2016–17 AEFA Cup
The 2016–17 AEFA Cup was the fourth edition of the AEFA Cup, which began on 31 August 2016 with the first qualifying round and culminated with the final in May 2017. Forty-six teams participated in the competition from eighteen nations.
List of qualified teams
Qualifying stages
First qualifying round
The first qualifiers were held over two legs, with the first leg being played on 31 August 2016, and the second on 7 September 2016. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Daocheng FC | 5–0 | KZ Oldenait | 3–0 | 2–0 |
Muralia FC | 2–2 (a) | Vey FC | 1–0 | 1–2 |
Newhaven FC | 5–0 | FC Port St Andre | 3–0 | 2–0 |
Second qualifying round
The second qualifiers were held over two legs, with the first leg being played on 14 September 2016, and the second on 21 September 2016. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Muralia FC | 0–2 | Dragons FC | 0–1 | 0–1 |
Avante Lucia | 2–1 | Hawshire FC | 2–0 | 0–1 |
Häsfors KA | 1–6 | Newhaven FC | 1–3 | 0–3 |
RafaeLima FC | 2–1 | Daocheng FC | 2–0 | 0–1 |
Vinopolis Vipers | 3–1 | Pinguins Profetas FC | 3–1 | 0–0 |
Jeunesse d'Iduna | 2–4 | Stars and Stripes FC | 1–1 | 1–3 |
Third qualifying round
The third qualifiers were held over two legs, with the first leg being played on 14 September 2016, and the second on 21 September 2016. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Stars and Stripes FC | 0–1 | Victoria FC | 0–1 | 0–0 |
Blue Boys Differance | 4–2 | FC Bourgeoisie | 2–0 | 2–2 |
RafaeLima FC | 7–0 | FC Mahūti | 4–0 | 3–0 |
Redditch Town FC | 3–2 | Mafatte FC | 1–1 | 2–1 |
Arconde Real | 1–3 | Dragons FC | 1–2 | 0–1 |
Feldberg FC | 2–1 | Newhaven FC | 2–0 | 0–1 |
Vinopolis Vipers | 1–4 | Politzëa FK Moroni | 0–1 | 1–3 |
Ašé Eú-Vá | 1–9 | KZ Clementsgrad | 0–3 | 1–6 |
FC Freedom | 3–2 | Avante Lucia | 0–0 | 3–2 |
Group stage
Group A
|
19 October 2016
|
RafaeLima FC | 0 – 2 | AC Pojoinenkaupunki |
---|---|---|
19 October 2016
|
Relgannan Raiders | 1 – 3 | KZ Clementsgrad |
---|---|---|
2 November 2016
|
Relgannan Raiders | 1 – 0 | RafaeLima FC |
---|---|---|
2 November 2016
|
KZ Clementsgrad | 4 – 1 | AC Pojoinenkaupunki |
---|---|---|
16 November 2016
|
AC Pojoinenkaupunki | 1 – 1 | Relgannan Raiders |
---|---|---|
16 November 2016
|
KZ Clementsgrad | 3 – 0 | RafaeLima FC |
---|---|---|
30 November 2016
|
Relgannan Raiders | 1 – 1 | AC Pojoinenkaupunki |
---|---|---|
30 November 2016
|
RafaeLima FC | 1 – 2 | KZ Clementsgrad |
---|---|---|
14 December 2016
|
RafaeLima FC | 3 – 2 | Relgannan Raiders |
---|---|---|
14 December 2016
|
AC Pojoinenkaupunki | 2 – 0 | KZ Clementsgrad |
---|---|---|
28 December 2016
|
AC Pojoinenkaupunki | 2 – 0 | RafaeLima FC |
---|---|---|
28 December 2016
