2016–17 EMUFA Champions' League

From MicrasWiki
Jump to navigationJump to search

The 2016–17 EMUFA Champions' League was the seventh edition of the EMUFA Champions' League, which began on 30 August 2016 with the first qualifying round and culminated with the final in May 2017. Twenty-eight teams participated in the competition from seventeen nations.

List of qualified teams

Entered in Group stage
Hamland Morfaga North Rangers (TH) Mercury Tow Law FC (1st) Austbard FC Krosan (1st) Passas Zidado West United (1st)
Hamland New Kirrie Thistle (1st) Mercury Bohemian Rhapsodies (2nd) Juclandia Plushelona FCM (1st) New Vaduz FC New Vaduz (1st)
Hamland Kilbay Rangers (3rd)
Entered in Third qualifying round
Hamland FC Garrak (4th) Juclandia New Jucărești FC (2nd) Nova England West Grinstead FC (1st) Taeland Maynor Hurricanes (1st)
Mercury Dynamo Deacon (3rd) Passas AC Zimia (2nd) Talenore Blue Valley FC (1st) Valencia Trévoux Knights (1st)
Austbard Blitz Trauna 2012 (2nd) Høgmårk Baldersborg FC (1st) Nova English Korea Port Barret FC (1st)
Entered in Second qualifying round
Høgmårk FC Trollheim (2nd) Nova England AFC Heartpool (2nd) Talenore Citizen FC (2nd) Lostisland Mal'chiki Khor (1st)
Entered in First qualifying round
Incontinentia Harbourside Football (1st) Northern Beneluccas Stilleplek Ultras (1st) Ranentsi PFC Beroe Garlyano (1st) Skerry Isles Lighthouse Limpets (1st)

Qualifying stages

First qualifying round

The first qualifiers were held over two legs, with the first leg being played on 30 August 2016, and the second on 6 September 2016. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

Team 1   Agg.   Team 2   1st leg     2nd leg  
Stilleplek Ultras Northern Beneluccas 1–0 Ranentsi PFC Beroe Garlyano 0–0 1–0
Harbourside Football Incontinentia 1–4 Skerry Isles Lighthouse Limpets 0–2 1–2

Second qualifying round

The second qualifiers were held over two legs, with the first leg being played on 13 September 2016, and the second on 20 September 2016. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

Team 1   Agg.   Team 2   1st leg     2nd leg  
Stilleplek Ultras Northern Beneluccas 1–5 Talenore Citizen FC 1–2 0–3
Mal'chiki Khor Lostisland 2–1 Nova England AFC Heartpool 1–0 1–1
Lighthouse Limpets Skerry Isles 4–2 Høgmårk FC Trollheim 2–2 2–0

Third qualifying round

The third qualifiers were held over two legs, with the first leg being played on 27 September 2016, and the second on 4 October 2016. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

Team 1   Agg.   Team 2   1st leg     2nd leg  
Baldersborg FC Høgmårk 2–0 Nova English Korea Port Barret FC 0–0 2–0
West Grinstead FC Nova England 1–3 Talenore Citizen FC 1–2 0–1
Blitz Trauna 2012 Austbard 2–3 Mercury Dynamo Deacon 2–2 0–1
AC Zimia Passas 3–1 Talenore Blue Valley FC 2–0 1–1
Mal'chiki Khor Lostisland 3–1 Valencia Trévoux Knights 3–1 0–0
FC Garrak Hamland 2–1 Juclandia New Jucărești FC 1–1 1–0
Lighthouse Limpets Skerry Isles 3–3 (a) Taeland Maynor Hurricanes 1–3 2–0

Group stage

Group A

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Hamland FC Garrak 6 4 0 2 9 8 +1 12 Advances to quarter-finals
Mercury Dynamo Deacon 6 3 1 2 7 4 +3 10
Høgmårk Baldersborg FC 6 2 2 2 8 9 −1 8 Transfer to EMUFA Cup
Passas Zidado West United 6 1 1 4 5 8 −3 4

