2017–18 Senyan League: Difference between revisions
From MicrasWiki
Jump to navigationJump to search
Line 912: | Line 912: | ||
--> | --> | ||
{{col-end}} | {{col-end}} | ||
==Play-offs== | |||
===Second League=== | |||
{{footballbox | |||
|date =29 April 2018 | |||
|team1 = [[Eprat City FC|Eprat City]] | |||
|score = – | |||
|team2 = [[Olinket FK|Olinket]] | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = [[The Snakepit]], [[Svorgas]] | |||
}} | |||
===Third League=== | |||
{{footballbox | |||
|date =28 April 2018 | |||
|team1 = [[Nordkamp FC]] | |||
|score = – | |||
|team2 = [[FK Domĵarlæ Dyas|Domĵarlæ Dyas]] | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = [[The Snakepit]], [[Svorgas]] | |||
}} | |||
===Fourth League=== | |||
{{footballbox | |||
|date =27 April 2018 | |||
|team1 = [[Čæĵœ FK|Čæĵœ]] | |||
|score = – | |||
|team2 = [[Borussia Bergdorf]] | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = [[The Snakepit]], [[Svorgas]] | |||
}} | |||
{{Senyan Football}} | {{Senyan Football}} |
Revision as of 11:23, 21 April 2018
The 2017–18 Senyan League will be the sixth season of the Senyan League. It will be contested over four divisions. This was the first season where divisions would contain twelve teams, rather than eight.
Top League
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kateki Blavisen | 22 | 16 | 5 | 1 | 56 | 15 | +41 | 53 | Qualification to Champions' League |
Jogasim Revolution | 22 | 13 | 4 | 5 | 49 | 17 | +32 | 43 | |
Urzi Magalatska | 22 | 12 | 5 | 5 | 32 | 14 | +18 | 41 | |
Dyas Scitenhima Ĵets | 22 | 11 | 7 | 4 | 30 | 17 | +13 | 40 | Qualification to AEFA Cup |
Svorgas Scitenhima | 22 | 10 | 8 | 4 | 32 | 18 | +14 | 38 | |
Politzëa | 22 | 8 | 7 | 7 | 15 | 16 | −1 | 31 | |
King's Lynn Town | 22 | 6 | 6 | 10 | 20 | 25 | −5 | 24 | |
Park Prinsipa | 22 | 6 | 5 | 11 | 26 | 33 | −7 | 23 | |
FK Tiga | 22 | 6 | 5 | 11 | 16 | 33 | −17 | 23 | |
Svorgas FC | 22 | 5 | 5 | 12 | 14 | 44 | −30 | 20 | Relegation to Second League |
Svorgas Knights | 22 | 4 | 2 | 16 | 13 | 40 | −27 | 14 | |
Red Star | 22 | 2 | 7 | 13 | 11 | 41 | −30 | 13 |
Note: Due to being based in Fort Kolgrad, King's Lynn Town are ineligible to qualify for AEFA competitions via their league position, and instead must qualify through the FKFB-Pokal.
