Difference between revisions of "2014–15 CTFA Champions' League"

From MicrasWiki
Jump to navigationJump to search
 
(One intermediate revision by the same user not shown)
Line 46: Line 46:
 
==Group stage==
 
==Group stage==
 
===Group A===
 
===Group A===
{{Col-begin}}
+
{| class="wikitable" style="text-align: center;" width="60%"
{{Col-2/3}}
 
{| class="wikitable" style="text-align: center;" width="98%"
 
 
|-
 
|-
 
!width=30% |Team
 
!width=30% |Team
Line 72: Line 70:
 
|bgcolor=#BBF3FF|Transfer to [[2014–15 CTFA Cup|CTFA Cup]]
 
|bgcolor=#BBF3FF|Transfer to [[2014–15 CTFA Cup|CTFA Cup]]
 
|}
 
|}
{{Col-3}}
+
{{collapse top|Group A results|left=true|bg=#F0F2F5}}
{{Col-end}}
 
 
{{footballbox
 
{{footballbox
 
|date =8 October 2014
 
|date =8 October 2014
Line 128: Line 125:
 
|stadium =
 
|stadium =
 
}}
 
}}
 +
{{collapse bottom}}
  
 
===Group B===
 
===Group B===
{{Col-begin}}
+
{| class="wikitable" style="text-align: center;" width="60%"
{{Col-2/3}}
 
{| class="wikitable" style="text-align: center;" width="98%"
 
 
|-
 
|-
 
!width=30% |Team
 
!width=30% |Team
Line 156: Line 152:
 
|bgcolor=#BBF3FF|Transfer to [[2014–15 CTFA Cup|CTFA Cup]]
 
|bgcolor=#BBF3FF|Transfer to [[2014–15 CTFA Cup|CTFA Cup]]
 
|}
 
|}
{{Col-3}}
+
{{collapse top|Group B results|left=true|bg=#F0F2F5}}
{{Col-end}}
 
 
{{footballbox
 
{{footballbox
 
|date =8 October 2014
 
|date =8 October 2014
Line 212: Line 207:
 
|stadium =
 
|stadium =
 
}}
 
}}
 +
{{collapse bottom}}
  
 
===Group C===
 
===Group C===
{{Col-begin}}
+
{| class="wikitable" style="text-align: center;" width="60%"
{{Col-2/3}}
 
{| class="wikitable" style="text-align: center;" width="98%"
 
 
|-
 
|-
 
!width=30% |Team
 
!width=30% |Team
Line 240: Line 234:
 
|bgcolor=#BBF3FF|Transfer to [[2014–15 CTFA Cup|CTFA Cup]]
 
|bgcolor=#BBF3FF|Transfer to [[2014–15 CTFA Cup|CTFA Cup]]
 
|}
 
|}
{{Col-3}}
+
{{collapse top|Group C results|left=true|bg=#F0F2F5}}
{{Col-end}}
 
 
{{footballbox
 
{{footballbox
 
|date =8 October 2014
 
|date =8 October 2014
Line 296: Line 289:
 
|stadium =
 
|stadium =
 
}}
 
}}
 +
{{collapse bottom}}
  
 
===Group D===
 
===Group D===
{{Col-begin}}
+
{| class="wikitable" style="text-align: center;" width="60%"
{{Col-2/3}}
 
{| class="wikitable" style="text-align: center;" width="98%"
 
 
|-
 
|-
 
!width=30% |Team
 
!width=30% |Team
Line 324: Line 316:
 
|bgcolor=#BBF3FF|Transfer to [[2014–15 CTFA Cup|CTFA Cup]]
 
|bgcolor=#BBF3FF|Transfer to [[2014–15 CTFA Cup|CTFA Cup]]
 
|}
 
|}
{{Col-3}}
+
{{collapse top|Group D results|left=true|bg=#F0F2F5}}
{{Col-end}}
 
 
{{footballbox
 
{{footballbox
 
|date =8 October 2014
 
|date =8 October 2014
Line 380: Line 371:
 
|stadium =
 
|stadium =
 
}}
 
}}
 +
{{collapse bottom}}
  
 
==Knock-out stages==
 
==Knock-out stages==
Line 405: Line 397:
 
}}
 
}}
 
''[[Baudrix Bears]] win 4–1 on aggregate.''
 
''[[Baudrix Bears]] win 4–1 on aggregate.''
 
