2017–18 Senyan League: Difference between revisions
From MicrasWiki
Jump to navigationJump to search
mNo edit summary |
|||
(8 intermediate revisions by 2 users not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
The '''{{PAGENAME}}''' | {{Senyan article}} | ||
The '''{{PAGENAME}}''' was the sixth season of the [[Senyan League]] and was contested over four divisions. This was the first season where divisions would contain twelve teams, rather than eight. | |||
==Top League== | ==Top League== | ||
Line 17: | Line 18: | ||
|style="text-align:left;"|[[Kateki Blavisen FK|Kateki Blavisen]] | |style="text-align:left;"|[[Kateki Blavisen FK|Kateki Blavisen]] | ||
|22 |{{!!}} 16 {{!!}} 5 {{!!}} 1 {{!!}} 56 {{!!}} 15 {{!!}} +41 ||'''53''' | |22 |{{!!}} 16 {{!!}} 5 {{!!}} 1 {{!!}} 56 {{!!}} 15 {{!!}} +41 ||'''53''' | ||
|rowspan="3"|Qualification to [[ | |rowspan="3"|Qualification to [[2018–19 AEFA Champions' League|Champions' League]] | ||
|-bgcolor=#BBF3BB | |-bgcolor=#BBF3BB | ||
|style="text-align:left;"|[[Jogasim Revolution FC|Jogasim Revolution]] | |style="text-align:left;"|[[Jogasim Revolution FC|Jogasim Revolution]] | ||
Line 27: | Line 28: | ||
|style="text-align:left;"|[[Dyas Scitenhima Ĵets FK|Dyas Scitenhima Ĵets]] | |style="text-align:left;"|[[Dyas Scitenhima Ĵets FK|Dyas Scitenhima Ĵets]] | ||
|22 |{{!!}} 11 {{!!}} 7 {{!!}} 4 {{!!}} 30 {{!!}} 17 {{!!}} +13 ||'''40''' | |22 |{{!!}} 11 {{!!}} 7 {{!!}} 4 {{!!}} 30 {{!!}} 17 {{!!}} +13 ||'''40''' | ||
|Qualification to [[ | |Qualification to [[2018–19 AEFA Cup|AEFA Cup]] | ||
|- | |- | ||
|style="text-align:left;"|[[Svorgas Scitenhima FK|Svorgas Scitenhima]] | |style="text-align:left;"|[[Svorgas Scitenhima FK|Svorgas Scitenhima]] | ||
Line 912: | Line 913: | ||
--> | --> | ||
{{col-end}} | {{col-end}} | ||
==Play-offs== | |||
===Second League=== | |||
{{footballbox | |||
|date =29 April 2018 | |||
|team1 = [[Eprat City FC|Eprat City]] | |||
|score =2 – 2<br>{{aet}} | |||
|team2 = [[Olinket FK|Olinket]] | |||
|goals1 = [[Aidan Harker|Harker]] {{goal|41}}<br>[[Frazer Horsford|Horsford]] {{goal|63}} | |||
|goals2 = [[Seb Brundenbrit|Brundenbrit]] {{goal|82}}<br>[[Merter Tidfel|Tidfel]] {{goal|90+4}} | |||
|stadium = [[The Snakepit]], [[Svorgas]] | |||
|penalties1 = [[Ewan Maninglee|Maninglee]] {{pengoal}}<br>[[Aidan Harker|Harker]] {{pengoal}}<br>[[John Lancaster|Lancaster]] {{pengoal}}<br>[[Joseph Goodwillie|Goodwillie]] {{pengoal}}<br>[[Frazer Horsford|Horsford]] {{pengoal}} | |||
|penaltyscore =5 – 4 | |||
|penalties2 ={{pengoal}} [[Ënerdok Volčardos|Volčardos]]<br>{{pengoal}} [[Ačer Veln|Veln]]<br>{{pengoal}} [[Erik Jilet|Jilet]]<br>{{pengoal}} [[Seb Brundenbrit|Brundenbrit]]<br>{{penmiss|Saved}} [[Sonsteb Liktbal|Liktbal]] | |||
}} | |||
