|flag}} | |||
|score = 1 – 2 | |||
|team2 = {{Team flag|Vegno|flag}} Atletico Mhazar | |||
|goals1 = [[Gwynn Gurney|Gurney]] {{goal|32}} | |||
|goals2 = [[Rosario Bonotto|Bonotto]] {{goal|18}}<br>[[Tór-Lydveldt Larsen|Larsen]] {{goal|47}} | |||
|stadium = | |||
}} | |||
''[[Atletico Mhazar]] win 4–1 on aggregate.'' | |||
{{footballbox | |||
|date = 6 February 2024 | |||
|team1 = Phinbellan Boer Super Reds FC {{Team flag|Phinbella|flag}} | |||
|score = 0 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Raspur|flag}} Raspur Militants | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
---- | |||
{{footballbox | |||
|date = 20 February 2024 | |||
|team1 = Raspur Militants {{Team flag|Raspur|flag}} | |||
|score = 1 – 0<br>{{aet}} | |||
|team2 = {{Team flag|Phinbella|flag}} Phinbellan Boer Super Reds FC | |||
|goals1 = [[Azhar Jamshid Rostami Cheremshar|A.J.R. Cheremshar]] {{goal|102}} | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
''[[Raspur Militants]] win 1–0 on aggregate.'' | |||
===Quarter-finals=== | |||
The quarter-finals were held over two legs, with the first leg being played on 5 March 2024, and the second on 19 March 2024. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner. | |||
{{footballbox | |||
|date = 5 March 2024 | |||
|team1 = Atletico Mhazar {{Team flag|Vegno|flag}} | |||
|score = 2 – 1 | |||
|team2 = {{Team flag|Craitland|flag}} Róndlinga Diamonds FC | |||
|goals1 = [[Will Zóma|Zóma]] {{goal|25}}<br>[[Marco Tardelli|Tardelli]] {{goal|68}} | |||
|goals2 = [[Jan Tórsen|Tórsen]] {{goal|34}} | |||
|stadium = [[Mhacompare Arena]], [[Mhazar]] | |||
}} | |||
---- | |||
{{footballbox | |||
|date = 19 March 2024 | |||
|team1 = Róndlinga Diamonds FC {{Team flag|Craitland|flag}} | |||
|score = 2 – 1<br>{{aet}} | |||
|team2 = {{Team flag|Vegno|flag}} Atletico Mhazar | |||
|goals1 = [[Jón-Vorgeņ Herä|J.V. Herä]] {{goal|6}}<br>[[Jan Tórsen|Tórsen]] {{goal|57|pen.}} | |||
|goals2 = [[Rosario Bonotto|Bonotto]] {{goal|26}} | |||
|stadium = [[Diamond Län]], [[Róndlinga]] | |||
|penalties1 = [[Jan Tórsen|Tórsen]] {{pengoal}}<br>[[Craitman Dóral|Dóral]] {{penmiss|Saved}}<br>[[Pierre Lemaire|Lemaire]] {{pengoal}}<br>[[Morteņ Herä|M. Herä]] {{penmiss|Miss}} | |||
|penaltyscore = 2 – 4 | |||
|penalties2 = {{pengoal}} [[Rosario Bonotto|Bonotto]]<br>{{pengoal}} [[Marco Tardelli|Tardelli]]<br>{{pengoal}} [[Will Zóma|Zóma]]<br>{{pengoal}} [[Klevis Halili|Halili]] | |||
}} | |||
''Scores tied at 3–3 on aggregate. [[Atletico Mhazar]] win on penalties.'' | |||
{{footballbox | |||
|date = 5 March 2024 | |||
|team1 = Raspur Militants {{Team flag|Raspur|flag}} | |||
|score = 0 – 1 | |||
|team2 = {{Team flag|Senya|flag}} Jogasim Revolution FC | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = [[Alesandrœ Danetskë|Danetskë]] {{goal|61}} | |||
|stadium = [[Maidān-e Amjadieh]], [[Raspur (city)|Raspur]] | |||
}} | |||
---- | |||
{{footballbox | |||
|date = 19 March 2024 | |||
|team1 = Jogasim Revolution FC {{Team flag|Senya|flag}} | |||
|score = 3 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Raspur|flag}} Raspur Militants | |||
|goals1 = [[Alesandrœ Danetskë|Danetskë]] {{goal|20||45}}<br>[[Isaac Mahler|Mahler]] {{goal|31}} | |||
|goals2 = | |||
|stadium = [[Revolution Road]], [[Jogasim]] | |||
}} | |||
''[[Jogasim Revolution FC]] win 4–0 on aggregate.'' | |||
{{footballbox | |||
|date = 5 March 2024 | |||
|team1 = Northcliff United {{Team flag|Floria|flag}} | |||
