2016–17 AEFA Champions' League: Difference between revisions
No edit summary |
(→Final) |
||
(26 intermediate revisions by the same user not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
The '''{{PAGENAME}}''' was the sixth edition of the [[AEFA Champions' League]], which began on 30 August 2016 with the | The '''{{PAGENAME}}''' was the sixth edition of the [[AEFA Champions' League]], which began on 30 August 2016 with the first qualifying round and culminated with the final in May 2017. Twenty-nine teams participated in the competition from fifteen nations. | ||
==List of qualified teams== | ==List of qualified teams== | ||
Line 6: | Line 6: | ||
!colspan="4" style="text-align: center;"|Entered in [[#Group stage|Group stage]] | !colspan="4" style="text-align: center;"|Entered in [[#Group stage|Group stage]] | ||
|- | |- | ||
|width="25%"| | |width="25%"|{{team flag|Senya|name=Jogasim Revolution FC}} <small>([[2015–16 AEFA Champions' League|TH]])</small> | ||
|width="25%"| | |width="25%"|{{team flag|Gerenia|name=KP International}} <small>([[2015–16 Gerenian League 1|1st]])</small> | ||
|width="25%"| | |width="25%"|{{team flag|Gotzborg|name=Eldeburgh FC}} <small>(2nd)</small> | ||
|width="25%"| | |width="25%"|{{team flag|Fort Kolgrad|name=King's Lynn Town FC}} <small>(1st)</small> | ||
|- | |- | ||
| | |{{team flag|Senya|name=Dyas Scitenhima Ĵets FK}} <small>([[2015–16 Senyan League#Top League|1st]])</small> | ||
| | |{{team flag|Gerenia|name=Ramez White Stars}} <small>([[2015–16 Gerenian League 1|2nd]])</small> | ||
| | |{{team flag|Lakkvia|name=Hurmu International}} <small>(1st)</small> | ||
| | |{{team flag|Flanders|name=FC Bruswerpen}} <small>(1st)</small> | ||
|- | |- | ||
| | |{{team flag|Senya|name=Kateki Blavisen FK}} <small>([[2015–16 Senyan League#Top League|3rd]])</small> | ||
| | |{{team flag|Gotzborg|name=Lonenberg FC}} <small>(1st)</small> | ||
| | |{{team flag|Lakkvia|name=FC Kaupang}} <small>(2nd)</small> | ||
! | ! | ||
|- | |- | ||
!colspan="4" style="text-align: center;"|Entered in [[#Third qualifying round|Third | !colspan="4" style="text-align: center;"|Entered in [[#Third qualifying round|Third qualifying round]] | ||
|- | |- | ||
| | |{{team flag|Senya|name=Svorgas Scitenhima FK}} <small>([[2015–16 Senyan League#Top League|4th]])</small> | ||
| | |{{team flag|Gotzborg|name=Schaffhausen FC}} <small>(3rd)</small> | ||
| | |{{team flag|Fort Kolgrad|name=Nordkamp FC}} <small>(2nd)</small> | ||
| | |{{team flag|River Warriors||old|name=Bèuʐwàtûÿða̭ FK}} <small>(1st)</small> | ||
|- | |- | ||
| | |{{team flag|Gerenia|name=KPSK Isherwood}} <small>([[2015–16 Gerenian League 1|3rd]])</small> | ||
| | |{{team flag|Lakkvia|name=Huyenkula 07 Sport}} <small>(3rd)</small> | ||
! | ! | ||
! | ! | ||
|- | |- | ||
!colspan="4" style="text-align: center;"|Entered in [[#Second qualifying round|Second | !colspan="4" style="text-align: center;"|Entered in [[#Second qualifying round|Second qualifying round]] | ||
|- | |- | ||
| | |{{team flag|River Warriors||old|name=FC Mahūti}} <small>(2nd)</small> | ||
| | |{{team flag|Neo Patrova|name=FC Bourgeoisie}} <small>(1st)</small> | ||
| | |{{team flag|Réunion|name=Mafatte FC}} <small>(1st)</small> | ||
| | |{{team flag|Stormark|name=Haraldsborg Cool Cats F.C.}} <small>(1st)</small> | ||
|- | |- | ||
!colspan="4" style="text-align: center;"|Entered in [[#First qualifying round|First | !colspan="4" style="text-align: center;"|Entered in [[#First qualifying round|First qualifying round]] | ||
|- | |- | ||
| | |{{team flag|Neo Patrova|name=Dragons FC}} <small>(2nd)</small> | ||
| | |{{team flag|Stormark|name=Lynnette}} <small>(2nd)</small> | ||
| | |{{team flag|Dura|name=Hawshire Islanders FC}} <small>(1st)</small> | ||
| | |{{team flag|Tyrenia|name=Avante Lucia}} <small>(1st)</small> | ||
|- | |- | ||
| | |{{team flag|Réunion|name=RafaeLima FC}} <small>(2nd)</small> | ||
| | |{{team flag|Arboria|name=Relgannan Raiders}} <small>(1st)</small> | ||
| | |{{team flag|East Gerenia|name=Häsfors KA}} <small>(1st)</small> | ||
| | |{{team flag|Victoria|name=Victoria FC}} <small>(1st)</small> | ||
|} | |} | ||
==Qualifying stages== | ==Qualifying stages== | ||
