2014–15 AEFA Cup

From MicrasWiki
Jump to: navigation, search

The 2014–15 AEFA Cup was the second edition of the AEFA Cup, which began on 10 September 2014 with the qualifying round and culminated with the final in May 2015. Twenty-eight teams participated in the competition from ten nations.

Allocation of places

The number of places allocated to each nation depended on their AEFA National Coefficient. Nations which did not enter any clubs are not included in this table.

Pos. Nation Coeff. Places Notes
CL Cup
1 Gerenia Gerenia 19.300 3 3
2 Senya Senya 17.500
3 Gotzborg Gotzborg 10.750
4 Novatainia Novatainia 10.000 2 1
5 Flanders Flanders 7.000 1 +1 CL
6 Neo Patrova Neo Patrova 5.625 +1 CL
7 River Warriors River Warriors 3.000 2 +1 CL
8 Aryasht Aryasht 2.500 1 +1 CL
9 Fort Kolgrad Fort Kolgrad 0.000 2 +1 CL
Lakkvia Lakkvia 0.000

List of qualified teams

Entered in Play-off round
Gerenia Ramez City White Stars (CL GS) Novatainia Novatica United (CL GS) Novatainia St Nova Strikers (CL GS) Lakkvia FC Huyenkula (CL GS)
Entered in Group stage
Gerenia Clementsgrad United (4th) Flanders FC Bruswerpen (CL QR) River Warriors Bèuʐwàtûÿða̭ FK (CL QR) Fort Kolgrad King's Lynn Town FC (CL QR)
Senya Dyas Scitenhima Ĵets FK (3rd) Neo Patrova FC Bourgeoisie (CL QR) Aryasht Vihran Phūtabōla Klaba (CL QR) Lakkvia Hurmu International (2nd)
Entered in Qualifying round
Gerenia Mayfield Bazree AC (5th) Gotzborg Regensborg FC (4th) Flanders SK Ambetanterijk (2nd) Aryasht Giti Pasand (2nd)
Gerenia Tawlkar Astros (CR) Gotzborg Newhaven FC (5th) Neo Patrova Dragons FC (2nd) Fort Kolgrad Nordkamp FC (CW)
Senya Kateki Blavisen FK (4th) Gotzborg Buthminster FC (6th) River Warriors Ašé Eú-Vá FK (CW) Fort Kolgrad AFC Colgrad (3rd)
Senya Spazma Ƨonenčer FK (CR) Novatainia Ridgedon Rams (3rd) River Warriors FC Mahūti (2nd) Lakkvia FC Kaupang (3rd)

Qualifying round

The qualifiers were held over two legs, with the first leg being played on 10 September 2014, and the second on 17 September 2014. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

Team 1   Agg.   Team 2   1st leg     2nd leg  
Giti Pasand Aryasht 0–7 Gotzborg Regensborg FC 0–2 0–5
SK Ambetanterijk Flanders 2–2 (a) Gotzborg Newhaven FC 2–1 0–1
Buthminster FC Gotzborg 0–6 Senya Kateki Blavisen FK 0–2 0–4
AFC Colgrad Fort Kolgrad 2–11 Senya Spazma Ƨonenčer FK 1–4 1–7
FC Mahūti River Warriors 0–9 Lakkvia FC Kaupang 0–5 0–4
Dragons FC Neo Patrova 0–9 Gerenia Tawlkar Astros 0–4 0–5
Ašé Eú-Vá FK River Warriors 0–15 Novatainia Ridgedon Rams 0–7 0–8
Nordkamp FC Fort Kolgrad 1–7 Gerenia Mayfield Bazree AC 1–3 0–4

Group stage

Group A

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Novatainia Ridgedon Rams 6 4 1 1 10 2 +8 13 Advances to quarter-finals
Fort Kolgrad King's Lynn Town FC 6 4 0 2 8 6 +2 12 Advances to play-off round
Gerenia Tawlkar Astros 6 2 2 2 4 3 +1 8
Aryasht Vihran Phūtabōla Klaba 6 0 1 5 2 13 −11 1