|score = 2 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Senya|flag}} Kateki Blavisen FK | |||
|goals1 = [[Anthony Boretto|Boretto]] {{goal|16||74}} | |||
|goals2 = | |||
|stadium = [[FIH Stadium]], [[Northcliff]] | |||
}} | |||
---- | |||
{{footballbox | |||
|date = 19 March 2024 | |||
|team1 = Kateki Blavisen FK {{Team flag|Senya|flag}} | |||
|score = 2 – 2 | |||
|team2 = {{Team flag|Floria|flag}} Northcliff United | |||
|goals1 = [[Markœ Minyorletsken|Minyorletsken]] {{goal|67}}<br>[[Har-m-ankh-amen Çolak|Çolak]] {{goal|73|o.g.}} | |||
|goals2 = [[Kylian Saint-Pierre|Saint-Pierre]] {{goal|8}}<br>[[Ben Fox|Fox]] {{goal|90}} | |||
|stadium = [[KB Stadium]], [[Kateki Blavisen]] | |||
}} | |||
''[[Northcliff United]] win 4–2 on aggregate.'' | |||
{{footballbox | |||
|date = 5 March 2024 | |||
|team1 = Eĵars Town FC {{Team flag|Craitland|flag}} | |||
|score = 1 – 0 | |||
|team2 = {{Team flag|Calbion|flag}} Pentyre Dragons | |||
|goals1 = [[Tamer Modrem|Modrem]] {{goal|37}} | |||
|goals2 = | |||
|stadium = [[Marstadt]], [[Eĵars]] | |||
}} | |||
---- | |||
{{footballbox | |||
|date = 19 March 2024 | |||
|team1 = Pentyre Dragons {{Team flag|Calbion|flag}} | |||
|score = 1 – 0<br>{{aet}} | |||
|team2 = {{Team flag|Craitland|flag}} Eĵars Town FC | |||
|goals1 = [[Christophe Odemwingie|Odemwingie]] {{goal|66|o.g.}} | |||
|goals2 = | |||
|stadium = [[Caerdragon Stadium]], [[Pentyre]] | |||
|penalties1 = [[Josh Huw|Huw]] {{pengoal}}<br>[[Kyran Verion|Verion]] {{penmiss|Saved}}<br>[[Artyr Falk|Falk]] {{pengoal}}<br>[[Sior ab Howard|ab Howard]] {{pengoal}}<br>[[Peter Harbers|Harbers]] {{pengoal}} | |||
|penaltyscore = 4 – 5 | |||
|penalties2 = {{pengoal}} [[Izraiwan Marɂdzukiɂ|Marɂdzukiɂ]]<br>{{pengoal}} [[Jack Smith|Smith]]<br>{{pengoal}} [[Ryan Clark|Clark]]<br>{{pengoal}} [[Tamer Modrem|Modrem]]<br>{{pengoal}} [[Adám Perryman|Perryman]] | |||
}} | |||
''Scores tied at 1–1 on aggregate. [[Eĵars Town FC]] win on penalties.'' | |||
===Semi-finals=== | |||
The quarter-finals were held over two legs, with the first leg being played on 2 April 2024, and the second on 16 April 2024. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner. | |||
{{footballbox | |||
|date = 2 April 2024 | |||
|team1 = {{Team flag|No|flag}} | |||
|score = – | |||
|team2 = {{Team flag|No|flag}} | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
---- | |||
{{footballbox | |||
|date = 16 April 2024 | |||
|team1 = {{Team flag|No|flag}} | |||
|score = – | |||
|team2 = {{Team flag|No|flag}} | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
''[[]] win – on aggregate.'' | |||
{{footballbox | |||
|date = 2 April 2024 | |||
|team1 = {{Team flag|No|flag}} | |||
|score = – | |||
|team2 = {{Team flag|No|flag}} | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
---- | |||
{{footballbox | |||
|date = 16 April 2024 | |||
|team1 = {{Team flag|No|flag}} | |||
|score = – | |||
|team2 = {{Team flag|No|flag}} | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
''[[]] win – on aggregate.'' | |||
{{FMF Champions' League}} | {{FMF Champions' League}} |
Latest revision as of 14:22, 20 March 2024
The 2023–24 FMF Champions' League will be the twelth edition of the FMF Champions' League, and the third under a new format. It will begin in October 2023 with the group stage and will culminate with the final in May 2024. Thirty-two teams will participate in the competition.
