2020 Copa Apollonia qualification: Difference between revisions
From MicrasWiki
Jump to navigationJump to search
No edit summary |
|||
(59 intermediate revisions by the same user not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
The '''2020 Copa Apollonia qualification''' rounds | The '''2020 Copa Apollonia qualification''' rounds were the qualifying competitions for the [[2020 Copa Apollonia]], the sixth tournament of [[Copa Apollonia|its kind]]. | ||
There | There were ten berths to be filled, with two nations earning automatic places; hosts [[Lamantia]] and [[2018 Copa Apollonia|2018]] winners [[Senya]]. | ||
==Group A== | ==Group A== | ||
{{Col-begin}} | {{Col-begin}} | ||
{{Col-2/3}} | {{Col-2/3}} | ||
{| | {{Sports table |qual=y |goals=y |width=98% | ||
| | |||
|team1=ALD|team2=LKV|team3=OIL|team4=REU|team5=DUR|team6=AND | |||
|qual_1=Advances to [[2020 Copa Apollonia|finals]] |rows_1=2 |qual_1c=green | |||
|qual_3= |rows_3=4 | |||
|ALD_name={{Team flag|Alduria|football}} | |||
|OIL_name={{Team flag|Alrig|football|old}} | |||
|DUR_name={{Team flag|Dura|football}} | |||
|LKV_name={{Team flag|Lakkvia|football}} | |||
|REU_name={{Team flag|Réunion|football}} | |||
|AND_name={{Team flag|Saint Andre|football}} | |||
| | |||
| | |ALD_w=10|ALD_d=0|ALD_l=0|ALD_f=30|ALD_a=6 |ALD_c=green | ||
|OIL_w=5|OIL_d=0|OIL_l=5|OIL_f=12|OIL_a=15 | |||
| | |DUR_w=1|DUR_d=3|DUR_l=6|DUR_f=7|DUR_a=16 | ||
| | |LKV_w=7|LKV_d=0|LKV_l=3|LKV_f=18|LKV_a=7 |LKV_c=green | ||
| | |REU_w=3|REU_d=2|REU_l=5|REU_f=10|REU_a=14 | ||
|AND_w=0|AND_d=3|AND_l=7|AND_f=7|AND_a=26 | |||
| | }} | ||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
{{Col-3}} | {{Col-3}} | ||
{| | {{Results grid | ||
| | |||
|team1=ALD|team2=LKV|team3=OIL|team4=REU|team5=DUR|team6=AND | |||
| | |||
|ALD_name={{Team flag|Alduria|flag}} | |||
|OIL_name={{Team flag|Alrig|flag|old}} | |||
|DUR_name={{Team flag|Dura|flag}} | |||
| | |LKV_name={{Team flag|Lakkvia|flag}} | ||
| | |REU_name={{Team flag|Réunion|flag}} | ||
| | |AND_name={{Team flag|Saint Andre|flag}} | ||
|3–0 | |||
| | |ALD_OIL= 4–0 |ALD_DUR= 2–1 |ALD_LKV= 3–1 |ALD_REU= 2–1 |ALD_AND= 3–0 | ||
|OIL_ALD= 2–3 |OIL_DUR= 1–0 |OIL_LKV= 0–2 |OIL_REU= 1–0 |OIL_AND= 2–0 | |||
| | |DUR_ALD= 0–3 |DUR_OIL= 1–2 |DUR_LKV= 0–2 |DUR_REU= 1–0 |DUR_AND= 2–2 | ||
|LKV_ALD= 0–2 |LKV_OIL= 2–0 |LKV_DUR= 2–0 |LKV_REU= 2–0 |LKV_AND= 4–0 | |||