Results
Home ╲ Away | DSĴ | FKT | JRE | KBL | KLT | PRK | POL | RED | SFC | SVK | SSC | URZ |
Dyas Scitenhima Ĵets | 3–1 | 1–0 | 2–2 | 0–1 | 1–0 | 1–0 | 3–0 | 3–1 | 1–1 | 1–0 | 1–0 | |
FK Tiga | 0–2 | 1–3 | 0–2 | 1–0 | 2–2 | 1–1 | 2–0 | 1–0 | 1–0 | 0–2 | 1–3 | |
Jogasim Revolution | 2–0 | 4–1 | 0–1 | 3–0 | 2–0 | 1–0 | 3–0 | 4–0 | 3–0 | 1–2 | 0–0 | |
Kateki Blavisen | 2–2 | 5–0 | 3–2 | 2–0 | 4–1 | 0–2 | 3–0 | 6–1 | 5–1 | 1–0 | 0–0 | |
King's Lynn Town | 0–0 | 1–0 | 1–1 | 1–3 | 1–0 | 0–1 | 2–2 | 0–0 | 2–1 | 0–0 | 0–1 | |
Park Prinsipa | 3–2 | 0–0 | 0–3 | 1–2 | 3–2 | 1–1 | 3–0 | 0–1 | 2–1 | 1–1 | 0–2 | |
Politzëa | 1–0 | 0–1 | 1–1 | 0–2 | 3–1 | 0–0 | 0–0 | 0–0 | 1–0 | 2–1 | 0–3 | |
Red Star | 0–3 | 0–0 | 1–3 | 0–4 | 1–3 | 2–1 | 0–0 | 0–0 | 3–1 | 0–2 | 1–3 | |
Svorgas FC | 1–1 | 2–0 | 1–7 | 0–5 | 1–0 | 1–3 | 1–0 | 0–0 | 2–0 | 1–3 | 1–4 | |
Svorgas Knights | 1–2 | 2–1 | 0–3 | 0–2 | 0–4 | 1–0 | 0–1 | 0–0 | 1–0 | 1–2 | 0–2 | |
Svorgas Scitenhima | 1–1 | 0–0 | 3–3 | 1–1 | 0–0 | 1–3 | 2–0 | 2–0 | 4–0 | 3–1 | 1–0 | |
Urzi Magalatska | 0–0 | 1–2 | 1–0 | 1–1 | 2–1 | 3–2 | 0–1 | 3–1 | 2–0 | 0–1 | 1–1 |
Second League
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Jogasim Rovers | 22 | 12 | 8 | 2 | 32 | 13 | +19 | 44 | Promotion to Top League |
Spartak Jogasim | 22 | 13 | 3 | 6 | 30 | 15 | +15 | 42 | |
Eprat City | 22 | 12 | 5 | 5 | 35 | 16 | +19 | 41 | Advances to play-offs |
Olinket | 22 | 10 | 5 | 7 | 31 | 22 | +9 | 35 | |
Bordelor | 22 | 8 | 11 | 3 | 24 | 15 | +9 | 35 | |
Spazma Ƨonenčer | 22 | 8 | 9 | 5 | 25 | 19 | +6 | 33 | |
Sitizōnas Bɏer Moroni | 22 | 8 | 8 | 6 | 20 | 16 | +4 | 32 | |
Dyas Rangers | 22 | 8 | 6 | 8 | 27 | 26 | +1 | 30 | |
Vōnam Svorgas | 22 | 4 | 7 | 11 | 14 | 31 | −17 | 19 | |
Eastern Mountain Glacier | 22 | 3 | 7 | 12 | 16 | 32 | −16 | 16 | Relegation to Third League |
Dallin Students' Union | 22 | 3 | 6 | 13 | 16 | 34 | −18 | 15 | |
CFC Svorgas | 22 | 4 | 3 | 15 | 11 | 43 | −32 | 15 |
Results
Home ╲ Away | BOR | CFC | DSU | DYR | EMG | ECY | JGR | OLI | SBM | SPJ | SPƧ | VŌN |
Bordelor | 2–0 | 1–1 | 2–2 | 2–0 | 2–1 | 1–1 | 1–1 | 1–0 | 0–0 | 3–1 | 1–1 | |
CFC Svorgas | 1–0 | 2–1 | 1–1 | 0–1 | 0–2 | 1–3 | 0–5 | 0–0 | 1–3 | 0–2 | 1–1 | |
Dallin Students' Union | 0–0 | 0–1 | 2–1 | 1–1 | 0–2 | 0–3 | 2–2 | 1–2 | 0–3 | 2–0 | 1–2 | |
