2015–16 AEFA Champions' League
The 2015–16 AEFA Champions' League was the fifth edition of the AEFA Champions' League, which began on 1 September 2015 with the first qualifying round and culminated with the final in May 2016. Thirty-two teams participated in the competition from 19 nations.
Allocation of places
The number of places allocated to each nation depended on their AEFA national coefficient. Nations which did not enter any clubs are not included in this table.
|
|
List of qualified teams
Flanders were originally awarded three allocations, but were only able to fill two of them. As such, a draw was made among the lowest ranking nations according to the AEFA coefficient in order to meet the correct number of allocations. As a result, both the Apollonian Republic and Réunion were awarded a second allocation.
Entered in Group stage | |||
---|---|---|---|
Jogasim Revolution FC (1st) | KP International (2nd) | St Nova Strikers (1st) | FC Bourgeoisie (1st) |
Svorgas Scitenhima FK (2nd) | Lonenberg FC (1st) | FC Bruswerpen (1st) | FC Huyenkula (1st) |
Ramez White Stars (1st) | Schaffhausen FC (TH) | ||
Entered in Third qualifying round | |||
Dyas Scitenhima Ĵets FK (3rd) | Eldeburgh FC (2nd) | SK Ambetanterijk (2nd) | Hurmu International (2nd) |
KPSK Isherwood (3rd) | Novatica United (2nd) | Dragons FC (2nd) | |
Entered in Second qualifying round | |||
Ridgedon Rams (3rd) | MKF Montauk (1st) | King's Lynn Town FC (CW) | Apollantis FC (1st) |
Bèuʐwàtûÿða̭ FK (CW) | |||
Entered in First qualifying round | |||
Aracigrad Stagnantists (2nd) | Relgannan Raiders (1st) | Tymaria City FC (CW) | Rielrar Reflex (1st) |
Dynamo Fournaise (1st) | Hawshire Islanders FC (1st) | Haraldsborg Cool Cats F.C. (1st) | Victoria FC (1st) |
Rengueira Imperial F (2nd) | Pua Power (1st) |
Qualifying stages
First qualifying round
The first qualifiers were held over two legs, with the first leg being played on 1 September 2015, and the second on 8 September 2015. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Aracigrad Stagnantists | 2–3 | Dynamo Fournaise | 1–3 | 1–0 |
Haraldsborg Cool Cats F.C. | 6–2 | Rielrar Reflex | 2–0 | 4–2 |
Pua Power | 3–4 | Hawshire Islanders FC | 1–4 | 2–0 |
Victoria FC | 1–2 | Rengueira Imperial F | 0–2 | 1–0 |
Tymaria City FC | 3–0 | Relgannan Raiders | 1–0 | 2–0 |
Second qualifying round
The second qualifiers were held over two legs, with the first leg being played on 15 September 2015, and the second on 22 September 2015. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Hawshire Islanders FC | 2–7 | King's Lynn Town FC | 2–3 | 0–4 |
Tymaria City FC | 2–5 | Ridgedon Rams | 1–3 | 1–2 |
Haraldsborg Cool Cats F.C. | 1–4 | MKF Montauk | 0–4 | 1–0 |
Rengueira Imperial F | 3–9 | Apollantis FC | 1–3 | 2–6 |
Dynamo Fournaise | 3–5 | Bèuʐwàtûÿða̭ FK | 0–3 | 3–2 |
Third qualifying round
The third qualifiers were held over two legs, with the first leg being played on 29 September 2015, and the second on 6 October 2015. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
