2018–19 EMUFA Cup: Difference between revisions
(→Final) |
|||
Line 2: | Line 2: | ||
==List of qualified teams== | ==List of qualified teams== | ||
{| class="wikitable" style="text-align: left;" width="80%" | |||
|- | |||
!colspan="4" style="text-align: center;"|Entered in [[#Round of 16|Round of 16]] | |||
|- | |||
|width=25%|{{Team flag|Caputia|name=Imperial New Kirrie}} <small>([[2018–19 EMUFA Champions' League#Group stage|CL GS]])</small> | |||
|width=25%|{{Team flag|Caputia|name=Morfaga Olympique}} <small>([[2018–19 EMUFA Champions' League#Group stage|CL GS]])</small> | |||
|width=25%|{{Team flag|Caputia|name=Judah Jaguars}} <small>([[2018–19 EMUFA Champions' League#Group stage|CL GS]])</small> | |||
|width=25%|{{Team flag|Passas|name=Zidado West United}} <small>([[2018–19 EMUFA Champions' League#Group stage|CL GS]])</small> | |||
|- | |||
!colspan="4" style="text-align: center;"|Entered in [[#Group stage|Group stage]] | |||
|- | |||
|{{Team flag|Mercury|name=Mullen Albion}} <small>([[2018 Mercury League|5th]])</small> | |||
|{{Team flag|Hoenn|name=Lilycove 1904 F.C.}} <small>([[2017–18 Superleague Hoenn|4th]])</small> | |||
|{{Team flag|Juclandia|name=Plushelona FCM}} <small>([[2018–19 EMUFA Champions' League#Third qualifying round|CL 3QR]])</small> | |||
|{{Team flag|Nova English Korea|name=Port Barret FC}} <small>([[2018–19 EMUFA Champions' League#Third qualifying round|CL 3QR]])</small> | |||
|- | |||
|{{Team flag|Caputia|name=Garrak Athletic}} <small>([[2017–18 FAC Premier Division|4th]])</small> | |||
|{{Team flag|Passas|name=South City Inter}} <small>(3rd)</small> | |||
|{{Team flag|New Sussex|name=West Grinstead FC}} <small>([[2018–19 EMUFA Champions' League#Third qualifying round|CL 3QR]])</small> | |||
|{{Team flag|Pontus|name=Thalassapolis FC}} <small>([[2018–19 EMUFA Champions' League#Third qualifying round|CL 3QR]])</small> | |||
|- | |||
|{{Team flag|Hoenn|name=Psyche A.C.}} <small>([[2018–19 EMUFA Champions' League#Third qualifying round|CL 3QR]])</small> | |||
|{{Team flag|Talenore|name=Esteghlal Talenore FC}} <small>([[2017–18 Island Cup|CW]])</small> | |||
|{{Team flag|New Vaduz|name=VB New Schaan}} <small>([[2018–19 EMUFA Champions' League#Third qualifying round|CL 3QR]])</small> | |||
|{{Team flag|New Calbion|name=Pentyre Dragons}} <small>([[2018–19 EMUFA Champions' League#Third qualifying round|CL 3QR]])</small> | |||
|- | |||
!colspan="4" style="text-align: center;"|Entered in [[#Qualifying round|Qualifying round]] | |||
|- | |||
|{{Team flag|Juclandia|name=New Jucărești FC}} <small>([[2018–19 EMUFA Champions' League#Second qualifying round|CL 2QR]])</small> | |||
|{{Team flag|Incontinentia|name=Harbourside Football}} <small>([[2018–19 EMUFA Champions' League#Second qualifying round|CL 2QR]])</small> | |||
|{{Team flag|Xang Muang|name=Khon Team}} <small>([[2018–19 EMUFA Champions' League#Second qualifying round|CL 2QR]])</small> | |||
|{{Team flag|Nova England|name=East Moorland FC}} <small>([[2018–19 EMUFA Champions' League#Second qualifying round|CL 2QR]])</small> | |||
|- | |||
|{{Team flag|Juclandia|name=FC Trinitas Novolandia}} <small>(3rd)</small> | |||
|{{Team flag|Ranentsi|name=PFC CSKA Kyustendil}} <small>([[2018–19 EMUFA Champions' League#Second qualifying round|CL 2QR]])</small> | |||
|{{Team flag|Alperkin|name=Alpazkigz FC}} <small>([[2018–19 EMUFA Champions' League#First qualifying round|CL 1QR]])</small> | |||
|{{Team flag|Passasian Unincorporated Territory|name=AFC PUT}} <small>([[2018–19 EMUFA Champions' League#First qualifying round|CL 1QR]])</small> | |||
|- | |||
|{{Team flag|New Sussex|name=St John's FC}} <small>(3rd)</small> | |||
|{{Team flag|Strait of Haifa|name=Blore Heath FC}} <small>([[2018–19 EMUFA Champions' League#Second qualifying round|CL 2QR]])</small> | |||
|{{Team flag|Coastalis|name=Lighthouse FC}} <small>([[2018–19 EMUFA Champions' League#First qualifying round|CL 1QR]])</small> | |||
|{{Team flag|Wechua|name=Parap FC}} <small>([[2018–19 EMUFA Champions' League#Second qualifying round|CL 2QR]])</small> | |||
|} | |||
==Qualifying round== | ==Qualifying round== |
Revision as of 21:36, 8 October 2019
The 2018–19 EMUFA Cup was the seventh edition of the EMUFA Cup, which began on 26 September 2018 with the first qualifying round and culminated with the final in May 2019. Thirty teams participated in the competition from twenty nations.
