2014 Senyan School International Tournament

From MicrasWiki
Jump to: navigation, search

The 2014 Senyan School International Tournament will be a football tournament organised by FADESS. The tournament will be for under-16 youth sides, dropping the national teams' tournament after two seasons. All proceeds raised by the tournament went towards funding education in poorer Micrasian nations and regions.

Participating Teams

Each member association of the FMF was invited to send teams to the tournament. Each association was allowed to send a maximum of 3 teams to the tournament, either pre-selected teams or qualifiers from various tournaments. A total of 32 teams will compete from 18 countries across Micras. On 24 May 2014,Luthersville A.F.C. of Amokolia and Lawston Technical High School and San Pepe Scholastic Academy of Tiana were expelled from the competition as they would lose their places in the FMF shortly after the competition would begin. They were replaced by Plushelona FC Boys of Juclandia, Mal'chiki Khor of Lostisland and Blue Youth of Sirocco.

Team Method of Qualification Team Type Kit Sponsor Participations
Afrikaana Mékelákeyá YDA Pre-Selected Junior team 2
Flanders FC Bruswerpen Genootschap Pre-Selected Academy 1
Fort Kolgrad Fort Kolgrad Schule Pre-Selected School VisitKolgrad.com 2
Indokistan Labschool Pre-Selected School No sponsor 1
Juclandia Plushelona FC Boys Pre-Selected Academy Harpier Toys 1
Lakkvia Huyenkula 07 Sport U-16 Winner of 2014 Lakkvia Nuoriso Karikas Academy 1
Lakkvia Kuusikymmentäviis Valboomuus U-16 Runner-up of 2014 Lakkvia Nuoriso Karikas Academy Air Senya 1
Lostisland Mal'chiki Khor Pre-Selected Junior team Lostisland Post 1
Lucerne Uliuli Ai'saiupu Sefo'ia Winner of 2014 Te'iamalo Ai'saiupu School 1
Mercury Cook Island U-16 Winner of 2014 Champion Schools Academy 1
Mercury Leconfield Runner-up of 2014 Champion Schools School No sponsor 1
Mercury Deacon Academy of Science Third place of 2014 Champion Schools School No sponsor 1
North Antarctica El Pozo Murcia Pre-Selected Academy 2
North Antarctica Livingston Celtic Pre-Selected Academy 1
North Antarctica ODP Ajax Pre-Selected Junior team 1
Nova England St John's FC U-16 Winner of 2014 NEFA Youth Cup Academy 1
Nova England Bybridge High School Runner-up of 2014 NEFA Youth Cup School No sponsor 1
Nova English Korea Port Barret FC U-16 Winner of 2014 NEK Under-16 League Academy 1
River Warriors FC Mahūti Akademëjá Winner of 2014 River Warriors League Youth Cup Academy No sponsor 1
River Warriors Mängijasalängija Winner of 2014 River Warriors Under-16 Village Cup Junior team No sponsor 1
River Warriors Želim Teči Sḵûl Winner of 2014 River Warriors School Cup School No sponsor 1
Safiria Miše FC International Pre-Selected Academy 2
Safiria Academy of the Great Temple of Kaena Winner of 2012 MCI Trophy School 1
Safiria Amane IV Secondary School Winner of 2012–13 QSSF Soccer Championship School 1
Senya Magalatska District High School Winner of 2013–14 Senyan High School Cup School No sponsor 3
Senya Brancaster School Runner-up of 2013–14 Senyan High School Cup School Barclays 1
Senya Safranæsarĵ Tep-Ekol Third place of 2013–14 Senyan High School Cup School No sponsor 1
Shireroth South Central High School Winner of 2012–13 National Championships School 1
Shireroth Trantor I Academy Runner-up of 2012–13 National Championships School 1
Sirocco Blue Youth Pre-Selected Junior team Sirocco Times 1
Tellia FC Fiorecittà U-16 Winner of 2014 FGGC Youth Championships Academy CräiteAuto 1
Tellia Rossavro Calcio Runner-up of 2014 FGGC Youth Championships Junior team 1

Hosting

The 2014 tournament will again be shared between Senya and the River Warriors, with 2 in the River Warriors and 6 in Senya.

