2014 Gerenian National Cup

From MicrasWiki
Jump to: navigation, search
Gerenian National Cup
Season 2014
Champions Ramez City White Stars
Matches played 77
Goals scored 244 (3.17 per match)
Top goalscorer Manuel Romero (8)
2013
2015

The 2014 Gerenian National Cup was the third edition of the National Cup, the only club cup competition in Gerenia. The Cup was contested by the 28 teams of the three top tiers of the Gerenian football league system, and the four best teams of the Gerenian Provincial Leagues' Championship. The tournament started in 1 September 2014, and the final took place on 10 December.

Group stage

The competing teams were divided into eight groups of four teams each, with the best two advancing to the Round of 16.

Group A

Pos. Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 Ramez City White Stars 3 3 0 0 9 0 +9 9
2 Kadine Vanst FC 3 2 0 1 4 5 −1 6
3 Eden FC 3 1 0 2 1 5 −4 3
4 FJK Taizun Optimistid 3 0 0 3 0 4 −4 0

1 September 2014
Taizun Optimistid 0 – 1 Ramez City White Stars

3 September 2014
Eden FC 0 – 2 Kadine Vanst FC
E. Senare Stadium, Tarpalia

9 September 2014
Taizun Optimistid 0 – 1 Eden FC

10 September 2014
Ramez City White Stars 5 – 0 Kadine Vanst FC

23 September 2014
Kadine Vanst FC 2 – 0 Taizun Optimistid

23 September 2014
Ramez City White Stars 3 – 0 Eden FC

Group B

Pos. Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 International SC 3 3 0 0 13 1 +12 9
2 Science & Labour 3 2 0 1 4 5 −1 6
3 Gerze Power FC 3 0 1 2 2 6 −4 1
4 San Martín Argonauts 3 0 1 2 1 8 −7 1

2 September 2014
San Martín Argonauts 0 – 1 Science & Labour

2 September 2014
Gerze Power FC 1 – 2 International SC

9 September 2014
San Martín Argonauts 1 – 1 Gerze Power FC

9 September 2014
Science & Labour 0 – 5 International SC

23 September 2014
International SC 6 – 0 San Martín Argonauts

23 September 2014
Science & Labour 3 – 0 Gerze Power FC

Group C

Pos. Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 Clementsgrad United 3 3 0 0 11 0 +11 9
2 Dínamo Tawlkar 3 1 1 1 2 3 −1 4
3 KZ Samarne 3 0 2 1 0 5 −5 2
4 City of Isherwood FC 3 0 1 2 0 5 −5 1

1 September 2014
Clementsgrad United 3 – 0 City of Isherwood FC

2 September 2014
Dínamo Tawlkar 0 – 0 KZ Samarne

9 September 2014
Clementsgrad United 3 – 0 Dínamo Tawlkar

9 September 2014
City of Isherwood FC 0 – 0 KZ Samarne

23 September 2014
KZ Samarne 0 – 5 Clementsgrad United

23 September 2014
City of Isherwood FC 0 – 2 Dínamo Tawlkar

Group D

Pos. Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 Isherwood CSSC 3 3 0 0 10 0 +10 9
2 Victoria Islanders 3 2 0 1 4 2 +2 6
3 Prometric FT 3 0 1 2 0 5 −5 1
4 KZ Uzenaie Mergeaze'es 3 0 1 2 1 8 −7 1

2 September 2014
Isherwood CSSC 3 – 0 Prometric FT

3 September 2014
Victoria Islanders 2 – 1 KZ Uzenaie Mergeaze'es

9 September 2014
Prometric FT 0 – 0 KZ Uzenaie Mergeaze'es

10 September 2014
Isherwood CSSC 1 – 0 Victoria Islanders

23 September 2014
KZ Uzenaie Mergeaze'es 0 – 6 Isherwood CSSC

23 September 2014
Prometric FT 0 – 2 Victoria Islanders

Group E

Pos. Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 Glaxo Academy FT 3 3 0 0 16 1 +15 9
2 GKS Tawlkar 3 2 0 1 7 4 +3 6
3 Western Unión of Baraŷa 3 1 0 2 4 11 −7 3
4 Meŷt Rukes 3 0 0 3 1 12 −11 0

