2017–18 Senyan League

From MicrasWiki
Jump to navigationJump to search

The 2017–18 Senyan League was the sixth season of the Senyan League and was contested over four divisions. This was the first season where divisions would contain twelve teams, rather than eight.

Top League

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Kateki Blavisen 22 16 5 1 56 15 +41 53 Qualification to Champions' League
Jogasim Revolution 22 13 4 5 49 17 +32 43
Urzi Magalatska 22 12 5 5 32 14 +18 41
Dyas Scitenhima Ĵets 22 11 7 4 30 17 +13 40 Qualification to AEFA Cup
Svorgas Scitenhima 22 10 8 4 32 18 +14 38
Politzëa 22 8 7 7 15 16 −1 31
King's Lynn Town 22 6 6 10 20 25 −5 24
Park Prinsipa 22 6 5 11 26 33 −7 23
FK Tiga 22 6 5 11 16 33 −17 23
Svorgas FC 22 5 5 12 14 44 −30 20 Relegation to Second League
Svorgas Knights 22 4 2 16 13 40 −27 14
Red Star 22 2 7 13 11 41 −30 13

Note: Due to being based in Fort Kolgrad, King's Lynn Town are ineligible to qualify for AEFA competitions via their league position, and instead must qualify through the FKFB-Pokal.

Results

Home ╲ Away DSĴ FKT JRE KBL KLT PRK POL RED SFC SVK SSC URZ
Dyas Scitenhima Ĵets 3–1 1–0 2–2 0–1 1–0 1–0 3–0 3–1 1–1 1–0 1–0
FK Tiga 0–2 1–3 0–2 1–0 2–2 1–1 2–0 1–0 1–0 0–2 1–3
Jogasim Revolution 2–0 4–1 0–1 3–0 2–0 1–0 3–0 4–0 3–0 1–2 0–0
Kateki Blavisen 2–2 5–0 3–2 2–0 4–1 0–2 3–0 6–1 5–1 1–0 0–0
King's Lynn Town 0–0 1–0 1–1 1–3 1–0 0–1 2–2 0–0 2–1 0–0 0–1
Park Prinsipa 3–2 0–0 0–3 1–2 3–2 1–1 3–0 0–1 2–1 1–1 0–2
Politzëa 1–0 0–1 1–1 0–2 3–1 0–0 0–0 0–0 1–0 2–1 0–3
Red Star 0–3 0–0 1–3 0–4 1–3 2–1 0–0 0–0 3–1 0–2 1–3
Svorgas FC 1–1 2–0 1–7 0–5 1–0 1–3 1–0 0–0 2–0 1–3 1–4
Svorgas Knights 1–2 2–1 0–3 0–2 0–4 1–0 0–1 0–0 1–0 1–2 0–2
Svorgas Scitenhima 1–1 0–0 3–3 1–1 0–0 1–3 2–0 2–0 4–0 3–1 1–0
Urzi Magalatska 0–0 1–2 1–0 1–1 2–1 3–2 0–1 3–1 2–0 0–1 1–1

Second League

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Jogasim Rovers 22 12 8 2 32 13 +19 44 Promotion to Top League
Spartak Jogasim 22 13 3 6 30 15 +15 42
Eprat City 22 12 5 5 35 16 +19 41 Advances to play-offs
Olinket 22 10 5 7 31 22 +9 35
Bordelor 22 8 11 3 24 15 +9 35
Spazma Ƨonenčer 22 8 9 5 25 19 +6 33
Sitizōnas Bɏer Moroni 22 8 8 6 20 16 +4 32
Dyas Rangers 22 8 6 8 27 26 +1 30
Vōnam Svorgas 22 4 7 11 14 31 −17 19
Eastern Mountain Glacier 22 3 7 12 16 32 −16 16 Relegation to Third League
Dallin Students' Union 22 3 6 13 16 34 −18 15
CFC Svorgas 22 4 3 15 11 43 −32 15