Venues

Senya Jogasim Senya Kateki Blavisen Senya Dyas Senya Svorgas
Revolution Road KB Stadium ĴetsStad Scitenhima Stad-Svorgas
64,000 53,900 40,000 33,500
Revolution Road Stadium.jpg KB Stadium.jpg ĴetsStad.jpg ScitStadSvorgas.jpg
File:2014 Senyan School International Tournament venue locations.png
Senya Magalatska Senya Tiga River Warriors Bèuʐwàtûÿða̭ River Warriors Mahūti
MG Arena Tiga national athletics stadium Bèuʐwàtûÿða̭ Sèàlkàr Stad Mahūti
16,200 11,800 5,000 15,000
MG Arena.jpg Tiga national athletics stadium.png Bèuʐwàtûÿða̭ Sèàlkàr.jpg Stad Mahūti.jpg

Group Stage

Group A

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Flanders FC Bruswerpen Genootschap 3 2 0 1 6 6 0 6
Senya Magalatska District High School 3 1 1 1 5 5 0 4
Safiria Miše FC International 3 1 1 1 4 4 0 4
Shireroth South Central High School 3 1 0 2 5 5 0 3

1 June 2014
Magalatska District High School Senya 2 – 2 Safiria Miše FC International
Cummings Goal 24'
Krëčer Goal 47'
Alisa Goal 36'
Hustvedt Goal 89'

1 June 2014
South Central High School Shireroth 4 – 2 Flanders FC Bruswerpen Genootschap
Olivier Goal 5'
E. Wendelburg Goal 21' (o.g.)
Addison Goal 66'86' (p)
Aboutrikka Goal 36'
van Vinke Goal 75'

5 June 2014
Magalatska District High School Senya 1 – 0 Shireroth South Central High School
Cummings Goal 17'

9 June 2014
Miše FC International Safiria 2 – 1 Shireroth South Central High School
Henriksen Goal 3'
Hustvedt Goal 23'
Addison Goal 72'

9 June 2014
FC Bruswerpen Genootschap Flanders 3 – 2 Senya Magalatska District High School
Pruytt Goal 40'
Aou-Naz Goal 66'
Aboutrikka Goal 74'
Cummings Goal 21'
Price Goal 90'

Group B

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Safiria Amane IV Secondary School 3 2 1 0 9 0 +9 7
Juclandia Plushelona FC Boys 3 2 1 0 8 0 +8 7
River Warriors Želim Teči Sḵûl 3 1 0 2 1 7 −6 3
Lucerne Uliuli Ai'saiupu Sefo'ia 3 0 0 3 0 11 −11 0

1 June 2014
Želim Teči Sḵûl River Warriors 0 – 3 Juclandia Plushelona FC Boys
Cosmin Goal 60'
Văleiscu Goal 64'
Cosăliei Goal 79'

1 June 2014
Amane IV Secondary School Safiria 5 – 0 Lucerne Uliuli Ai'saiupu Sefo'ia
Liarakan Goal 17'
Vriskan Goal 29'
Ulaikan Goal 44'
Masterson Goal 64'
Lucavi Goal 72'

5 June 2014
Želim Teči Sḵûl River Warriors 0 – 4 Safiria Amane IV Secondary School
Masterson Goal 14'24'
Ulaikan Goal 57'58'

5 June 2014
Uliuli Ai'saiupu Sefo'ia Lucerne 0 – 5 Juclandia Plushelona FC Boys
Cosmin Goal 3'29'57'
Cosăliei Goal 41'73'

9 June 2014
Uliuli Ai'saiupu Sefo'ia Lucerne 0 – 1 River Warriors Želim Teči Sḵûl
I-Kaázakée Goal 14'

9 June 2014
Plushelona FC Boys Juclandia 0 – 0 Safiria Amane IV Secondary School

Group C

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Mercury Leconfield 3 3 0 0 28 1 +27 9
Indokistan Labschool 3 1 1 1 9 4 +5 4
Lostisland Mal'chiki Khor 3 1 1 1 6 6 0 4
River Warriors Mängijasalängija 3 0 0 3 0 32 −32 0

2 June 2014
Mängijasalängija River Warriors 0 – 20 Mercury Leconfield
Cook Goal 2'52'70'77' (p)
Burbridge Goal 5'17'20'44'
I-Kaálfi Goal 11' (o.g.)
Webber Goal 28'33'39' (p)73'90'
Smith Goal 57'61'66'86'
Gorton Goal 81'84'

2 June 2014
Mal'chiki Khor Lostisland 1 – 1 Indokistan Labschool
Smedvolev Goal 14' Ilham Goal 56'

6 June 2014
Mängijasalängija River Warriors 0 – 5 Lostisland Mal'chiki Khor
Shitov Goal 25'71'
Takanova Goal 36'44'
Smedvolev Goal 85'

6 June 2014
Labschool Indokistan 1 – 3 Mercury Leconfield
Berkut Goal 2' Webber Goal 29'
Smith Goal 54'
Burbridge Goal 81'

10 June 2014
Labschool Indokistan 7 – 0 River Warriors Mängijasalängija
Ilham Goal 4'28'
Berkut Goal 19'
Ihsha Goal 37'
Ihgrazeheia Goal 50'72'
Vars Goal 84'

