2015 Mercury FA Cup

From MicrasWiki
Jump to: navigation, search

The 2015 Mercury FA Cup is the fifth edition of the premier cup competition in Mercury.

Qualifying Round

The bottom three clubs from each regional division of the MeFA Football Conference joined in this round, as well as all clubs in lower divisions.

Tie Home team Score Away team
1 Deacon City 2–1 Don't Stop Me Now
2 Dengate Falcons FC 1–1 Iunivesite N.V.
Replay Dengate Falcons FC 1–3 Iunivesite N.V.
3 Dynamo Deacon Reserves 0–2 Uplaw City FC
4 Quinley Moor Rangers 1–0 Waddington Wolves
5 Innmanby FC 3–1 Susswick FC
6 Reldham Green FC 0–2 Goguryeo Giants
7 West Grinstead FC Reserves 3–1 AFC Hope
8 Argarth Town 2–0 Hastock Wildcats
9 Erdethorne FC 3–4 Hunwick Highwaymen FC
10 Steadham Rangers 0–1 Chesborough Town
11 Pelmanby Stars 0–0 Dunsfell Town
Replay Dunsfell Town 1–4 Pelmanby Stars
12 May Wanderers Reserves 0–3 Fincombe FC
13 Mercury Parliament FC 0–2 Mercury City Reserves
14 Ingleton Town 1–2 Calmont FC
15 Queen Athletic Reserves 5–1 Norton Albion
16 Dinhill Daggers 2–2 Binbrook Bulls
Replay Binbrook Bulls 3–2 Dinhill Daggers

Tie Home team Score Away team
17 DaeZoom Dragons 2–1 Lowhouse FC
18 Adlington Rovers 0–0 Charlestone Athletic
Replay Charlestone Athletic 2–0 Adlington Rovers
19 Yoldham Athletic 5–2 Taulaga le Lusa N.V.
20 Copeth Town 3–2 Torburn Miracles
21 Settington Rovers 0–1 Victoria Glory FC
22 Lindholme Athletic 1–1 Sutton Keshurst Town
Replay Sutton Keshurst Town 0–1 Lindholme Athletic
23 Linnerton Town 1–1 Upstead Town
Replay Upstead Town 2–0 Linnerton Town
24 May Athletic 0–1 Enderby Town Rockets
25 Gyeongju FC 3–0 University of Mercury FC
26 Taylor Sporting Club Reserves 0–4 Castleton Lions
27 Kinbrook Interceptors FC 1–2 Tardham on Lawe FC
28 Deacon Bay Pirates 1–1 Ealdorborough Athletic
Replay Ealdorborough Athletic 0–2 Deacon Bay Pirates
29 Marminton Amateurs 0–0 Winley Wanderers
Replay Winley Wanderers 2–6 Marminton Amateurs
30 Besford Town 1–2 Compton Motors FC

First Round

The remaining MeFA Football Conference clubs entered in the First Round along with the clubs from the Mercury Second League and Mercury Third League.

Tie Home team Score Away team
1 Lindholme Athletic 4–1 Yorkwell Town
2 One Vision 2–2 Ashridge AFC
Replay Ashridge AFC 1–3 One Vision
3 Yoldham Athletic 1–2 Iunivesite N.V.
4 Made in Heaven 1–1 Halley Comets
Replay Halley Comets 0–3 Made in Heaven
5 Soxceter FC 1–2 Eastport Raiders
6 Cunston Rovers 1–2 Mercury City Reserves
7 Fincombe FC 1–2 Dissingham Town
8 Longstoke City 1–0 Binbrook Bulls
9 FC Henscar 2–3 Tow Law FC Reserves
10 St John's FC 0–1 Clarkson Albion
11 Calmont FC 0–3 A Night at the Football
12 Argarth Town 0–2 Hawking Black Holes
13 Enderby Town Rockets 1–0 Mercury Armed Forces FC
14 Hammond Rangers 1–1 Arleness FC
Replay Arleness FC 2–3 Hammond Rangers
15 Bybridge Town FC 0–4 Dunleigh Eagles
16 Railminster Robins 6–3 Hunall FC
17 Castleton Lions 2–2 Hunwick Highwaymen FC
Replay Hunwick Highwaymen FC 3–1 Castleton Lions
18 Goguryeo Giants 1–4 Olbers' Paradoxes
19 Gyeongju FC 2–2 Lislemouth FC
Replay Lislemouth FC 2–1 Gyeongju FC