Allocation of clubs
The number of berths awarded to each FMF member depends on that nation's FMF club coefficient. Due to the abandonment of the 2022–23 BNL Duodecennial Championship and the subsequent suspension of the Unified Governorates by the FMF, the champions of Qavaqaqqaqqaniitqeqertaq and the runners-up of Hurmu were given entry into the competition in place of the Unified Governorates..
|
|
List of qualified teams
Notes
- ^ Note 1YR : The top two nations in the One Year Ranking not already allocated places in FMF Champions' League through the FMF coefficients were awarded wild card places. As such, the champions of Kurum Ash-Sharqia and New Batavia were awarded a bonus place. However, after Kurum Ash-Sharqia failed to meet the FMF's entry submission deadline, the highest ranked nation in the One Year Ranking to have both met the entry submission deadline and not already been allocated a place in the FMF Champions' League, Krasnovlac, were awarded the final place.
Preliminary round
|
|
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Sonnevelder SV | 2–1 | Zoghâllab SF | 2–1 | 0–0 |
Aeland Belaov FC | 3–0 | Avanunasiaq Ajugaasoq | 2–0 | 1–0 |
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Arwyn Llysthur | 4–3 | FC Kaupang | 3–1 | 1–2 |
Fatehpur Sikri FC | 2–1 | Farvælska | 1–0 | 1–1 (a.e.t.) |
Qualifying round
|
|
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Aeland Belaov FC | 2–1 | Blue Valley FC | 1–1 | 1–0 |
Daas City FC | 1–1 3–2 (pens) |
Spartak Košťova | 1–0 | 0–1 (a.e.t.) |
Sonnevelder SV | 3–5 | Raspur Militants | 2–2 | 1–3 |
Atletico Mhazar | 4–1 | AC Santabria | 3–1 | 1–0 |
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Arwyn Llysthur | 2–2 5–4 (pens) |
Fatehpur Sikri FC | 2–0 | 0–2 (a.e.t.) |
Oakham Oakers | 1–4 | Róndlinga Diamonds FC | 1–2 | 0–2 |
Springwind Islands Volunteer FC | 1–2 | AC Siccre Imperiale | 0–0 | 1–2 |
Group stage
Pot 1 (CL title holders + Top 3 Domestic Champions) |
Pot 2
|
Pot 3
|
Pot 4
|
Group A
Team | Pld |
W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Arwyn Llysthur | 6 | 3 | 3 | 0 | 9 | 5 | +4 | 12 | Advances to round of 16 |
Romero Sport | 6 | 3 | 2 | 1 | 9 | 5 | +4 | 11 | |
Mercury City | 6 | 2 | 3 | 1 | 7 | 4 | +3 | 9 | |
Lokomotiv Rabintzov | 6 | 0 | 0 | 6 | 3 | 14 | −11 | 0 |
Group A results
| ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Group B
Team | Pld |
W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Northcliff United | 6 | 6 | 0 | 0 | 19 | 3 | +16 | 18 | Advances to round of 16 |
Aeland Belaov FC | 6 | 2 | 2 | 2 | 7 | 11 | −4 | 8 | |
Raimon Eleven FC | 6 | 1 | 2 | 3 | 7 | 9 | −2 | 5 | |
Etourney FC | 6 | 0 | 2 | 4 | 6 | 16 | −10 | 2 |
Group B results
| ||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Group C
Team | Pld |
W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Pentyre Dragons | 6 | 3 | 1 | 2 | 7 | 6 | +1 | 10 | Advances to round of 16 |
Phinbellan Boer Super Reds FC | 6 | 2 | 2 | 2 | 6 | 6 | 0 | 8 | |
AC Siccre Imperiale | 6 | 2 | 2 | 2 | 6 | 6 | 0 | 8 | |
Dynamo Deacon | 6 | 2 | 1 | 3 | 4 | 5 | −1 | 7 |
Group C results
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Group D
Team | Pld |
W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Raspur Militants | 6 | 3 | 2 | 1 | 10 | 7 | +3 | 11 | Advances to round of 16 |
Kealb FC | 6 | 3 | 1 | 2 | 14 | 8 | +6 | 10 | |
Sitizōnas Bɏer Moroni FK | 6 | 2 | 3 | 1 | 8 | 6 | +2 | 9 | |
FC Spartak Mitrovska | 6 | 1 | 0 | 5 | 7 | 18 | −11 | 3 |
Group D results
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Group E
Team | Pld |
W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Dragonmoor FC | 6 | 3 | 3 | 0 | 11 | 5 | +6 | 12 | Advances to round of 16 |
Tosha City FC | 6 | 2 | 2 | 2 | 7 | 6 | +1 | 8 | |
