2020 Copa Apollonia qualification: Difference between revisions
From MicrasWiki
Jump to navigationJump to search
No edit summary |
|||
(10 intermediate revisions by the same user not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
The '''2020 Copa Apollonia qualification''' rounds | The '''2020 Copa Apollonia qualification''' rounds were the qualifying competitions for the [[2020 Copa Apollonia]], the sixth tournament of [[Copa Apollonia|its kind]]. | ||
There | There were ten berths to be filled, with two nations earning automatic places; hosts [[Lamantia]] and [[2018 Copa Apollonia|2018]] winners [[Senya]]. | ||
==Group A== | ==Group A== | ||
Line 11: | Line 11: | ||
|qual_1=Advances to [[2020 Copa Apollonia|finals]] |rows_1=2 |qual_1c=green | |qual_1=Advances to [[2020 Copa Apollonia|finals]] |rows_1=2 |qual_1c=green | ||
|qual_3= |rows_3= | |qual_3= |rows_3=4 | ||
|ALD_name={{Team flag|Alduria|football}} | |ALD_name={{Team flag|Alduria|football}} | ||
|OIL_name={{Team flag|Alrig|football}} | |OIL_name={{Team flag|Alrig|football|old}} | ||
|DUR_name={{Team flag|Dura|football}} | |DUR_name={{Team flag|Dura|football}} | ||
|LKV_name={{Team flag|Lakkvia|football}} | |LKV_name={{Team flag|Lakkvia|football}} | ||
Line 21: | Line 20: | ||
|AND_name={{Team flag|Saint Andre|football}} | |AND_name={{Team flag|Saint Andre|football}} | ||
|ALD_w= | |ALD_w=10|ALD_d=0|ALD_l=0|ALD_f=30|ALD_a=6 |ALD_c=green | ||
|OIL_w=5|OIL_d=0|OIL_l= | |OIL_w=5|OIL_d=0|OIL_l=5|OIL_f=12|OIL_a=15 | ||
|DUR_w=1|DUR_d= | |DUR_w=1|DUR_d=3|DUR_l=6|DUR_f=7|DUR_a=16 | ||
|LKV_w= | |LKV_w=7|LKV_d=0|LKV_l=3|LKV_f=18|LKV_a=7 |LKV_c=green | ||
|REU_w=3|REU_d=2|REU_l= | |REU_w=3|REU_d=2|REU_l=5|REU_f=10|REU_a=14 | ||
|AND_w=0|AND_d= | |AND_w=0|AND_d=3|AND_l=7|AND_f=7|AND_a=26 | ||
}} | }} | ||
Line 35: | Line 34: | ||
|ALD_name={{Team flag|Alduria|flag}} | |ALD_name={{Team flag|Alduria|flag}} | ||
|OIL_name={{Team flag|Alrig|flag}} | |OIL_name={{Team flag|Alrig|flag|old}} | ||
|DUR_name={{Team flag|Dura|flag}} | |DUR_name={{Team flag|Dura|flag}} | ||