8 October 2014
Ridgedon Rams Novatainia 2 – 0 Fort Kolgrad King's Lynn Town FC

8 October 2014
Tawlkar Astros Gerenia 0 – 0 Aryasht Vihran Phūtabōla Klaba

22 October 2014
Tawlkar Astros Gerenia 2 – 0 Fort Kolgrad King's Lynn Town FC

22 October 2014
Vihran Phūtabōla Klaba Aryasht 0 – 3 Novatainia Ridgedon Rams

5 November 2014
Ridgedon Rams Novatainia 0 – 0 Gerenia Tawlkar Astros

5 November 2014
King's Lynn Town FC Fort Kolgrad 2 – 0 Aryasht Vihran Phūtabōla Klaba

19 November 2014
King's Lynn Town FC Fort Kolgrad 2 – 1 Novatainia Ridgedon Rams

19 November 2014
Vihran Phūtabōla Klaba Aryasht 1 – 2 Gerenia Tawlkar Astros

3 December 2014
King's Lynn Town FC Fort Kolgrad 1 – 0 Gerenia Tawlkar Astros

3 December 2014
Ridgedon Rams Novatainia 3 – 0 Aryasht Vihran Phūtabōla Klaba

17 December 2014
Tawlkar Astros Gerenia 0 – 1 Novatainia Ridgedon Rams

17 December 2014
Vihran Phūtabōla Klaba Aryasht 1 – 3 Fort Kolgrad King's Lynn Town FC

Group B

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Senya Kateki Blavisen FK 6 5 1 0 13 1 +12 16 Advances to quarter-finals
Neo Patrova FC Bourgeoisie 6 2 1 3 7 11 −4 7 Advances to play-off round
Lakkvia Hurmu International 6 1 3 2 2 3 −1 6
River Warriors Bèuʐwàtûÿða̭ FK 6 1 1 4 5 12 −7 4

8 October 2014
FC Bourgeoisie Neo Patrova 0 – 2 River Warriors Bèuʐwàtûÿða̭ FK

8 October 2014
Hurmu International Lakkvia 0 – 0 Senya Kateki Blavisen FK

22 October 2014
Hurmu International Lakkvia 1 – 0 River Warriors Bèuʐwàtûÿða̭ FK

22 October 2014
Kateki Blavisen FK Senya 3 – 1 Neo Patrova FC Bourgeoisie

5 November 2014
FC Bourgeoisie Neo Patrova 0 – 0 Lakkvia Hurmu International

5 November 2014
Bèuʐwàtûÿða̭ FK River Warriors 0 – 2 Senya Kateki Blavisen FK

19 November 2014
Bèuʐwàtûÿða̭ FK River Warriors 2 – 5 Neo Patrova FC Bourgeoisie

19 November 2014
Kateki Blavisen FK Senya 1 – 0 Lakkvia Hurmu International

3 December 2014
Bèuʐwàtûÿða̭ FK River Warriors 1 – 1 Lakkvia Hurmu International

3 December 2014
FC Bourgeoisie Neo Patrova 0 – 4 Senya Kateki Blavisen FK

17 December 2014
Hurmu International Lakkvia 0 – 1 Neo Patrova FC Bourgeoisie

17 December 2014
Kateki Blavisen FK Senya 3 – 0 River Warriors Bèuʐwàtûÿða̭ FK

Group C

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Gerenia Clementsgrad United 6 4 2 0 11 2 +9 14 Advances to quarter-finals
Lakkvia FC Kaupang 6 2 3 1 8 9 −1 9 Advances to play-off round
Senya Spazma Ƨonenčer FK 6 1 2 3 3 10 −7 5
Gotzborg Regensborg FC 6 1 1 4 6 7 −1 4

8 October 2014
FC Kaupang Lakkvia 1 – 6 Gerenia Clementsgrad United

8 October 2014
Regensborg FC Gotzborg 0 – 1 Senya Spazma Ƨonenčer FK

22 October 2014
Regensborg FC Gotzborg 1 – 2 Gerenia Clementsgrad United

22 October 2014
Spazma Ƨonenčer FK Senya 2 – 2 Lakkvia FC Kaupang

5 November 2014
FC Kaupang Lakkvia 0 – 0 Gotzborg Regensborg FC

5 November 2014
Clementsgrad United Gerenia 2 – 0 Senya Spazma Ƨonenčer FK

19 November 2014
Clementsgrad United Gerenia 0 – 0 Lakkvia FC Kaupang

19 November 2014
Spazma Ƨonenčer FK Senya 0 – 4 Gotzborg Regensborg FC

3 December 2014
Clementsgrad United Gerenia 1 – 0 Gotzborg Regensborg FC

3 December 2014
FC Kaupang Lakkvia 2 – 0 Senya Spazma Ƨonenčer FK

17 December 2014
Regensborg FC Gotzborg 1 – 3 Lakkvia FC Kaupang

17 December 2014
Spazma Ƨonenčer FK Senya 0 – 0 Gerenia Clementsgrad United

Group D

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Senya Dyas Scitenhima Ĵets FK 6 4 1 1 9 4 +5 13 Advances to quarter-finals
Flanders FC Bruswerpen 6 4 0 2 8 6 +2 12 Advances to play-off round
Gerenia Mayfield Bazree AC 6 2 1 3 6 6 0 7
Gotzborg Newhaven FC 6 1 0 5 2 9 −7 3

