2018 FMRL World Cup qualification
The 2018 FMRL World Cup qualification rounds make up the qualifying competition for the 2018 FMRL World Cup, the sixth tournament of its kind. Two nations were given automatic berths in the competition, Birgeshir and Senya qualified by virtue of their finishing positions in the previous tournament.
Format
The first stage of qualification is via the continental championships, from which, the three champions will qualify directly to the World Cup.
The second stage will be played over a number of regional round-robin groups, and is open to all members of the FMRL. The lowest-ranked sides in each region will enter the preliminary round. The highest-ranked teams in this round will advance to the main qualifying rounds. In the ARL region, three teams will qualify for the World Cup, from the KRL, two teams and from the SRL region, one team will qualify. The next-best teams will advance to the repechage.
Round and draw dates
Phase | Round | Draw date | Match date |
---|---|---|---|
Continental championships 2018 ARL Championships 2018 KRL Championships 2018 SRL Championships |
Group stage | 25 March 2018 | 4 April 2018 |
18 April 2018 | |||
2 May 2018 | |||
Quarter-finals (ARL) Semi-finals (KRL/SRL) |
16 May 2018 | ||
Semi-finals (ARL) | 23 May 2018 | ||
Final | 30 May 2018 | ||
Main phase | Preliminary round (ARL) | 5 May 2018 | 16 May 2018 |
23 May 2018 | |||
30 May 2018 | |||
Matchday 1 | 31 May 2018 | 6 June 2018 | |
Matchday 2 | 13 June 2018 | ||
Matchday 3 | 20 June 2018 | ||
Matchday 4 | 27 June 2018 | ||
Matchday 5 | 4 July 2018 | ||
Matchday 6 | 11 July 2018 | ||
Matchday 7 | 18 July 2018 | ||
Matchday 8 | 25 July 2018 | ||
Matchday 9 | 1 August 2018 | ||
Matchday 10 | 8 August 2018 | ||
Play-offs | 8 August 2018 | 15 August 2018 | |
Repechage round | Matchday 1 | – | 18 August 2018 |
Matchday 2 | 22 August 2018 | ||
Matchday 3 | 25 August 2018 |
Qualified teams
|
|
|
Continental championships
ARL Championships
Team 1 | Score | Team 2 | Qualification |
---|---|---|---|
Senya | 26 – 0 | Craitland | Qualification for World Cup Craitland qualify as runners-up |
KRL Championships
Team 1 | Score | Team 2 | Qualification |
---|---|---|---|
Mercury | 34 – 16 | Nova English Korea | Qualification for World Cup |
SRL Championships
Team 1 | Score | Team 2 | Qualification |
---|---|---|---|
Birgeshir | 30 – 14 | North Antarctica | Qualification for World Cup North Antarctica qualify as runners-up |
ARL
Preliminary round
Team | Pld | W | D | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Hondon | 3 | 3 | 0 | 0 | 82 | 60 | +22 | 6 | Advances to main stage |
Eklesia | 3 | 2 | 0 | 1 | 82 | 50 | +32 | 4 | |
Freeland | 3 | 1 | 0 | 2 | 44 | 76 | −32 | 2 | |
Krasnarus | 3 | 0 | 0 | 3 | 46 | 68 | −22 | 0 |
Group A
Team | Pld | W | D | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Florian Republic | 6 | 5 | 0 | 1 | 166 | 72 | +94 | 10 | Qualification for World Cup |
Lamantia | 6 | 3 | 0 | 3 | 138 | 128 | +10 | 6 | Advances to play-off |
Kingdom of Coria | 6 | 2 | 0 | 4 | 130 | 140 | −10 | 4 | |
River Warriors | 6 | 2 | 0 | 4 | 76 | 170 | −94 | 4 |
Group B
Team | Pld | W | D | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Gerenia | 6 | 5 | 0 | 1 | 174 | 78 | +96 | 10 | Qualification for World Cup |
Gotzborg | 6 | 3 | 0 | 3 | 132 | 152 | −20 | 6 | Advances to play-off |
Victoria | 6 | 2 | 0 | 4 | 140 | 174 | −34 | 4 | |
Hondon | 6 | 2 | 0 | 4 | 128 | 170 | −42 | 4 |
Play-off
Team 1 | Score | Team 2 | Qualification |
---|---|---|---|
Lamantia | 46 – 6 | Gotzborg | Qualification for World Cup Loser to repechage |
KRL
Group A
Team | Pld | W | D | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nova English Korea | 6 | 5 | 0 | 1 | 230 | 102 | +128 | 10 | Qualification for World Cup |
Caputia | 6 | 3 | 0 | 3 | 118 | 116 | +2 | 6 | Advances to play-off |
Ranentsi | 6 | 2 | 0 | 4 | 118 | 150 | −32 | 4 | |
Strait of Haifa | 6 | 2 | 0 | 4 | 98 | 196 | −98 | 4 |
Group B
Team | Pld | W | D | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nova England | 6 | 4 | 0 | 2 | 116 | 110 | +6 | 8 | Qualification for World Cup |
Tellia | 6 | 3 | 1 | 2 | 162 | 84 | +78 | 7 | Advances to play-off |
Passas | 6 | 3 | 0 | 3 | 114 | 126 | −12 | 6 | |
New Sussex | 6 | 1 | 1 | 4 | 78 | 150 | −72 | 3 |
Play-off
Team 1 | Score | Team 2 | Qualification |
---|---|---|---|
Caputia | 26 – 20 | Tellia | Advances to repechage |
SRL
Group A
Team | Pld | W | D | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Zandarijn | 8 | 4 | 0 | 4 | 206 | 164 | +42 | 8 | Qualification for World Cup |
Lusa | 8 | 4 | 0 | 4 | 202 | 162 | +40 | 8 | Advances to repechage |
Qavaqaqqaqqaniitqeqertaq | 8 | 4 | 0 | 4 | 138 | 156 | −18 | 8 | |
Florian Eura | 8 | 4 | 0 | 4 | 154 | 176 | −22 | 8 | |
Etourney | 8 | 4 | 0 | 4 | 170 | 208 | −38 | 8 |
Repechage round
Team | Pld | W | D | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Lusa | 3 | 2 | 0 | 1 | 98 | 72 | +26 | 4 | Qualification for World Cup |
Caputia | 3 | 2 | 0 | 1 | 46 | 50 | −4 | 4 | |
Gotzborg | 3 | 1 | 0 | 2 | 66 | 48 | +18 | 2 | |
Qavaqaqqaqqaniitqeqertaq | 3 | 1 | 0 | 2 | 42 | 82 | −40 | 2 |
|