2013–14 EMUFA Cup
The 2013–14 EMUFA Cup was the second edition of the EMUFA Cup, which began in September 2013 with the first qualifying round and ended in February 2014. Nineteen teams participated in the competition from fourteen nations.
List of qualified teams
Entered in Group stage | |||
---|---|---|---|
Volnost' Virtua (CW) | Porapa FC (4th) | Krlsgorod IF (3rd) | DaeZoom Dragons (2nd) |
Elbereth Stars (CR) | Kilbay Rangers (5th) | St John's FC (3rd) | Gowland Cavalliers (2nd) |
Biulya äqi Jedu FC (4th) | Cook Island FC (CW) | Zidado West United (2nd) | Olympique Mayenne (2nd) |
Xäiville Teflons FC (5th) | Bohemian Rhapsodies (4th) | South City Inter (3rd) | |
Entered in the First qualifying round | |||
FC New Vaduz (2nd) | AC Nuova Napoli (2nd) | Ikhwanul Muslimin/Harimau (2nd) | New Jucărești FC (2nd) |
Qualifying stages
First qualifying round
The first qualifiers were held over two legs, with the first leg being played on 18 September 2013, and the second on 25 September 2013. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
FC New Vaduz | 2–1 | New Jucărești FC | 2–0 | 0–1 |
AC Nuova Napoli | 0–2 | Ikhwanul Muslimin/Harimau | 0–1 | 0–1 |
Second qualifying round
The second qualifiers were held over two legs, with the first leg being played on 2 October 2013, and the second on 9 October 2013. Ties were settled by the away goals rule after 90 minutes, or by extra time and penalties if there was still no winner.
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
FC New Vaduz | 4–2 | Ikhwanul Muslimin/Harimau | 1–0 | 3–2 |
Group stage
Group A
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Porapa FC | 6 | 4 | 1 | 1 | 14 | 9 | +5 | 13 | Advances to quarter-finals |
Elbereth Stars | 6 | 3 | 1 | 2 | 10 | 11 | −1 | 10 | |
St John's FC | 6 | 2 | 0 | 4 | 8 | 11 | −3 | 6 | |
Olympique Mayenne | 6 | 1 | 2 | 3 | 5 | 6 | −1 | 5 |
16 October 2013
|
Porapa FC | 2 – 1 | Olympique Mayenne |
---|---|---|
16 October 2013
|
Elbereth Stars | 2 – 1 | St John's FC |
---|---|---|
30 October 2013
|
Porapa FC | 5 – 3 | Elbereth Stars |
---|---|---|
30 October 2013
|
Olympique Mayenne | 0 – 1 | St John's FC |
---|---|---|
13 November 2013
|
Porapa FC | 4 – 2 | St John's FC |
---|---|---|
13 November 2013
|
Olympique Mayenne | 2 – 0 | Elbereth Stars |
---|---|---|
27 November 2013
|
St John's FC | 1 – 2 | Porapa FC |
---|---|---|
27 November 2013
|
Elbereth Stars | 1 – 1 | Olympique Mayenne |
---|---|---|
11 December 2013
|
Elbereth Stars | 1 – 0 | Porapa FC |
---|---|---|
11 December 2013
|
St John's FC | 1 – 0 | Olympique Mayenne |
---|---|---|
26 December 2013
|
Olympique Mayenne | 1 – 1 | Porapa FC |
---|---|---|
26 December 2013
|
St John's FC | 2 – 3 | Elbereth Stars |
---|---|---|
Group B
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Bohemian Rhapsodies | 6 | 2 | 4 | 0 | 9 | 3 | +6 | 10 | Advances to quarter-finals |
Zidado West United | 6 | 2 | 2 | 2 | 8 | 9 | −1 | 8 | |
Gowland Cavalliers | 6 | 1 | 3 | 2 | 5 | 6 | −1 | 6 | |
Biulya äqi Jedu FC | 6 | 1 | 3 | 2 | 4 | 8 | −4 | 6 |
16 October 2013
|
Biulya äqi Jedu FC | 1 – 0 | Gowland Cavalliers |
---|---|---|
16 October 2013
|
Bohemian Rhapsodies | 2 – 0 | Zidado West United |
---|---|---|
30 October 2013
|
Biulya äqi Jedu FC | 1 – 1 | Bohemian Rhapsodies |
---|---|---|
30 October 2013
|
Gowland Cavalliers | 2 – 3 | Zidado West United |
---|---|---|
13 November 2013
|
Biulya äqi Jedu FC | 1 – 2 | Zidado West United |
---|---|---|
13 November 2013
|
Gowland Cavalliers | 0 – 0 | Bohemian Rhapsodies |
---|---|---|
27 November 2013
|
Zidado West United | 1 – 1 | Biulya äqi Jedu FC |
---|---|---|
27 November 2013
|
Bohemian Rhapsodies | 1 – 1 | Gowland Cavalliers |
---|---|---|
11 December 2013
|
Bohemian Rhapsodies | 4 – 0 | Biulya äqi Jedu FC |
---|---|---|
11 December 2013
|
Zidado West United | 1 – 2 | Gowland Cavalliers |
---|---|---|
26 December 2013
|
Gowland Cavalliers | 0 – 0 | Biulya äqi Jedu FC |
---|---|---|
26 December 2013
|