|
KZ Clementsgrad | 5 – 1 | Relgannan Raiders |
---|---|---|
Group B
|
19 October 2016
|
FC Huyenkula | 4 – 0 | Regensborg FC |
---|---|---|
19 October 2016
|
Bèuʐwàtûÿða̭ FK | 1 – 4 | FC Freedom |
---|---|---|
2 November 2016
|
Bèuʐwàtûÿða̭ FK | 1 – 2 | FC Huyenkula |
---|---|---|
2 November 2016
|
FC Freedom | 2 – 1 | Regensborg FC |
---|---|---|
16 November 2016
|
Regensborg FC | 3 – 1 | Bèuʐwàtûÿða̭ FK |
---|---|---|
16 November 2016
|
FC Freedom | 1 – 0 | FC Huyenkula |
---|---|---|
30 November 2016
|
Bèuʐwàtûÿða̭ FK | 0 – 4 | Regensborg FC |
---|---|---|
30 November 2016
|
FC Huyenkula | 3 – 1 | FC Freedom |
---|---|---|
14 December 2016
|
FC Huyenkula | 3 – 0 | Bèuʐwàtûÿða̭ FK |
---|---|---|
14 December 2016
|
Regensborg FC | 2 – 2 | FC Freedom |
---|---|---|
28 December 2016
|
Regensborg FC | 2 – 2 | FC Huyenkula |
---|---|---|
28 December 2016
|
FC Freedom | 3 – 3 | Bèuʐwàtûÿða̭ FK |
---|---|---|
Group C
|
19 October 2016
|
Redditch Town FC | 1 – 2 | Urzi Magalatska FK |
---|---|---|
19 October 2016
|
Haraldsborg Cool Cats F.C. | 3 – 0 | Ħiberħían |
---|---|---|
2 November 2016
|
Haraldsborg Cool Cats F.C. | 2 – 2 | Redditch Town FC |
---|---|---|
2 November 2016
|
Ħiberħían | 1 – 5 | Urzi Magalatska FK |
---|---|---|
16 November 2016
|
Urzi Magalatska FK | 1 – 0 | Haraldsborg Cool Cats F.C. |
---|---|---|
16 November 2016
|
Ħiberħían | 0 – 3 | Redditch Town FC |
---|---|---|
30 November 2016
|
Haraldsborg Cool Cats F.C. | 3 – 2 | Urzi Magalatska FK |
---|---|---|
30 November 2016
|
Redditch Town FC | 4 – 2 | Ħiberħían |
---|---|---|
14 December 2016
|
Redditch Town FC | 1 – 1 | Haraldsborg Cool Cats F.C. |
---|---|---|
14 December 2016
|
Urzi Magalatska FK | 0 – 0 | Ħiberħían |
---|---|---|
28 December 2016
|
Urzi Magalatska FK | 3 – 0 | Redditch Town FC |
---|---|---|
28 December 2016
|
Ħiberħían | 0 – 2 | Haraldsborg Cool Cats F.C. |
---|---|---|
Group D
|
19 October 2016
|
Feldberg FC | 2 – 1 | SK Ambetanterijk |
---|---|---|
19 October 2016
|
Hawshire Islanders FC | 3 – 0 | Borussia Bergdorf |
---|---|---|
2 November 2016
|
Hawshire Islanders FC | 1 – 0 | Feldberg FC |
---|---|---|
2 November 2016
|
Borussia Bergdorf | 1 – 0 | SK Ambetanterijk |
---|---|---|
16 November 2016
|
SK Ambetanterijk | 2 – 1 | Hawshire Islanders FC |
---|---|---|
16 November 2016
|
Borussia Bergdorf | 3 – 5 | Feldberg FC |
---|---|---|
30 November 2016
|
Hawshire Islanders FC | 0 – 1 | SK Ambetanterijk |
---|---|---|
30 November 2016
|
Feldberg FC | 3 – 0 | Borussia Bergdorf |
---|---|---|
14 December 2016
|
Feldberg FC | 1 – 0 | Hawshire Islanders FC |
---|---|---|
14 December 2016
|
SK Ambetanterijk | 1 – 0 | Borussia Bergdorf |
---|---|---|
28 December 2016