|LKV_name={{Team flag|Lakkvia|flag}} | |LKV_name={{Team flag|Lakkvia|flag}} | ||
Line 41: | Line 40: | ||
|AND_name={{Team flag|Saint Andre|flag}} | |AND_name={{Team flag|Saint Andre|flag}} | ||
|ALD_OIL= 4–0 |ALD_DUR= 2–1 |ALD_LKV= 3–1 |ALD_REU= | |ALD_OIL= 4–0 |ALD_DUR= 2–1 |ALD_LKV= 3–1 |ALD_REU= 2–1 |ALD_AND= 3–0 | ||
|OIL_ALD= 2–3 |OIL_DUR= 1–0 |OIL_LKV= | |OIL_ALD= 2–3 |OIL_DUR= 1–0 |OIL_LKV= 0–2 |OIL_REU= 1–0 |OIL_AND= 2–0 | ||
|DUR_ALD= 0–3 |DUR_OIL= 1–2 |DUR_LKV= 0–2 |DUR_REU= 1–0 |DUR_AND= 2–2 | |DUR_ALD= 0–3 |DUR_OIL= 1–2 |DUR_LKV= 0–2 |DUR_REU= 1–0 |DUR_AND= 2–2 | ||
|LKV_ALD= 0–2 |LKV_OIL= 2–0 |LKV_DUR= 2–0 |LKV_REU= 2–0 |LKV_AND= 4–0 | |LKV_ALD= 0–2 |LKV_OIL= 2–0 |LKV_DUR= 2–0 |LKV_REU= 2–0 |LKV_AND= 4–0 | ||
|REU_ALD= 1–4 |REU_OIL= 2–1 |REU_DUR= 1–1 |REU_LKV= 1–0 |REU_AND= 3–1 | |REU_ALD= 1–4 |REU_OIL= 2–1 |REU_DUR= 1–1 |REU_LKV= 1–0 |REU_AND= 3–1 | ||
|AND_ALD= 0–4 |AND_OIL= 1–3 |AND_DUR= | |AND_ALD= 0–4 |AND_OIL= 1–3 |AND_DUR= 1–1 |AND_LKV= 1–3 |AND_REU= 1–1 | ||
}} | }} | ||
{{Col-end}} | {{Col-end}} | ||
Line 64: | Line 63: | ||
|ULJ_name={{Team flag|Port Ulje|football}} | |ULJ_name={{Team flag|Port Ulje|football}} | ||
|RUR_name={{Team flag|Raspur|football}} | |RUR_name={{Team flag|Raspur|football}} | ||
|RVW_name={{Team flag|River Warriors|football}} | |RVW_name={{Team flag|River Warriors|football|old}} | ||
|STO_name={{Team flag|Stormark|football}} | |STO_name={{Team flag|Stormark|football}} | ||
|AKI_w= | |AKI_w=4|AKI_d=3|AKI_l=3|AKI_f=14|AKI_a=9 | ||
|PRF_w=6|PRF_d= | |PRF_w=6|PRF_d=3|PRF_l=1|PRF_f=24|PRF_a=8 |PRF_c=green | ||
|ULJ_w=1|ULJ_d=0|ULJ_l= | |ULJ_w=1|ULJ_d=0|ULJ_l=9|ULJ_f=2|ULJ_a=28 | ||
|RUR_w=6|RUR_d= | |RUR_w=6|RUR_d=3|RUR_l=1|RUR_f=16|RUR_a=8 |RUR_c=green | ||
|RVW_w=1|RVW_d=2|RVW_l= | |RVW_w=1|RVW_d=2|RVW_l=7|RVW_f=7|RVW_a=22 | ||
|STO_w= | |STO_w=4|STO_d=5|STO_l=1|STO_f=21|STO_a=9 | ||
}} | }} | ||
Line 84: | Line 83: | ||
|ULJ_name={{Team flag|Port Ulje|flag}} | |ULJ_name={{Team flag|Port Ulje|flag}} | ||
|RUR_name={{Team flag|Raspur|flag}} | |RUR_name={{Team flag|Raspur|flag}} | ||