SCAR's Hyenas | 6 | 2 | 1 | 3 | 5 | 7 | −2 | 7 | |
Daas City FC | 6 | 2 | 0 | 4 | 8 | 13 | −5 | 6 |
Group E results
| ||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Group F
Team | Pld |
W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kateki Blavisen FK | 6 | 5 | 1 | 0 | 9 | 1 | +8 | 16 | Advances to round of 16 |
May Wanderers | 6 | 3 | 2 | 1 | 8 | 2 | +6 | 11 | |
Vecchiacittà Calcio | 6 | 1 | 2 | 3 | 3 | 5 | −2 | 5 | |
Lindström Leopards | 6 | 0 | 1 | 5 | 1 | 13 | −12 | 1 |
Group F results
| ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Group G
Team | Pld |
W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Eĵars Town FC | 6 | 4 | 2 | 0 | 20 | 8 | +12 | 14 | Advances to round of 16 |
Jogasim Revolution FC | 6 | 3 | 2 | 1 | 21 | 14 | +7 | 11 | |
FC Fiorecittà | 6 | 2 | 2 | 2 | 11 | 10 | +1 | 8 | |
FC Moss | 6 | 0 | 0 | 6 | 3 | 23 | −20 | 0 |
Group G results
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Group H
Team | Pld |
W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Róndlinga Diamonds FC | 6 | 3 | 2 | 1 | 5 | 3 | +2 | 11 | Advances to round of 16 |
Atletico Mhazar | 6 | 3 | 1 | 2 | 8 | 6 | +2 | 10 | |
Northcliff City | 6 | 2 | 3 | 1 | 4 | 3 | +1 | 9 | |
Celtic Lloran | 6 | 0 | 2 | 4 | 4 | 9 | −5 | 2 |
Group H results
| ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Knock-out stages
Round of 16
The round of 16 was held over two legs, with the first leg being played on 7 February 2024, and the second on 21 February 2024. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.
Kateki Blavisen FK win 2–1 on aggregate.
Eĵars Town FC win 3–1 on aggregate.
Pentyre Dragons win 2–1 on aggregate.
6 February 2024
|
Kealb FC | 0 – 0 | Northcliff United |
---|---|---|
Northcliff United win 3–0 on aggregate.
20 February 2024
|
Róndlinga Diamonds FC | 3 – 1 | Tosha City FC |
---|---|---|
Dóral 45' Herä 85' Lemaire 90' |
Harfångst 64' |
Róndlinga Diamonds FC win 3–2 on aggregate.
20 February 2024
|
Dragonmoor FC | 2 – 1 | Jogasim Revolution FC |
---|---|---|
Butcher 12' Jarvis 76' |
Danetskë 63' (pen.) |
Jogasim Revolution FC win 3–2 on aggregate.
Atletico Mhazar win 4–1 on aggregate.
6 February 2024
|
Phinbellan Boer Super Reds FC | 0 – 0 | Raspur Militants |
---|---|---|
20 February 2024
|
Raspur Militants | 1 – 0 (a.e.t.) |
Phinbellan Boer Super Reds FC |
---|---|---|
A.J.R. Cheremshar 102' |
Raspur Militants win 1–0 on aggregate.
Quarter-finals
The quarter-finals were held over two legs, with the first leg being played on 5 March 2024, and the second on 19 March 2024. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.
19 March 2024
|
Róndlinga Diamonds FC | 2 – 1 (a.e.t.) |
Atletico Mhazar |
---|---|---|
J.V. Herä 6' Tórsen 57' (pen.) |
Bonotto 26' | |
Penalties | ||
Tórsen Dóral Lemaire M. Herä |
2 – 4 | Bonotto Tardelli Zóma Halili |
Scores tied at 3–3 on aggregate. Atletico Mhazar win on penalties.
Jogasim Revolution FC win 4–0 on aggregate.
19 March 2024
|
Kateki Blavisen FK | 2 – 2 | Northcliff United |
---|---|---|
Minyorletsken 67' Çolak 73' (o.g.) |
Saint-Pierre 8' Fox 90' |
Northcliff United win 4–2 on aggregate.
19 March 2024
|
Pentyre Dragons | 1 – 0 (a.e.t.) |
Eĵars Town FC |
---|---|---|
Odemwingie 66' (o.g.) | ||
Penalties | ||
Huw Verion Falk ab Howard Harbers |
4 – 5 | Marɂdzukiɂ Smith Clark Modrem Perryman |
Scores tied at 1–1 on aggregate. Eĵars Town FC win on penalties.
Semi-finals
The quarter-finals were held over two legs, with the first leg being played on 2 April 2024, and the second on 16 April 2024. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.
2 April 2024
|
– | ||
---|---|---|
16 April 2024
|
– | ||
---|---|---|
[[]] win – on aggregate.
2 April 2024
|
– | ||
---|---|---|
16 April 2024
|
– | ||
---|---|---|
[[]] win – on aggregate.
|
|