===First qualifying round=== | ===First qualifying round=== | ||
The first qualifiers were held over two legs, with the first leg being played on 30 August 2016, and the second on 6 September 2016. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner. | |||
{{Two leg start}} | |||
{{Two leg result|winner=1| {{team flag-rt|Dura|name=Hawshire Islanders FC}} || 3–1 | {{team flag|East Gerenia|name=Häsfors KA}} || 2–1 | 1–0}} | |||
{{Two leg result|winner=1| {{team flag-rt|Stormark|name=Lynnette}} || 5–2 | {{team flag|Tyrenia|name=Avante Lucia}} || 3–0 | 2–2}} | |||
{{Two leg result|winner=2| {{team flag-rt|Réunion|name=RafaeLima FC}} || 0–3 | {{team flag|Arboria|name=Relgannan Raiders}} || 0–0 | 0–3}} | |||
{{Two leg result|winner=2| {{team flag-rt|Neo Patrova|name=Dragons FC}} || 2–2<br>3–4 {{pens}} | {{team flag|Victoria|name=Victoria FC}} || 1–1 | 1–1<br>{{aet}}}} | |||
{{Two leg end}} | |||
===Second qualifying round=== | ===Second qualifying round=== | ||
The first qualifiers were held over two legs, with the first leg being played on 13 September 2016, and the second on 20 September 2016. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner. | |||
{{Two leg start}} | |||
{{Two leg result|winner=2| {{team flag-rt|Victoria|name=Victoria FC}} || 1–2 | {{team flag|Stormark|name=Haraldsborg Cool Cats F.C.}} || 1–1 | 0–1}} | |||
{{Two leg result|winner=1| {{team flag-rt|Arboria|name=Relgannan Raiders}} || 6–0 | {{team flag|River Warriors||old|name=FC Mahūti}} || 4–0 | 2–0}} | |||
{{Two leg result|winner=1| {{team flag-rt|Dura|name=Hawshire Islanders FC}} || 2–1 | {{team flag|Réunion|name=Mafatte FC}} || 1–0 | 1–1}} | |||
{{Two leg result|winner=1| {{team flag-rt|Stormark|name=Lynnette}} || 5–3 | {{team flag|Neo Patrova|name=FC Bourgeoisie}} || 1–2 | 4–1}} | |||
{{Two leg end}} | |||
===Third qualifying round=== | ===Third qualifying round=== | ||
The first qualifiers were held over two legs, with the first leg being played on 27 September 2016, and the second on 4 October 2016. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner. | |||
{{Two leg start}} | |||
{{Two leg result|winner=1| {{team flag-rt|Stormark|name=Lynnette}} || 3–1 | {{team flag|Fort Kolgrad|name=Nordkamp FC}} || 1–1 | 2–0}} | |||
{{Two leg result|winner=1| {{team flag-rt|Senya|name=Svorgas Scitenhima FK}} || 12–0 | {{team flag|River Warriors||old|name=Bèuʐwàtûÿða̭ FK}} || 7–0 | 5–0}} | |||
{{Two leg result|winner=2| {{team flag-rt|Stormark|name=Haraldsborg Cool Cats F.C.}} || 1–3 | {{team flag|Gotzborg|name=Schaffhausen FC}} || 0–2 | 1–1}} | |||
{{Two leg result|winner=2| {{team flag-rt|Dura|name=Hawshire Islanders FC}} || 1–4 | {{team flag|Lakkvia|name=Huyenkula 07 Sport}} || 1–3 | 0–1}} | |||
{{Two leg result|winner=2| {{team flag-rt|Arboria|name=Relgannan Raiders}} || 1–4 | {{team flag|Gerenia|name=KPSK Isherwood}} || 1–2 | 0–2}} | |||
{{Two leg end}} | |||
==Group stage== | ==Group stage== | ||
===Group A=== | ===Group A=== | ||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" width="60%" | |||
|- | |||
!width=30% |Team | |||
!width=5% abbr="Played" |Pld | |||
!width=5% abbr="Won" |W | |||
!width=5% abbr="Drawn" |D | |||
!width=5% abbr="Lost" |L | |||
!width=5% abbr="Goals for" |GF | |||
!width=5% abbr="Goals against" |GA | |||
!width=7% abbr="Goal difference" |GD | |||
!width=7% abbr="Points" |Pts | |||
!width=26% |Qualification | |||
|- bgcolor=#BBF3BB | |||
|style="text-align:left;"|{{team flag|Senya|name=Kateki Blavisen FK}} | |||
|6 |{{!!}} 4 {{!!}} 1 {{!!}} 1 {{!!}} 11 {{!!}} 4 {{!!}} +7 ||'''13''' | |||
|rowspan="2"|Advances to [[#Quarter-finals|quarter-finals]] | |||
|- bgcolor=#BBF3BB | |||
|style="text-align:left;"|{{team flag|Gerenia|name=KP International}} | |||
|6 |{{!!}} 4 {{!!}} 1 {{!!}} 1 {{!!}} 13 {{!!}} 11 {{!!}} +2 ||'''13''' | |||
|- bgcolor=#BBF3FF | |||
|style="text-align:left;"|{{team flag|Stormark|name=Lynnette}} | |||
|6 |{{!!}} 1 {{!!}} 1 {{!!}} 4 {{!!}} 7 {{!!}} 11 {{!!}} −4 ||'''4''' | |||
|Transfer to [[2016–17 AEFA Cup|AEFA Cup]] | |||
|- | |||
|style="text-align:left;"|{{team flag|Gotzborg|name=Schaffhausen FC}} | |||
|6 |{{!!}} 0 {{!!}} 3 {{!!}} 3 {{!!}} 6 {{!!}} 11 {{!!}} −5 ||'''3''' | |||
| | |||
|} | |||
