2016–17 CTFA Champions' League

From MicrasWiki
Jump to navigationJump to search

The 2016–17 CTFA Champions' League was the sixth edition of the CTFA Champions' League, which began on 30 August 2016 with the first qualifying round and culminated with the final in May 2017. Twenty-seven teams participated in the competition from sixteen nations.

List of qualified teams

Entered in Group stage
Birgeshir Otaq Röyal FK (TH) Alexandria Olympique Créçois (1st) North Antarctica Livingston City (2nd) Zandarijn Prins Haven Atletisch FC (1st)
Birgeshir Balkon Göyælær FK (1st) Alexandria Franciscania Athletic (2nd) Vyktory Lionsgate City (1st) Hammish Monovia Zammic FC (1st)
Birgeshir Giriş Holü FK (3rd) North Antarctica Livingston United (1st) Vyktory AFC Harrisville (2nd)
Entered in Third qualifying round
Birgeshir Vanya Suvan FK (4th) North Antarctica Lokomotiv Capital FC (3rd) Calbion Pentyre Dragons (1st) Athlon Doza Dragons (1st)
Alexandria San Martín Conquistadors (3rd) Vyktory Hyde FC (3rd) Natopia Frenzyville Ferrets (1st)
Entered in Second qualifying round
Calbion Celtic Lloran (2nd) Natopia Hazelwood City Dukes (2nd) Mancunia Den City (1st)
Entered in First qualifying round
Centralya Laverton Rovers (1st) Lucerne Taulaga le Lusa N.V. (1st) Passio-Corum New Pallisican Empire (1st) Qavaqaqqaqqaniitqeqertaq Avanunasiaq Ajugaasoq (1st)
Greater Walstadt IFC Walstadt (1st) Nolland Tsarhold Athletic (1st)

Qualifying stages

First qualifying round

The first qualifiers were held over two legs, with the first leg being played on 30 August 2016, and the second on 6 September 2016. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

Team 1   Agg.   Team 2   1st leg     2nd leg  
Tsarhold Athletic Nolland 1–4 Passio-Corum New Pallisican Empire 1–2 0–2
Laverton Rovers Centralya 1–1
2–4 (pens)
Lucerne Taulaga le Lusa N.V. 1–0 0–1
(a.e.t.)
IFC Walstadt Greater Walstadt 2–6 Qavaqaqqaqqaniitqeqertaq Avanunasiaq Ajugaasoq 2–4 0–2

Second qualifying round

The second qualifiers were held over two legs, with the first leg being played on 13 September 2016, and the second on 20 September 2016. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

Team 1   Agg.   Team 2   1st leg     2nd leg  
Den City Mancunia 1–0 Natopia Hazelwood City Dukes 1–0 0–0
Celtic Lloran Calbion 9–1 Qavaqaqqaqqaniitqeqertaq Avanunasiaq Ajugaasoq 6–0 3–1
Taulaga le Lusa N.V. Lucerne 0–8 Passio-Corum New Pallisican Empire 0–4 0–4

Third qualifying round

The third qualifiers were held over two legs, with the first leg being played on 27 September 2016, and the second on 4 October 2016. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

Team 1   Agg.   Team 2   1st leg     2nd leg  
Pentyre Dragons Calbion 4–2 Mancunia Den City 3–1 1–1
Vanya Suvan FK Birgeshir 0–1 Athlon Doza Dragons 0–0 0–1
(a.e.t.)
Frenzyville Ferrets Natopia 2–3 Passio-Corum New Pallisican Empire 2–2 0–1
Hyde FC Vyktory 2–1 North Antarctica Lokomotiv Capital FC 1–0 1–1
(a.e.t.)
San Martín Conquistadors Alexandria 4–5 Calbion Celtic Lloran 3–1 1–4
(a.e.t.)