Tie Home team Score Away team
20 Holham Park FC 0–0 Ashbee Bay Rockets
Replay Ashbee Bay Rockets 1–3 Holham Park FC
21 Penbury Electric FC 0–1 DaeZoom Dragons
22 Charlestone Athletic 0–3 Victoria Glory FC
23 Breakthru FC 2–0 Marminton Amateurs
24 Queen Athletic Reserves 1–2 Upstead Town
25 Copeth Town 7–2 Innmanby FC
26 Upton FC 3–1 Keyfoss Knights
27 Break Free Athletic 3–4 Pelmanby Stars
28 Innuendo FC 0–1 Compton Motors FC
29 Chesborough Town 2–1 Palefield Town
30 Show Must Go On 9–0 The World's Worst Club
31 Flash FC 2–3 Coulomb Chargers
32 West Grinstead FC Reserves 2–3 Kuiper Town FC
33 Hanseong AFC 1–2 Mercury City Messengers
34 Fulditch United 2–4 Deacon Bay Pirates
35 Nafferton Town 1–3 The Red Specials
36 Deacon City 2–1 Bisminster Harriers
37 Tardham on Lawe FC 0–0 Fenhouse United
Replay Fenhouse United 8–2 Tardham on Lawe FC
38 Uplaw City FC 1–1 Kincester City
Replay Kincester City 0–2 Uplaw City FC
39 Ponthorne Town 2–0 Quinley Moor Rangers
40 Mercury Phoenix 0–1 A Kind of Magic

Second Round

Tie Home team Score Away team
1 Mercury City Messengers 1–4 Breakthru FC
2 Fenhouse United 0–3 Made in Heaven
3 One Vision 2–1 Coulomb Chargers
4 Deacon Bay Pirates 1–0 Victoria Glory FC
5 Pelmanby Stars 0–6 Ponthorne Town
6 Hunwick Highwaymen FC 2–0 Railminster Robins
7 Mercury City Reserves 3–2 Eastport Raiders
8 Enderby Town Rockets 1–3 Kuiper Town FC
9 Hawking Black Holes 2–2 Longstoke City
Replay Longstoke City 2–1 Hawking Black Holes
10 The Red Specials 8–0 Iunivesite N.V.
11 Dissingham Town 1–0 Olbers' Paradoxes

Tie Home team Score Away team
12 Clarkson Albion 3–0 Lindholme Athletic
13 Deacon City 1–1 Upton FC
Replay Upton FC 2–0 Deacon City
14 Upstead Town 1–3 Tow Law FC Reserves
15 Hammond Rangers 5–2 Compton Motors FC
16 A Night at the Football 6–1 Holham Park FC
17 Show Must Go On 4–0 Uplaw City FC
18 Lislemouth FC 2–0 Dunleigh Eagles
19 A Kind of Magic 3–0 Copeth Town
20 DaeZoom Dragons 0–0 Chesborough Town
Replay Chesborough Town 1–2† DaeZoom Dragons

† – After extra time

Third Round

The twelve Premier League clubs entered in the Third Round.

Tie Home team Score Away team
1 Port Barret FC 3–0 Longstoke City
2 Ponthorne Town 1–2 A Night at the Football
3 Mercury City 4–0 Hunwick Highwaymen FC
4 The Red Specials 0–2 Dynamo Deacon
5 Bohemian Rhapsodies 5–0 Breakthru FC
6 Hammond Rangers 1–3 Queen Athletic
7 Mullen Albion 0–2 West Grinstead FC
8 Dissingham Town 1–2 Taylor Sporting Club
9 DaeZoom Dragons 0–1 One Vision
10 Tow Law FC 2–0 AFC Heartpool

Tie Home team Score Away team
11 Cook Island 3–1 Lislemouth FC
12 Show Must Go On 0–3 May Wanderers
13 Tow Law FC Reserves 1–1 Clarkson Albion
Replay Clarkson Albion 2–1 Tow Law FC Reserves
14 Made in Heaven 3–0 Mercury City Reserves
15 Upton FC 2–2 Deacon Bay Pirates
Replay Deacon Bay Pirates 1–1† Upton FC
Deacon Bay Pirates win 5–3 on penalties
16 A Kind of Magic 1–2 Kuiper Town FC

† – After extra time

Fourth Round

Tie Home team Score Away team
1 Dynamo Deacon 2–0 Made in Heaven
2 Deacon Bay Pirates 1–0 One Vision
3 West Grinstead FC 2–1 May Wanderers
4 A Night at the Football 0–2 Bohemian Rhapsodies

Tie Home team Score Away team
5 Tow Law FC 4–0 Queen Athletic
6 Mercury City 2–1 Port Barret FC
7 Kuiper Town FC 3–0 Clarkson Albion
8 Taylor Sporting Club 2–1 Cook Island

Quarter-finals

7 March 2015
Kuiper Town FC 3 – 0 Deacon Bay Pirates

7 March 2015
Dynamo Deacon 0 – 0 Mercury City

7 March 2015
West Grinstead FC 1 – 2 Bohemian Rhapsodies

7 March 2015
Tow Law FC 1 – 1 Taylor Sporting Club

Replays

7 March 2015
Mercury City 0 – 0
(a.e.t.)
Dynamo Deacon
    Penalties  
6–5  

7 March 2015
Taylor Sporting Club 1 – 0 Tow Law FC

Semi-finals

4 April 2015
Bohemian Rhapsodies 2 – 1 Kuiper Town FC

4 April 2015
Mercury City 2 – 3
(a.e.t.)
Taylor Sporting Club

Final

2 May 2015
Bohemian Rhapsodies 2 – 1 Taylor Sporting Club
Pearson Goal 19'
Bishop Goal 44'
Durell Goal 76'