Results

Home ╲ Away BOR CFC DSU DYR EMG ECY JGR OLI SBM SPJ SPƧ VŌN
Bordelor 2–0 1–1 2–2 2–0 2–1 1–1 1–1 1–0 0–0 3–1 1–1
CFC Svorgas 1–0 2–1 1–1 0–1 0–2 1–3 0–5 0–0 1–3 0–2 1–1
Dallin Students' Union 0–0 0–1 2–1 1–1 0–2 0–3 2–2 1–2 0–3 2–0 1–2
Dyas Rangers 0–0 3–0 2–1 1–1 1–0 2–1 2–1 0–1 0–1 0–3 3–1
Eastern Mountain Glacier 0–2 2–1 0–1 1–1 1–2 0–2 1–1 2–2 0–2 1–2 1–0
Eprat City 2–1 4–0 0–0 3–1 2–0 1–2 0–1 0–0 1–0 1–1 4–0
Jogasim Rovers 0–0 3–0 2–1 1–0 4–1 1–1 2–1 0–0 2–0 1–1 2–0
Olinket 0–2 3–0 2–0 1–3 1–1 2–1 0–0 1–0 1–3 2–1 2–0
Sitizōnas Bɏer Moroni 0–0 2–0 3–1 2–1 1–0 0–1 2–1 2–1 0–1 1–2 0–0
Spartak Jogasim 3–1 3–0 3–1 0–1 1–0 0–2 1–1 0–1 1–1 1–0 2–0
Spazma Ƨonenčer 1–1 0–1 2–0 2–2 1–0 2–2 0–0 1–0 0–0 2–0 0–0
Vōnam Svorgas 0–1 2–1 0–0 1–0 2–2 1–3 0–1 0–2 2–1 0–2 1–1

Third League

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
AFC Colgrad 22 14 5 3 43 12 +31 47 Promotion to Second League
Reepham United 22 11 7 4 32 20 +12 38
Nordkamp FC 22 11 4 7 33 19 +14 37 Advances to play-offs
Domĵarlæ Dyas 22 10 6 6 28 16 +12 36
FC Tiga Toroni 22 8 10 4 23 15 +8 34
Sloban Otvardket 22 10 3 9 21 24 −3 33
Čakovat 22 9 5 8 22 24 −2 32
Abbot's Leigh 22 8 7 7 21 19 +2 31
Walderminster 22 6 7 9 22 24 −2 25
Dragon Hall United 22 6 6 10 27 29 −2 24 Relegation to Fourth League
Eprat Northern Star 22 4 3 3 14 39 −25 15
Northend 22 3 1 18 12 57 −45 10

Results

Home ╲ Away ABL AFC ČAK DĴD DHU ENS TTI NKP NOR REE SLO WAL
Abbot's Leigh 0–1 2–1 1–1 1–0 2–0 1–1 0–0 3–1 0–0 0–1 2–1
AFC Colgrad 1–1 3–1 2–0 2–1 4–1 0–0 2–0 5–0 2–0 3–1 2–0
Čakovat 1–1 0–2 1–0 1–1 2–0 0–0 2–1 2–0 0–0 1–0 0–0
Domĵarlæ Dyas 1–2 1–0 2–0 0–1 0–0 1–0 0–0 3–0 0–2 3–1 3–1
Dragon Hall United 1–0 0–2 3–2 0–0 4–1 2–2 3–0 4–0 2–2 1–2 0–2
Eprat Northern Star 2–0 0–0 1–2 0–3 1–0 0–1 1–2 2–1 0–2 0–3 1–1
FC Tiga Toroni 1–0 1–0 3–1 0–2 2–2 3–0 1–0 2–0 1–2 0–0 1–1
Nordkamp FC 2–0 3–2 4–0 0–1 2–0 1–0 1–1 6–0 2–4 2–0 1–0
Northend 1–3 0–4 0–2 1–0 1–1 2–1 1–0 1–4 0–1 1–3 2–3
Reepham United 0–0 1–1 1–0 1–4 3–1 3–1 1–1 1–0 4–0 0–1 2–2
Sloban Otvardket 1–2 0–4 0–2 2–2 1–0 0–1 0–2 0–0 2–0 1–0 1–0
Walderminster 1–0 1–1 0–1 1–1 2–0 3–1 0–0 0–2 2–0 1–2 0–1