|
SK Ambetanterijk | 2 – 0 | Feldberg FC |
---|---|---|
28 December 2016
|
Borussia Bergdorf | 1 – 1 | Hawshire Islanders FC |
---|---|---|
Group E
|
19 October 2016
|
Dragons FC | 0 – 0 | KPL Tawlkares |
---|---|---|
19 October 2016
|
Nordkamp FC | 0 – 0 | Blue Boys Differance |
---|---|---|
2 November 2016
|
Nordkamp FC | 0 – 3 | Dragons FC |
---|---|---|
2 November 2016
|
Blue Boys Differance | 1 – 2 | KPL Tawlkares |
---|---|---|
16 November 2016
|
KPL Tawlkares | 2 – 2 | Nordkamp FC |
---|---|---|
16 November 2016
|
Blue Boys Differance | 1 – 0 | Dragons FC |
---|---|---|
30 November 2016
|
Nordkamp FC | 0 – 2 | KPL Tawlkares |
---|---|---|
30 November 2016
|
Dragons FC | 1 – 1 | Blue Boys Differance |
---|---|---|
14 December 2016
|
Dragons FC | 2 – 2 | Nordkamp FC |
---|---|---|
14 December 2016
|
KPL Tawlkares | 0 – 1 | Blue Boys Differance |
---|---|---|
28 December 2016
|
KPL Tawlkares | 1 – 2 | Dragons FC |
---|---|---|
28 December 2016
|
Blue Boys Differance | 3 – 0 | Nordkamp FC |
---|---|---|
Group F
|
19 October 2016
|
Victoria FC | 3 – 0 | AFC Colgrad |
---|---|---|
19 October 2016
|
Politzëa FK Moroni | 1 – 2 | KA Bazree Mäeklenes |
---|---|---|
2 November 2016
|
Politzëa FK Moroni | 2 – 0 | Victoria FC |
---|---|---|
2 November 2016
|
KA Bazree Mäeklenes | 2 – 1 | AFC Colgrad |
---|---|---|
16 November 2016
|
AFC Colgrad | 0 – 3 | Politzëa FK Moroni |
---|---|---|
16 November 2016
|
KA Bazree Mäeklenes | 3 – 1 | Victoria FC |
---|---|---|
30 November 2016
|
Politzëa FK Moroni | 3 – 0 | AFC Colgrad |
---|---|---|
30 November 2016
|
Victoria FC | 1 – 0 | KA Bazree Mäeklenes |
---|---|---|
14 December 2016
|
Victoria FC | 1 – 0 | Politzëa FK Moroni |
---|---|---|
14 December 2016
|
AFC Colgrad | 1 – 3 | KA Bazree Mäeklenes |
---|---|---|
28 December 2016
|
AFC Colgrad | 1 – 1 | Victoria FC |
---|---|---|
28 December 2016
|
KA Bazree Mäeklenes | 1 – 0 | Politzëa FK Moroni |
---|---|---|
Knock-out stages
Round of 16
The second round was held over two legs, with the first leg being played on 11 January 2017, and the second on 18 January 2017. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.
11 January 2017
|
Lynnette | 0 – 2 | Feldberg FC |
---|---|---|
18 January 2017
|
Feldberg FC | 1 – 1 | Lynnette |
---|---|---|
Feldberg FC win 3–1 on aggregate.
11 January 2017
|
Victoria FC | 0 – 3 | Urzi Magalatska FK |
---|---|---|
18 January 2017
|
Urzi Magalatska FK | 1 – 0 | Victoria FC |
---|---|---|
Urzi Magalatska FK win 4–0 on aggregate.
11 January 2017
|
AC Pojoinenkaupunki | 2 – 0 | KA Bazree Mäeklenes |
---|---|---|
18 January 2017
|
KA Bazree Mäeklenes | 3 – 0 | AC Pojoinenkaupunki |
---|---|---|
KA Bazree Mäeklenes win 3–2 on aggregate.