{{collapse top|Group A results|left=true|bg=#F0F2F5}} | |||
{{footballbox | |||
|date =18 October 2016 | |||
|team1 =Schaffhausen FC {{team flag|Gotzborg|flag}} | |||
|score =2 – 4 | |||
|team2 ={{team flag|Gerenia|flag}} KP International | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date =18 October 2016 | |||
|team1 =Lynnette {{team flag|Stormark|flag}} | |||
|score =0 – 2 | |||
|team2 ={{team flag|Senya|flag}} Kateki Blavisen FK | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date =1 November 2016 | |||
|team1 =Lynnette {{team flag|Stormark|flag}} | |||
|score =2 – 2 | |||
|team2 ={{team flag|Gotzborg|flag}} Schaffhausen FC | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date =1 November 2016 | |||
|team1 =Kateki Blavisen FK {{team flag|Senya|flag}} | |||
|score =4 – 1 | |||
|team2 ={{team flag|Gerenia|flag}} KP International | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date =15 November 2016 | |||
|team1 =KP International {{team flag|Gerenia|flag}} | |||
|score =3 – 2 | |||
|team2 ={{team flag|Stormark|flag}} Lynnette | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date =15 November 2016 | |||
|team1 =Kateki Blavisen FK {{team flag|Senya|flag}} | |||
|score =1 – 1 | |||
|team2 ={{team flag|Gotzborg|flag}} Schaffhausen FC | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date =29 November 2016 | |||
|team1 =Lynnette {{team flag|Stormark|flag}} | |||
|score =1 – 2 | |||
|team2 ={{team flag|Gerenia|flag}} KP International | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date =29 November 2016 | |||
|team1 =Schaffhausen FC {{team flag|Gotzborg|flag}} | |||
|score =0 – 1 | |||
|team2 ={{team flag|Senya|flag}} Kateki Blavisen FK | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date =13 December 2016 | |||
|team1 =Schaffhausen FC {{team flag|Gotzborg|flag}} | |||
|score =0 – 2 | |||
|team2 ={{team flag|Stormark|flag}} Lynnette | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date =13 December 2016 | |||
|team1 =KP International {{team flag|Gerenia|flag}} | |||
|score =2 – 1 | |||
|team2 ={{team flag|Senya|flag}} Kateki Blavisen FK | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date =27 December 2016 | |||
|team1 =KP International {{team flag|Gerenia|flag}} | |||
|score =1 – 1 | |||
|team2 ={{team flag|Gotzborg|flag}} Schaffhausen FC | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date =27 December 2016 | |||
|team1 =Kateki Blavisen FK {{team flag|Senya|flag}} | |||
|score =2 – 0 | |||
|team2 ={{team flag|Stormark|flag}} Lynnette | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{collapse bottom}} | |||
===Group B=== | ===Group B=== | ||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" width="60%" | |||
|- | |||
!width=30% |Team | |||
!width=5% abbr="Played" |Pld | |||
!width=5% abbr="Won" |W | |||
!width=5% abbr="Drawn" |D | |||
!width=5% abbr="Lost" |L | |||
!width=5% abbr="Goals for" |GF | |||
!width=5% abbr="Goals against" |GA | |||
!width=7% abbr="Goal difference" |GD | |||
!width=7% abbr="Points" |Pts | |||
!width=26% |Qualification | |||
|- bgcolor=#BBF3BB | |||
|style="text-align:left;"|{{team flag|Senya|name=Jogasim Revolution FC}} | |||
|6 |{{!!}} 4 {{!!}} 1 {{!!}} 1 {{!!}} 13 {{!!}} 6 {{!!}} +7 ||'''13''' | |||
|rowspan="2"|Advances to [[#Quarter-finals|quarter-finals]] | |||
|- bgcolor=#BBF3BB | |||
|style="text-align:left;"|{{team flag|Gotzborg|name=Eldeburgh FC}} | |||
|6 |{{!!}} 3 {{!!}} 1 {{!!}} 2 {{!!}} 11 {{!!}} 10 {{!!}} +1 ||'''10''' | |||
|- bgcolor=#BBF3FF | |||
|style="text-align:left;"|{{team flag|Lakkvia|name=Huyenkula 07 Sport}} | |||
|6 |{{!!}} 2 {{!!}} 2 {{!!}} 2 {{!!}} 8 {{!!}} 7 {{!!}} +1 ||'''8''' | |||
|Transfer to [[2016–17 AEFA Cup|AEFA Cup]] | |||
|- | |||
|style="text-align:left;"|{{team flag|Flanders|name=FC Bruswerpen}} | |||
|6 |{{!!}} 0 {{!!}} 2 {{!!}} 4 {{!!}} 6 {{!!}} 15 {{!!}} −9 ||'''2''' | |||
| | |||
|} | |||
{{collapse top|Group B results|left=true|bg=#F0F2F5}} | |||
{{footballbox | |||
|date =18 October 2016 | |||
|team1 =Huyenkula 07 Sport {{team flag|Lakkvia|flag}} | |||
|score =2 – 2 | |||
|team2 ={{team flag|Senya|flag}} Jogasim Revolution FC | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date =18 October 2016 | |||
