2014–15 CTFA Cup

From MicrasWiki
Jump to: navigation, search

The 2014–15 CTFA Cup was the second edition of the CTFA Cup, which began on 10 September 2014 with the qualifying round and culminated with the final in May 2015. Twenty-eight teams participated in the competition from eleven nations.

List of qualified teams

Entered in Round of 16
Birgeshir Balkon Göyælær FK (CL GS) Birgeshir Otaq Röyal FK (CL GS) North Antarctica Lokomotiv Capital NAPI (CL GS) North Antarctica SC Antarctica (CL GS)
Entered in Group stage
Zandarijn Grenstad Verenigd FC (4th) Birgeshir Öturma FK (4th) Natopia Avenged City Punks (3rd) Calbion Pentyre Dragons (CL QR)
Alexandria San Martín Conquistadors (3rd) North Antarctica A.C. Napianeso (3rd) Afrikaana El-Fazouli Phoenix (CL QR) Lucerne Loto le Lusa'aii (CL QR)
Birgeshir Mëzal Birlæşňi FK (3rd) North Antarctica Livingston United (4th) Afrikaana Rosenborg United (CL QR) Hammish Monovia Geneva Speed FC (CL QR)
Entered in Qualifying round
Zandarijn Oudorp HVA (5th) Afrikaana Rosenborg City (3rd) Calbion Celtic Lloran (3rd) Hammish Monovia Zammic FC (2nd)
Birgeshir Vanya Suvan FK (5th) Afrikaana Al-Alhi FC (4th) Lucerne Matali'ia Uliuli (2nd) Leichenberg FC Volksburg (1st)
North Antarctica New Livingston FC (5th) Calbion Arryn United (2nd) Lucerne Iunivesite N.V. (3rd) Walstadt Walstadt Whalers (1st)

Qualifying round

The qualifiers were held over two legs, with the first leg being played on 10 September 2014, and the second on 17 September 2014. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

Team 1   Agg.   Team 2   1st leg     2nd leg  
Matali'ia Uliuli Lucerne 0–32 North Antarctica New Livingston FC 0–13 0–19
Celtic Lloran Calbion 2–1 Zandarijn Oudorp HVA 1–0 1–1
Arryn United Calbion 0–8 Birgeshir Vanya Suvan FK 0–3 0–5
Walstadt Whalers Walstadt 1–4 Afrikaana Rosenborg City 1–2 0–2
Al-Alhi FC Afrikaana 1–5 Hammish Monovia Zammic FC 0–2 1–3
Iunivesite N.V. Lucerne 3–11 Leichenberg FC Volksburg 1–6 2–5

Group stage

Group A

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Alexandria San Martín Conquistadors 4 3 1 0 6 1 +5 10 Advances to round of 16
Natopia Avenged City Punks 4 1 1 2 2 3 −1 4
Afrikaana El-Fazouli Phoenix 4 1 0 3 1 5 −4 3

8 October 2014
San Martín Conquistadors Alexandria 1 – 1 Natopia Avenged City Punks

22 October 2014
Avenged City Punks Natopia 1 – 0 Afrikaana El-Fazouli Phoenix

5 November 2014
El-Fazouli Phoenix Afrikaana 0 – 1 Alexandria San Martín Conquistadors

19 November 2014
Avenged City Punks Natopia 0 – 1 Alexandria San Martín Conquistadors

3 December 2014
El-Fazouli Phoenix Afrikaana 1 – 0 Natopia Avenged City Punks

17 December 2014
San Martín Conquistadors Alexandria 3 – 0 Afrikaana El-Fazouli Phoenix

Group B

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
North Antarctica A.C. Napianeso 4 3 0 1 10 3 +7 9 Advances to round of 16
Afrikaana Rosenborg United 4 2 1 1 5 8 −3 7
Calbion Celtic Lloran 4 0 1 3 3 7 −4 1

8 October 2014
A.C. Napianeso North Antarctica 6 – 1 Afrikaana Rosenborg United

22 October 2014
Rosenborg United Afrikaana 2 – 2 Calbion Celtic Lloran

5 November 2014
Celtic Lloran Calbion 0 – 2 North Antarctica A.C. Napianeso

19 November 2014
Rosenborg United Afrikaana 1 – 0 North Antarctica A.C. Napianeso

3 December 2014
Celtic Lloran Calbion 0 – 1 Afrikaana Rosenborg United

17 December 2014
A.C. Napianeso North Antarctica 2 – 1 Calbion Celtic Lloran

Group C

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
North Antarctica New Livingston FC 4 2 2 0 4 2 +2 8 Advances to round of 16
Calbion Pentyre Dragons 4 1 1 2 3 2 +1 4
Hammish Monovia Geneva Speed FC 4 1 1 2 3 6 −3 4