| | |REU_ALD= 1–4 |REU_OIL= 2–1 |REU_DUR= 1–1 |REU_LKV= 1–0 |REU_AND= 3–1 | ||
| | |AND_ALD= 0–4 |AND_OIL= 1–3 |AND_DUR= 1–1 |AND_LKV= 1–3 |AND_REU= 1–1 | ||
|1–0 | }} | ||
| | |||
|0–2 | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|1–1 | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|1–3 | |||
| | |||
{{Col-end}} | {{Col-end}} | ||
Line 98: | Line 52: | ||
{{Col-begin}} | {{Col-begin}} | ||
{{Col-2/3}} | {{Col-2/3}} | ||
{| | {{Sports table |qual=y |goals=y |width=98% | ||
| | |||
|team1=PRF|team2=RUR|team3=STO|team4=AKI|team5=RVW|team6=ULJ | |||
|qual_1=Advances to [[2020 Copa Apollonia|finals]] |rows_1=2 |qual_1c=green | |||
|qual_3= |rows_3=4 | |||
|AKI_name={{Team flag|Antakia|football}} | |||
|PRF_name={{Team flag|Freeland|football}} | |||
|ULJ_name={{Team flag|Port Ulje|football}} | |||
|RUR_name={{Team flag|Raspur|football}} | |||
|RVW_name={{Team flag|River Warriors|football|old}} | |||
|STO_name={{Team flag|Stormark|football}} | |||
|AKI_w=4|AKI_d=3|AKI_l=3|AKI_f=14|AKI_a=9 | |||
| | |PRF_w=6|PRF_d=3|PRF_l=1|PRF_f=24|PRF_a=8 |PRF_c=green | ||
| | |ULJ_w=1|ULJ_d=0|ULJ_l=9|ULJ_f=2|ULJ_a=28 | ||
| | |RUR_w=6|RUR_d=3|RUR_l=1|RUR_f=16|RUR_a=8 |RUR_c=green | ||
| | |RVW_w=1|RVW_d=2|RVW_l=7|RVW_f=7|RVW_a=22 | ||
| | |STO_w=4|STO_d=5|STO_l=1|STO_f=21|STO_a=9 | ||
| | }} | ||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
{{Col-3}} | {{Col-3}} | ||
{| | {{Results grid | ||
| | |||
|team1=PRF|team2=RUR|team3=STO|team4=AKI|team5=RVW|team6=ULJ | |||
| | |||
|AKI_name={{Team flag|Antakia|flag}} | |||
|PRF_name={{Team flag|Freeland|flag}} | |||
|0–2 | |ULJ_name={{Team flag|Port Ulje|flag}} | ||
| | |RUR_name={{Team flag|Raspur|flag}} | ||
| | |RVW_name={{Team flag|River Warriors|flag|old}} | ||
| | |STO_name={{Team flag|Stormark|flag}} | ||
|1–2 | |||
| | |AKI_PRF= 0–2 |AKI_ULJ= 3–0 |AKI_RUR= 1–2 |AKI_RVW= 3–0 |AKI_STO= 1–2 | ||
|PRF_AKI= 1–1 |PRF_ULJ= 3–0 |PRF_RUR= 1–1 |PRF_RVW= 5–0 |PRF_STO= 3–1 | |||
|ULJ_AKI= 0–2 |ULJ_PRF= 0–4 |ULJ_RUR= 0–3 |ULJ_RVW= 2–1 |ULJ_STO= 0–3 | |||
|RUR_AKI= 1–2 |RUR_PRF= 2–1 |RUR_ULJ= 1–0 |RUR_RVW= 2–1 |RUR_STO= 2–2 | |||
|RVW_AKI= 1–1 |RVW_PRF= 1–2 |RVW_ULJ= 2–0 |RVW_RUR= 0–2 |RVW_STO= 1–1 | |||
|STO_AKI= 0–0 |STO_PRF= 2–2 |STO_ULJ= 6–0 |STO_RUR= 0–0 |STO_RVW= 4–0 | |||
|5–0 | }} | ||
| | |||
| | |||