===Third League=== | |||
{{footballbox | |||
|date =28 April 2018 | |||
|team1 = [[Nordkamp FC]] | |||
|score =2 – 2<br>{{aet}} | |||
|team2 = [[FK Domĵarlæ Dyas|Domĵarlæ Dyas]] | |||
|goals1 = [[Domonic Alba|Alba]] {{goal|57}}<br>[[Benjamin Goss|Goss]] {{goal|112}} | |||
|goals2 = [[Goran Vuk|G. Vuk]] {{goal|81}}<br>[[Slobodan Vuk|S. Vuk]] {{goal|96|pen.}} | |||
|stadium = [[The Snakepit]], [[Svorgas]] | |||
|penalties1 = [[Mike Prayer|Prayer]] {{penmiss|Saved}}<br>[[Dick Wensleydale|Wensleydale]] {{pengoal}}<br>[[Noel Simeonson|Simeonson]] {{pengoal}}<br>[[Domonic Alba|Alba]] {{pengoal}}<br>[[Leo Small|Small]] {{pengoal}}<br>[[Charlie Mitchell|Mitchell]] {{pengoal}}<br>[[Benjamin Goss|Goss]] {{pengoal}}<br>[[Oscar Perrit|Perrit]] {{penmiss|Saved}} | |||
|penaltyscore =6 – 7 | |||
|penalties2 ={{pengoal}} [[Goran Vuk|G. Vuk]]<br>{{pengoal}} [[Slobodan Vuk|S. Vuk]]<br>{{pengoal}} [[Josh Parker|Parker]]<br>{{penmiss|Wide}} [[Rödë Poĵeg Vankaƨ|Poĵeg Vankaƨ]]<br>{{pengoal}} [[Draƨkœ Boĵovič|Boĵovič]]<br>{{pengoal}} [[Joe Balkov|Balkov]]<br>{{pengoal}} [[Denis Lubovič|Lubovič]]<br>{{pengoal}} [[Gábér I-Dobrooljć|I-Dobrooljć]] | |||
}} | |||
===Fourth League=== | |||
{{footballbox | |||
|date =27 April 2018 | |||
|team1 = [[Čæĵœ FK|Čæĵœ]] | |||
|score =1 – 0 | |||
|team2 = [[Borussia Bergdorf]] | |||
|goals1 = [[Aleksander Dostranovič|Dostranovič]] {{goal|24}} | |||
|goals2 = | |||
|stadium = [[The Snakepit]], [[Svorgas]] | |||
}} | |||
{{Senyan Football}} | {{Senyan Football}} |
Latest revision as of 23:25, 21 July 2022
The 2017–18 Senyan League was the sixth season of the Senyan League and was contested over four divisions. This was the first season where divisions would contain twelve teams, rather than eight.
Top League
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kateki Blavisen | 22 | 16 | 5 | 1 | 56 | 15 | +41 | 53 | Qualification to Champions' League |
Jogasim Revolution | 22 | 13 | 4 | 5 | 49 | 17 | +32 | 43 | |
Urzi Magalatska | 22 | 12 | 5 | 5 | 32 | 14 | +18 | 41 | |
Dyas Scitenhima Ĵets | 22 | 11 | 7 | 4 | 30 | 17 | +13 | 40 | Qualification to AEFA Cup |
Svorgas Scitenhima | 22 | 10 | 8 | 4 | 32 | 18 | +14 | 38 | |
Politzëa | 22 | 8 | 7 | 7 | 15 | 16 | −1 | 31 | |
King's Lynn Town | 22 | 6 | 6 | 10 | 20 | 25 | −5 | 24 | |
Park Prinsipa | 22 | 6 | 5 | 11 | 26 | 33 | −7 | 23 | |
FK Tiga | 22 | 6 | 5 | 11 | 16 | 33 | −17 | 23 | |
Svorgas FC | 22 | 5 | 5 | 12 | 14 | 44 | −30 | 20 | Relegation to Second League |
Svorgas Knights | 22 | 4 | 2 | 16 | 13 | 40 | −27 | 14 | |
Red Star | 22 | 2 | 7 | 13 | 11 | 41 | −30 | 13 |
Note: Due to being based in Fort Kolgrad, King's Lynn Town are ineligible to qualify for AEFA competitions via their league position, and instead must qualify through the FKFB-Pokal.