|RVW_name={{Team flag|River Warriors|flag}} | |RVW_name={{Team flag|River Warriors|flag|old}} | ||
|STO_name={{Team flag|Stormark|flag}} | |STO_name={{Team flag|Stormark|flag}} | ||
|AKI_PRF= 0–2 |AKI_ULJ= 3–0 |AKI_RUR= 1–2 |AKI_RVW= | |AKI_PRF= 0–2 |AKI_ULJ= 3–0 |AKI_RUR= 1–2 |AKI_RVW= 3–0 |AKI_STO= 1–2 | ||
|PRF_AKI= 1–1 |PRF_ULJ= 3–0 |PRF_RUR= | |PRF_AKI= 1–1 |PRF_ULJ= 3–0 |PRF_RUR= 1–1 |PRF_RVW= 5–0 |PRF_STO= 3–1 | ||
|ULJ_AKI= 0–2 |ULJ_PRF= 0–4 |ULJ_RUR= 0–3 |ULJ_RVW= 2–1 |ULJ_STO= 0–3 | |ULJ_AKI= 0–2 |ULJ_PRF= 0–4 |ULJ_RUR= 0–3 |ULJ_RVW= 2–1 |ULJ_STO= 0–3 | ||
|RUR_AKI= 1–2 |RUR_PRF= 2–1 |RUR_ULJ= 1–0 |RUR_RVW= 2–1 |RUR_STO= 2–2 | |RUR_AKI= 1–2 |RUR_PRF= 2–1 |RUR_ULJ= 1–0 |RUR_RVW= 2–1 |RUR_STO= 2–2 | ||
|RVW_AKI= 1–1 |RVW_PRF= 1–2 |RVW_ULJ= 2–0 |RVW_RUR= 0–2 |RVW_STO= 1–1 | |RVW_AKI= 1–1 |RVW_PRF= 1–2 |RVW_ULJ= 2–0 |RVW_RUR= 0–2 |RVW_STO= 1–1 | ||
|STO_AKI= 0–0 |STO_PRF= 2–2 |STO_ULJ= | |STO_AKI= 0–0 |STO_PRF= 2–2 |STO_ULJ= 6–0 |STO_RUR= 0–0 |STO_RVW= 4–0 | ||
}} | }} | ||
{{Col-end}} | {{Col-end}} | ||
Line 101: | Line 100: | ||
{{Sports table |qual=y |goals=y |width=98% | {{Sports table |qual=y |goals=y |width=98% | ||
|team1=KOR|team2= | |team1=KOR|team2=SRB|team3=ARB|team4=AST|team5=GTZ|team6=LEL | ||
|qual_1=Advances to [[2020 Copa Apollonia|finals]] |rows_1=2 |qual_1c=green | |qual_1=Advances to [[2020 Copa Apollonia|finals]] |rows_1=2 |qual_1c=green | ||
|qual_3= |rows_3= | |qual_3= |rows_3=4 | ||
|ARB_name={{Team flag|Arboria|football}} | |ARB_name={{Team flag|Arboria|football}} | ||
Line 114: | Line 112: | ||
|SRB_name={{Team flag|Srbozemska|football}} | |SRB_name={{Team flag|Srbozemska|football}} | ||
|ARB_w= | |ARB_w=4|ARB_d=4|ARB_l=2|ARB_f=15|ARB_a=14 | ||
|AST_w=4|AST_d= | |AST_w=4|AST_d=2|AST_l=4|AST_f=13|AST_a=14 | ||
|GTZ_w=4|GTZ_d=1|GTZ_l= | |GTZ_w=4|GTZ_d=1|GTZ_l=5|GTZ_f=17|GTZ_a=16 | ||
|KOR_w=8|KOR_d= | |KOR_w=8|KOR_d=2|KOR_l=0|KOR_f=31|KOR_a=7 |KOR_c=green | ||
|LEL_w=0|LEL_d=0|LEL_l= | |LEL_w=0|LEL_d=0|LEL_l=10|LEL_f=3|LEL_a=29 | ||
|SRB_w= | |SRB_w=5|SRB_d=1|SRB_l=4|SRB_f=16|SRB_a=15 |SRB_c=green | ||
}} | }} | ||
Line 125: | Line 123: | ||