|0–3 | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|2–0 | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|0–0 | |||
| | |||
{{Col-end}} | {{Col-end}} | ||
Line 190: | Line 98: | ||
{{Col-begin}} | {{Col-begin}} | ||
{{Col-2/3}} | {{Col-2/3}} | ||
{| | {{Sports table |qual=y |goals=y |width=98% | ||
| | |||
|team1=KOR|team2=SRB|team3=ARB|team4=AST|team5=GTZ|team6=LEL | |||
|qual_1=Advances to [[2020 Copa Apollonia|finals]] |rows_1=2 |qual_1c=green | |||
|qual_3= |rows_3=4 | |||
|ARB_name={{Team flag|Arboria|football}} | |||
|AST_name={{Team flag|Astaronia|football}} | |||
|GTZ_name={{Team flag|Gotzborg|football}} | |||
|KOR_name={{Team flag|Kingdom of Coria|football}} | |||
|LEL_name={{Team flag|Leylstadt|football}} | |||
|SRB_name={{Team flag|Srbozemska|football}} | |||
| | |||
|ARB_w=4|ARB_d=4|ARB_l=2|ARB_f=15|ARB_a=14 | |||
|AST_w=4|AST_d=2|AST_l=4|AST_f=13|AST_a=14 | |||
| | |GTZ_w=4|GTZ_d=1|GTZ_l=5|GTZ_f=17|GTZ_a=16 | ||
| | |KOR_w=8|KOR_d=2|KOR_l=0|KOR_f=31|KOR_a=7 |KOR_c=green | ||
| | |LEL_w=0|LEL_d=0|LEL_l=10|LEL_f=3|LEL_a=29 | ||
|SRB_w=5|SRB_d=1|SRB_l=4|SRB_f=16|SRB_a=15 |SRB_c=green | |||
| | }} | ||
| | |||
| | |||
| | |||
|2|| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
{{Col-3}} | {{Col-3}} | ||
{| | {{Results grid | ||
| | |||
|team1=KOR|team2=SRB|team3=ARB|team4=AST|team5=GTZ|team6=LEL | |||
| | |||
|ARB_name={{Team flag|Arboria|flag}} | |||
|AST_name={{Team flag|Astaronia|flag}} | |||
|2–2 | |GTZ_name={{Team flag|Gotzborg|flag}} | ||
| | |KOR_name={{Team flag|Kingdom of Coria|flag}} | ||
|LEL_name={{Team flag|Leylstadt|flag}} | |||
|SRB_name={{Team flag|Srbozemska|flag}} | |||
|1–1 | |||
| | |ARB_AST= 2–2 |ARB_GTZ= 3–1 |ARB_KOR= 2–2 |ARB_LEL= 2–0 |ARB_SRB= 1–1 | ||
|AST_ARB= 1–0 |AST_GTZ= 1–2 |AST_KOR= 2–2 |AST_LEL= 2–0 |AST_SRB= 1–2 | |||
|GTZ_ARB= 1–1 |GTZ_AST= 0–1 |GTZ_KOR= 0–1 |GTZ_LEL= 4–2 |GTZ_SRB= 4–2 | |||
|KOR_ARB= 4–0 |KOR_AST= 4–0 |KOR_GTZ= 3–2 |KOR_LEL= 5–0 |KOR_SRB= 2–0 | |||
|LEL_ARB= 1–2 |LEL_AST= 0–2 |LEL_GTZ= 0–3 |LEL_KOR= 0–4 |LEL_SRB= 0–4 | |||
|SRB_ARB= 1–2 |SRB_AST= 2–1 |SRB_GTZ= 2–0 |SRB_KOR= 1–4 |SRB_LEL= 1–0 | |||
|2–0 | }} | ||
| | |||
| | |||
|0–1 | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|0–3 | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|1–4 | |||
| | |||
{{Col-end}} | {{Col-end}} | ||
Line 282: | Line 144: | ||