2 September 2014
Glaxo Academy FT 8 – 1 Western Union

3 September 2014
Meŷt Rukes 0 – 5 GKS Tawlkar

9 September 2014
Glaxo Academy FT 4 – 0 Meŷt Rukes

10 September 2014
Western Union 0 – 2 GKS Tawlkar
Western Arena, Baraŷa

24 September 2014
GKS Tawlkar 0 – 4 Glaxo Academy FT

24 September 2014
Western Union 3 – 1 Meŷt Rukes
Western Arena, Baraŷa

Group F

Pos. Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 Mayfield Bazree AC 3 2 1 0 6 1 +5 7
2 CSD 21 De Agosto 3 1 2 0 10 3 +7 5
3 Maremedres Red Wings 3 1 1 1 4 3 +1 4
4 MK Árnike 3 0 0 3 0 13 −13 0

2 September 2014
Veintiuno de Agosto 7 – 0 MK Árnike

2 September 2014
Mayfield Bazree AC 1 – 0 Maremedres Red Wings

9 September 2014
Veintiuno de Agosto 1 – 1 Mayfield Bazree AC

10 September 2014
MK Árnike 0 – 2 Maremedres Red Wings

24 September 2014
Maremedres Red Wings 2 – 2 Veintiuno de Agosto
Varkan Arena, Sargaflus

24 September 2014
MK Árnike 0 – 4 Mayfield Bazree AC

Group G

Pos. Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 Santamarina FC 3 3 0 0 15 1 +14 9
2 Tawlkar Astros 3 1 1 1 5 6 −1 4
3 Port Isherwood Hurricane 3 1 1 1 5 7 −2 4
4 KZS Iele 3 0 0 3 3 14 −11 0

3 September 2014
Santamarina FC 6 – 0 Port Isherwood Hurricane

3 September 2014
Tawlkar Astros 4 – 2 KZS Iele

10 September 2014
Santamarina FC 3 – 0 Tawlkar Astros

10 September 2014
Port Isherwood Hurricane 4 – 0 KZS Iele

24 September 2014
KZS Iele 1 – 6 Santamarina FC

24 September 2014
Port Isherwood Hurricane 1 – 1 Tawlkar Astros

Group H

Pos. Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 KZK Gentóul 3 2 1 0 9 2 +7 7
2 Gerze FC 3 1 2 0 6 2 +4 5
3 Progreso SC 3 1 1 1 5 7 −2 4
4 University of Isherwood FT 3 0 0 3 2 11 −9 0

3 September 2014
Gerze FC 2 – 2 Progreso SC

3 September 2014
KZK Gentóul 5 – 1 University of Isherwood

10 September 2014
Gerze FC 0 – 0 KZK Gentóul

10 September 2014
Progreso SC 2 – 1 University of Isherwood
C. A. Progreso SC, San Andrés

24 September 2014
University of Isherwood 0 – 4 Gerze FC

24 September 2014
Progreso SC 1 – 4 KZK Gentóul
C. A. Progreso SC, San Andrés

Knock-out stages

Round of 16

The draw was made on 26 September 2014. The first leg was played between 30 September and 1 October, and the second leg was played on 14-15 October.

Team 1   Agg.   Team 2   1st leg     2nd leg  
Isherwood CSSC 7–1 Science & Labour 2–0 5–1
Glaxo Academy FT 3–2 Dínamo Tawlkar 0–2 3–0
International SC 6–2 Tawlkar Astros 4–1 2–1
Clementsgrad United 3–2 Gerze FC 1–0 2–2
Santamarina FC 3–1 Veintiuno de Agosto 2–1 1–0
Ramez City White Stars 7–2 GKS Tawlkar 2–2 5–0
KZK Gentóul 4–8 Victoria Islanders 2–4 2–4
Mayfield Bazree AC 1–0 Kadine Vanst FC 1–0 0–0

Quarter-finals

The first leg was played on 24 October, and the second leg on 5 November.

Team 1   Agg.   Team 2   1st leg     2nd leg  
Isherwood CSSC 4–4
(4–3 p.s.o.)
Glaxo Academy FT 4–2 0–2
International SC 5–1 Santamarina FC 4–1 1–0
Ramez City White Stars 4–2 Clementsgrad United 2–0 2–2
Victoria Islanders 0–1 Mayfield Bazree AC 0–0 0–1

Semi-finals

The dates for the semi-finals were: 19 November for the first leg, and 26 November for the second leg.

Team 1   Agg.   Team 2   1st leg     2nd leg  
Isherwood CSSC 2–4 International SC 2–0 0–4
Ramez City White Stars 3–0 Mayfield Bazree AC 1–0 2–0

Final

The final was played on 10 December 2014, at the Estadio Nacional de San Martín.

10 December 2014
International SC 0 – 2 Ramez City White Stars
Siroge Goal 14'
Balbuena Goal 36'
Estadio Nacional de San Martín, San Martín
Attendance: 30,400
Referee: Marsel Farzama