Results
Home ╲ Away | DSĴ | FKT | JRE | KBL | KLT | PRK | POL | RED | SFC | SVK | SSC | URZ |
Dyas Scitenhima Ĵets | 3–1 | 1–0 | 2–2 | 0–1 | 1–0 | 1–0 | 3–0 | 3–1 | 1–1 | 1–0 | 1–0 | |
FK Tiga | 0–2 | 1–3 | 0–2 | 1–0 | 2–2 | 1–1 | 2–0 | 1–0 | 1–0 | 0–2 | 1–3 | |
Jogasim Revolution | 2–0 | 4–1 | 0–1 | 3–0 | 2–0 | 1–0 | 3–0 | 4–0 | 3–0 | 1–2 | 0–0 | |
Kateki Blavisen | 2–2 | 5–0 | 3–2 | 2–0 | 4–1 | 0–2 | 3–0 | 6–1 | 5–1 | 1–0 | 0–0 | |
King's Lynn Town | 0–0 | 1–0 | 1–1 | 1–3 | 1–0 | 0–1 | 2–2 | 0–0 | 2–1 | 0–0 | 0–1 | |
Park Prinsipa | 3–2 | 0–0 | 0–3 | 1–2 | 3–2 | 1–1 | 3–0 | 0–1 | 2–1 | 1–1 | 0–2 | |
Politzëa | 1–0 | 0–1 | 1–1 | 0–2 | 3–1 | 0–0 | 0–0 | 0–0 | 1–0 | 2–1 | 0–3 | |
Red Star | 0–3 | 0–0 | 1–3 | 0–4 | 1–3 | 2–1 | 0–0 | 0–0 | 3–1 | 0–2 | 1–3 | |
Svorgas FC | 1–1 | 2–0 | 1–7 | 0–5 | 1–0 | 1–3 | 1–0 | 0–0 | 2–0 | 1–3 | 1–4 | |
Svorgas Knights | 1–2 | 2–1 | 0–3 | 0–2 | 0–4 | 1–0 | 0–1 | 0–0 | 1–0 | 1–2 | 0–2 | |
Svorgas Scitenhima | 1–1 | 0–0 | 3–3 | 1–1 | 0–0 | 1–3 | 2–0 | 2–0 | 4–0 | 3–1 | 1–0 | |
Urzi Magalatska | 0–0 | 1–2 | 1–0 | 1–1 | 2–1 | 3–2 | 0–1 | 3–1 | 2–0 | 0–1 | 1–1 |
Second League
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Jogasim Rovers | 22 | 12 | 8 | 2 | 32 | 13 | +19 | 44 | Promotion to Top League |
Spartak Jogasim | 22 | 13 | 3 | 6 | 30 | 15 | +15 | 42 | |
Eprat City | 22 | 12 | 5 | 5 | 35 | 16 | +19 | 41 | Advances to play-offs |
Olinket | 22 | 10 | 5 | 7 | 31 | 22 | +9 | 35 | |
Bordelor | 22 | 8 | 11 | 3 | 24 | 15 | +9 | 35 | |
Spazma Ƨonenčer | 22 | 8 | 9 | 5 | 25 | 19 | +6 | 33 | |
Sitizōnas Bɏer Moroni | 22 | 8 | 8 | 6 | 20 | 16 | +4 | 32 | |
Dyas Rangers | 22 | 8 | 6 | 8 | 27 | 26 | +1 | 30 | |
Vōnam Svorgas | 22 | 4 | 7 | 11 | 14 | 31 | −17 | 19 | |
Eastern Mountain Glacier | 22 | 3 | 7 | 12 | 16 | 32 | −16 | 16 | Relegation to Third League |
Dallin Students' Union | 22 | 3 | 6 | 13 | 16 | 34 | −18 | 15 | |