8 October 2014
New Livingston FC North Antarctica 1 – 0 Calbion Pentyre Dragons

22 October 2014
Pentyre Dragons Calbion 3 – 0 Hammish Monovia Geneva Speed FC

5 November 2014
Geneva Speed FC Hammish Monovia 0 – 0 North Antarctica New Livingston FC

19 November 2014
Pentyre Dragons Calbion 0 – 0 North Antarctica New Livingston FC

3 December 2014
Geneva Speed FC Hammish Monovia 1 – 0 Calbion Pentyre Dragons

17 December 2014
New Livingston FC North Antarctica 3 – 2 Hammish Monovia Geneva Speed FC

Group D

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Birgeshir Mëzal Birlæşňi FK 4 4 0 0 17 2 +15 12 Advances to round of 16
Zandarijn Grenstad Verenigd FC 4 1 1 2 7 4 +3 4
Lucerne Loto le Lusa'aii 4 0 1 3 0 18 −18 1

8 October 2014
Mëzal Birlæşňi FK Birgeshir 1 – 0 Zandarijn Grenstad Verenigd FC

22 October 2014
Grenstad Verenigd FC Zandarijn 5 – 0 Lucerne Loto le Lusa'aii

5 November 2014
Loto le Lusa'aii Lucerne 0 – 6 Birgeshir Mëzal Birlæşňi FK

19 November 2014
Grenstad Verenigd FC Zandarijn 2 – 3 Birgeshir Mëzal Birlæşňi FK

3 December 2014
Loto le Lusa'aii Lucerne 0 – 0 Zandarijn Grenstad Verenigd FC

17 December 2014
Mëzal Birlæşňi FK Birgeshir 7 – 0 Lucerne Loto le Lusa'aii

Group E

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Birgeshir Öturma FK 4 3 1 0 9 3 +6 10 Advances to round of 16
Hammish Monovia Zammic FC 4 0 3 1 3 5 −2 3
Leichenberg FC Volksburg 4 0 2 2 6 10 −4 2

8 October 2014
Öturma FK Birgeshir 2 – 0 Hammish Monovia Zammic FC

22 October 2014
Zammic FC Hammish Monovia 2 – 2 Leichenberg FC Volksburg

5 November 2014
FC Volksburg Leichenberg 1 – 4 Birgeshir Öturma FK

19 November 2014
Zammic FC Hammish Monovia 0 – 0 Birgeshir Öturma FK

3 December 2014
FC Volksburg Leichenberg 1 – 1 Hammish Monovia Zammic FC

17 December 2014
Öturma FK Birgeshir 3 – 2 Leichenberg FC Volksburg

Group F

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Birgeshir Vanya Suvan FK 4 4 0 0 7 2 +5 12 Advances to round of 16
North Antarctica Livingston United 4 2 0 2 7 3 +4 6
Afrikaana Rosenborg City 4 0 0 4 2 11 −9 0

8 October 2014
Vanya Suvan FK Birgeshir 2 – 0 North Antarctica Livingston United

22 October 2014
Livingston United North Antarctica 3 – 0 Afrikaana Rosenborg City

5 November 2014
Rosenborg City Afrikaana 2 – 3 Birgeshir Vanya Suvan FK

19 November 2014
Livingston United North Antarctica 0 – 1 Birgeshir Vanya Suvan FK

3 December 2014
Rosenborg City Afrikaana 0 – 4 North Antarctica Livingston United

17 December 2014
Vanya Suvan FK Birgeshir 1 – 0 Afrikaana Rosenborg City

Knock-out stages

Round of 16

The second round was held over two legs, with the first leg being played on 15 January 2015, and the second on 22 January 2015. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

15 January 2015
Pentyre Dragons Calbion 2 – 3 Birgeshir Vanya Suvan FK

22 January 2015
Vanya Suvan FK Birgeshir 0 – 1 Calbion Pentyre Dragons

Scores tied at 3–3 on aggregate. Vanya Suvan FK win on away goals.