Dyas Rangers | 0–0 | 3–0 | 2–1 | 1–1 | 1–0 | 2–1 | 2–1 | 0–1 | 0–1 | 0–3 | 3–1 | |
Eastern Mountain Glacier | 0–2 | 2–1 | 0–1 | 1–1 | 1–2 | 0–2 | 1–1 | 2–2 | 0–2 | 1–2 | 1–0 | |
Eprat City | 2–1 | 4–0 | 0–0 | 3–1 | 2–0 | 1–2 | 0–1 | 0–0 | 1–0 | 1–1 | 4–0 | |
Jogasim Rovers | 0–0 | 3–0 | 2–1 | 1–0 | 4–1 | 1–1 | 2–1 | 0–0 | 2–0 | 1–1 | 2–0 | |
Olinket | 0–2 | 3–0 | 2–0 | 1–3 | 1–1 | 2–1 | 0–0 | 1–0 | 1–3 | 2–1 | 2–0 | |
Sitizōnas Bɏer Moroni | 0–0 | 2–0 | 3–1 | 2–1 | 1–0 | 0–1 | 2–1 | 2–1 | 0–1 | 1–2 | 0–0 | |
Spartak Jogasim | 3–1 | 3–0 | 3–1 | 0–1 | 1–0 | 0–2 | 1–1 | 0–1 | 1–1 | 1–0 | 2–0 | |
Spazma Ƨonenčer | 1–1 | 0–1 | 2–0 | 2–2 | 1–0 | 2–2 | 0–0 | 1–0 | 0–0 | 2–0 | 0–0 | |
Vōnam Svorgas | 0–1 | 2–1 | 0–0 | 1–0 | 2–2 | 1–3 | 0–1 | 0–2 | 2–1 | 0–2 | 1–1 |
Third League
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
AFC Colgrad | 22 | 14 | 5 | 3 | 43 | 12 | +31 | 47 | Promotion to Second League |
Reepham United | 22 | 11 | 7 | 4 | 32 | 20 | +12 | 38 | |
Nordkamp FC | 22 | 11 | 4 | 7 | 33 | 19 | +14 | 37 | Advances to play-offs |
Domĵarlæ Dyas | 22 | 10 | 6 | 6 | 28 | 16 | +12 | 36 | |
FC Tiga Toroni | 22 | 8 | 10 | 4 | 23 | 15 | +8 | 34 | |
Sloban Otvardket | 22 | 10 | 3 | 9 | 21 | 24 | −3 | 33 | |
Čakovat | 22 | 9 | 5 | 8 | 22 | 24 | −2 | 32 | |
Abbot's Leigh | 22 | 8 | 7 | 7 | 21 | 19 | +2 | 31 | |
Walderminster | 22 | 6 | 7 | 9 | 22 | 24 | −2 | 25 | |
Dragon Hall United | 22 | 6 | 6 | 10 | 27 | 29 | −2 | 24 | Relegation to Fourth League |
Eprat Northern Star | 22 | 4 | 3 | 3 | 14 | 39 | −25 | 15 | |
Northend | 22 | 3 | 1 | 18 | 12 | 57 | −45 | 10 |
Results
Home ╲ Away | ABL | AFC | ČAK | DĴD | DHU | ENS | TTI | NKP | NOR | REE | SLO | WAL |
Abbot's Leigh | 0–1 | 2–1 | 1–1 | 1–0 | 2–0 | 1–1 | 0–0 | 3–1 | 0–0 | 0–1 | 2–1 | |
AFC Colgrad | 1–1 | 3–1 | 2–0 | 2–1 | 4–1 | 0–0 | 2–0 | 5–0 | 2–0 | 3–1 | 2–0 | |
Čakovat | 1–1 | 0–2 | 1–0 | 1–1 | 2–0 | 0–0 | 2–1 | 2–0 | 0–0 | 1–0 | 0–0 | |
Domĵarlæ Dyas | 1–2 | 1–0 | 2–0 | 0–1 | 0–0 | 1–0 | 0–0 | 3–0 | 0–2 | 3–1 | 3–1 | |
Dragon Hall United | 1–0 | 0–2 | 3–2 | 0–0 | 4–1 | 2–2 | 3–0 | 4–0 | 2–2 | 1–2 | 0–2 | |
Eprat Northern Star | 2–0 | 0–0 | 1–2 | 0–3 | 1–0 | 0–1 | 1–2 | 2–1 | 0–2 | 0–3 | 1–1 | |
FC Tiga Toroni | 1–0 | 1–0 | 3–1 | 0–2 | 2–2 | 3–0 | 1–0 | 2–0 | 1–2 | 0–0 | 1–1 | |
Nordkamp FC | 2–0 | 3–2 | 4–0 | 0–1 | 2–0 | 1–0 | 1–1 | 6–0 | 2–4 | 2–0 | 1–0 | |
