2017–18 WMFA Cup

From MicrasWiki
Jump to navigationJump to search

The 2017–18 WMFA Cup was the fourth edition of the WMFA Cup, which began on 27 September 2017 with the qualifying round and culminated with the final in May 2018. Twenty-nine teams participated in the competition from eleven nations.

List of qualified teams

Entered in Round of 16
Tellia Romero Sport (CL GS) Elwynn Farvælska Itrottarlagið (CL GS) Brettish Isles Westminster City FC (CL GS) Merenolitovina Maccabiah Klymenburg (CL GS)
Entered in Group stage
Tellia Vecchiacittà Calcio (4th) Craitland Xäiville Teflons FC (5th) Brettish Isles Camford Crusaders (CL 3QR) Merenolitovina Kolmenitzkiy Maccabiah (3rd)
Tellia AS Rex Leonia (5th) Shireroth Syrelwynn Swifts (4th) Brettish Isles Exeter Town (4th) Llæng Zi'yeh Kla FC (CL 3QR)
Craitland Osĵätoņ Aztecs FC (4th) Elwynn GIA Eliria Amnu (CL 3QR) Merenolitovina Lokomotiv Rabintzov (CL 3QR)
Entered in Qualifying round
Tellia AC Scoglitto (6th) Elwynn Vāri Ūnex Eliria (4th) Kalgachia Uphill Oktavyan (CL 1QR) Blackstone Blackstone City FC (CL 2QR)
Craitland Hänävissen-ó-Cräiteland FC (LC) Brettish Isles Boscombe Valley Rangers (CL 2QR) Kalgachia Basmachi Schlepogora (2nd) Mishalan Mishagrad FC (CL 1QR)
Shireroth Vankarha Phyyta Raikoth (5th) Merenolitovina Krelitz Kommandos (4th) Kalgachia Tavnitsi Abrek (3rd) Voltrue Voltrue FC (CL 1QR)
Elwynn Eliria United (CL 2QR) Llæng Leng Island Icecaps (CL 2QR)

Qualifying round

The qualifiers were held over two legs, with the first leg being played on 27 September 2017, and the second on 4 October 2017. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

Team 1   Agg.   Team 2   1st leg     2nd leg  
Boscombe Valley Rangers Brettish Isles 3–2 Elwynn Vāri Ūnex Eliria 1–1 2–1
Eliria United Elwynn 4–0 Kalgachia Tavnitsi Abrek 3–0 1–0
Mishagrad FC Mishalan 1–6 Tellia AC Scoglitto 1–1 0–5
Voltrue FC Voltrue 0–1 Kalgachia Basmachi Schlepogora 0–0 0–1
Uphill Oktavyan Kalgachia 2–1 Llæng Leng Island Icecaps 2–0 0–1
Vankarha Phyyta Raikoth Shireroth 4–0 Blackstone Blackstone City FC 2–0 2–0
Krelitz Kommandos Merenolitovina 3–5 Craitland Hänävissen-ó-Cräiteland FC 3–1 0–4

Group stage

Group A

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Craitland Osĵätoņ Aztecs FC 4 2 1 1 9 3 +6 7 Advances to round of 16
Merenolitovina Kolmenitzkiy Maccabiah 4 1 2 1 4 4 0 5
Brettish Isles Boscombe Valley Rangers 4 1 1 2 2 8 −6 4
Group A results

18 October 2017
Boscombe Valley Rangers Brettish Isles 0 – 2 Craitland Osĵätoņ Aztecs FC

1 November 2017
Kolmenitzkiy Maccabiah Merenolitovina 1 – 1 Brettish Isles Boscombe Valley Rangers

15 November 2017
Osĵätoņ Aztecs FC Craitland 2 – 2 Merenolitovina Kolmenitzkiy Maccabiah

29 November 2017
Osĵätoņ Aztecs FC Craitland 5 – 0 Brettish Isles Boscombe Valley Rangers

13 December 2017
Boscombe Valley Rangers Brettish Isles 1 – 0 Merenolitovina Kolmenitzkiy Maccabiah

27 December 2017
Kolmenitzkiy Maccabiah Merenolitovina 1 – 0 Craitland Osĵätoņ Aztecs FC

Group B

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Merenolitovina Lokomotiv Rabintzov 4 2 1 1 7 4 +3 7 Advances to round of 16
Tellia AS Rex Leonia 4 1 2 1 4 3 +1 5
Brettish Isles Exeter Town 4 1 1 2 5 9 −4 4
Group B results