18 October 2016
Dynamo Deacon Mercury 3 – 0 Hamland FC Garrak

18 October 2016
Baldersborg FC Høgmårk 2 – 1 Passas Zidado West United

1 November 2016
Dynamo Deacon Mercury 1 – 0 Høgmårk Baldersborg FC

1 November 2016
Zidado West United Passas 0 – 1 Hamland FC Garrak

15 November 2016
Zidado West United Passas 1 – 0 Mercury Dynamo Deacon

15 November 2016
FC Garrak Hamland 4 – 1 Høgmårk Baldersborg FC

29 November 2016
FC Garrak Hamland 1 – 0 Mercury Dynamo Deacon

29 November 2016
Zidado West United Passas 1 – 1 Høgmårk Baldersborg FC

13 December 2016
Baldersborg FC Høgmårk 1 – 1 Mercury Dynamo Deacon

13 December 2016
FC Garrak Hamland 2 – 1 Passas Zidado West United

27 December 2016
Dynamo Deacon Mercury 2 – 1 Passas Zidado West United

27 December 2016
Baldersborg FC Høgmårk 3 – 1 Hamland FC Garrak

Group B

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Mercury Bohemian Rhapsodies 6 4 0 2 10 5 +5 12 Advances to quarter-finals
Taeland Maynor Hurricanes 6 3 1 2 8 6 +2 10
Hamland Kilbay Rangers 6 3 0 3 6 7 −1 9 Transfer to EMUFA Cup
Talenore Citizen FC 6 1 1 4 3 9 −6 4

18 October 2016
Citizen FC Talenore 1 – 0 Mercury Bohemian Rhapsodies

18 October 2016
Kilbay Rangers Hamland 1 – 2 Taeland Maynor Hurricanes

1 November 2016
Citizen FC Talenore 0 – 1 Hamland Kilbay Rangers

1 November 2016
Maynor Hurricanes Taeland 1 – 0 Mercury Bohemian Rhapsodies

15 November 2016
Maynor Hurricanes Taeland 0 – 0 Talenore Citizen FC

15 November 2016
Bohemian Rhapsodies Mercury 3 – 1 Hamland Kilbay Rangers

29 November 2016
Bohemian Rhapsodies Mercury 4 – 1 Talenore Citizen FC

29 November 2016
Maynor Hurricanes Taeland 1 – 2 Hamland Kilbay Rangers

13 December 2016
Kilbay Rangers Hamland 1 – 0 Talenore Citizen FC

13 December 2016
Bohemian Rhapsodies Mercury 2 – 1 Taeland Maynor Hurricanes

27 December 2016
Citizen FC Talenore 1 – 3 Taeland Maynor Hurricanes

27 December 2016
Kilbay Rangers Hamland 0 – 1 Mercury Bohemian Rhapsodies

Group C

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Hamland Morfaga North Rangers 6 3 2 1 6 4 +2 11 Advances to quarter-finals
Mercury Tow Law FC 6 2 3 1 4 3 +1 9
Austbard FC Krosan 6 2 2 2 5 5 0 8 Transfer to EMUFA Cup
Lostisland Mal'chiki Khor 6 1 1 4 3 6 −3 4