10 June 2014
Leconfield Mercury 5 – 0 Lostisland Mal'chiki Khor
Smith Goal 65'71'87'
Burbridge Goal 77'
Gorton Goal 82'

Group D

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Fort Kolgrad Fort Kolgrad Schule 3 2 1 0 3 1 +2 7
Shireroth Trantor I Academy 3 2 0 1 4 1 +3 6
North Antarctica ODP Ajax 3 1 0 2 6 2 +4 3
River Warriors FC Mahūti Akademëjá 3 0 1 2 1 10 −9 1

2 June 2014
FC Mahūti Akademëjá River Warriors 0 – 6 North Antarctica ODP Ajax
Maartines Goal 19'63'
Kazim-Richardson Goal 26'83'
Kimm Goal 41'
Goal 75' (o.g.)

2 June 2014
Trantor I Academy Shireroth 0 – 1 Fort Kolgrad Fort Kolgrad Schule
Frei Goal 23'

6 June 2014
FC Mahūti Akademëjá River Warriors 0 – 3 Shireroth Trantor I Academy
Marson Goal 11'
Cebble Goal 43'
Holt Goal 59'

6 June 2014
Fort Kolgrad Schule Fort Kolgrad 1 – 0 North Antarctica ODP Ajax
Frei Goal 90+2'

10 June 2014
Fort Kolgrad Schule Fort Kolgrad 1 – 1 River Warriors FC Mahūti Akademëjá
Frei Goal 45+1' Fjórdson Goal 67' (p)

10 June 2014
ODP Ajax North Antarctica 0 – 1 Shireroth Trantor I Academy
Cebble Goal 90+4' (p)

Group E

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Mercury Deacon Academy of Science 3 2 1 0 3 0 +3 7
Tellia Rossavro Calcio 3 1 1 1 3 1 +2 4
Afrikaana Mékelákeyá YDA 3 1 0 2 2 4 −2 3
North Antarctica Livingston Celtic 3 1 0 2 3 6 −3 3

3 June 2014
Rossavro Calcio Tellia 0 – 0 Mercury Deacon Academy of Science

7 June 2014
Deacon Academy of Science Mercury 2 – 0 North Antarctica Livingston Celtic
Gates Goal 16'
Richardson Goal 47'

11 June 2014
Deacon Academy of Science Mercury 1 – 0 Afrikaana Mékelákeyá YDA
Richardson Goal 16'

Group F

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Tellia FC Fiorecittà U-16 3 3 0 0 4 0 +4 9
Nova England St John's FC U-16 3 1 1 1 4 3 +1 4
Senya Safranæsarĵ Tep-Ekol 3 1 1 1 4 3 +1 4
Sirocco Blue Youth 3 0 0 3 0 6 −6 0

After finishing with identical records, Safranæsarĵ Tep-Ekol and St John's FC U-16 faced tiebreaking criteria. As they were were unable to be split, penalties was used to decide their final group match.

3 June 2014
Safranæsarĵ Tep-Ekol Senya 2 – 0 Sirocco Blue Youth
Jastœn Goal 40'
Silka Goal 73'

7 June 2014
Safranæsarĵ Tep-Ekol Senya 0 – 1 Tellia FC Fiorecittà U-16
Gallacchio Goal 28'

7 June 2014
St John's FC U-16 Nova England 2 – 0 Sirocco Blue Youth
Waddle Goal 5' (p)
James Goal 73'

11 June 2014
St John's FC U-16 Nova England 2 – 2 Senya Safranæsarĵ Tep-Ekol
Waddle Goal 15'
James Goal 62' (p)
Jastœan Goal 53'84'
    Penalties  
Waddle Scored
James Scored
Vase Missed (Saved)
Lawrence Scored
Caldwell Scored
4 – 3 Scored Jastœan
Scored Silka
Scored Kazvok
Missed (Saved) Kœda
Missed (Saved) Korkenœ
 

11 June 2014
Blue Youth Sirocco 0 – 2 Tellia FC Fiorecittà U-16
Gallacchio Goal 43'72'

Group G

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Nova England Bybridge High School 3 2 1 0 6 3 +3 7
Lakkvia Huyenkula 07 Sport U-16 3 1 2 0 4 2 +2 5
Safiria Academy of the Great Temple of Kaena 3 1 1 1 2 3 −1 4
North Antarctica El Pozo Murcia 3 0 0 3 0 4 −4 0

4 June 2014
El Pozo Murcia North Antarctica 0 – 1 Safiria Academy of the Great Temple of Kaena
Aišelukan Goal 42'

4 June 2014
Huyenkula 07 Sport U-16 Lakkvia 2 – 2 Nova England Bybridge High School
Polvateinen Goal 18'
Sulkilinen Goal 55'
Coates Goal 27'
Welsh Goal 37'