|team1 =Eldeburgh FC {{team flag|Gotzborg|flag}} | |||
|score =2 – 2 | |||
|team2 ={{team flag|Flanders|flag}} FC Bruswerpen | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date =1 November 2016 | |||
|team1 =Eldeburgh FC {{team flag|Gotzborg|flag}} | |||
|score =2 – 1 | |||
|team2 ={{team flag|Lakkvia|flag}} Huyenkula 07 Sport | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date =1 November 2016 | |||
|team1 =FC Bruswerpen {{team flag|Flanders|flag}} | |||
|score =0 – 4 | |||
|team2 ={{team flag|Senya|flag}} Jogasim Revolution FC | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date =15 November 2016 | |||
|team1 =Jogasim Revolution FC {{team flag|Senya|flag}} | |||
|score =3 – 1 | |||
|team2 ={{team flag|Gotzborg|flag}} Eldeburgh FC | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date =15 November 2016 | |||
|team1 =FC Bruswerpen {{team flag|Flanders|flag}} | |||
|score =1 – 1 | |||
|team2 ={{team flag|Lakkvia|flag}} Huyenkula 07 Sport | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date =29 November 2016 | |||
|team1 =Eldeburgh FC {{team flag|Gotzborg|flag}} | |||
|score =1 – 0 | |||
|team2 ={{team flag|Senya|flag}} Jogasim Revolution FC | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date =29 November 2016 | |||
|team1 =Huyenkula 07 Sport {{team flag|Lakkvia|flag}} | |||
|score =1 – 0 | |||
|team2 ={{team flag|Flanders|flag}} FC Bruswerpen | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date =13 December 2016 | |||
|team1 =Huyenkula 07 Sport {{team flag|Lakkvia|flag}} | |||
|score =3 – 1 | |||
|team2 ={{team flag|Gotzborg|flag}} Eldeburgh FC | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date =13 December 2016 | |||
|team1 =Jogasim Revolution FC {{team flag|Senya|flag}} | |||
|score =3 – 2 | |||
|team2 ={{team flag|Flanders|flag}} FC Bruswerpen | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date =27 December 2016 | |||
|team1 =Jogasim Revolution FC {{team flag|Senya|flag}} | |||
|score =1 – 0 | |||
|team2 ={{team flag|Lakkvia|flag}} Huyenkula 07 Sport | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date =27 December 2016 | |||
|team1 =FC Bruswerpen {{team flag|Flanders|flag}} | |||
|score =1 – 4 | |||
|team2 ={{team flag|Gotzborg|flag}} Eldeburgh FC | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{collapse bottom}} | |||
===Group C=== | ===Group C=== | ||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" width="60%" | |||
|- | |||
!width=30% |Team | |||
!width=5% abbr="Played" |Pld | |||
!width=5% abbr="Won" |W | |||
!width=5% abbr="Drawn" |D | |||
!width=5% abbr="Lost" |L | |||
!width=5% abbr="Goals for" |GF | |||
!width=5% abbr="Goals against" |GA | |||
!width=7% abbr="Goal difference" |GD | |||
!width=7% abbr="Points" |Pts | |||
!width=26% |Qualification | |||
|- bgcolor=#BBF3BB | |||
|style="text-align:left;"|{{team flag|Gerenia|name=KPSK Isherwood}} | |||
|6 |{{!!}} 4 {{!!}} 2 {{!!}} 0 {{!!}} 14 {{!!}} 7 {{!!}} +7 ||'''14''' | |||
|rowspan="2"|Advances to [[#Quarter-finals|quarter-finals]] | |||
|- bgcolor=#BBF3BB | |||
|style="text-align:left;"|{{team flag|Senya|name=Dyas Scitenhima Ĵets FK}} | |||
|6 |{{!!}} 3 {{!!}} 2 {{!!}} 1 {{!!}} 11 {{!!}} 6 {{!!}} +5 ||'''11''' | |||
|- bgcolor=#BBF3FF | |||
|style="text-align:left;"|{{team flag|Gotzborg|name=Lonenberg FC}} | |||
|6 |{{!!}} 2 {{!!}} 1 {{!!}} 3 {{!!}} 6 {{!!}} 6 {{!!}} 0 ||'''7''' | |||
|Transfer to [[2016–17 AEFA Cup|AEFA Cup]] | |||
|- | |||
|style="text-align:left;"|{{team flag|Lakkvia|name=FC Kaupang}} | |||
|6 |{{!!}} 0 {{!!}} 1 {{!!}} 5 {{!!}} 4 {{!!}} 16 {{!!}} −12 ||'''1''' | |||
| | |||
|} | |||
{{collapse top|Group C results|left=true|bg=#F0F2F5}} | |||
{{footballbox | |||
|date =18 October 2016 | |||
|team1 =KPSK Isherwood {{team flag|Gerenia|flag}} | |||
|score =1 – 0 | |||
|team2 ={{team flag|Gotzborg|flag}} Lonenberg FC | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date =18 October 2016 | |||
|team1 =Dyas Scitenhima Ĵets FK {{team flag|Senya|flag}} | |||
|score =3 – 1 | |||
|team2 ={{team flag|Lakkvia|flag}} FC Kaupang | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date =1 November 2016 | |||
|team1 =Dyas Scitenhima Ĵets FK {{team flag|Senya|flag}} | |||