{{Col-begin}} | {{Col-begin}} | ||
{{Col-2/3}} | {{Col-2/3}} | ||
{| | {{Sports table |qual=y |goals=y |width=98% | ||
| | |||
|team1=FLO|team2=LIB|team3=CON|team4=VIC|team5=GRA|team6=FLE | |||
|qual_1=Advances to [[2020 Copa Apollonia|finals]] |rows_1=2 |qual_1c=green | |||
|qual_3= |rows_3=4 | |||
|CON_name={{Team flag|Constancia|football}} | |||
|FLE_name={{Team flag|Florian Eura|football}} | |||
|FLO_name={{Team flag|Florian Republic|football}} | |||
|GRA_name={{Team flag|Graustark|football}} | |||
|LIB_name={{Team flag|Los Liberados|football}} | |||
|VIC_name={{Team flag|Victoria|football|old}} | |||
| | |||
|CON_w=4|CON_d=4|CON_l=2|CON_f=17|CON_a=10 | |||
|FLE_w=0|FLE_d=0|FLE_l=10|FLE_f=6|FLE_a=39 | |||
| | |FLO_w=8|FLO_d=1|FLO_l=1|FLO_f=28|FLO_a=5 |FLO_c=green | ||
| | |GRA_w=3|GRA_d=1|GRA_l=6|GRA_f=16|GRA_a=27 | ||
| | |LIB_w=5|LIB_d=3|LIB_l=2|LIB_f=18|LIB_a=11 |LIB_c=green | ||
| | |VIC_w=4|VIC_d=3|VIC_l=3|VIC_f=18|VIC_a=11 | ||
| | }} | ||
| | |||
| | |||
| | |||
|2||0|| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
{{Col-3}} | {{Col-3}} | ||
{| | {{Results grid | ||
| | |||
|team1=FLO|team2=LIB|team3=CON|team4=VIC|team5=GRA|team6=FLE | |||
| | |||
|CON_name={{Team flag|Constancia|flag}} | |||
|FLE_name={{Team flag|Florian Eura|flag}} | |||
|4–1 | |FLO_name={{Team flag|Florian Republic|flag}} | ||
| | |GRA_name={{Team flag|Graustark|flag}} | ||
| | |LIB_name={{Team flag|Los Liberados|flag}} | ||
| | |VIC_name={{Team flag|Victoria|flag|old}} | ||
|2–1 | |||
| | |CON_FLE= 4–1 |CON_FLO= 1–2 |CON_GRA= 3–1 |CON_LIB= 0–0 |CON_VIC= 2–1 | ||
|FLE_CON= 0–3 |FLE_FLO= 0–6 |FLE_GRA= 2–4 |FLE_LIB= 0–3 |FLE_VIC= 0–4 | |||
|FLO_CON= 2–1 |FLO_FLE= 4–1 |FLO_GRA= 6–1 |FLO_LIB= 3–0 |FLO_VIC= 2–0 | |||
|GRA_CON= 1–1 |GRA_FLE= 3–1 |GRA_FLO= 0–3 |GRA_LIB= 1–3 |GRA_VIC= 2–1 | |||
|LIB_CON= 1–1 |LIB_FLE= 4–0 |LIB_FLO= 1–0 |LIB_GRA= 4–2 |LIB_VIC= 2–2 | |||
|VIC_CON= 1–1 |VIC_FLE= 4–1 |VIC_FLO= 0–0 |VIC_GRA= 3–1 |VIC_LIB= 2–0 | |||
|0–3 | }} | ||
| | |||
| | |||
|6–1 | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|1–0 | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|3–1 | |||
| | |||
{{Col-end}} | {{Col-end}} | ||
Line 374: | Line 190: | ||
{{Col-begin}} | {{Col-begin}} | ||
{{Col-2/3}} | {{Col-2/3}} | ||
{| | {{Sports table |qual=y |goals=y |width=98% | ||
| | |||
