2020–21 Senyan League: Difference between revisions
From MicrasWiki
Jump to navigationJump to search
Line 5: | Line 5: | ||
{{Sports table |qual=y |goals=y |width=98% | {{Sports table |qual=y |goals=y |width=98% | ||
|team1= | |team1=JGE |team2=KBL |team3=KLT |team4=DSĴ |team5=JGR |team6=PRK |team7=POL |team8=BOR |team9=ECY |team10=OLI |team11= SBM |team12=SPJ |team13=SFC |team14=SVK |team15=SSC |team16=URZ | ||
|qual_1=Qualifies for [[2021–22 FMF Champions' League]] |rows_1=2 |qual_1c=green |team_1c=green |team_2c=green | |qual_1=Qualifies for [[2021–22 FMF Champions' League]] |rows_1=2 |qual_1c=green |team_1c=green |team_2c=green | ||
Line 29: | Line 29: | ||
|URZ_name=[[Urzi Magalatska FK|Urzi Magalatska]] | |URZ_name=[[Urzi Magalatska FK|Urzi Magalatska]] | ||
|BOR_w= | |BOR_w=5|BOR_d=5|BOR_l=20|BOR_f=21|BOR_a=61 | ||
|DSĴ_w= | |DSĴ_w=16|DSĴ_d=7|DSĴ_l=7|DSĴ_f=48|DSĴ_a=25 | ||
|ECY_w= | |ECY_w=4|ECY_d=6|ECY_l=20|ECY_f=28|ECY_a=54 | ||
|JGE_w= | |JGE_w=23|JGE_d=5|JGE_l=2|JGE_f=74|JGE_a=19 | ||
|JGR_w= | |JGR_w=13|JGR_d=8|JGR_l=9|JGR_f=41|JGR_a=35 | ||
|KBL_w= | |KBL_w=20|KBL_d=6|KBL_l=4|KBL_f=60|KBL_a=28 | ||
|KLT_w= | |KLT_w=18|KLT_d=8|KLT_l=4|KLT_f=43|KLT_a=22 | ||
|OLI_w= | |OLI_w=3|OLI_d=1|OLI_l=26|OLI_f=23|OLI_a=92 | ||
|PRK_w= | |PRK_w=11|PRK_d=11|PRK_l=8|PRK_f=39|PRK_a=37 | ||
|POL_w= | |POL_w=7|POL_d=6|POL_l=17|POL_f=26|POL_a=42 | ||
|SBM_w=0|SBM_d=0|SBM_l=0|SBM_f=0|SBM_a=0 | |SBM_w=0|SBM_d=0|SBM_l=0|SBM_f=0|SBM_a=0 | ||
|SPJ_w=0|SPJ_d=0|SPJ_l=0|SPJ_f=0|SPJ_a=0 | |SPJ_w=0|SPJ_d=0|SPJ_l=0|SPJ_f=0|SPJ_a=0 |
Revision as of 10:59, 8 May 2021
The 2020–21 Senyan League was the eighth season of the Senyan League. It was contested over four divisions. It was the first in which all four divisions contained 16 teams each.
Top League
Team | Pld |
W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Jogasim Revolution | 30 | 23 | 5 | 2 | 74 | 19 | +55 | 74 | Qualifies for 2021–22 FMF Champions' League |
Kateki Blavisen | 30 | 20 | 6 | 4 | 60 | 28 | +32 | 66 | |
King's Lynn Town | 30 | 18 | 8 | 4 | 43 | 22 | +21 | 62 | Qualifies for 2021–22 AEFA Champions' League |
Dyas Scitenhima Ĵets | 30 | 16 | 7 | 7 | 48 | 25 | +23 | 55 | |
Jogasim Rovers | 30 | 13 | 8 | 9 | 41 | 35 | +6 | 47 | |
Park Prinsipa | 30 | 11 | 11 | 8 | 39 | 37 | +2 | 44 | |
Politzëa | 30 | 7 | 6 | 17 | 26 | 42 | −16 | 27 | |
Bordelor | 30 | 5 | 5 | 20 | 21 | 61 | −40 | 20 | |
Eprat City | 30 | 4 | 6 | 20 | 28 | 54 | −26 | 18 | |
Olinket | 30 | 3 | 1 | 26 | 23 | 92 | −69 | 10 | |
Sitizōnas Bɏer Moroni | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Spartak Jogasim | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Svorgas FC | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Svorgas Knights | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Relegated to Second League |
Svorgas Scitenhima | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Urzi Magalatska | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Results
Home ╲ Away | BOR | DSĴ | ECY | JRE | JGR | KBL | KLT | OLI | PRK | POL | SBM | SPJ | SFC | SVK | SSC | URZ |
Bordelor | 1–3 | 1–1 | 0–4 | 2–1 | 0–2 | 1–0 | 2–1 | 0–2 | 1–1 | 1–0 | 0–2 | 1–1 | 0–1 | 1–3 | 0–2 | |