{{Results grid | {{Results grid | ||
|team1=KOR|team2= | |team1=KOR|team2=SRB|team3=ARB|team4=AST|team5=GTZ|team6=LEL | ||
|ARB_name={{Team flag|Arboria|flag}} | |ARB_name={{Team flag|Arboria|flag}} | ||
Line 134: | Line 132: | ||
|SRB_name={{Team flag|Srbozemska|flag}} | |SRB_name={{Team flag|Srbozemska|flag}} | ||
|ARB_AST= 2–2 |ARB_GTZ= 3–1 |ARB_KOR= 2–2 |ARB_LEL= | |ARB_AST= 2–2 |ARB_GTZ= 3–1 |ARB_KOR= 2–2 |ARB_LEL= 2–0 |ARB_SRB= 1–1 | ||
|AST_ARB= 1–0 |AST_GTZ= 1–2 |AST_KOR= | |AST_ARB= 1–0 |AST_GTZ= 1–2 |AST_KOR= 2–2 |AST_LEL= 2–0 |AST_SRB= 1–2 | ||
|GTZ_ARB= 1–1 |GTZ_AST= 0–1 |GTZ_KOR= 0–1 |GTZ_LEL= 4–2 |GTZ_SRB= 4–2 | |GTZ_ARB= 1–1 |GTZ_AST= 0–1 |GTZ_KOR= 0–1 |GTZ_LEL= 4–2 |GTZ_SRB= 4–2 | ||
|KOR_ARB= 4–0 |KOR_AST= 4–0 |KOR_GTZ= 3–2 |KOR_LEL= 5–0 |KOR_SRB= 2–0 | |KOR_ARB= 4–0 |KOR_AST= 4–0 |KOR_GTZ= 3–2 |KOR_LEL= 5–0 |KOR_SRB= 2–0 | ||
|LEL_ARB= 1–2 |LEL_AST= 0–2 |LEL_GTZ= 0–3 |LEL_KOR= 0–4 |LEL_SRB= 0–4 | |LEL_ARB= 1–2 |LEL_AST= 0–2 |LEL_GTZ= 0–3 |LEL_KOR= 0–4 |LEL_SRB= 0–4 | ||
|SRB_ARB= 1–2 |SRB_AST= 2–1 |SRB_GTZ= | |SRB_ARB= 1–2 |SRB_AST= 2–1 |SRB_GTZ= 2–0 |SRB_KOR= 1–4 |SRB_LEL= 1–0 | ||
}} | }} | ||
{{Col-end}} | {{Col-end}} | ||
Line 151: | Line 149: | ||
|qual_1=Advances to [[2020 Copa Apollonia|finals]] |rows_1=2 |qual_1c=green | |qual_1=Advances to [[2020 Copa Apollonia|finals]] |rows_1=2 |qual_1c=green | ||
|qual_3= |rows_3= | |qual_3= |rows_3=4 | ||
|CON_name={{Team flag|Constancia|football}} | |CON_name={{Team flag|Constancia|football}} | ||
Line 159: | Line 156: | ||
|GRA_name={{Team flag|Graustark|football}} | |GRA_name={{Team flag|Graustark|football}} | ||
|LIB_name={{Team flag|Los Liberados|football}} | |LIB_name={{Team flag|Los Liberados|football}} | ||
|VIC_name={{Team flag|Victoria|football}} | |VIC_name={{Team flag|Victoria|football|old}} | ||
|CON_w=4|CON_d= | |CON_w=4|CON_d=4|CON_l=2|CON_f=17|CON_a=10 | ||
|FLE_w=0|FLE_d=0|FLE_l= | |FLE_w=0|FLE_d=0|FLE_l=10|FLE_f=6|FLE_a=39 | ||
|FLO_w=8|FLO_d= | |FLO_w=8|FLO_d=1|FLO_l=1|FLO_f=28|FLO_a=5 |FLO_c=green | ||
|GRA_w= | |GRA_w=3|GRA_d=1|GRA_l=6|GRA_f=16|GRA_a=27 | ||
