2021 MHL World Championships: Difference between revisions
From MicrasWiki
Jump to navigationJump to search
(→Final) |
|||
Line 444: | Line 444: | ||
===Final=== | ===Final=== | ||
{{MHL nav}} | |||
[[Category:MHL]] [[Category:Ice hockey]] [[Category:Ice hockey competitions]] | [[Category:MHL]] [[Category:Ice hockey]] [[Category:Ice hockey competitions]] |
Revision as of 19:00, 24 January 2021
Tournament details | |
---|---|
Host country | Craitland |
Dates | 8 – 23 May 2021 |
Teams | 12 |
← 2020 2022 → |
The 2021 MHL World Championships will be the seventh edition of the MHL World Championships and the second under the current format.
Participating nations
Venues
- Group A: Nätiónähl Rink, Biulya (8,400)
- Group B: Halberdview Hippodrome, Xäiville (6,900)
Group stage
'A' Conference
Group A
Team | Pld |
RW | OTW | OTL | RL | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Floria | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Advances to quarter-finals |
Craitland | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Hurmu | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Nova English Korea | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Shireroth | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Qavaqaqqaqqaniitqeqertaq | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Relegation to Group B-I |
Group A results
|
---|
Group B
Team | Pld |
RW | OTW | OTL | RL | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Senya | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Advances to quarter-finals |
Mercury | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Mar Sara | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Lamantia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Castilona | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
River Warriors | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Relegation to Group B-I |
Group B results
|
---|
'B' Conference
Group B-I
Team | Pld |
RW | OTW | OTL | RL | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
New Sussex | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Promotion to 'A' Conference |
Tellia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Lusa | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Etourney | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Florian Eura | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Merenolitovina | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Relegation to Group B-II |
Group B-I results
|
---|
Group B-II
Team | Pld |
RW | OTW | OTL | RL | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nova England | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Promotion to Group B-I |
Sanama | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Talenore | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Thracistan | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Jääland | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Relegation to Group B-II |
Alduria | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Group B-II results
|
---|
'C' Conference
Group C-I
Team | Pld |
RW | OTW | OTL | RL | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ransenar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Promotion to Group B-II |
Ralgon | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Jingdao | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Phinbella | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Tiana | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Kalgachia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Relegation to Group C-II |
Group C-I results
|
---|
Group C-II
Team | Pld |
RW | OTW | OTL | RL | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Calbion | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Promotion to Group C-I |
Elwynn | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Osktrava | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Dark Berry Islands | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
New Batavia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Normark | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Group C-II results
|
---|
Knock-out stages
Bracket
Quarter-finals | Semi-finals | Finals | |||||||||||
A1 | |||||||||||||
B4 | |||||||||||||
B2 | |||||||||||||
A3 | |||||||||||||
B1 | |||||||||||||
A4 | |||||||||||||
Third place | |||||||||||||
A2 | |||||||||||||
B3 |