18 October 2016
FC Krosan Austbard 0 – 1 Lostisland Mal'chiki Khor

18 October 2016
Morfaga North Rangers Hamland 1 – 1 Mercury Tow Law FC

1 November 2016
FC Krosan Austbard 1 – 0 Hamland Morfaga North Rangers

1 November 2016
Tow Law FC Mercury 0 – 0 Lostisland Mal'chiki Khor

15 November 2016
Tow Law FC Mercury 1 – 1 Austbard FC Krosan

15 November 2016
Mal'chiki Khor Lostisland 1 – 2 Hamland Morfaga North Rangers

29 November 2016
Mal'chiki Khor Lostisland 1 – 2 Austbard FC Krosan

29 November 2016
Tow Law FC Mercury 0 – 1 Hamland Morfaga North Rangers

13 December 2016
Morfaga North Rangers Hamland 1 – 1 Austbard FC Krosan

13 December 2016
Mal'chiki Khor Lostisland 0 – 1 Mercury Tow Law FC

27 December 2016
FC Krosan Austbard 0 – 1 Mercury Tow Law FC

27 December 2016
Morfaga North Rangers Hamland 1 – 0 Lostisland Mal'chiki Khor

Group D

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Passas AC Zimia 6 4 1 1 12 5 +7 13 Advances to quarter-finals
Hamland New Kirrie Thistle 6 2 2 2 6 6 0 8
Juclandia Plushelona FCM 6 1 3 2 7 10 −3 6 Transfer to EMUFA Cup
New Vaduz FC New Vaduz 6 1 2 3 7 11 −4 5

18 October 2016
Plushelona FCM Juclandia 2 – 2 New Vaduz FC New Vaduz

18 October 2016
New Kirrie Thistle Hamland 0 – 1 Passas AC Zimia

1 November 2016
Plushelona FCM Juclandia 1 – 1 Hamland New Kirrie Thistle

1 November 2016
AC Zimia Passas 3 – 1 New Vaduz FC New Vaduz

15 November 2016
AC Zimia Passas 4 – 1 Juclandia Plushelona FCM

15 November 2016
FC New Vaduz New Vaduz 1 – 1 Hamland New Kirrie Thistle

29 November 2016
FC New Vaduz New Vaduz 1 – 0 Juclandia Plushelona FCM

29 November 2016
AC Zimia Passas 0 – 1 Hamland New Kirrie Thistle

13 December 2016
New Kirrie Thistle Hamland 1 – 2 Juclandia Plushelona FCM

13 December 2016
FC New Vaduz New Vaduz 1 – 3 Passas AC Zimia

27 December 2016
Plushelona FCM Juclandia 1 – 1 Passas AC Zimia

27 December 2016
New Kirrie Thistle Hamland 2 – 1 New Vaduz FC New Vaduz

Knock-out stages

Quarter-finals

The quarter-finals were held over two legs, with the first leg being played on 14 February 2017, and the second on 28 February 2017. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

14 February 2017
FC Garrak Hamland 1 – 3 Hamland New Kirrie Thistle

28 February 2017
New Kirrie Thistle Hamland 0 – 0 Hamland FC Garrak

New Kirrie Thistle win 3–1 on aggregate.

14 February 2017
AC Zimia Passas 0 – 0 Mercury Tow Law FC

28 February 2017
Tow Law FC Mercury 1 – 3 Passas AC Zimia

AC Zimia win 3–1 on aggregate.

14 February 2017
Bohemian Rhapsodies Mercury 1 – 0 Mercury Dynamo Deacon

28 February 2017
Dynamo Deacon Mercury 1 – 2 Mercury Bohemian Rhapsodies

Bohemian Rhapsodies win 3–1 on aggregate.

14 February 2017
Maynor Hurricanes Taeland 0 – 2 Hamland Morfaga North Rangers

28 February 2017
Morfaga North Rangers Hamland 2 – 1 Taeland Maynor Hurricanes

Morfaga North Rangers win 4–1 on aggregate.

Semi-finals

The semi-finals were held over two legs, with the first leg being played on 28 March 2017, and the second on 11 April 2017. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

28 March 2017
AC Zimia Passas 0 – 2 Hamland New Kirrie Thistle

11 April 2017
New Kirrie Thistle Hamland 0 – 1 Passas AC Zimia

New Kirrie Thistle win 2–1 on aggregate.

28 March 2017
Bohemian Rhapsodies Mercury 0 – 0 Hamland Morfaga North Rangers

11 April 2017
Morfaga North Rangers Hamland 1 – 0 Mercury Bohemian Rhapsodies

Morfaga North Rangers win 1–0 on aggregate.

Final

The final was held over a single match, held on 23 May 2017. If the match were drawn, extra time and penalties were to be used to settle the tie.

23 May 2017
New Kirrie Thistle Hamland 0 – 2 Hamland Morfaga North Rangers