11 January 2017
|
Svorgas Scitenhima FK | 3 – 1 | Blue Boys Differance |
---|---|---|
18 January 2017
|
Blue Boys Differance | 1 – 0 | Svorgas Scitenhima FK |
---|---|---|
Svorgas Scitenhima FK win 3–2 on aggregate.
11 January 2017
|
Huyenkula 07 Sport | 0 – 0 | FC Huyenkula |
---|---|---|
18 January 2017
|
FC Huyenkula | 1 – 1 | Huyenkula 07 Sport |
---|---|---|
Scores tied at 1–1 on aggregate. Huyenkula 07 Sport win on away goals.
11 January 2017
|
Lonenberg FC | 0 – 1 | SK Ambetanterijk |
---|---|---|
18 January 2017
|
SK Ambetanterijk | 2 – 0 | Lonenberg FC |
---|---|---|
SK Ambetanterijk win 3–0 on aggregate.
11 January 2017
|
FC Freedom | 1 – 1 | Haraldsborg Cool Cats F.C. |
---|---|---|
Penalties | |||
4 – 2 |
Scores tied at 2–2 on aggregate. Haraldsborg Cool Cats F.C. win on penalties.
11 January 2017
|
KZ Clementsgrad | 0 – 0 | Dragons FC |
---|---|---|
18 January 2017
|
Dragons FC | 1 – 1 | KZ Clementsgrad |
---|---|---|
Scores tied at 1–1 on aggregate. KZ Clementsgrad win on away goals.
Quarter-finals
The quarter-finals were held over two legs, with the first leg being played on 15 February 2017, and the second on 1 March 2017. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.
15 February 2017
|
Urzi Magalatska FK | 1 – 0 | Feldberg FC |
---|---|---|
1 March 2017
|
Feldberg FC | 1 – 1 | Urzi Magalatska FK |
---|---|---|
Urzi Magalatska FK win 2–1 on aggregate.
15 February 2017
|
Svorgas Scitenhima FK | 0 – 0 | KA Bazree Mäeklenes |
---|---|---|
Penalties | |||
4 – 3 |
Scores tied at 0–0 on aggregate. KA Bazree Mäeklenes win on penalties.
15 February 2017
|
SK Ambetanterijk | 1 – 0 | Huyenkula 07 Sport |
---|---|---|
1 March 2017
|
Huyenkula 07 Sport | 3 – 1 | SK Ambetanterijk |
---|---|---|
Huyenkula 07 Sport win 3–2 on aggregate.
15 February 2017
|
KZ Clementsgrad | 3 – 0 | Haraldsborg Cool Cats F.C. |
---|---|---|
1 March 2017
|
Haraldsborg Cool Cats F.C. | 0 – 1 | KZ Clementsgrad |
---|---|---|
KZ Clementsgrad win 4–0 on aggregate.
Semi-finals
The semi-finals were held over two legs, with the first leg being played on 29 March 2017, and the second on 12 April 2017. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.
29 March 2017
|
KA Bazree Mäeklenes | 2 – 0 | Urzi Magalatska FK |
---|---|---|
12 April 2017
|
Urzi Magalatska FK | 3 – 2 | KA Bazree Mäeklenes |
---|---|---|
KA Bazree Mäeklenes win 4–3 on aggregate.
29 March 2017
|
Huyenkula 07 Sport | 2 – 2 | KZ Clementsgrad |
---|---|---|
12 April 2017
|
KZ Clementsgrad | 1 – 2 | Huyenkula 07 Sport |
---|---|---|
Huyenkula 07 Sport win 4–3 on aggregate.
Final
The final was held over a single match, held on 24 May 2017. If the match were drawn, extra time and penalties were to be used to settle the tie.
24 May 2017
|
KA Bazree Mäeklenes | 0 – 3 | Huyenkula 07 Sport |
---|---|---|
|