  
 
{{footballbox
 
{{footballbox
Line 427: Line 418:
 
}}
 
}}
 
''[[AFC Hamstadt]] win 4–2 on aggregate.''
 
''[[AFC Hamstadt]] win 4–2 on aggregate.''
 
  
 
{{footballbox
 
{{footballbox
Line 449: Line 439:
 
}}
 
}}
 
''[[Tasneemia City Bulls]] win 3–1 on aggregate.''
 
''[[Tasneemia City Bulls]] win 3–1 on aggregate.''
 
  
 
{{footballbox
 
{{footballbox

Latest revision as of 23:57, 4 December 2019

The 2014–15 CTFA Champions' League was the fourth edition of the CTFA Champions' League, which began on 10 September 2014 with the qualifying round and culminated with the final in May 2015. Seventeen teams participated in the competition from nine nations.

List of qualified teams

Entered in Group stage
Zandarijn AFC Hamstadt (1st)TH Alexandria Franciscania Athletic (1st) Birgeshir Balkon Göyælær FK (1st) Natopia Tasneemia City Bulls (1st)
Zandarijn SV Magister (2nd) Alexandria Olympique Créçois (2nd) North Antarctica Lokomotiv Capital NAPI (1st)
Entered in Qualifying round
Zandarijn Prins Haven Atletisch FC (3rd) North Antarctica SC Antarctica (2nd) Afrikaana El-Fazouli Phoenix (2nd) Lucerne Loto le Lusa'aii (1st)
Alexandria Baudrix Bears (3rd) Natopia Hazelwood City Dukes (2nd) Calbion Pentyre Dragons (1st) Hammish Monovia Geneva Speed FC (1st)
Birgeshir Otaq Röyal FK (2nd) Afrikaana Rosenborg United (1st)

Qualifying round

The qualifiers were held over two legs, with the first leg being played on 10 September 2014, and the second on 17 September 2014. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

Team 1   Agg.   Team 2   1st leg     2nd leg  
El-Fazouli Phoenix Afrikaana 1–7 Alexandria Baudrix Bears 0–3 1–4
Loto le Lusa'aii Lucerne 0–19 Natopia Hazelwood City Dukes 0–9 0–10
Geneva Speed FC Hammish Monovia 1–6 Zandarijn Prins Haven Atletisch FC 1–2 0–4
Pentyre Dragons Calbion 1–7 North Antarctica SC Antarctica 1–3 0–4
Rosenborg United Afrikaana 0–5 Birgeshir Otaq Röyal FK 0–2 0–3

Group stage

Group A

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Alexandria Baudrix Bears 4 1 3 0 5 4 +1 6 Advances to quarter-finals
Natopia Tasneemia City Bulls 4 0 4 0 5 5 0 4
Birgeshir Otaq Röyal FK 4 0 3 1 3 4 −1 3 Transfer to CTFA Cup
Group A results

8 October 2014
Tasneemia City Bulls Natopia 1 – 1 Alexandria Baudrix Bears

22 October 2014
Baudrix Bears Alexandria 1 – 0 Birgeshir Otaq Röyal FK

5 November 2014
Otaq Röyal FK Birgeshir 1 – 1 Natopia Tasneemia City Bulls

19 November 2014
Baudrix Bears Alexandria 2 – 2 Natopia Tasneemia City Bulls

3 December 2014
Otaq Röyal FK Birgeshir 1 – 1 Alexandria Baudrix Bears

17 December 2014
Tasneemia City Bulls Natopia 1 – 1 Birgeshir Otaq Röyal FK

Group B

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Zandarijn SV Magister 4 2 0 2 5 5 0 6 Advances to quarter-finals
Alexandria Franciscania Athletic 4 1 2 1 4 3 +1 5
North Antarctica Lokomotiv Capital NAPI 4 1 2 1 1 2 −1 5 Transfer to CTFA Cup
Group B results

8 October 2014
Franciscania Athletic Alexandria 0 – 0 North Antarctica Lokomotiv Capital NAPI

22 October 2014
Lokomotiv Capital NAPI North Antarctica 1 – 0 Zandarijn SV Magister

5 November 2014
SV Magister Zandarijn 3 – 1 Alexandria Franciscania Athletic

19 November 2014
Lokomotiv Capital NAPI North Antarctica 0 – 0 Alexandria Franciscania Athletic

3 December 2014
SV Magister Zandarijn 2 – 0 North Antarctica Lokomotiv Capital NAPI

17 December 2014
Franciscania Athletic Alexandria 3 – 0 Zandarijn SV Magister

Group C

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Alexandria Olympique Créçois 4 3 0 1 10 2 +8 9 Advances to quarter-finals
Zandarijn Prins Haven Atletisch FC 4 2 0 2 4 8 −4 6
North Antarctica SC Antarctica 4 1 0 3 3 7 −4 3 Transfer to CTFA Cup
Group C results