Dyas Scitenhima Ĵets | 3–0 | 3–1 | 1–2 | 0–0 | 2–2 | 1–1 | 4–0 | 3–1 | 1–0 | 2–1 | 0–1 | 3–1 | 2–1 | 0–0 | 2–2 | |
Eprat City | 2–1 | 1–2 | 0–2 | 0–1 | 1–4 | 0–0 | 3–1 | 1–1 | 1–0 | 2–2 | 2–3 | 2–0 | 1–3 | 1–2 | 0–3 | |
Jogasim Revolution | 5–1 | 2–0 | 3–1 | 2–1 | 0–0 | 1–2 | 6–1 | 2–0 | 1–0 | 3–0 | 2–0 | 4–0 | 3–1 | 2–1 | 0–0 | |
Jogasim Rovers | 3–1 | 1–0 | 2–2 | 2–1 | 0–1 | 1–3 | 4–2 | 2–2 | 2–1 | 1–0 | 3–2 | 2–0 | 1–1 | 1–0 | 1–1 | |
Kateki Blavisen | 3–0 | 3–2 | 2–0 | 0–1 | 3–1 | 1–1 | 7–0 | 2–2 | 2–0 | 2–1 | 1–0 | 3–1 | 2–1 | 1–1 | 1–0 | |
King's Lynn Town | 2–1 | 1–0 | 1–0 | 2–2 | 2–0 | 3–1 | 3–0 | 2–2 | 1–0 | 3–1 | 1–1 | 2–0 | 1–0 | 0–0 | 2–3 | |
Olinket | 2–1 | 1–3 | 1–0 | 0–5 | 2–3 | 2–4 | 1–3 | 1–2 | 0–0 | 0–1 | 1–2 | 2–1 | 0–2 | 1–3 | 0–4 | |
Park Prinsipa | 0–0 | 1–0 | 3–2 | 0–2 | 1–1 | 1–2 | 0–0 | 2–0 | 1–2 | 0–0 | 2–1 | 1–1 | 2–1 | 1–0 | 1–3 | |
Politzëa | 1–1 | 0–3 | 1–0 | 2–5 | 0–1 | 2–3 | 2–0 | 3–1 | 1–0 | 2–3 | 0–1 | 1–0 | 0–0 | 2–4 | 1–0 | |
Sitizōnas Bɏer Moroni | 1–2 | 0–1 | 2–1 | 0–2 | 1–1 | 1–3 | 0–1 | 2–0 | 1–1 | 3–2 | 0–1 | 2–1 | 1–0 | 1–1 | 0–2 | |
Spartak Jogasim | 4–1 | 0–2 | 2–2 | 1–2 | 1–0 | 0–2 | 1–2 | 3–1 | 1–2 | 1–1 | 1–0 | 0–0 | 2–3 | 0–2 | 0–2 | |
Svorgas FC | 2–0 | 0–3 | 1–0 | 0–6 | 0–3 | 0–1 | 1–2 | 2–1 | 0–2 | 1–0 | 1–1 | 0–2 | 1–2 | 0–3 | 0–4 | |
Svorgas Knights | 1–0 | 1–1 | 2–1 | 1–3 | 1–0 | 3–1 | 1–0 | 4–0 | 2–2 | 2–1 | 1–1 | 1–0 | 0–0 | 3–2 | 1–3 | |
Svorgas Scitenhima | 2–0 | 0–1 | 2–0 | 1–1 | 1–1 | 1–0 | 0–1 | 5–1 | 2–3 | 0–0 | 1–0 | 3–1 | 3–0 | 1–1 | 1–0 | |
Urzi Magalatska | 6–1 | 0–0 | 3–0 | 1–1 | 2–1 | 1–1 | 0–1 | 8–0 | 2–1 | 3–0 | 2–0 | 1–0 | 4–0 | 2–0 | 1–1 |
Second League
Team | Pld |
W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
AFC Colgrad | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Promoted to Top League |
Borussia Bergdorf | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
CFC Svorgas | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Advance to play-offs |
Domĵarlæ Dyas | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Dragon Hall United | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Dyas Rangers | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Eastern Mountain Glacier | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
FC Tiga Toroni | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
FK Tiga | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Red Star | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Reepham United | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Sloban Otvardket | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Spazma Ƨonenčer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Vōnam Svorgas | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Relegated to Third League |
Walderminster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Zvarëen | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Third League
Fourth League
The fourth league saw the induction of 16 new clubs to the Senyan league which were made up of non-league clubs who had won various regional competitions. Due to the geographic imbalance of clubs that favoured Senyan Proper, 8 places were awarded to teams from Northern Senya 4 clubs from Senyan proper, and 2 clubs each for Senyan Arboria and Lamantia.
|