2017–18 Gerenian League 1

From MicrasWiki
Jump to: navigation, search
Gerenian League 1
Season 2017–18
Champions KPSK Isherwood (3rd title)
Relegated Sehgie Tawlkares

The 2017–18 Gerenian League 1 was the sixth season of the Gerenian League 1, the top professional league for association football clubs. The season started in August 2017 and ended in May 2018. Isherwood won the season title after winning both the Republic and the Alliance Tournaments.

Teams

Location of teams of the 2017–18 Gerenian League 1

Ten teams are contesting the league, including eight sides from the previous season, and two sides promoted from the 2016–17 Gerenian League 2: Sehgie Tawlkares, the season champions, and KSP 21 de Agosto, who defeated KZ Bareki Victories in the promotion/relegation play-off.

Stadiums and locations

Club Location Stadium Capacity
Erstveda 21 de Agosto Port Elerat Estadio 13 de Noviembre 14,500
Clements Bazree Mäeklenes Klämen New Mayfield Park 49,800
Clements Clementsgrad Klämen New Mayfield Park 49,800
Sängeran Gerze Gerze Gerze Stadium 43,500
Erstveda Glaxo Port Elerat Glaxo Sports Complex 11,350
Erstveda International Port Elerat International Sports Centre 37,000
Erstveda Isherwood Port Elerat Elstree Road 26,200
Ramez Ramez White Stars Ramez Ramez City Stadium 50,000
Adarma Santamarina Tániz Tániz Municipal Stadium 18,000
Adarma Sehgie Tawlkares Tawlkar Heroes of Apollonia Stadium 47,258

Managerial changes

Team
Outgoing manager
Manner of departure
Date of vacancy
Replaced by
Date of appoitment
Table

Republic Tournament

Table

Pos. Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 Isherwood 18 14 2 2 58 24 +34 44
2 Ramez White Stars 18 12 2 4 37 21 +16 38
3 Bazree Mäeklenes 18 11 3 4 25 16 +9 36
4 International 18 6 7 5 26 24 +2 25
5 Glaxo 18 7 3 8 25 30 −5 24
6 Santamarina 18 6 5 7 26 28 −2 23
7 Clementsgrad 18 6 4 8 37 38 −1 22
8 Sehgie Tawlkares 18 3 7 8 10 28 −18 16
9 21 de Agosto 18 2 6 10 12 25 −13 12
10 Gerze 18 1 5 12 14 36 −22 8

Results

  BAZ CLE GRZ GLA INT ISH RWS SAN STW VDA
Bazree Mäeklenes 2–1 1–0 1–0 1–1 2–6 2–0 4–1 2–0 1–0
Clementsgrad 1–2 3–2 2–2 2–2 4–5 2–4 3–0 1–1 5–2
Gerze 0–2 2–2 1–3 1–1 1–3 0–1 0–3 1–1 0–1
Glaxo 1–0 2–0 5–1 0–4 0–5 2–3 0–2 0–1 1–0
International 1–1 3–0 0–0 0–1 1–5 0–1 2–1 2–2 1–0
Isherwood 2–0 3–0 4–2 1–1 5–2 2–2 3–2 1–0 2–1
Ramez White Stars 1–3 3–2 3–0 3–1 1–2 3–1 2–1 2–0 1–1
Santamarina 0–0 2–3 3–2 4–1 2–2 2–1 0–3 1–1 2–1
Sehgie Tawlkares 1–0 1–2 0–0 1–4 0–2 0–6 0–4 0–0 1–0
Veintiuno de Agosto 0–1 0–4 1–1 1–1 1–1 1–3 2–0 0–0 0–0

Alliance Tournament

Table

Pos. Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 Isherwood 18 12 4 2 50 15 +35 40
2 Clementsgrad 18 12 0 6 52 39 +13 36
3 Ramez White Stars 18 10 4 4 40 22 +18 34
4 International 18 10 4 4 37 22 +15 34
5 Bazree Mäeklenes 18 7 5 6 32 33 −1 26
6 Gerze 18 6 5 7 23 23 0 23
7 21 de Agosto 18 6 5 7 19 30 −11 23
8 Santamarina 18 4 5 9 21 33 −12 17
9 Glaxo 18 2 3 13 14 42 −28 9
10 Sehgie Tawlkares 18 1 5 12 13 42 −29 8

Results

  BAZ CLE GRZ GLA INT ISH RWS SAN STW VDA
Bazree Mäeklenes 3–1 0–2 3–2 3–5 1–1 2–2 1–3 2–1 5–0
Clementsgrad 2–3 3–2 5–0 3–0 0–7 0–5 7–3 3–0 5–1
Gerze 0–0 0–1 1–1 2–3 3–0 0–3 4–1 1–1 2–2
Glaxo 0–2 2–7 0–1 0–3 0–4 0–3 0–0 3–0 1–2
International 5–1 5–0 2–2 3–0 0–3 1–2 1–0 2–1 1–2
Isherwood 2–2 2–1 1–0 1–0 1–1 0–1 2–0 9–0 2–2
Ramez White Stars 2–2 0–3 4–0 1–2 2–3 2–3 3–2 1–1 4–1
Santamarina 2–0 2–3 1–0 3–2 0–0 1–5 1–2 0–0 0–0
Sehgie Tawlkares 1–2 3–5 0–1 2–0 0–2 1–6 1–1 1–1 0–2
Veintiuno de Agosto 2–0 1–3 0–2 1–1 0–0 0–1 0–2 2–1 1–0

Season table

Pos. Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Isherwood 36 26 6 4 108 39 +69 84 Qualification for AEFA Champions' League
2 Ramez White Stars 36 22 6 8 77 43 +34 72
3 Bazree Mäeklenes 36 18 8 10 57 49 +8 62
4 International 36 16 11 9 63 46 +17 59 Qualification for AEFA Cup
5 Clementsgrad 36 18 4 14 89 77 +12 58
6 Santamarina 36 10 10 16 47 61 −14 40
7 21 de Agosto 36 8 11 17 31 55 −24 35
8 Glaxo 36 9 6 19 37 66 −29 33
9 Gerze 36 7 10 19 37 59 −22 31 Qualification for Promotion/Relegation play-off
10 Sehgie Tawlkares 36 4 12 20 23 70 −47 24 Relegation to Gerenian League 2

Promotion/Relegation play-off

Team 1   Agg.   Team 2   1st leg     2nd leg  
Gerze 5–2 Dínamo Tawlkar 4–1 1–1

Top goalscorers

Rank Player Club Goals
1 Gerenia Karl Brükner KPSK Isherwood 25
Gerenia Bradt Padak KZ Clementsgrad
3 Gerenia Fabris Balbîn Ramez White Stars 23
4 Gerenia Ábelder Arĵan KPSK Isherwood 19
5 Gerenia Žan Krup KZ Clementsgrad 17
Gerenia Fabian Kricee KZ Gerze
Gerenia Gebreel Vidal KA Bazree Mäeklenes
Gerenia Hoakîn Ramis-Jare NZ Glaxo
9 Gerenia Olivier Biérins KP International 16
10 Talenore Vernon Cristaldo Ramez White Stars 15

External links