|score =2 – 3 | |||
|team2 ={{team flag|Gerenia|flag}} KPSK Isherwood | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date =1 November 2016 | |||
|team1 =FC Kaupang {{team flag|Lakkvia|flag}} | |||
|score =0 – 1 | |||
|team2 ={{team flag|Gotzborg|flag}} Lonenberg FC | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date =15 November 2016 | |||
|team1 =Lonenberg FC {{team flag|Gotzborg|flag}} | |||
|score =1 – 1 | |||
|team2 ={{team flag|Senya|flag}} Dyas Scitenhima Ĵets FK | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date =15 November 2016 | |||
|team1 =FC Kaupang {{team flag|Lakkvia|flag}} | |||
|score =2 – 2 | |||
|team2 ={{team flag|Gerenia|flag}} KPSK Isherwood | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date =29 November 2016 | |||
|team1 =Dyas Scitenhima Ĵets FK {{team flag|Senya|flag}} | |||
|score =2 – 0 | |||
|team2 ={{team flag|Gotzborg|flag}} Lonenberg FC | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date =29 November 2016 | |||
|team1 =KPSK Isherwood {{team flag|Gerenia|flag}} | |||
|score =5 – 1 | |||
|team2 ={{team flag|Lakkvia|flag}} FC Kaupang | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date =13 December 2016 | |||
|team1 =KPSK Isherwood {{team flag|Gerenia|flag}} | |||
|score =1 – 1 | |||
|team2 ={{team flag|Senya|flag}} Dyas Scitenhima Ĵets FK | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date =13 December 2016 | |||
|team1 =Lonenberg FC {{team flag|Gotzborg|flag}} | |||
|score =3 – 0 | |||
|team2 ={{team flag|Lakkvia|flag}} FC Kaupang | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date =27 December 2016 | |||
|team1 =Lonenberg FC {{team flag|Gotzborg|flag}} | |||
|score =1 – 2 | |||
|team2 ={{team flag|Gerenia|flag}} KPSK Isherwood | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date =27 December 2016 | |||
|team1 =FC Kaupang {{team flag|Lakkvia|flag}} | |||
|score =0 – 2 | |||
|team2 ={{team flag|Senya|flag}} Dyas Scitenhima Ĵets FK | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{collapse bottom}} | |||
===Group D=== | ===Group D=== | ||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" width="60%" | |||
|- | |||
!width=30% |Team | |||
!width=5% abbr="Played" |Pld | |||
!width=5% abbr="Won" |W | |||
!width=5% abbr="Drawn" |D | |||
!width=5% abbr="Lost" |L | |||
!width=5% abbr="Goals for" |GF | |||
!width=5% abbr="Goals against" |GA | |||
!width=7% abbr="Goal difference" |GD | |||
!width=7% abbr="Points" |Pts | |||
!width=26% |Qualification | |||
|- bgcolor=#BBF3BB | |||
|style="text-align:left;"|{{team flag|Gerenia|name=Ramez White Stars}} | |||
|6 |{{!!}} 3 {{!!}} 2 {{!!}} 1 {{!!}} 11 {{!!}} 7 {{!!}} +4 ||'''11''' | |||
|rowspan="2"|Advances to [[#Quarter-finals|quarter-finals]] | |||
|- bgcolor=#BBF3BB | |||
|style="text-align:left;"|{{team flag|Lakkvia|name=Hurmu International}} | |||
|6 |{{!!}} 3 {{!!}} 1 {{!!}} 2 {{!!}} 8 {{!!}} 6 {{!!}} +2 ||'''10''' | |||
|- bgcolor=#BBF3FF | |||
|style="text-align:left;"|{{team flag|Senya|name=Svorgas Scitenhima FK}} | |||
|6 |{{!!}} 3 {{!!}} 1 {{!!}} 2 {{!!}} 8 {{!!}} 7 {{!!}} +1 ||'''10''' | |||
|Transfer to [[2016–17 AEFA Cup|AEFA Cup]] | |||
|- | |||
|style="text-align:left;"|{{team flag|Fort Kolgrad|name=King's Lynn Town FC}} | |||
|6 |{{!!}} 0 {{!!}} 2 {{!!}} 4 {{!!}} 6 {{!!}} 13 {{!!}} −7 ||'''2''' | |||
| | |||
|} | |||
{{collapse top|Group D results|left=true|bg=#F0F2F5}} | |||
{{footballbox | |||
|date =18 October 2016 | |||
|team1 =Ramez White Stars {{team flag|Gerenia|flag}} | |||
|score =2 – 1 | |||
|team2 ={{team flag|Lakkvia|flag}} Hurmu International | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date =18 October 2016 | |||
|team1 =Svorgas Scitenhima FK {{team flag|Senya|flag}} | |||
|score =2 – 0 | |||
|team2 ={{team flag|Fort Kolgrad|flag}} King's Lynn Town FC | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date =1 November 2016 | |||
|team1 =Svorgas Scitenhima FK {{team flag|Senya|flag}} | |||
|score =2 – 1 | |||
|team2 ={{team flag|Gerenia|flag}} Ramez White Stars | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date =1 November 2016 | |||
|team1 =King's Lynn Town FC {{team flag|Fort Kolgrad|flag}} | |||
|score =0 – 1 | |||