18 October 2017
Exeter Town Brettish Isles 3 – 2 Merenolitovina Lokomotiv Rabintzov

1 November 2017
AS Rex Leonia Tellia 1 – 1 Brettish Isles Exeter Town

15 November 2017
Lokomotiv Rabintzov Merenolitovina 2 – 0 Tellia AS Rex Leonia

29 November 2017
Lokomotiv Rabintzov Merenolitovina 3 – 1 Brettish Isles Exeter Town

13 December 2017
Exeter Town Brettish Isles 0 – 3 Tellia AS Rex Leonia

27 December 2017
AS Rex Leonia Tellia 0 – 0 Merenolitovina Lokomotiv Rabintzov

Group C

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Shireroth Syrelwynn Swifts 4 4 0 0 12 3 +9 12 Advances to round of 16
Kalgachia Basmachi Schlepogora 4 1 1 2 5 10 −5 4
Elwynn Eliria United 4 0 1 3 3 7 −4 1
Group C results

18 October 2017
Eliria United Elwynn 0 – 1 Kalgachia Basmachi Schlepogora

1 November 2017
Syrelwynn Swifts Shireroth 3 – 1 Elwynn Eliria United

15 November 2017
Basmachi Schlepogora Kalgachia 1 – 2 Shireroth Syrelwynn Swifts

29 November 2017
Basmachi Schlepogora Kalgachia 2 – 2 Elwynn Eliria United

13 December 2017
Eliria United Elwynn 0 – 1 Shireroth Syrelwynn Swifts

27 December 2017
Syrelwynn Swifts Shireroth 6 – 1 Kalgachia Basmachi Schlepogora

Group D

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Tellia AC Scoglitto 4 3 0 1 8 4 +4 9 Advances to round of 16
Shireroth Vankarha Phyyta Raikoth 4 3 0 1 5 2 +3 9
Llæng Zi'yeh Kla FC 4 0 0 4 2 9 −7 0
Group D results

18 October 2017
Zi'yeh Kla FC Llæng 0 – 1 Shireroth Vankarha Phyyta Raikoth

1 November 2017
AC Scoglitto Tellia 3 – 0 Llæng Zi'yeh Kla FC

15 November 2017
Vankarha Phyyta Raikoth Shireroth 2 – 1 Tellia AC Scoglitto

29 November 2017
Vankarha Phyyta Raikoth Shireroth 2 – 0 Llæng Zi'yeh Kla FC

13 December 2017
Zi'yeh Kla FC Llæng 2 – 3 Tellia AC Scoglitto

27 December 2017
AC Scoglitto Tellia 1 – 0 Shireroth Vankarha Phyyta Raikoth

Group E

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Craitland Xäiville Teflons FC 4 3 1 0 8 2 +6 10 Advances to round of 16
Brettish Isles Camford Crusaders 4 1 1 2 3 5 −2 4
Kalgachia Uphill Oktavyan 4 0 2 2 2 6 −4 2
Group E results

18 October 2017
Camford Crusaders Brettish Isles 1 – 2 Craitland Xäiville Teflons FC

1 November 2017
Uphill Oktavyan Kalgachia 0 – 0 Brettish Isles Camford Crusaders

15 November 2017
Xäiville Teflons FC Craitland 3 – 0 Kalgachia Uphill Oktavyan

29 November 2017
Xäiville Teflons FC Craitland 2 – 0 Brettish Isles Camford Crusaders

13 December 2017
Camford Crusaders Brettish Isles 2 – 1 Kalgachia Uphill Oktavyan

27 December 2017
Uphill Oktavyan Kalgachia 1 – 1 Craitland Xäiville Teflons FC

Group F

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Tellia Vecchiacittà Calcio 4 2 2 0 8 3 +5 8 Advances to round of 16
Craitland Hänävissen-ó-Cräiteland FC 4 1 2 1 4 7 −3 5
Elwynn GIA Eliria Amnu 4 0 2 2 4 6 −2 2
Group F results

18 October 2017
Hänävissen-ó-Cräiteland FC Craitland 2 – 2 Elwynn GIA Eliria Amnu

1 November 2017
Vecchiacittà Calcio Tellia 4 – 0 Craitland Hänävissen-ó-Cräiteland FC

15 November 2017
GIA Eliria Amnu Elwynn 1 – 2 Tellia Vecchiacittà Calcio

29 November 2017
GIA Eliria Amnu Elwynn 0 – 1 Craitland Hänävissen-ó-Cräiteland FC

13 December 2017
Hänävissen-ó-Cräiteland FC Craitland 1 – 1 Tellia Vecchiacittà Calcio

27 December 2017
Vecchiacittà Calcio Tellia 1 – 1 Elwynn GIA Eliria Amnu

Knock-out stages

Round of 16

The second round was held over two legs, with the first leg being played on 10 January 2018, and the second on 17 January 2018. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

10 January 2018
Syrelwynn Swifts Shireroth 1 – 1 Craitland Hänävissen-ó-Cräiteland FC

17 January 2018
Hänävissen-ó-Cräiteland FC Craitland 0 – 1 Shireroth Syrelwynn Swifts

Syrelwynn Swifts win 2–1 on aggregate.