15 January 2015
Balkon Göyælær FK Birgeshir 2 – 0 North Antarctica SC Antarctica

22 January 2015
SC Antarctica North Antarctica 3 – 0 Birgeshir Balkon Göyælær FK

SC Antarctica win 3–2 on aggregate.

15 January 2015
Zammic FC Hammish Monovia 0 – 2 Birgeshir Mëzal Birlæşňi FK

22 January 2015
Mëzal Birlæşňi FK Birgeshir 2 – 2 Hammish Monovia Zammic FC

Mëzal Birlæşňi FK win 4–2 on aggregate.

15 January 2015
Grenstad Verenigd FC Zandarijn 0 – 1 North Antarctica A.C. Napianeso

22 January 2015
A.C. Napianeso North Antarctica 0 – 0 Zandarijn Grenstad Verenigd FC

A.C. Napianeso win 1–0 on aggregate.

15 January 2015
Avenged City Punks Natopia 0 – 0 North Antarctica Lokomotiv Capital NAPI

22 January 2015
Lokomotiv Capital NAPI North Antarctica 1 – 1
(a.e.t.)
Natopia Avenged City Punks
    Penalties  
7 – 6  

Scores tied at 1–1 on aggregate. Lokomotiv Capital NAPI win on penalties.

15 January 2015
Rosenborg United Afrikaana 2 – 1 Birgeshir Öturma FK

22 January 2015
Öturma FK Birgeshir 3 – 1
(a.e.t.)
Afrikaana Rosenborg United

Öturma FK win 4–3 on aggregate.

15 January 2015
Otaq Röyal FK Birgeshir 2 – 2 North Antarctica New Livingston FC

22 January 2015
New Livingston FC North Antarctica 2 – 3
(a.e.t.)
Birgeshir Otaq Röyal FK

Otaq Röyal FK win 5–4 on aggregate.

15 January 2015
Livingston United North Antarctica 0 – 1 Alexandria San Martín Conquistadors

22 January 2015
San Martín Conquistadors Alexandria 1 – 3 North Antarctica Livingston United

Livingston United win 3–2 on aggregate.

Quarter-finals

The quarter-finals were held over two legs, with the first leg being played on 18 February 2015, and the second on 4 March 2015. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

18 February 2015
Otaq Röyal FK Birgeshir 1 – 3 North Antarctica A.C. Napianeso

4 March 2015
A.C. Napianeso North Antarctica 2 – 2 Birgeshir Otaq Röyal FK

A.C. Napianeso win 5–3 on aggregate.

18 February 2015
SC Antarctica North Antarctica 1 – 1 Birgeshir Vanya Suvan FK

4 March 2015
Vanya Suvan FK Birgeshir 4 – 1 North Antarctica SC Antarctica

Vanya Suvan FK win 5–2 on aggregate.

18 February 2015
Livingston United North Antarctica 0 – 1 Birgeshir Mëzal Birlæşňi FK

4 March 2015
Mëzal Birlæşňi FK Birgeshir 1 – 0 North Antarctica Livingston United

Mëzal Birlæşňi FK win 2–0 on aggregate.

18 February 2015
Lokomotiv Capital NAPI North Antarctica 1 – 0 Birgeshir Öturma FK

4 March 2015
Öturma FK Birgeshir 1 – 1 North Antarctica Lokomotiv Capital NAPI

Lokomotiv Capital NAPI win 2–1 on aggregate.

Semi-finals

The semi-finals were held over two legs, with the first leg being played on 1 April 2015, and the second on 15 April 2015. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

1 April 2015
Vanya Suvan FK Birgeshir 0 – 1 Birgeshir Mëzal Birlæşňi FK

15 April 2015
Mëzal Birlæşňi FK Birgeshir 1 – 4 Birgeshir Vanya Suvan FK

Vanya Suvan FK win 4–2 on aggregate.

1 April 2015
A.C. Napianeso North Antarctica 2 – 1 North Antarctica Lokomotiv Capital NAPI

15 April 2015
Lokomotiv Capital NAPI North Antarctica 0 – 0 North Antarctica A.C. Napianeso

A.C. Napianeso win 2–1 on aggregate.

Final

The final was held over a single match, held on 27 May 2015. If the match were drawn, extra time and penalties were to be used to settle the tie.

27 May 2015
Vanya Suvan FK Birgeshir 1 – 3 North Antarctica A.C. Napianeso