King's Lynn Town FC | 5–2 | SK Ambetanterijk | 3–1 | 2–1 |
Apollantis FC | 2–5 | Novatica United | 2–0 | 0–5 (a.e.t.) |
Bèuʐwàtûÿða̭ FK | 2–2 (a) | Eldeburgh FC | 1–0 | 1–2 |
MKF Montauk | 2–5 | Hurmu International | 0–2 | 2–3 |
Dragons FC | 1–4 | Dyas Scitenhima Ĵets FK | 0–1 | 1–3 |
Ridgedon Rams | 1–4 | KPSK Isherwood | 1–2 | 0–2 |
Group stage
Group A
|
20 October 2015
|
FC Huyenkula | 2 – 0 | Svorgas Scitenhima FK |
---|---|---|
20 October 2015
|
KPSK Isherwood | 1 – 1 | Bèuʐwàtûÿða̭ FK |
---|---|---|
3 November 2015
|
Svorgas Scitenhima FK | 2 – 0 | Bèuʐwàtûÿða̭ FK |
---|---|---|
3 November 2015
|
FC Huyenkula | 4 – 2 | KPSK Isherwood |
---|---|---|
17 November 2015
|
Bèuʐwàtûÿða̭ FK | 0 – 3 | FC Huyenkula |
---|---|---|
17 November 2015
|
Svorgas Scitenhima FK | 2 – 1 | KPSK Isherwood |
---|---|---|
1 December 2015
|
Svorgas Scitenhima FK | 2 – 0 | FC Huyenkula |
---|---|---|
1 December 2015
|
Bèuʐwàtûÿða̭ FK | 0 – 4 | KPSK Isherwood |
---|---|---|
15 December 2015
|
KPSK Isherwood | 3 – 1 | FC Huyenkula |
---|---|---|
15 December 2015
|
Bèuʐwàtûÿða̭ FK | 0 – 4 | Svorgas Scitenhima FK |
---|---|---|
29 December 2015
|
FC Huyenkula | 3 – 0 | Bèuʐwàtûÿða̭ FK |
---|---|---|
29 December 2015
|
KPSK Isherwood | 2 – 0 | Svorgas Scitenhima FK |
---|---|---|
Group B
|
20 October 2015
|
Hurmu International | 0 – 0 | Lonenberg FC |
---|---|---|
20 October 2015
|
FC Bourgeoisie | 2 – 0 | St Nova Strikers |
---|---|---|
3 November 2015
|
Lonenberg FC | 1 – 2 | St Nova Strikers |
---|---|---|
3 November 2015
|
Hurmu International | 0 – 2 | FC Bourgeoisie |
---|---|---|
17 November 2015
|
St Nova Strikers | 0 – 2 | Hurmu International |
---|---|---|
17 November 2015
|
Lonenberg FC | 1 – 1 | FC Bourgeoisie |
---|---|---|
1 December 2015
|
Lonenberg FC | 2 – 1 | Hurmu International |
---|---|---|
1 December 2015
|
St Nova Strikers | 1 – 2 | FC Bourgeoisie |
---|---|---|
15 December 2015
|
FC Bourgeoisie | 0 – 0 | Hurmu International |
---|---|---|
15 December 2015
|
St Nova Strikers | 1 – 0 | Lonenberg FC |
---|---|---|
29 December 2015
|
Hurmu International | 3 – 1 | St Nova Strikers |
---|---|---|
29 December 2015
|
FC Bourgeoisie | 2 – 0 | Lonenberg FC |
---|---|---|
Group C
|
20 October 2015
|
KP International | 1 – 2 | Jogasim Revolution FC |
---|---|---|
20 October 2015
|
Schaffhausen FC | 2 – 1 | King's Lynn Town FC |
---|---|---|
3 November 2015
|
Jogasim Revolution FC | 0 – 0 | King's Lynn Town FC |
---|---|---|
3 November 2015
|
KP International | 3 – 0 | Schaffhausen FC |
---|---|---|
17 November 2015
|
King's Lynn Town FC | 1 – 3 | KP International |
---|---|---|
17 November 2015
|
Jogasim Revolution FC | 4 – 0 | Schaffhausen FC |
---|---|---|
1 December 2015
|
Jogasim Revolution FC | 2 – 2 | KP International |
---|---|---|
1 December 2015
|
King's Lynn Town FC | 2 – 1 | Schaffhausen FC |
---|---|---|
15 December 2015
|