CFC Svorgas | 22 | 4 | 3 | 15 | 11 | 43 | −32 | 15 |
Results
Home ╲ Away | BOR | CFC | DSU | DYR | EMG | ECY | JGR | OLI | SBM | SPJ | SPƧ | VŌN |
Bordelor | 2–0 | 1–1 | 2–2 | 2–0 | 2–1 | 1–1 | 1–1 | 1–0 | 0–0 | 3–1 | 1–1 | |
CFC Svorgas | 1–0 | 2–1 | 1–1 | 0–1 | 0–2 | 1–3 | 0–5 | 0–0 | 1–3 | 0–2 | 1–1 | |
Dallin Students' Union | 0–0 | 0–1 | 2–1 | 1–1 | 0–2 | 0–3 | 2–2 | 1–2 | 0–3 | 2–0 | 1–2 | |
Dyas Rangers | 0–0 | 3–0 | 2–1 | 1–1 | 1–0 | 2–1 | 2–1 | 0–1 | 0–1 | 0–3 | 3–1 | |
Eastern Mountain Glacier | 0–2 | 2–1 | 0–1 | 1–1 | 1–2 | 0–2 | 1–1 | 2–2 | 0–2 | 1–2 | 1–0 | |
Eprat City | 2–1 | 4–0 | 0–0 | 3–1 | 2–0 | 1–2 | 0–1 | 0–0 | 1–0 | 1–1 | 4–0 | |
Jogasim Rovers | 0–0 | 3–0 | 2–1 | 1–0 | 4–1 | 1–1 | 2–1 | 0–0 | 2–0 | 1–1 | 2–0 | |
Olinket | 0–2 | 3–0 | 2–0 | 1–3 | 1–1 | 2–1 | 0–0 | 1–0 | 1–3 | 2–1 | 2–0 | |
Sitizōnas Bɏer Moroni | 0–0 | 2–0 | 3–1 | 2–1 | 1–0 | 0–1 | 2–1 | 2–1 | 0–1 | 1–2 | 0–0 | |
Spartak Jogasim | 3–1 | 3–0 | 3–1 | 0–1 | 1–0 | 0–2 | 1–1 | 0–1 | 1–1 | 1–0 | 2–0 | |
Spazma Ƨonenčer | 1–1 | 0–1 | 2–0 | 2–2 | 1–0 | 2–2 | 0–0 | 1–0 | 0–0 | 2–0 | 0–0 | |
Vōnam Svorgas | 0–1 | 2–1 | 0–0 | 1–0 | 2–2 | 1–3 | 0–1 | 0–2 | 2–1 | 0–2 | 1–1 |
Third League
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
AFC Colgrad | 22 | 14 | 5 | 3 | 43 | 12 | +31 | 47 | Promotion to Second League |
Reepham United | 22 | 11 | 7 | 4 | 32 | 20 | +12 | 38 | |
Nordkamp FC | 22 | 11 | 4 | 7 | 33 | 19 | +14 | 37 | Advances to play-offs |
Domĵarlæ Dyas | 22 | 10 | 6 | 6 | 28 | 16 | +12 | 36 | |
FC Tiga Toroni | 22 | 8 | 10 | 4 | 23 | 15 | +8 | 34 | |
Sloban Otvardket | 22 | 10 | 3 | 9 | 21 | 24 | −3 | 33 | |
Čakovat | 22 | 9 | 5 | 8 | 22 | 24 | −2 | 32 | |
Abbot's Leigh | 22 | 8 | 7 | 7 | 21 | 19 | +2 | 31 | |
Walderminster | 22 | 6 | 7 | 9 | 22 | 24 | −2 | 25 | |
Dragon Hall United | 22 | 6 | 6 | 10 | 27 | 29 | −2 | 24 | Relegation to Fourth League |