|team2 ={{team flag|Lakkvia|flag}} Hurmu International | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date =15 November 2016 | |||
|team1 =Hurmu International {{team flag|Lakkvia|flag}} | |||
|score =1 – 2 | |||
|team2 ={{team flag|Senya|flag}} Svorgas Scitenhima FK | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date =15 November 2016 | |||
|team1 =King's Lynn Town FC {{team flag|Fort Kolgrad|flag}} | |||
|score =1 – 4 | |||
|team2 ={{team flag|Gerenia|flag}} Ramez White Stars | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date =29 November 2016 | |||
|team1 =Svorgas Scitenhima FK {{team flag|Senya|flag}} | |||
|score =0 – 2 | |||
|team2 ={{team flag|Lakkvia|flag}} Hurmu International | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date =29 November 2016 | |||
|team1 =Ramez White Stars {{team flag|Gerenia|flag}} | |||
|score =2 – 2 | |||
|team2 ={{team flag|Fort Kolgrad|flag}} King's Lynn Town FC | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date =13 December 2016 | |||
|team1 =Ramez White Stars {{team flag|Gerenia|flag}} | |||
|score =2 – 1 | |||
|team2 ={{team flag|Senya|flag}} Svorgas Scitenhima FK | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date =13 December 2016 | |||
|team1 =Hurmu International {{team flag|Lakkvia|flag}} | |||
|score =3 – 2 | |||
|team2 ={{team flag|Fort Kolgrad|flag}} King's Lynn Town FC | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date =27 December 2016 | |||
|team1 =Hurmu International {{team flag|Lakkvia|flag}} | |||
|score =0 – 0 | |||
|team2 ={{team flag|Gerenia|flag}} Ramez White Stars | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{footballbox | |||
|date =27 December 2016 | |||
|team1 =King's Lynn Town FC {{team flag|Fort Kolgrad|flag}} | |||
|score =1 – 1 | |||
|team2 ={{team flag|Senya|flag}} Svorgas Scitenhima FK | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{collapse bottom}} | |||
==Knock-out stages== | ==Knock-out stages== | ||
===Quarter-finals=== | ===Quarter-finals=== | ||
The quarter-finals were held over two legs, with the first leg being played on 14 February 2017, and the second on 28 February 2017. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner. | The quarter-finals were held over two legs, with the first leg being played on 14 February 2017, and the second on 28 February 2017. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner. | ||
{{footballbox | |||
|date =14 February 2017 | |||
|team1 =Eldeburgh FC {{team flag|Gotzborg|flag}} | |||
|score =1 – 1 | |||
|team2 ={{team flag|Senya|flag}} Kateki Blavisen FK | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
---- | |||
{{footballbox | |||
|date =28 February 2017 | |||
|team1 =Kateki Blavisen FK {{team flag|Senya|flag}} | |||
|score =0 – 2 | |||
|team2 ={{team flag|Gotzborg|flag}} Eldeburgh FC | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
''[[Eldeburgh FC]] win 3–1 on aggregate.'' | |||
{{footballbox | |||
|date =14 February 2017 | |||
|team1 =KP International {{team flag|Gerenia|flag}} | |||
|score =1 – 1 | |||
|team2 ={{team flag|Senya|flag}} Jogasim Revolution FC | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
---- | |||
{{footballbox | |||
|date =28 February 2017 | |||
|team1 =Jogasim Revolution FC {{team flag|Senya|flag}} | |||
|score =3 – 2<br>{{aet}} | |||
|team2 ={{team flag|Gerenia|flag}} KP International | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
''[[Jogasim Revolution FC]] win 4–3 on aggregate.'' | |||
{{footballbox | |||
|date =14 February 2017 | |||
|team1 =Hurmu International {{team flag|Lakkvia|flag}} | |||
|score =1 – 2 | |||
|team2 ={{team flag|Gerenia|flag}} KPSK Isherwood | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
---- | |||
{{footballbox | |||
|date =28 February 2017 | |||
|team1 =KPSK Isherwood {{team flag|Gerenia|flag}} | |||
|score =1 – 1 | |||
|team2 ={{team flag|Lakkvia|flag}} Hurmu International | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
''[[KPSK Isherwood]] win 3–2 on aggregate.'' | |||
{{footballbox | |||
|date =14 February 2017 | |||
|team1 =Dyas Scitenhima Ĵets FK {{team flag|Senya|flag}} | |||
|score =2 – 0 | |||
|team2 ={{team flag|Gerenia|flag}} Ramez White Stars | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