Fourth League

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Sotringham Rovers 22 13 7 2 32 10 +22 46 Promotion to Third League
Veleĵ 22 13 6 3 36 19 +17 45
Čæĵœ 22 13 5 4 41 16 +25 44 Advances to play-offs
Borussia Bergdorf 22 11 7 4 38 18 +20 40
Park Romulus 22 9 9 4 28 15 +13 36
Helöland 22 9 7 6 32 21 +11 34
Partizan Dyas 22 6 11 5 31 18 +13 29
Grokhim Wanderers 22 7 6 9 35 32 +3 27
SMSC 22 5 6 11 16 28 −12 21 Relegation to Tier 5
Lake Tilos Athletic 22 4 4 14 17 38 −21 16
Briston Rovers 22 3 5 14 19 41 −22 14
Dinamo Svorgas 22 2 1 19 12 81 −69 7

Results

Home ╲ Away BRB BRI ČÆĴ DSV GRW HLÖ LTA PRO PAR SMS SOT VLĴ
Borussia Bergdorf 3–1 0–0 4–0 5–2 1–0 3–1 1–1 0–0 3–1 0–1 3–1
Briston Rovers 0–2 1–2 3–1 0–0 1–1 3–2 0–3 1–3 1–1 0–1 2–2
Čæĵœ 4–2 2–0 8–1 4–3 0–0 3–0 0–0 2–1 2–0 0–0 1–1
Dinamo Svorgas 0–4 1–2 0–5 1–2 0–4 2–1 0–4 2–2 1–0 1–4 1–3
Grokhim Wanderers 0–0 0–0 1–0 6–1 2–2 3–0 1–2 1–1 5–1 2–0 3–2
Helöland 1–0 4–3 3–1 5–0 1–0 3–1 1–1 2–1 0–0 1–1 2–0
Lake Tilos Athletic 0–2 2–1 0–1 2–0 2–0 1–1 0–1 1–0 1–1 0–0 0–1
Park Romulus 2–2 1–0 0–2 2–0 0–0 2–0 3–1 0–0 2–0 1–1 2–3
Partizan Dyas 0–0 4–0 0–2 7–0 3–2 2–0 4–1 0–0 1–1 0–0 1–1
SMSC 1–2 1–0 0–2 3–0 2–1 1–0 0–0 0–0 1–0 0–1 2–4
Sotringham Rovers 2–1 3–0 2–0 6–0 2–1 1–0 3–0 2–1 1–1 1–0 0–0
Veleĵ 0–0 2–0 1–0 4–0 3–0 2–1 3–1 1–0 0–0 1–0 1–0

Play-offs

Second League

29 April 2018
Eprat City 2 – 2
(a.e.t.)
Olinket
Harker Goal 41'
Horsford Goal 63'
Brundenbrit Goal 82'
Tidfel Goal 90+4'
    Penalties  
Maninglee Scored
Harker Scored
Lancaster Scored
Goodwillie Scored
Horsford Scored
5 – 4 Scored Volčardos
Scored Veln
Scored Jilet
Scored Brundenbrit
Missed (Saved) Liktbal
 

Third League

    Penalties  
Prayer Missed (Saved)
Wensleydale Scored
Simeonson Scored
Alba Scored
Small Scored
Mitchell Scored
Goss Scored
Perrit Missed (Saved)
6 – 7 Scored G. Vuk
Scored S. Vuk
Scored Parker
Missed (Wide) Poĵeg Vankaƨ
Scored Boĵovič
Scored Balkov
Scored Lubovič
Scored I-Dobrooljć
 

Fourth League