10 January 2018
Basmachi Schlepogora Kalgachia 2 – 0 Merenolitovina Lokomotiv Rabintzov

17 January 2018
Lokomotiv Rabintzov Merenolitovina 2 – 1
(a.e.t.)
Kalgachia Basmachi Schlepogora

Basmachi Schlepogora win 3–2 on aggregate.

10 January 2018
Kolmenitzkiy Maccabiah Merenolitovina 1 – 3 Tellia Vecchiacittà Calcio

17 January 2018
Vecchiacittà Calcio Tellia 6 – 2 Merenolitovina Kolmenitzkiy Maccabiah

Vecchiacittà Calcio win 9–3 on aggregate.

10 January 2018
Westminster City FC Brettish Isles 0 – 1 Tellia Romero Sport

17 January 2018
Romero Sport Tellia 3 – 0 Brettish Isles Westminster City FC

Romero Sport win 4–0 on aggregate.

10 January 2018
AC Scoglitto Tellia 3 – 1 Brettish Isles Camford Crusaders

17 January 2018
Camford Crusaders Brettish Isles 1 – 1 Tellia AC Scoglitto

AC Scoglitto win 4–2 on aggregate.

10 January 2018
Maccabiah Klymenburg Merenolitovina 2 – 2 Craitland Osĵätoņ Aztecs FC

17 January 2018
Osĵätoņ Aztecs FC Craitland 3 – 1 Merenolitovina Maccabiah Klymenburg

Osĵätoņ Aztecs FC win 5–3 on aggregate.

10 January 2018
Xäiville Teflons FC Craitland 3 – 0 Elwynn Farvælska Itrottarlagið

17 January 2018
Farvælska Itrottarlagið Elwynn 3 – 1 Craitland Xäiville Teflons FC

Xäiville Teflons FC win 4–3 on aggregate.

10 January 2018
AS Rex Leonia Tellia 0 – 1 Shireroth Vankarha Phyyta Raikoth

17 January 2018
Vankarha Phyyta Raikoth Shireroth 2 – 1 Tellia AS Rex Leonia

Vankarha Phyyta Raikoth win 3–1 on aggregate.

Quarter-finals

The quarter-finals were held over two legs, with the first leg being played on 7 February 2018, and the second on 21 February 2018. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

7 February 2018
Xäiville Teflons FC Craitland 1 – 1 Tellia Romero Sport

21 February 2018
Romero Sport Tellia 1 – 1
(a.e.t.)
Craitland Xäiville Teflons FC
    Penalties  
4 – 2  

Scores tied at 2–2 on aggregate. Romero Sport win on penalties.

7 February 2018
Basmachi Schlepogora Kalgachia 1 – 0 Tellia Vecchiacittà Calcio

21 February 2018
Vecchiacittà Calcio Tellia 8 – 0 Kalgachia Basmachi Schlepogora

Vecchiacittà Calcio win 8–1 on aggregate.

7 February 2018
AC Scoglitto Tellia 1 – 1 Shireroth Syrelwynn Swifts

21 February 2018
Syrelwynn Swifts Shireroth 0 – 0 Tellia AC Scoglitto

Scores tied at 1–1 on aggregate. Syrelwynn Swifts win on away goals.

7 February 2018
Osĵätoņ Aztecs FC Craitland 2 – 0 Shireroth Vankarha Phyyta Raikoth

21 February 2018
Vankarha Phyyta Raikoth Shireroth 1 – 2 Craitland Osĵätoņ Aztecs FC

Osĵätoņ Aztecs FC win 4–1 on aggregate.

Semi-finals

The semi-finals were held over two legs, with the first leg being played on 21 March 2018, and the second on 4 April 2018. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

21 March 2018
Vecchiacittà Calcio Tellia 3 – 1 Craitland Osĵätoņ Aztecs FC

4 April 2018
Osĵätoņ Aztecs FC Craitland 3 – 2 Tellia Vecchiacittà Calcio

Vecchiacittà Calcio win 5–4 on aggregate.

21 March 2018
Syrelwynn Swifts Shireroth 2 – 1 Tellia Romero Sport

4 April 2018
Romero Sport Tellia 0 – 0 Shireroth Syrelwynn Swifts

Syrelwynn Swifts win 2–1 on aggregate.

Final

The final was held over a single match, held on 16 May 2018. If the match were drawn, extra time and penalties were to be used to settle the tie.

16 May 2018
Syrelwynn Swifts Shireroth 1 – 0
(a.e.t.)
Tellia Vecchiacittà Calcio
Zandine Goal 113'