|LIB_w=5|LIB_d= | |LIB_w=5|LIB_d=3|LIB_l=2|LIB_f=18|LIB_a=11 |LIB_c=green | ||
|VIC_w=4|VIC_d= | |VIC_w=4|VIC_d=3|VIC_l=3|VIC_f=18|VIC_a=11 | ||
}} | }} | ||
Line 179: | Line 176: | ||
|GRA_name={{Team flag|Graustark|flag}} | |GRA_name={{Team flag|Graustark|flag}} | ||
|LIB_name={{Team flag|Los Liberados|flag}} | |LIB_name={{Team flag|Los Liberados|flag}} | ||
|VIC_name={{Team flag|Victoria|flag}} | |VIC_name={{Team flag|Victoria|flag|old}} | ||
|CON_FLE= 4–1 |CON_FLO= 1–2 |CON_GRA= 3–1 |CON_LIB= | |CON_FLE= 4–1 |CON_FLO= 1–2 |CON_GRA= 3–1 |CON_LIB= 0–0 |CON_VIC= 2–1 | ||
|FLE_CON= 0–3 |FLE_FLO= 0–6 |FLE_GRA= | |FLE_CON= 0–3 |FLE_FLO= 0–6 |FLE_GRA= 2–4 |FLE_LIB= 0–3 |FLE_VIC= 0–4 | ||
|FLO_CON= 2–1 |FLO_FLE= 4–1 |FLO_GRA= 6–1 |FLO_LIB= 3–0 |FLO_VIC= 2–0 | |FLO_CON= 2–1 |FLO_FLE= 4–1 |FLO_GRA= 6–1 |FLO_LIB= 3–0 |FLO_VIC= 2–0 | ||
|GRA_CON= 1–1 |GRA_FLE= 3–1 |GRA_FLO= 0–3 |GRA_LIB= 1–3 |GRA_VIC= 2–1 | |GRA_CON= 1–1 |GRA_FLE= 3–1 |GRA_FLO= 0–3 |GRA_LIB= 1–3 |GRA_VIC= 2–1 | ||
|LIB_CON= 1–1 |LIB_FLE= 4–0 |LIB_FLO= 1–0 |LIB_GRA= 4–2 |LIB_VIC= 2–2 | |LIB_CON= 1–1 |LIB_FLE= 4–0 |LIB_FLO= 1–0 |LIB_GRA= 4–2 |LIB_VIC= 2–2 | ||
|VIC_CON= 1–1 |VIC_FLE= 4–1 |VIC_FLO= | |VIC_CON= 1–1 |VIC_FLE= 4–1 |VIC_FLO= 0–0 |VIC_GRA= 3–1 |VIC_LIB= 2–0 | ||
}} | }} | ||
{{Col-end}} | {{Col-end}} | ||
Line 198: | Line 195: | ||
|qual_1=Advances to [[2020 Copa Apollonia|finals]] |rows_1=2 |qual_1c=green | |qual_1=Advances to [[2020 Copa Apollonia|finals]] |rows_1=2 |qual_1c=green | ||
|qual_3= |rows_3= | |qual_3= |rows_3=4 | ||
|JAA_name={{Team flag|Jääland|football}} | |JAA_name={{Team flag|Jääland|football}} | ||
|DAO_name={{Team flag|Jingdao|football}} | |DAO_name={{Team flag|Jingdao|football}} | ||
|KRS_name={{Team flag|Krasnarus|football}} | |KRS_name={{Team flag|Krasnarus|football}} | ||
|QYZ_name={{Team flag|Qyzylqaystan|football}} | |QYZ_name={{Team flag|Qyzylqaystan|football|old}} | ||
|ROT_name={{Team flag|Thracistan|football}} | |ROT_name={{Team flag|Thracistan|football}} | ||
|TIA_name={{Team flag|Tiana|football}} | |TIA_name={{Team flag|Tiana|football}} | ||
