2017 Mercury FA Cup

From MicrasWiki
Jump to: navigation, search

The 2017 Mercury FA Cup is the seventh edition of the premier cup competition in Mercury.

First Round

Tie Home team Score Away team
1 Goguryeo Giants 2–0 Eastport Raiders
2 Arleness FC 5–1 Oxbrooke United FC
3 Upton FC 3–0 Hastock Wildcats
4 Traxby Rovers 1–6 Chesborough Town
5 Hunwick Highwaymen 0–2 Bryston Rovers
6 Enderby Town Rockets 2–1 Winley Wanderers
7 Steadham Rangers 3–2 Tardham FC
8 Susswick FC 1–4 Longstoke City
9 Dunsfell Town 2–0 Astebrook Town
10 Cottenham Green FC 0–3 Gyeongju FC
11 Victoria Glory FC 2–1 Hawking Black Holes
12 Halley Comets 3–1 Uplaw City FC
13 Apchurch FC 0–2 Erdethorne FC
14 Railminster Robins 0–1 Birchshields FC
15 Tow Law FC Reserves 3–1 Norton Albion
16 Lamburne FC 1–0 Redwich United
17 Holcaster Cats 0–1 Penbury Electric FC
18 Cunston Rovers 2–0 Mercury City Messengers
19 Charlestone Athletic 1–3 Ingleton Town
20 Compton Motors FC 4–2 Taylor Sporting Club Reserves
21 Yorkwell Town 3–0 Lowhouse FC
22 Amber Lane FC 1–3 Yoldham Athletic
23 Malborough United 0–2 North Grinstead FC
24 Deacon City 2–1 Tooling Athletic
25 Amming FC 1–3 Bybridge Town FC
26 Flinningham FC 2–1 Keyfoss Knights
27 Palefield Town 3–1 Bleacham WMC

Tie Home team Score Away team
28 Leopold United 0–4 Dunleigh Eagles
29 May Wanderers Reserves 0–2 Adlington Rovers
30 Genforth FC 1–4 North Antarctica La Universidad
31 Ashbee Bay Rockets 2–0 A Night at the Football
32 FK Sanya 1–0 Bisminster City
33 West Grinstead FC Reserves 2–1 Petterbury FC
34 Sutton Keshurst Town 3–1 Coulomb Chargers
35 Copeth Town 0–2 Castleton Lions
36 Mill Lane United FC 1–0 Fenhouse United
37 Ashridge AFC 0–2 Holham Park FC
38 Settington Rovers 1–3 Hanseong AFC
39 Besford Town 2–1 Kincester City
40 FC Henscar 3–1 Clarkson Albion
41 Armatage Sharks FC 1–1 Deanley Olympic
Replay Deanley Olympic 2–0 Armatage Sharks FC
42 Mereton FC 3–1 Mercury Police
43 Dengate Falcons FC 0–2 Hammond Rangers
44 Bisminster Harriers 3–0 Lislemouth FC
45 Show Must Go On 2–1 University of Mercury FC
46 Five Oaks FC 4–3 Binbrook Bulls
47 North Park FC 2–1 Olbers' Paradoxes
48 Fulditch United 2–0 Calthorn Thunder
49 One Vision 3–1 Ealdorborough Athletic
50 Calmont FC 0–2 South Uncastle Demons
51 Dynamo Deacon Reserves 1–4 Palbrough Town
52 Dissingham Town 9–1 Bonham Athletic Club

Second Round

Tie Home team Score Away team
1 Dissingham Town 4–0 FK Sanya
2 Besford Town 2–1 Longstoke City
3 North Park FC 1–0 Palbrough Town
4 Yorkwell Town 3–1 Deacon City
5 Penbury Electric FC 5–2 Deanley Olympic
6 Chesborough Town 6–1 Birchshields FC
7 Five Oaks FC 5–3 Mill Lane United FC
8 Lamburne FC 2–1 Yoldham Athletic
9 Flinningham FC 0–7 Fulditch United
10 Victoria Glory FC 3–1 South Uncastle Demons
11 Palefield Town 0–2 Bryston Rovers
12 North Antarctica La Universidad 2–1 Holham Park FC
13 Ashbee Bay Rockets 1–2 Dunleigh Eagles
14 Enderby Town Rockets 2–0 Bisminster Harriers

Tie Home team Score Away team
15 Dunsfell Town 1–3 Castleton Lions
16 Tow Law FC Reserves 2–0 Goguryeo Giants
17 Bybridge Town FC 1–2 Steadham Rangers
18 North Grinstead FC 2–0 Sutton Keshurst Town
19 Compton Motors FC 0–0 West Grinstead FC Reserves
Replay West Grinstead FC Reserves 0–1 Compton Motors FC
20 Adlington Rovers 2–2 One Vision
Replay One Vision 2–1 Adlington Rovers
21 Show Must Go On 1–3 FC Henscar
22 Cunston Rovers 3–2 Upton FC
23 Arleness FC 5–1 Mereton FC
24 Gyeongju FC 2–0 Halley Comets
25 Erdethorne FC 1–3 Hanseong AFC
26 Hammond Rangers 2–0 Ingleton Town

Third Round

The fourteen Second League clubs entered in the Third Round.