---- | |||
{{footballbox | |||
|date =28 February 2017 | |||
|team1 =Ramez White Stars {{team flag|Gerenia|flag}} | |||
|score =2 – 1 | |||
|team2 ={{team flag|Senya|flag}} Dyas Scitenhima Ĵets FK | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
''[[Dyas Scitenhima Ĵets FK]] win 3–2 on aggregate.'' | |||
===Semi-finals=== | ===Semi-finals=== | ||
The semi-finals were held over two legs, with the first leg being played on 28 March 2017, and the second on 11 April 2017. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner. | The semi-finals were held over two legs, with the first leg being played on 28 March 2017, and the second on 11 April 2017. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner. | ||
{{footballbox | |||
|date =28 March 2017 | |||
|team1 =Jogasim Revolution FC {{team flag|Senya|flag}} | |||
|score =3 – 0 | |||
|team2 ={{team flag|Gotzborg|flag}} Eldeburgh FC | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
---- | |||
{{footballbox | |||
|date =11 April 2017 | |||
|team1 =Eldeburgh FC {{team flag|Gotzborg|flag}} | |||
|score =2 – 0 | |||
|team2 ={{team flag|Senya|flag}} Jogasim Revolution FC | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
''[[Jogasim Revolution FC]] win 3–2 on aggregate.'' | |||
{{footballbox | |||
|date =28 March 2017 | |||
|team1 =Dyas Scitenhima Ĵets FK {{team flag|Senya|flag}} | |||
|score =0 – 0 | |||
|team2 ={{team flag|Gerenia|flag}} KPSK Isherwood | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
---- | |||
{{footballbox | |||
|date =11 April 2017 | |||
|team1 =KPSK Isherwood {{team flag|Gerenia|flag}} | |||
|score =2 – 1 | |||
|team2 ={{team flag|Senya|flag}} Dyas Scitenhima Ĵets FK | |||
|goals1 = | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
''[[KPSK Isherwood]] win 2–1 on aggregate.'' | |||
===Final=== | ===Final=== | ||
The final was held over a single match, held on 23 May 2017. If the match | The final was held over a single match, held on 23 May 2017. If the match were drawn, extra time and penalties were to be used to settle the tie. | ||
{{footballbox | |||
|date =23 May 2017 | |||
|team1 =Jogasim Revolution FC {{team flag|Senya|flag}} | |||
|score =2 – 0 | |||
|team2 ={{team flag|Gerenia|flag}} KPSK Isherwood | |||
|goals1 = [[Alesandrœ Danetskë|Danetskë]] {{goal|28}}<br>[[Aidan Keĵinz|Keĵinz]] {{goal|42}} | |||
|goals2 = | |||
|stadium = | |||
}} | |||
{{AEFA nav}} | {{AEFA nav}} | ||
{{FMF season nav|2016|17|FWC=y}} | |||
[[Category:Football competitions]] | [[Category:Football competitions]] |
Revision as of 12:19, 9 April 2020
The 2016–17 AEFA Champions' League was the sixth edition of the AEFA Champions' League, which began on 30 August 2016 with the first qualifying round and culminated with the final in May 2017. Twenty-nine teams participated in the competition from fifteen nations.
List of qualified teams
Entered in Group stage | |||
---|---|---|---|
Jogasim Revolution FC (TH) | KP International (1st) | Eldeburgh FC (2nd) | King's Lynn Town FC (1st) |
Dyas Scitenhima Ĵets FK (1st) | Ramez White Stars (2nd) | Hurmu International (1st) | FC Bruswerpen (1st) |
Kateki Blavisen FK (3rd) | Lonenberg FC (1st) | FC Kaupang (2nd) | |
Entered in Third qualifying round | |||
Svorgas Scitenhima FK (4th) | Schaffhausen FC (3rd) | Nordkamp FC (2nd) | Bèuʐwàtûÿða̭ FK (1st) |
KPSK Isherwood (3rd) | Huyenkula 07 Sport (3rd) | ||
Entered in Second qualifying round | |||
FC Mahūti (2nd) | FC Bourgeoisie (1st) | Mafatte FC (1st) | Haraldsborg Cool Cats F.C. (1st) |
Entered in First qualifying round | |||
Dragons FC (2nd) | Lynnette (2nd) | Hawshire Islanders FC (1st) | Avante Lucia (1st) |
RafaeLima FC (2nd) | Relgannan Raiders (1st) | Häsfors KA (1st) | Victoria FC (1st) |
Qualifying stages
First qualifying round
The first qualifiers were held over two legs, with the first leg being played on 30 August 2016, and the second on 6 September 2016. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Hawshire Islanders FC | 3–1 | Häsfors KA | 2–1 | 1–0 |
Lynnette | 5–2 | Avante Lucia | 3–0 | 2–2 |
RafaeLima FC | 0–3 | Relgannan Raiders | 0–0 | 0–3 |
Dragons FC | 2–2 3–4 (pens) |
Victoria FC | 1–1 | 1–1 (a.e.t.) |