8 October 2014
FC Bruswerpen Flanders 2 – 1 Senya Dyas Scitenhima Ĵets FK

8 October 2014
Mayfield Bazree AC Gerenia 0 – 2 Gotzborg Newhaven FC

22 October 2014
Mayfield Bazree AC Gerenia 0 – 0 Senya Dyas Scitenhima Ĵets FK

22 October 2014
Newhaven FC Gotzborg 0 – 2 Flanders FC Bruswerpen

5 November 2014
FC Bruswerpen Flanders 0 – 2 Gerenia Mayfield Bazree AC

5 November 2014
Dyas Scitenhima Ĵets FK Senya 1 – 0 Gotzborg Newhaven FC

19 November 2014
Dyas Scitenhima Ĵets FK Senya 2 – 1 Flanders FC Bruswerpen

19 November 2014
Newhaven FC Gotzborg 0 – 2 Gerenia Mayfield Bazree AC

3 December 2014
Dyas Scitenhima Ĵets FK Senya 2 – 1 Gerenia Mayfield Bazree AC

3 December 2014
FC Bruswerpen Flanders 1 – 0 Gotzborg Newhaven FC

17 December 2014
Mayfield Bazree AC Gerenia 1 – 2 Flanders FC Bruswerpen

17 December 2014
Newhaven FC Gotzborg 0 – 3 Senya Dyas Scitenhima Ĵets FK

Knock-out stages

Play-off round

The second round was held over two legs, with the first leg being played on 15 January 2015, and the second on 22 January 2015. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

15 January 2015
FC Bourgeoisie Neo Patrova 0 – 2 Gerenia Ramez City White Stars

22 January 2015
Ramez City White Stars Gerenia 3 – 0 Neo Patrova FC Bourgeoisie

Ramez City White Stars win 5–0 on aggregate.

15 January 2015
King's Lynn Town FC Fort Kolgrad 1 – 2 Novatainia Novatica United

22 January 2015
Novatica United Novatainia 2 – 1 Fort Kolgrad King's Lynn Town FC

Novatica United win 4–2 on aggregate.

15 January 2015
FC Kaupang Lakkvia 2 – 0 Novatainia St Nova Strikers

22 January 2015
St Nova Strikers Novatainia 0 – 0 Lakkvia FC Kaupang

FC Kaupang win 2–0 on aggregate.

15 January 2015
FC Bruswerpen Flanders 1 – 0 Lakkvia FC Huyenkula

22 January 2015
FC Huyenkula Lakkvia 1 – 2 Flanders FC Bruswerpen

FC Bruswerpen win 3–1 on aggregate.

Quarter-finals

The quarter-finals were held over two legs, with the first leg being played on 18 February 2015, and the second on 4 March 2015. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

18 February 2015
FC Kaupang Lakkvia 0 – 3 Novatainia Ridgedon Rams

4 March 2015
Ridgedon Rams Novatainia 1 – 2 Lakkvia FC Kaupang

Ridgedon Rams win 4–2 on aggregate.

18 February 2015
FC Bruswerpen Flanders 1 – 0 Senya Kateki Blavisen FK

4 March 2015
Kateki Blavisen FK Senya 1 – 1 Flanders FC Bruswerpen

FC Bruswerpen win 2–1 on aggregate.

18 February 2015
Ramez City White Stars Gerenia 0 – 0 Senya Dyas Scitenhima Ĵets FK

4 March 2015
Dyas Scitenhima Ĵets FK Senya 1 – 0
(a.e.t.)
Gerenia Ramez City White Stars

Dyas Scitenhima Ĵets FK win 1–0 on aggregate.

18 February 2015
Novatica United Novatainia 0 – 3 Gerenia Clementsgrad United

4 March 2015
Clementsgrad United Gerenia 1 – 1 Novatainia Novatica United

Clementsgrad United win 4–1 on aggregate.

Semi-finals

The semi-finals were held over two legs, with the first leg being played on 1 April 2015, and the second on 15 April 2015. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.

1 April 2015
Ridgedon Rams Novatainia 0 – 1 Senya Dyas Scitenhima Ĵets FK

15 April 2015
Dyas Scitenhima Ĵets FK Senya 0 – 3
(a.e.t.)
Novatainia Ridgedon Rams

Ridgedon Rams win 3–1 on aggregate.

1 April 2015
FC Bruswerpen Flanders 1 – 1 Gerenia Clementsgrad United

15 April 2015
Clementsgrad United Gerenia 0 – 2 Flanders FC Bruswerpen

FC Bruswerpen win 3–1 on aggregate.

Final

The final was held over a single match, held on 27 May 2015. If the match were drawn, extra time and penalties were to be used to settle the tie.

27 May 2015
Ridgedon Rams Novatainia 5 – 0 Flanders FC Bruswerpen