8 October 2014
Olympique Créçois Alexandria 6 – 0 Zandarijn Prins Haven Atletisch FC

22 October 2014
Prins Haven Atletisch FC Zandarijn 2 – 0 North Antarctica SC Antarctica

5 November 2014
SC Antarctica North Antarctica 0 – 2 Alexandria Olympique Créçois

19 November 2014
Prins Haven Atletisch FC Zandarijn 1 – 0 Alexandria Olympique Créçois

3 December 2014
SC Antarctica North Antarctica 2 – 1 Zandarijn Prins Haven Atletisch FC

17 December 2014
Olympique Créçois Alexandria 2 – 1 North Antarctica SC Antarctica

Group D

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Natopia Hazelwood City Dukes 4 2 2 0 6 4 +2 8 Advances to quarter-finals
Zandarijn AFC Hamstadt 4 2 1 1 9 6 +3 7
Birgeshir Balkon Göyælær FK 4 0 1 3 3 8 −5 1 Transfer to CTFA Cup
Group D results

8 October 2014
AFC Hamstadt Zandarijn 3 – 1 Birgeshir Balkon Göyælær FK

22 October 2014
Balkon Göyælær FK Birgeshir 1 – 1 Natopia Hazelwood City Dukes

5 November 2014
Hazelwood City Dukes Natopia 3 – 2 Zandarijn AFC Hamstadt

19 November 2014
Balkon Göyælær FK Birgeshir 1 – 3 Zandarijn AFC Hamstadt

3 December 2014
Hazelwood City Dukes Natopia 1 – 0 Birgeshir Balkon Göyælær FK

17 December 2014
AFC Hamstadt Zandarijn 1 – 1 Natopia Hazelwood City Dukes

Knock-out stages

Quarter-finals

The quarter-finals were held over two legs, with the first leg being played on 18 February 2015, and the second on 4 March 2015. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

18 February 2015
Prins Haven Atletisch FC Zandarijn 0 – 0 Alexandria Baudrix Bears

4 March 2015
Baudrix Bears Alexandria 4 – 1 Zandarijn Prins Haven Atletisch FC

Baudrix Bears win 4–1 on aggregate.

18 February 2015
AFC Hamstadt Zandarijn 3 – 2 Alexandria Olympique Créçois

4 March 2015
Olympique Créçois Alexandria 0 – 1 Zandarijn AFC Hamstadt

AFC Hamstadt win 4–2 on aggregate.

18 February 2015
Tasneemia City Bulls Natopia 2 – 1 Zandarijn SV Magister

4 March 2015
SV Magister Zandarijn 0 – 1 Natopia Tasneemia City Bulls

Tasneemia City Bulls win 3–1 on aggregate.

18 February 2015
Franciscania Athletic Alexandria 1 – 0 Natopia Hazelwood City Dukes

4 March 2015
Hazelwood City Dukes Natopia 3 – 0 Alexandria Franciscania Athletic

Hazelwood City Dukes win 3–1 on aggregate.

Semi-finals

The semi-finals were held over two legs, with the first leg being played on 1 April 2015, and the second on 15 April 2015. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

1 April 2015
Hazelwood City Dukes Natopia 0 – 1 Zandarijn AFC Hamstadt

15 April 2015
AFC Hamstadt Zandarijn 0 – 0 Natopia Hazelwood City Dukes

AFC Hamstadt win 1–0 on aggregate.

1 April 2015
Baudrix Bears Alexandria 1 – 1 Natopia Tasneemia City Bulls

15 April 2015
Tasneemia City Bulls Natopia 1 – 0 Alexandria Baudrix Bears

Tasneemia City Bulls win 2–1 on aggregate.

Final

The final was held over a single match, held on 27 May 2015. If the match were drawn, extra time and penalties were to be used to settle the tie.

27 May 2015
AFC Hamstadt Zandarijn 1 – 0 Natopia Tasneemia City Bulls