Second qualifying round
The first qualifiers were held over two legs, with the first leg being played on 13 September 2016, and the second on 20 September 2016. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Victoria FC | 1–2 | Haraldsborg Cool Cats F.C. | 1–1 | 0–1 |
Relgannan Raiders | 6–0 | FC Mahūti | 4–0 | 2–0 |
Hawshire Islanders FC | 2–1 | Mafatte FC | 1–0 | 1–1 |
Lynnette | 5–3 | FC Bourgeoisie | 1–2 | 4–1 |
Third qualifying round
The first qualifiers were held over two legs, with the first leg being played on 27 September 2016, and the second on 4 October 2016. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Lynnette | 3–1 | Nordkamp FC | 1–1 | 2–0 |
Svorgas Scitenhima FK | 12–0 | Bèuʐwàtûÿða̭ FK | 7–0 | 5–0 |
Haraldsborg Cool Cats F.C. | 1–3 | Schaffhausen FC | 0–2 | 1–1 |
Hawshire Islanders FC | 1–4 | Huyenkula 07 Sport | 1–3 | 0–1 |
Relgannan Raiders | 1–4 | KPSK Isherwood | 1–2 | 0–2 |
Group stage
Group A
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kateki Blavisen FK | 6 | 4 | 1 | 1 | 11 | 4 | +7 | 13 | Advances to quarter-finals |
KP International | 6 | 4 | 1 | 1 | 13 | 11 | +2 | 13 | |
Lynnette | 6 | 1 | 1 | 4 | 7 | 11 | −4 | 4 | Transfer to AEFA Cup |
Schaffhausen FC | 6 | 0 | 3 | 3 | 6 | 11 | −5 | 3 |
Group A results
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Group B
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Jogasim Revolution FC | 6 | 4 | 1 | 1 | 13 | 6 | +7 | 13 | Advances to quarter-finals |
Eldeburgh FC | 6 | 3 | 1 | 2 | 11 | 10 | +1 | 10 | |
Huyenkula 07 Sport | 6 | 2 | 2 | 2 | 8 | 7 | +1 | 8 | Transfer to AEFA Cup |
FC Bruswerpen | 6 | 0 | 2 | 4 | 6 | 15 | −9 | 2 |
Group B results
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Group C
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
KPSK Isherwood | 6 | 4 | 2 | 0 | 14 | 7 | +7 | 14 | Advances to quarter-finals |
Dyas Scitenhima Ĵets FK | 6 | 3 | 2 | 1 | 11 | 6 | +5 | 11 | |
Lonenberg FC | 6 | 2 | 1 | 3 | 6 | 6 | 0 | 7 | Transfer to AEFA Cup |
FC Kaupang | 6 | 0 | 1 | 5 | 4 | 16 | −12 | 1 |
Group C results
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Group D
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ramez White Stars | 6 | 3 | 2 | 1 | 11 | 7 | +4 | 11 | Advances to quarter-finals |
Hurmu International | 6 | 3 | 1 | 2 | 8 | 6 | +2 | 10 | |
Svorgas Scitenhima FK | 6 | 3 | 1 | 2 | 8 | 7 | +1 | 10 | Transfer to AEFA Cup |
King's Lynn Town FC | 6 | 0 | 2 | 4 | 6 | 13 | −7 | 2 |
Group D results
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Knock-out stages
Quarter-finals
The quarter-finals were held over two legs, with the first leg being played on 14 February 2017, and the second on 28 February 2017. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.
14 February 2017
|
Eldeburgh FC | 1 – 1 | Kateki Blavisen FK |
---|---|---|
28 February 2017
|
Kateki Blavisen FK | 0 – 2 | Eldeburgh FC |
---|---|---|
Eldeburgh FC win 3–1 on aggregate.
14 February 2017
|
KP International | 1 – 1 | Jogasim Revolution FC |
---|---|---|
Jogasim Revolution FC win 4–3 on aggregate.
14 February 2017
|
Hurmu International | 1 – 2 | KPSK Isherwood |
---|---|---|
28 February 2017
|
KPSK Isherwood | 1 – 1 | Hurmu International |
---|---|---|
KPSK Isherwood win 3–2 on aggregate.
14 February 2017
|
Dyas Scitenhima Ĵets FK | 2 – 0 | Ramez White Stars |
---|---|---|
28 February 2017
|
Ramez White Stars | 2 – 1 | Dyas Scitenhima Ĵets FK |
---|---|---|
Dyas Scitenhima Ĵets FK win 3–2 on aggregate.
Semi-finals
The semi-finals were held over two legs, with the first leg being played on 28 March 2017, and the second on 11 April 2017. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.
28 March 2017
|
Jogasim Revolution FC | 3 – 0 | Eldeburgh FC |
---|---|---|
11 April 2017
|
Eldeburgh FC | 2 – 0 | Jogasim Revolution FC |
---|---|---|
Jogasim Revolution FC win 3–2 on aggregate.
28 March 2017
|
Dyas Scitenhima Ĵets FK | 0 – 0 | KPSK Isherwood |
---|---|---|
11 April 2017
|
KPSK Isherwood | 2 – 1 | Dyas Scitenhima Ĵets FK |
---|---|---|
KPSK Isherwood win 2–1 on aggregate.
Final
The final was held over a single match, held on 23 May 2017. If the match were drawn, extra time and penalties were to be used to settle the tie.
|
|