Eprat Northern Star | 22 | 4 | 3 | 3 | 14 | 39 | −25 | 15 | |
Northend | 22 | 3 | 1 | 18 | 12 | 57 | −45 | 10 |
Results
Home ╲ Away | ABL | AFC | ČAK | DĴD | DHU | ENS | TTI | NKP | NOR | REE | SLO | WAL |
Abbot's Leigh | 0–1 | 2–1 | 1–1 | 1–0 | 2–0 | 1–1 | 0–0 | 3–1 | 0–0 | 0–1 | 2–1 | |
AFC Colgrad | 1–1 | 3–1 | 2–0 | 2–1 | 4–1 | 0–0 | 2–0 | 5–0 | 2–0 | 3–1 | 2–0 | |
Čakovat | 1–1 | 0–2 | 1–0 | 1–1 | 2–0 | 0–0 | 2–1 | 2–0 | 0–0 | 1–0 | 0–0 | |
Domĵarlæ Dyas | 1–2 | 1–0 | 2–0 | 0–1 | 0–0 | 1–0 | 0–0 | 3–0 | 0–2 | 3–1 | 3–1 | |
Dragon Hall United | 1–0 | 0–2 | 3–2 | 0–0 | 4–1 | 2–2 | 3–0 | 4–0 | 2–2 | 1–2 | 0–2 | |
Eprat Northern Star | 2–0 | 0–0 | 1–2 | 0–3 | 1–0 | 0–1 | 1–2 | 2–1 | 0–2 | 0–3 | 1–1 | |
FC Tiga Toroni | 1–0 | 1–0 | 3–1 | 0–2 | 2–2 | 3–0 | 1–0 | 2–0 | 1–2 | 0–0 | 1–1 | |
Nordkamp FC | 2–0 | 3–2 | 4–0 | 0–1 | 2–0 | 1–0 | 1–1 | 6–0 | 2–4 | 2–0 | 1–0 | |
Northend | 1–3 | 0–4 | 0–2 | 1–0 | 1–1 | 2–1 | 1–0 | 1–4 | 0–1 | 1–3 | 2–3 | |
Reepham United | 0–0 | 1–1 | 1–0 | 1–4 | 3–1 | 3–1 | 1–1 | 1–0 | 4–0 | 0–1 | 2–2 | |
Sloban Otvardket | 1–2 | 0–4 | 0–2 | 2–2 | 1–0 | 0–1 | 0–2 | 0–0 | 2–0 | 1–0 | 1–0 | |
Walderminster | 1–0 | 1–1 | 0–1 | 1–1 | 2–0 | 3–1 | 0–0 | 0–2 | 2–0 | 1–2 | 0–1 |
Fourth League
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sotringham Rovers | 22 | 13 | 7 | 2 | 32 | 10 | +22 | 46 | Promotion to Third League |
Veleĵ | 22 | 13 | 6 | 3 | 36 | 19 | +17 | 45 | |
Čæĵœ | 22 | 13 | 5 | 4 | 41 | 16 | +25 | 44 | Advances to play-offs |
Borussia Bergdorf | 22 | 11 | 7 | 4 | 38 | 18 | +20 | 40 | |
Park Romulus | 22 | 9 | 9 | 4 | 28 | 15 | +13 | 36 | |
Helöland | 22 | 9 | 7 | 6 | 32 | 21 | +11 | 34 | |
Partizan Dyas | 22 | 6 | 11 | 5 | 31 | 18 | +13 | 29 | |
Grokhim Wanderers | 22 | 7 | 6 | 9 | 35 | 32 | +3 | 27 | |
SMSC | 22 | 5 | 6 | 11 | 16 | 28 | −12 | 21 | Relegation to Tier 5 |