|team1=KRS|team2=DAO|team3=ROT|team4=TIA|team5=QYZ|team6=JAA | |||
|qual_1=Advances to [[2020 Copa Apollonia|finals]] |rows_1=2 |qual_1c=green | |||
|qual_3= |rows_3=4 | |||
|JAA_name={{Team flag|Jääland|football}} | |||
|DAO_name={{Team flag|Jingdao|football}} | |||
|KRS_name={{Team flag|Krasnarus|football}} | |||
|QYZ_name={{Team flag|Qyzylqaystan|football|old}} | |||
|ROT_name={{Team flag|Thracistan|football}} | |||
|TIA_name={{Team flag|Tiana|football}} | |||
| | |||
|JAA_w=0|JAA_d=0|JAA_l=10|JAA_f=3|JAA_a=44 | |||
|DAO_w=6|DAO_d=2|DAO_l=2|DAO_f=29|DAO_a=5 |DAO_c=green | |||
| | |KRS_w=7|KRS_d=1|KRS_l=2|KRS_f=23|KRS_a=7 |KRS_c=green | ||
| | |QYZ_w=2|QYZ_d=1|QYZ_l=7|QYZ_f=7|QYZ_a=19 | ||
| | |ROT_w=6|ROT_d=2|ROT_l=2|ROT_f=19|ROT_a=10 | ||
|TIA_w=5|TIA_d=2|TIA_l=3|TIA_f=14|TIA_a=10 | |||
| | }} | ||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|1|| | |||
{{Col-3}} | {{Col-3}} | ||
{| | {{Results grid | ||
| | |||
|team1=KRS|team2=DAO|team3=ROT|team4=TIA|team5=QYZ|team6=JAA | |||
| | |||
|JAA_name={{Team flag|Jääland|flag}} | |||
|DAO_name={{Team flag|Jingdao|flag}} | |||
|KRS_name={{Team flag|Krasnarus|flag}} | |||
|QYZ_name={{Team flag|Qyzylqaystan|flag|old}} | |||
|ROT_name={{Team flag|Thracistan|flag}} | |||
|TIA_name={{Team flag|Tiana|flag}} | |||
|0–4 | |||
| | |JAA_DAO= 0–7 |JAA_KRS= 1–5 |JAA_QYZ= 1–2 |JAA_ROT= 0–4 |JAA_TIA= 0–4 | ||
|DAO_JAA= 6–0 |DAO_KRS= 0–0 |DAO_QYZ= 3–0 |DAO_ROT= 2–0 |DAO_TIA= 3–0 | |||
|KRS_JAA= 4–0 |KRS_DAO= 2–1 |KRS_QYZ= 3–1 |KRS_ROT= 2–0 |KRS_TIA= 3–0 | |||
|QYZ_JAA= 3–0 |QYZ_DAO= 0–5 |QYZ_KRS= 0–2 |QYZ_ROT= 1–2 |QYZ_TIA= 0–0 | |||
|ROT_JAA= 4–1 |ROT_DAO= 2–2 |ROT_KRS= 2–1 |ROT_QYZ= 2–0 |ROT_TIA= 2–0 | |||
|TIA_JAA= 5–0 |TIA_DAO= 1–0 |TIA_KRS= 2–1 |TIA_QYZ= 1–0 |TIA_ROT= 1–1 | |||
|2–0 | }} | ||
| | |||
| | |||
|3–1 | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
{{Col-end}} | {{Col-end}} | ||
{{AEFA nav}} | {{AEFA nav}} | ||
{{FMF season nav|2019|20|FWC=}} | |||
[[Category:Copa Apollonia]] | [[Category:Copa Apollonia]] |
Latest revision as of 20:16, 2 April 2022
The 2020 Copa Apollonia qualification rounds were the qualifying competitions for the 2020 Copa Apollonia, the sixth tournament of its kind.
There were ten berths to be filled, with two nations earning automatic places; hosts Lamantia and 2018 winners Senya.
Group A
|
|
Group B
|
|
Group C
|
|
Group D
|
|
Group E
|
|
|
|