Northend | 1–3 | 0–4 | 0–2 | 1–0 | 1–1 | 2–1 | 1–0 | 1–4 | 0–1 | 1–3 | 2–3 | |
Reepham United | 0–0 | 1–1 | 1–0 | 1–4 | 3–1 | 3–1 | 1–1 | 1–0 | 4–0 | 0–1 | 2–2 | |
Sloban Otvardket | 1–2 | 0–4 | 0–2 | 2–2 | 1–0 | 0–1 | 0–2 | 0–0 | 2–0 | 1–0 | 1–0 | |
Walderminster | 1–0 | 1–1 | 0–1 | 1–1 | 2–0 | 3–1 | 0–0 | 0–2 | 2–0 | 1–2 | 0–1 |
Fourth League
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sotringham Rovers | 22 | 13 | 7 | 2 | 32 | 10 | +22 | 46 | Promotion to Third League |
Veleĵ | 22 | 13 | 6 | 3 | 36 | 19 | +17 | 45 | |
Čæĵœ | 22 | 13 | 5 | 4 | 41 | 16 | +25 | 44 | Advances to play-offs |
Borussia Bergdorf | 22 | 11 | 7 | 4 | 38 | 18 | +20 | 40 | |
Park Romulus | 22 | 9 | 9 | 4 | 28 | 15 | +13 | 36 | |
Helöland | 22 | 9 | 7 | 6 | 32 | 21 | +11 | 34 | |
Partizan Dyas | 22 | 6 | 11 | 5 | 31 | 18 | +13 | 29 | |
Grokhim Wanderers | 22 | 7 | 6 | 9 | 35 | 32 | +3 | 27 | |
SMSC | 22 | 5 | 6 | 11 | 16 | 28 | −12 | 21 | Relegation to Tier 5 |
Lake Tilos Athletic | 22 | 4 | 4 | 14 | 17 | 38 | −21 | 16 | |
Briston Rovers | 22 | 3 | 5 | 14 | 19 | 41 | −22 | 14 | |
Dinamo Svorgas | 22 | 2 | 1 | 19 | 12 | 81 | −69 | 7 |
Results
Home ╲ Away | BRB | BRI | ČÆĴ | DSV | GRW | HLÖ | LTA | PRO | PAR | SMS | SOT | VLĴ |
Borussia Bergdorf | 3–1 | 0–0 | 4–0 | 5–2 | 1–0 | 3–1 | 1–1 | 0–0 | 3–1 | 0–1 | 3–1 | |
Briston Rovers | 0–2 | 1–2 | 3–1 | 0–0 | 1–1 | 3–2 | 0–3 | 1–3 | 1–1 | 0–1 | 2–2 | |
Čæĵœ | 4–2 | 2–0 | 8–1 | 4–3 | 0–0 | 3–0 | 0–0 | 2–1 | 2–0 | 0–0 | 1–1 | |
Dinamo Svorgas | 0–4 | 1–2 | 0–5 | 1–2 | 0–4 | 2–1 | 0–4 | 2–2 | 1–0 | 1–4 | 1–3 | |
Grokhim Wanderers | 0–0 | 0–0 | 1–0 | 6–1 | 2–2 | 3–0 | 1–2 | 1–1 | 5–1 | 2–0 | 3–2 | |
Helöland | 1–0 | 4–3 | 3–1 | 5–0 | 1–0 | 3–1 | 1–1 | 2–1 | 0–0 | 1–1 | 2–0 | |
Lake Tilos Athletic | 0–2 | 2–1 | 0–1 | 2–0 | 2–0 | 1–1 | 0–1 | 1–0 | 1–1 | 0–0 | 0–1 | |
Park Romulus | 2–2 | 1–0 | 0–2 | 2–0 | 0–0 | 2–0 | 3–1 | 0–0 | 2–0 | 1–1 | 2–3 | |
Partizan Dyas | 0–0 | 4–0 | 0–2 | 7–0 | 3–2 | 2–0 | 4–1 | 0–0 | 1–1 | 0–0 | 1–1 | |
SMSC | 1–2 | 1–0 | 0–2 | 3–0 | 2–1 | 1–0 | 0–0 | 0–0 | 1–0 | 0–1 | 2–4 | |
Sotringham Rovers | 2–1 | 3–0 | 2–0 | 6–0 | 2–1 | 1–0 | 3–0 | 2–1 | 1–1 | 1–0 | 0–0 | |
Veleĵ | 0–0 | 2–0 | 1–0 | 4–0 | 3–0 | 2–1 | 3–1 | 1–0 | 0–0 | 1–0 | 1–0 |
Play-offs
Second League
Third League
Fourth League
|