Group stage

Group A

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Birgeshir Otaq Röyal FK 6 3 3 0 9 4 +5 12 Advances to quarter-finals
Passio-Corum New Pallisican Empire 6 2 3 1 6 5 +1 9
Vyktory AFC Harrisville 6 2 2 2 3 4 −1 8 Transfer to CTFA Cup
Hammish Monovia Zammic FC 6 0 2 4 3 8 −5 2
Group A results

18 October 2016
Otaq Röyal FK Birgeshir 2 – 1 Passio-Corum New Pallisican Empire

18 October 2016
AFC Harrisville Vyktory 1 – 0 Hammish Monovia Zammic FC

1 November 2016
Otaq Röyal FK Birgeshir 2 – 0 Vyktory AFC Harrisville

1 November 2016
Zammic FC Hammish Monovia 0 – 0 Passio-Corum New Pallisican Empire

15 November 2016
Zammic FC Hammish Monovia 1 – 1 Birgeshir Otaq Röyal FK

15 November 2016
New Pallisican Empire Passio-Corum 1 – 0 Vyktory AFC Harrisville

29 November 2016
New Pallisican Empire Passio-Corum 1 – 1 Birgeshir Otaq Röyal FK

29 November 2016
Zammic FC Hammish Monovia 0 – 1 Vyktory AFC Harrisville

13 December 2016
AFC Harrisville Vyktory 0 – 0 Birgeshir Otaq Röyal FK

13 December 2016
New Pallisican Empire Passio-Corum 2 – 1 Hammish Monovia Zammic FC

27 December 2016
Otaq Röyal FK Birgeshir 3 – 1 Hammish Monovia Zammic FC

27 December 2016
AFC Harrisville Vyktory 1 – 1 Passio-Corum New Pallisican Empire

Group B

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Calbion Pentyre Dragons 6 4 1 1 8 5 +3 13 Advances to quarter-finals
Zandarijn Prins Haven Atletisch FC 6 3 2 1 6 4 +2 11
Vyktory Hyde FC 6 2 1 3 6 6 0 7 Transfer to CTFA Cup
Alexandria Olympique Créçois 6 1 0 5 3 8 −5 3
Group B results

18 October 2016
Olympique Créçois Alexandria 1 – 0 Vyktory Hyde FC

18 October 2016
Pentyre Dragons Calbion 2 – 1 Zandarijn Prins Haven Atletisch FC

1 November 2016
Olympique Créçois Alexandria 0 – 1 Calbion Pentyre Dragons

1 November 2016
Prins Haven Atletisch FC Zandarijn 1 – 0 Vyktory Hyde FC

15 November 2016
Prins Haven Atletisch FC Zandarijn 2 – 1 Alexandria Olympique Créçois

15 November 2016
Hyde FC Vyktory 4 – 2 Calbion Pentyre Dragons

29 November 2016
Hyde FC Vyktory 2 – 0 Alexandria Olympique Créçois

29 November 2016
Prins Haven Atletisch FC Zandarijn 0 – 0 Calbion Pentyre Dragons

13 December 2016
Pentyre Dragons Calbion 1 – 0 Alexandria Olympique Créçois

13 December 2016
Hyde FC Vyktory 0 – 0 Zandarijn Prins Haven Atletisch FC

27 December 2016
Olympique Créçois Alexandria 1 – 2 Zandarijn Prins Haven Atletisch FC

27 December 2016
Pentyre Dragons Calbion 2 – 0 Vyktory Hyde FC

Group C

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
North Antarctica Livingston City 6 3 2 1 8 5 +3 11 Advances to quarter-finals
Vyktory Lionsgate City 6 3 2 1 7 5 +2 11
Birgeshir Balkon Göyælær FK 6 2 3 1 4 2 +2 9 Transfer to CTFA Cup
Calbion Celtic Lloran 6 0 1 5 1 8 −7 1
Group C results