8 June 2014
Bybridge High School Nova England 3 – 1 Safiria Academy of the Great Temple of Kaena
Čenukan Goal 10' (o.g.)
Coates Goal 35'
Welsh Goal 87'
Łaþkan Goal 81'

12 June 2014
Bybridge High School Nova England 1 – 0 North Antarctica El Pozo Murcia
Jenkins Goal 24'

12 June 2014
Academy of the Great Temple of Kaena Safiria 0 – 0 Lakkvia Huyenkula 07 Sport U-16

Group H

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Mercury Cook Island U-16 3 2 1 0 10 4 +6 7
Nova English Korea Port Barret FC U-16 3 1 2 0 10 8 +2 5
Lakkvia Kuusikymmentäviis Valboomuus U-16 3 1 1 1 7 7 0 4
Senya Brancaster School 3 0 0 3 3 11 −8 0

4 June 2014
Brancaster School Senya 2 – 4 Lakkvia Kuusikymmentäviis Valboomuus U-16
Roughton Goal 4'
Martinez Goal 84' (p)
Kaävalen Goal 40'
Märket Goal 67'
Völonen Goal 78'
Ingretskaä Goal 88'

8 June 2014
Brancaster School Senya 0 – 4 Mercury Cook Island U-16
Elliott Goal 31'85'
Hall Goal 46'
Penn Goal 82'

12 June 2014
Port Barret FC U-16 Nova English Korea 3 – 1 Senya Brancaster School
Dong K.H. Goal 38'78'90+1' Walker Goal 63'

Knock-out stages

Round of 16


14 June 2014
Leconfield Mercury 3 – 1 Shireroth Trantor I Academy
Gorton Goal 46'
Webber Goal 57'
Smith Goal 62'
Holt Goal 68'

16 June 2014
Deacon Academy of Science Mercury 0 – 2 Nova England St John's FC U-16
Lawrence Goal 31'
Waddle Goal 85'

16 June 2014
Bybridge High School Nova England 2 – 4 Nova English Korea Port Barret FC U-16
Coates Goal 36'
Welsh Goal 48'
Dong K.H. Goal 22'67'85'
Yung T.S. Goal 75'

15 June 2014
Amane IV Secondary School Safiria 3 – 3
(a.e.t.)
Senya Magalatska District High School
Ulaikan Goal 11'
Lundqvist Goal 90+3'
Zajakan Goal 115+1'
Krëčer Goal 59'
Price Goal 85'
Cummings Goal 114'
    Penalties  
Liarakan Scored
Masterson Missed (Saved)
Ulaikan Scored
Zajakan Missed (Over)
2 – 4 Scored Price
Scored Krëčer
Scored Cummings
Scored Kazëger
 

15 June 2014
Fort Kolgrad Schule Fort Kolgrad 0 – 1 Indokistan Labschool
Ihgrazeheia Goal 39'


Quarter-finals

19 June 2014
FC Bruswerpen Genootschap Flanders 0 – 1 Mercury Leconfield
Webber Goal 58'

    Penalties  
Lawrence Scored
Waddle Scored
James Scored
Caldwell Scored
Vase Scored
Kirkby Scored
Cage Missed (Saved)
6 – 7 Scored Yung T.S.
Scored Song W.E.
Scored Dong K.H.
Scored Kim J.H.
Scored Kim J.W.
Scored Kim J.T.
Scored Tong H.W.
 

21 June 2014
Magalatska District High School Senya 2 – 0 Indokistan Labschool
Cummings Goal 22'
Ročalspëder Goal 25'

    Penalties  
Macchio Scored
Trallatelli Missed (Saved)
Gallacchio Scored
Mallotelli Scored
3 – 1 Missed (Wide) Hall
Missed (Over) Clyne-Smith
Scored Penn
Missed (Wide) Elliott
 

Semi-finals

24 June 2014
Leconfield Mercury 5 – 3 Nova English Korea Port Barret FC U-16
Webber Goal 30'84'90+4'
Kim J.T. Goal 52' (o.g.)
Smith Goal 89'
Dong K.H. Goal 36'79'85'

25 June 2014
Magalatska District High School Senya 0 – 1 Tellia FC Fiorecittà U-16
Gallacchio Goal 72'

Third-place play-off

28 June 2014
Port Barret FC U-16 Nova English Korea 1 – 2 Senya Magalatska District High School
Dong K.H. Goal 17' Krëčer Goal 45'
Price Goal 73'

Final

29 June 2014
Leconfield Mercury 2 – 1 Tellia FC Fiorecittà U-16
Burbridge Goal 73'
Smith Goal 90+4'
Gallacchio Goal 47' (p)

See also