Schaffhausen FC | 1 – 3 | KP International |
---|---|---|
15 December 2015
|
King's Lynn Town FC | 1 – 0 | Jogasim Revolution FC |
---|---|---|
29 December 2015
|
KP International | 2 – 0 | King's Lynn Town FC |
---|---|---|
29 December 2015
|
Schaffhausen FC | 1 – 1 | Jogasim Revolution FC |
---|---|---|
Group D
|
20 October 2015
|
Novatica United | 1 – 0 | Ramez White Stars |
---|---|---|
20 October 2015
|
FC Bruswerpen | 0 – 2 | Dyas Scitenhima Ĵets FK |
---|---|---|
3 November 2015
|
Ramez White Stars | 0 – 2 | Dyas Scitenhima Ĵets FK |
---|---|---|
3 November 2015
|
Novatica United | 0 – 1 | FC Bruswerpen |
---|---|---|
17 November 2015
|
Dyas Scitenhima Ĵets FK | 3 – 1 | Novatica United |
---|---|---|
17 November 2015
|
Ramez White Stars | 2 – 1 | FC Bruswerpen |
---|---|---|
1 December 2015
|
Ramez White Stars | 3 – 0 | Novatica United |
---|---|---|
1 December 2015
|
Dyas Scitenhima Ĵets FK | 3 – 1 | FC Bruswerpen |
---|---|---|
15 December 2015
|
FC Bruswerpen | 2 – 1 | Novatica United |
---|---|---|
15 December 2015
|
Dyas Scitenhima Ĵets FK | 1 – 0 | Ramez White Stars |
---|---|---|
29 December 2015
|
Novatica United | 1 – 2 | Dyas Scitenhima Ĵets FK |
---|---|---|
29 December 2015
|
FC Bruswerpen | 1 – 2 | Ramez White Stars |
---|---|---|
Knock-out stages
Quarter-finals
The quarter-finals were held over two legs, with the first leg being played on 16 February 2016, and the second on 1 March 2016. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.
16 February 2016
|
FC Huyenkula | 1 – 0 | Hurmu International |
---|---|---|
1 March 2016
|
Hurmu International | 2 – 0 | FC Huyenkula |
---|---|---|
Hurmu International win 2–1 on aggregate.
16 February 2016
|
KP International | 2 – 0 | Ramez White Stars |
---|---|---|
1 March 2016
|
Ramez White Stars | 1 – 1 | KP International |
---|---|---|
KP International win 3–1 on aggregate.
16 February 2016
|
FC Bourgeoisie | 0 – 2 | Svorgas Scitenhima FK |
---|---|---|
1 March 2016
|
Svorgas Scitenhima FK | 3 – 1 | FC Bourgeoisie |
---|---|---|
Svorgas Scitenhima FK win 5–1 on aggregate.
16 February 2016
|
Dyas Scitenhima Ĵets FK | 1 – 0 | Jogasim Revolution FC |
---|---|---|
Penalties | |||
7 – 6 |
Scores tied at 1–1 on aggregate. Jogasim Revolution FC win on penalties.
Semi-finals
The semi-finals were held over two legs, with the first leg being played on 29 March 2016, and the second on 12 April 2016. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.
29 March 2016
|
Hurmu International | 0 – 0 | KP International |
---|---|---|
12 April 2016
|
KP International | 3 – 0 | Hurmu International |
---|---|---|
KP International win 3–0 on aggregate.
29 March 2016
|
Svorgas Scitenhima FK | 2 – 2 | Jogasim Revolution FC |
---|---|---|
Penalties | |||
6 – 5 |
Scores tied at 4–4 on aggregate. Jogasim Revolution FC win on penalties.
Final
The final was held over a single match, held on 24 May 2016. If the match were drawn, extra time and penalties were to be used to settle the tie.
|