2017 Gerenian National Cup

From MicrasWiki
Jump to: navigation, search

The 2017 Gerenian National Cup was the sixth edition of the Gerenian National Cup, the most important cup competition in Gerenia. The Cup was contested by the 32 teams of the three top tiers of the Gerenian football league system, the best three teams of the Gerenian Provincial Leagues' Championship, and the winners of the 2017 Aspirants' Cup. The tournament was won by KZ Clementsgrad, as they beat KPSK Isherwood in the Final on penalties.

Preliminary round

A preliminary round was introduced in 2017. The teams qualifying through the Provincial Leagues' Championship or the Aspirants' Cup played against the teams that finished in 5th and 6th place in the Gerenian League 3 conferences.

Team 1   Agg.   Team 2   1st leg     2nd leg  
KZ Rezot Gerzes 1–3 Elektron Victoria 0–3 1–0
MK Árnike 0–6 KP Celdar 0–4 0–2
KS Rasduk 1–2 Defenders Nuevawildes 1–2 0–0
Sparemedres 2–1 Argonauts Sanmartínes 1–1 1–0

Round of 32

The first leg was played on 29 August, and the second leg was played on 12 September.

Team 1   Agg.   Team 2   1st leg     2nd leg  
KP International 3–1 KZ Uzenaie Mergeaze'es 1–0 2–1
KA Bazree Mäeklenes 6–1 Geldar Pilakiles 3–0 3–1
KZ Clementsgrad 3–0 KZS Iele 1–0 2–0
KZ Kadine Vanst 5–2 KZK Gentóul 1–1 4–1
KZ Gerze 1–5 KZ Bareki Victories 0–5 1–0
KZ Santamarina 1–1
(4–3 p.s.o.)
Sekiral Erstvedes 0–1 1–0
Dínamo Tawlkar 1–1
(5–6 p.s.o.)
KP Celdar 1–1 0–0
NZ Glaxo 3–7 Elektron Victoria 1–5 2–2
Ramez White Stars 3–1 Snirevästeres 1–1 2–0
KZK Taizun Optimistid 1–0 Sparemedres 0–0 1–0
KZD Elerat Kad 5–2 KZ Eden 0–2 5–0
KPL Tawlkares 2–0 Linas et Rabet 1–0 1–0
KSP 21 de Agosto 3–1 KP Čirona 2–1 1–0
Sehgie Tawlkares 3–3
(3–4 p.s.o.)
Ladeerukes Maremedre'es 0–2 3–1
KPSK Isherwood 5–1 KZ Arsenal 0–1 5–0
KZ Samarne 3–2 Defenders Nuevawildes 1–0 2–2

Round of 16

The first leg was played on 28 September, and the second leg was played on 10 October.

Team 1   Agg.   Team 2   1st leg     2nd leg  
KP International 3–3
(6–5 p.s.o.)
KA Bazree Mäeklenes 1–2 2–1
KZ Clementsgrad 6–1 KZ Kadine Vanst 0–1 6–0
KZ Bareki Victories 4–1 KZ Santamarina 0–1 4–0
KP Celdar 1–3 Elektron Victoria 0–3 1–0
Ramez White Stars 6–1 KZK Taizun Optimistid 1–1 5–0
KZD Elerat Kad 1–3 KPL Tawlkares 0–3 1–0
KSP 21 de Agosto 7–0 Ladeerukes Maremedre'es 3–0 4–0
KPSK Isherwood 7–0 KZ Samarne 3–0 4–0

Quarter-finals

The first leg was played on 24 October, and the second leg was played on 7 November.

Team 1   Agg.   Team 2   1st leg     2nd leg  
KP International 3–3
(6–7 p.s.o.)
KZ Clementsgrad 1–3 2–0
KZ Bareki Victories 2–3 Elektron Victoria 1–3 1–0
Ramez White Stars 4–1 KPL Tawlkares 1–1 3–0
KSP 21 de Agosto 1–4 KPSK Isherwood 1–3 0–1

Semi-finals

The first leg was played on 21 November, and the second leg was played on 5 December.

Team 1   Agg.   Team 2   1st leg     2nd leg  
KZ Clementsgrad 3–2 Elektron Victoria 2–2 1–0
Ramez White Stars 2–2
(1–3 p.s.o.)
KPSK Isherwood 0–2 2–0

Final

22 December 2017
KZ Clementsgrad 2 – 2 KPSK Isherwood
Padak Goal 22'
Vatsk Goal 32'
Destzan Goal 36'
Bwary Goal 45'
Gerenia Stadium
Attendance: 65,738
Referee: Rades Miroy
    Penalties  
Padak Scored
Kinkes Missed
Arkuse Scored
Sinät Scored
Milve Missed
Martînes Scored
4 – 3 Arĵan Scored
Brükner Missed (Saved)
Caraman Scored
Níhis Missed (Saved)
Kroĵan Scored
Bwary Missed