Lake Tilos Athletic | 22 | 4 | 4 | 14 | 17 | 38 | −21 | 16 | |
Briston Rovers | 22 | 3 | 5 | 14 | 19 | 41 | −22 | 14 | |
Dinamo Svorgas | 22 | 2 | 1 | 19 | 12 | 81 | −69 | 7 |
Results
Home ╲ Away | BRB | BRI | ČÆĴ | DSV | GRW | HLÖ | LTA | PRO | PAR | SMS | SOT | VLĴ |
Borussia Bergdorf | 3–1 | 0–0 | 4–0 | 5–2 | 1–0 | 3–1 | 1–1 | 0–0 | 3–1 | 0–1 | 3–1 | |
Briston Rovers | 0–2 | 1–2 | 3–1 | 0–0 | 1–1 | 3–2 | 0–3 | 1–3 | 1–1 | 0–1 | 2–2 | |
Čæĵœ | 4–2 | 2–0 | 8–1 | 4–3 | 0–0 | 3–0 | 0–0 | 2–1 | 2–0 | 0–0 | 1–1 | |
Dinamo Svorgas | 0–4 | 1–2 | 0–5 | 1–2 | 0–4 | 2–1 | 0–4 | 2–2 | 1–0 | 1–4 | 1–3 | |
Grokhim Wanderers | 0–0 | 0–0 | 1–0 | 6–1 | 2–2 | 3–0 | 1–2 | 1–1 | 5–1 | 2–0 | 3–2 | |
Helöland | 1–0 | 4–3 | 3–1 | 5–0 | 1–0 | 3–1 | 1–1 | 2–1 | 0–0 | 1–1 | 2–0 | |
Lake Tilos Athletic | 0–2 | 2–1 | 0–1 | 2–0 | 2–0 | 1–1 | 0–1 | 1–0 | 1–1 | 0–0 | 0–1 | |
Park Romulus | 2–2 | 1–0 | 0–2 | 2–0 | 0–0 | 2–0 | 3–1 | 0–0 | 2–0 | 1–1 | 2–3 | |
Partizan Dyas | 0–0 | 4–0 | 0–2 | 7–0 | 3–2 | 2–0 | 4–1 | 0–0 | 1–1 | 0–0 | 1–1 | |
SMSC | 1–2 | 1–0 | 0–2 | 3–0 | 2–1 | 1–0 | 0–0 | 0–0 | 1–0 | 0–1 | 2–4 | |
Sotringham Rovers | 2–1 | 3–0 | 2–0 | 6–0 | 2–1 | 1–0 | 3–0 | 2–1 | 1–1 | 1–0 | 0–0 | |
Veleĵ | 0–0 | 2–0 | 1–0 | 4–0 | 3–0 | 2–1 | 3–1 | 1–0 | 0–0 | 1–0 | 1–0 |
Play-offs
Second League
29 April 2018
|
Eprat City | 2 – 2 (a.e.t.) |
Olinket |
---|---|---|
Harker 41' Horsford 63' |
Brundenbrit 82' Tidfel 90+4' | |
Penalties | ||
Maninglee Harker Lancaster Goodwillie Horsford |
5 – 4 | Volčardos Veln Jilet Brundenbrit Liktbal |
Third League
28 April 2018
|
Nordkamp FC | 2 – 2 (a.e.t.) |
Domĵarlæ Dyas |
---|---|---|
Alba 57' Goss 112' |
G. Vuk 81' S. Vuk 96' (pen.) | |
Penalties | ||
Prayer Wensleydale Simeonson Alba Small Mitchell Goss Perrit |
6 – 7 | G. Vuk S. Vuk Parker Poĵeg Vankaƨ Boĵovič Balkov Lubovič I-Dobrooljć |
Fourth League
|