18 October 2016
Balkon Göyælær FK Birgeshir 0 – 0 Calbion Celtic Lloran

18 October 2016
Livingston City North Antarctica 1 – 1 Vyktory Lionsgate City

1 November 2016
Balkon Göyælær FK Birgeshir 0 – 1 North Antarctica Livingston City

1 November 2016
Lionsgate City Vyktory 1 – 0 Calbion Celtic Lloran

15 November 2016
Lionsgate City Vyktory 0 – 1 Birgeshir Balkon Göyælær FK

15 November 2016
Celtic Lloran Calbion 1 – 2 North Antarctica Livingston City

29 November 2016
Celtic Lloran Calbion 0 – 2 Birgeshir Balkon Göyælær FK

29 November 2016
Lionsgate City Vyktory 3 – 2 North Antarctica Livingston City

13 December 2016
Livingston City North Antarctica 0 – 0 Birgeshir Balkon Göyælær FK

13 December 2016
Celtic Lloran Calbion 0 – 1 Vyktory Lionsgate City

27 December 2016
Balkon Göyælær FK Birgeshir 1 – 1 Vyktory Lionsgate City

27 December 2016
Livingston City North Antarctica 2 – 0 Calbion Celtic Lloran

Group D

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Birgeshir Giriş Holü FK 6 3 1 2 8 6 +2 10 Advances to quarter-finals
Athlon Doza Dragons 6 3 1 2 7 7 0 10
Alexandria Franciscania Athletic 6 2 2 2 10 5 +5 8 Transfer to CTFA Cup
North Antarctica Livingston United 6 2 0 4 6 13 −7 6
Group D results

18 October 2016
Franciscania Athletic Alexandria 2 – 0 Athlon Doza Dragons

18 October 2016
Giriş Holü FK Birgeshir 1 – 0 North Antarctica Livingston United

1 November 2016
Franciscania Athletic Alexandria 2 – 2 Birgeshir Giriş Holü FK

1 November 2016
Livingston United North Antarctica 0 – 1 Athlon Doza Dragons

15 November 2016
Livingston United North Antarctica 0 – 5 Alexandria Franciscania Athletic

15 November 2016
Doza Dragons Athlon 1 – 0 Birgeshir Giriş Holü FK

29 November 2016
Doza Dragons Athlon 1 – 1 Alexandria Franciscania Athletic

29 November 2016
Livingston United North Antarctica 3 – 2 Birgeshir Giriş Holü FK

13 December 2016
Giriş Holü FK Birgeshir 1 – 0 Alexandria Franciscania Athletic

13 December 2016
Doza Dragons Athlon 4 – 2 North Antarctica Livingston United

27 December 2016
Franciscania Athletic Alexandria 0 – 1 North Antarctica Livingston United

27 December 2016
Giriş Holü FK Birgeshir 2 – 0 Athlon Doza Dragons

Knock-out stages

Quarter-finals

The quarter-finals were held over two legs, with the first leg being played on 14 February 2017, and the second on 28 February 2017. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

14 February 2017
Prins Haven Atletisch FC Zandarijn 2 – 1 Birgeshir Otaq Röyal FK

28 February 2017
Otaq Röyal FK Birgeshir 3 – 1
(a.e.t.)
Zandarijn Prins Haven Atletisch FC

Otaq Röyal FK win 4–3 on aggregate.

14 February 2017
Doza Dragons Athlon 0 – 0 North Antarctica Livingston City

28 February 2017
Livingston City North Antarctica 1 – 0 Athlon Doza Dragons

Livingston City win 1–0 on aggregate.

14 February 2017
New Pallisican Empire Passio-Corum 1 – 1 Calbion Pentyre Dragons

28 February 2017
Pentyre Dragons Calbion 3 – 2 Passio-Corum New Pallisican Empire

Pentyre Dragons win 4–3 on aggregate.

14 February 2017
Lionsgate City Vyktory 2 – 0 Birgeshir Giriş Holü FK

28 February 2017
Giriş Holü FK Birgeshir 0 – 1 Vyktory Lionsgate City

Lionsgate City win 3–0 on aggregate.

Semi-finals

The semi-finals were held over two legs, with the first leg being played on 28 March 2017, and the second on 11 April 2017. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

28 March 2017
Otaq Röyal FK Birgeshir 2 – 0 North Antarctica Livingston City

11 April 2017
Livingston City North Antarctica 1 – 3 Birgeshir Otaq Röyal FK

Otaq Röyal FK win 5–1 on aggregate.

28 March 2017
Pentyre Dragons Calbion 1 – 0 Vyktory Lionsgate City

11 April 2017
Lionsgate City Vyktory 1 – 0
(a.e.t.)
Calbion Pentyre Dragons
    Penalties  
2 – 4  

Scores tied at 1–1 on aggregate. Pentyre Dragons win on penalties.

Final

The final was held over a single match, held on 23 May 2017. If the match were drawn, extra time and penalties were to be used to settle the tie.

23 May 2017
Otaq Röyal FK Birgeshir 2 – 1 Calbion Pentyre Dragons
Çıkthan Goal 40'89' Wyn-Jones Goal 62'