|JAA_w=0|JAA_d=0|JAA_l= | |JAA_w=0|JAA_d=0|JAA_l=10|JAA_f=3|JAA_a=44 | ||
|DAO_w= | |DAO_w=6|DAO_d=2|DAO_l=2|DAO_f=29|DAO_a=5 |DAO_c=green | ||
|KRS_w=7|KRS_d=1|KRS_l= | |KRS_w=7|KRS_d=1|KRS_l=2|KRS_f=23|KRS_a=7 |KRS_c=green | ||
|QYZ_w=2|QYZ_d=1|QYZ_l= | |QYZ_w=2|QYZ_d=1|QYZ_l=7|QYZ_f=7|QYZ_a=19 | ||
|ROT_w= | |ROT_w=6|ROT_d=2|ROT_l=2|ROT_f=19|ROT_a=10 | ||
|TIA_w= | |TIA_w=5|TIA_d=2|TIA_l=3|TIA_f=14|TIA_a=10 | ||
}} | }} | ||
Line 224: | Line 220: | ||
|DAO_name={{Team flag|Jingdao|flag}} | |DAO_name={{Team flag|Jingdao|flag}} | ||
|KRS_name={{Team flag|Krasnarus|flag}} | |KRS_name={{Team flag|Krasnarus|flag}} | ||
|QYZ_name={{Team flag|Qyzylqaystan|flag}} | |QYZ_name={{Team flag|Qyzylqaystan|flag|old}} | ||
|ROT_name={{Team flag|Thracistan|flag}} | |ROT_name={{Team flag|Thracistan|flag}} | ||
|TIA_name={{Team flag|Tiana|flag}} | |TIA_name={{Team flag|Tiana|flag}} | ||
|JAA_DAO= 0–7 |JAA_KRS= 1–5 |JAA_QYZ= 1–2 |JAA_ROT= | |JAA_DAO= 0–7 |JAA_KRS= 1–5 |JAA_QYZ= 1–2 |JAA_ROT= 0–4 |JAA_TIA= 0–4 | ||
|DAO_JAA= 6–0 |DAO_KRS= 0–0 |DAO_QYZ= | |DAO_JAA= 6–0 |DAO_KRS= 0–0 |DAO_QYZ= 3–0 |DAO_ROT= 2–0 |DAO_TIA= 3–0 | ||
|KRS_JAA= 4–0 |KRS_DAO= 2–1 |KRS_QYZ= 3–1 |KRS_ROT= 2–0 |KRS_TIA= 3–0 | |KRS_JAA= 4–0 |KRS_DAO= 2–1 |KRS_QYZ= 3–1 |KRS_ROT= 2–0 |KRS_TIA= 3–0 | ||
|QYZ_JAA= 3–0 |QYZ_DAO= 0–5 |QYZ_KRS= 0–2 |QYZ_ROT= 1–2 |QYZ_TIA= 0–0 | |QYZ_JAA= 3–0 |QYZ_DAO= 0–5 |QYZ_KRS= 0–2 |QYZ_ROT= 1–2 |QYZ_TIA= 0–0 | ||
|ROT_JAA= 4–1 |ROT_DAO= 2–2 |ROT_KRS= 2–1 |ROT_QYZ= 2–0 |ROT_TIA= 2–0 | |ROT_JAA= 4–1 |ROT_DAO= 2–2 |ROT_KRS= 2–1 |ROT_QYZ= 2–0 |ROT_TIA= 2–0 | ||
|TIA_JAA= 5–0 |TIA_DAO= 1–0 |TIA_KRS= | |TIA_JAA= 5–0 |TIA_DAO= 1–0 |TIA_KRS= 2–1 |TIA_QYZ= 1–0 |TIA_ROT= 1–1 | ||
}} | }} | ||
{{Col-end}} | {{Col-end}} |
Latest revision as of 20:16, 2 April 2022
The 2020 Copa Apollonia qualification rounds were the qualifying competitions for the 2020 Copa Apollonia, the sixth tournament of its kind.
There were ten berths to be filled, with two nations earning automatic places; hosts Lamantia and 2018 winners Senya.
Group A
|
|
Group B
|
|
Group C
|
|
Group D
|
|
Group E
|
|
|
|