Tie Home team Score Away team
1 FC Henscar 1–2 Tow Law FC Reserves
2 Kuiper Town FC 0–1 Mercury Phoenix
3 Ponthorne Town 0–0 Breakthru FC
Replay Breakthru FC 2–0 Ponthorne Town
4 Fulditch United 1–0 Victoria Glory FC
5 Compton Motors FC 2–1 One Vision
6 Bryston Rovers 0–1 Hammond Rangers
7 Arleness FC 1–1 Dunleigh Eagles
Replay Dunleigh Eagles 2–0 Arleness FC
8 Made in Heaven 4–2 Enderby Town Rockets
9 Gyeongju FC 5–4 North Park FC
10 Penbury Electric FC 2–0 Five Oaks FC

Tie Home team Score Away team
11 A Kind of Magic 3–1 Lamburne FC
12 Break Free Athletic 1–1 Besford Town
Replay Besford Town 1–6 Break Free Athletic
13 Chesborough Town 0–3 Soxceter FC
14 Cunston Rovers 0–1 Nafferton Town
15 Flash FC 0–1 Mercury Armed Forces FC
16 North Grinstead FC 1–0 Castleton Lions
17 Dissingham Town 0–0 Hanseong AFC
Replay Hanseong AFC 1–0 Dissingham Town
18 Innuendo FC 4–0 North Antarctica La Universidad
19 Yorkwell Town 1–4 Queen Athletic
20 Steadham Rangers 1–2 The Red Specials

Fourth Round

The twelve Premier League clubs entered in the Fourth Round.

Tie Home team Score Away team
1 Tow Law FC Reserves 3–1 Queen Athletic
2 May Wanderers 1–0 The Red Specials
3 Cook Island FC 0–2 Innuendo FC
4 North Grinstead FC 1–5 Dunleigh Eagles
5 Bohemian Rhapsodies 1–0 Compton Motors FC
6 Hanseong AFC 2–2 St John's FC
Replay St John's FC 1–0 Hanseong AFC
7 Mercury Phoenix 1–1 Break Free Athletic
Replay Break Free Athletic 0–1 Mercury Phoenix
8 Tow Law FC 1–1 Dynamo Deacon
Replay Dynamo Deacon 0–2 Tow Law FC
9 AFC Heartpool 1–0 Penbury Electric FC

Tie Home team Score Away team
10 Soxceter FC 2–2 A Kind of Magic
Replay A Kind of Magic 0–0† Soxceter FC
Soxceter FC win 5–4 on penalties
11 Gyeongju FC 3–1 Made in Heaven
12 Mullen Albion 0–1 Mercury Armed Forces FC
13 West Grinstead FC 0–0 Mercury City
Replay Mercury City 2–0 West Grinstead FC
14 Taylor Sporting Club 1–0 Hammond Rangers
15 Port Barret FC 1–3 Breakthru FC
16 Nafferton Town 0–0 Fulditch United
Replay Fulditch United 0–1 Nafferton Town

† – After extra time

Fifth Round

Tie Home team Score Away team
1 Tow Law FC Reserves 2–2 Bohemian Rhapsodies
Replay Bohemian Rhapsodies 1–0 Tow Law FC Reserves
2 Mercury Phoenix 0–0 Tow Law FC
Replay Tow Law FC 0–1 Mercury Phoenix
3 AFC Heartpool 1–0 Mercury Armed Forces FC


Tie Home team Score Away team
4 May Wanderers 2–2 Innuendo FC
Replay Innuendo FC 3–1 May Wanderers
5 Nafferton Town 2–6 Taylor Sporting Club
6 Soxceter FC 0–1 Dunleigh Eagles
7 Gyeongju FC 1–2 St John's FC
8 Mercury City 3–0 Breakthru FC

Quarter-finals

11 March 2017
Mercury Phoenix 0 – 0 St John's FC

11 March 2017
AFC Heartpool 1 – 1 Bohemian Rhapsodies

11 March 2017
Taylor Sporting Club 1 – 0 Innuendo FC

11 March 2017
Mercury City 5 – 0 Dunleigh Eagles

Replays

15 March 2017
St John's FC 1 – 0
(a.e.t.)
Mercury Phoenix

15 March 2017
Bohemian Rhapsodies 2 – 0 AFC Heartpool

Semi-finals

1 April 2017
St John's FC 2 – 1 Taylor Sporting Club

1 April 2017
Bohemian Rhapsodies 0 – 1 Mercury City

Final

29 April 2017
St John's FC 1 – 1
(a.e.t.)
Mercury City
    Penalties  
3–0