List of qualified teams
Entered in Round of 16 | |||
---|---|---|---|
Imperial New Kirrie (CL GS) | Morfaga Olympique (CL GS) | Judah Jaguars (CL GS) | Zidado West United (CL GS) |
Entered in Group stage | |||
Mullen Albion (5th) | Lilycove 1904 F.C. (4th) | Plushelona FCM (CL 3QR) | Port Barret FC (CL 3QR) |
Garrak Athletic (4th) | South City Inter (3rd) | West Grinstead FC (CL 3QR) | Thalassapolis FC (CL 3QR) |
Psyche A.C. (CL 3QR) | Esteghlal Talenore FC (CW) | VB New Schaan (CL 3QR) | Pentyre Dragons (CL 3QR) |
Entered in Qualifying round | |||
New Jucărești FC (CL 2QR) | Harbourside Football (CL 2QR) | Khon Team (CL 2QR) | East Moorland FC (CL 2QR) |
FC Trinitas Novolandia (3rd) | PFC CSKA Kyustendil (CL 2QR) | Alpazkigz FC (CL 1QR) | AFC PUT (CL 1QR) |
St John's FC (3rd) | Blore Heath FC (CL 2QR) | Lighthouse FC (CL 1QR) | Parap FC (CL 2QR) |
Qualifying round
The qualifiers were held over two legs, with the first leg being played on 26 September 2018, and the second on 1 October 2018. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.
Group stage
Group A
|
17 October 2018
|
– | ||
---|---|---|
31 October 2018
|
– | ||
---|---|---|
14 November 2018
|
– | ||
---|---|---|
28 November 2018
|
– | ||
---|---|---|
12 December 2018
|
– | ||
---|---|---|
26 December 2018
|
– | ||
---|---|---|
Group B
|
17 October 2018
|
– | ||
---|---|---|
31 October 2018
|
– | ||
---|---|---|
14 November 2018
|
– | ||
---|---|---|
28 November 2018
|
– | ||
---|---|---|
12 December 2018
|
– | ||
---|---|---|
26 December 2018
|
– | ||
---|---|---|
Group C
|
17 October 2018
|
– | ||
---|---|---|
31 October 2018
|
– | ||
---|---|---|
14 November 2018
|
– | ||
---|---|---|
28 November 2018
|
– | ||
---|---|---|
12 December 2018
|
– | ||
---|---|---|
26 December 2018
|
– | ||
---|---|---|
Group D
|
17 October 2018
|
– | ||
---|---|---|
31 October 2018
|
– | ||
---|---|---|
14 November 2018
|
– | ||
---|---|---|
28 November 2018
|
– | ||
---|---|---|
12 December 2018
|
– | ||
---|---|---|
26 December 2018
|
– | ||
---|---|---|
Group E
|
17 October 2018
|
– | ||
---|---|---|
31 October 2018
|
– | ||
---|---|---|
14 November 2018
|
– | ||
---|---|---|
28 November 2018
|
– | ||
---|---|---|
12 December 2018
|
– | ||
---|---|---|
26 December 2018
|
– | ||
---|---|---|
Group F
|
17 October 2018
|
– | ||
---|---|---|
31 October 2018
|
– | ||
---|---|---|
14 November 2018
|
– | ||
---|---|---|
28 November 2018
|
– | ||
---|---|---|
12 December 2018
|
– | ||
---|---|---|
26 December 2018
|
– | ||
---|---|---|
Knock-out stages
Round of 16
The second round was held over two legs, with the first leg being played on 9 January 2019, and the second on 16 January 2019. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.
9 January 2019
|
– | ||
---|---|---|
16 January 2019
|
– | ||
---|---|---|
[[]] win – on aggregate.
9 January 2019
|
– | ||
---|---|---|
16 January 2019
|
– | ||
---|---|---|
[[]] win – on aggregate.
9 January 2019
|
– | ||
---|---|---|
16 January 2019
|
– | ||
---|---|---|
[[]] win – on aggregate.
9 January 2019
|
– | ||
---|---|---|
16 January 2019
|
– | ||
---|---|---|
[[]] win – on aggregate.
9 January 2019
|
– | ||
---|---|---|
16 January 2019
|
– | ||
---|---|---|
[[]] win – on aggregate.
9 January 2019
|
– | ||
---|---|---|
16 January 2019
|
– | ||
---|---|---|
[[]] win – on aggregate.
9 January 2019
|
– | ||
---|---|---|
16 January 2019
|
– | ||
---|---|---|
[[]] win – on aggregate.
9 January 2019
|
– | ||
---|---|---|
16 January 2019
|
– | ||
---|---|---|
[[]] win – on aggregate.
Quarter-finals
The quarter-finals were held over two legs, with the first leg being played on 6 February 2019, and the second on 20 February 2019. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.
6 February 2019
|
– | ||
---|---|---|
20 February 2019
|
– | ||
---|---|---|
[[]] win – on aggregate.
6 February 2019
|
– | ||
---|---|---|
20 February 2019
|
– | ||
---|---|---|
[[]] win – on aggregate.
6 February 2019
|
– | ||
---|---|---|
20 February 2019
|
– | ||
---|---|---|
[[]] win – on aggregate.
6 February 2019
|
– | ||
---|---|---|
20 February 2019
|
– | ||
---|---|---|
[[]] win – on aggregate.
Semi-finals
The semi-finals were held over two legs, with the first leg being played on 20 March 2019, and the second on 3 April 2019. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.
20 March 2019
|
– | ||
---|---|---|
3 April 2019
|
– | ||
---|---|---|
[[]] win – on aggregate.
20 March 2019
|
– | ||
---|---|---|
3 April 2019
|
– | ||
---|---|---|
[[]] win – on aggregate.
Final
The final was held over a single match, held on 15 May 2019. If the match were drawn, extra time and penalties were to be used to settle the tie.
15 May 2019
|
– | ||
---|---|---|
|