Zidado West United | 1 – 1 | Bohemian Rhapsodies |
---|---|---|
Group C
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Cook Island FC | 6 | 4 | 1 | 1 | 9 | 4 | +5 | 13 | Advances to quarter-finals |
Xäiville Teflons FC | 6 | 4 | 0 | 2 | 13 | 5 | +8 | 12 | |
South City Inter | 6 | 2 | 1 | 3 | 3 | 9 | −6 | 7 | |
DaeZoom Dragons | 6 | 1 | 0 | 5 | 2 | 9 | −7 | 3 |
16 October 2013
|
Cook Island FC | 2 – 0 | DaeZoom Dragons |
---|---|---|
16 October 2013
|
Xäiville Teflons FC | 6 – 0 | South City Inter |
---|---|---|
30 October 2013
|
Cook Island FC | 0 – 1 | Xäiville Teflons FC |
---|---|---|
30 October 2013
|
DaeZoom Dragons | 0 – 1 | South City Inter |
---|---|---|
13 November 2013
|
Cook Island FC | 0 – 0 | South City Inter |
---|---|---|
13 November 2013
|
DaeZoom Dragons | 1 – 0 | Xäiville Teflons FC |
---|---|---|
27 November 2013
|
South City Inter | 1 – 2 | Cook Island FC |
---|---|---|
27 November 2013
|
Xäiville Teflons FC | 3 – 1 | DaeZoom Dragons |
---|---|---|
11 December 2013
|
Xäiville Teflons FC | 2 – 3 | Cook Island FC |
---|---|---|
11 December 2013
|
South City Inter | 1 – 0 | DaeZoom Dragons |
---|---|---|
26 December 2013
|
DaeZoom Dragons | 0 – 2 | Cook Island FC |
---|---|---|
26 December 2013
|
South City Inter | 0 – 1 | Xäiville Teflons FC |
---|---|---|
Group D
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Volnost' Virtua | 6 | 3 | 1 | 2 | 9 | 6 | +3 | 10 | Advances to quarter-finals |
Kilbay Rangers | 6 | 2 | 3 | 1 | 8 | 5 | +3 | 9 | |
FC New Vaduz | 6 | 2 | 2 | 2 | 8 | 7 | +1 | 8 | |
Krlsgorod IF | 6 | 1 | 2 | 3 | 6 | 13 | −7 | 5 |
16 October 2013
|
Volnost' Virtua | 3 – 0 | Krlsgorod IF |
---|---|---|
16 October 2013
|
Kilbay Rangers | 0 – 1 | FC New Vaduz |
---|---|---|
30 October 2013
|
Volnost' Virtua | 0 – 1 | Kilbay Rangers |
---|---|---|
30 October 2013
|
Krlsgorod IF | 0 – 0 | FC New Vaduz |
---|---|---|
13 November 2013
|
Volnost' Virtua | 4 – 3 | FC New Vaduz |
---|---|---|
13 November 2013
|
Krlsgorod IF | 2 – 2 | Kilbay Rangers |
---|---|---|
27 November 2013
|
FC New Vaduz | 0 – 1 | Volnost' Virtua |
---|---|---|
27 November 2013
|
Kilbay Rangers | 4 – 1 | Krlsgorod IF |
---|---|---|
11 December 2013
|
Kilbay Rangers | 0 – 0 | Volnost' Virtua |
---|---|---|
11 December 2013
|
FC New Vaduz | 3 – 1 | Krlsgorod IF |
---|---|---|
26 December 2013
|
Krlsgorod IF | 2 – 1 | Volnost' Virtua |
---|---|---|
26 December 2013
|
FC New Vaduz | 1 – 1 | Kilbay Rangers |
---|---|---|
Knock-out stages
Quarter-finals
The quarter-finals were played over two legs, with the first legs being played on 8 January 2014 and the second on 15 January. Ties were settled by the away goals rule, then extra time and penalties if there was still no winner.
8 January 2014
|
Porapa FC | 0 – 0 | Zidado West United |
---|---|---|
15 January 2014
|
Zidado West United | 2 – 1 | Porapa FC |
---|---|---|
Zidado West United win 2–1 on aggregate
8 January 2014
|
Bohemian Rhapsodies | 2 – 1 | Kilbay Rangers |
---|---|---|
15 January 2014
|
Kilbay Rangers | 1 – 1 | Bohemian Rhapsodies |
---|---|---|
Bohemian Rhapsodies win 3–2 on aggregate
8 January 2014
|
Cook Island FC | 4 – 0 | Elbereth Stars |
---|---|---|
15 January 2014
|
Elbereth Stars | 2 – 1 | Cook Island FC |
---|---|---|
Cook Island FC win 5–2 on aggregate
8 January 2014
|
Volnost' Virtua | 1 – 0 | Xäiville Teflons FC |
---|---|---|
15 January 2014
|
Xäiville Teflons FC | 1 – 1 | Volnost' Virtua |
---|---|---|
Volnost' Virtua win 2–1 on aggregate
Semi-finals
The semi-finals were held over two legs, with the first legs played on 22 January 2014 and the second on 5 February. Ties were settled by the away goals rule, then extra time and penalties if there was still no winner.
22 January 2014
|
Cook Island FC | 0 – 2 | Volnost' Virtua |
---|---|---|
5 February 2014
|
Volnost' Virtua | 1 – 1 | Cook Island FC |
---|---|---|
Volnost' Virtua win 3–1 on aggregate
22 January 2014
|
Zidado West United | 1 – 0 | Bohemian Rhapsodies |
---|---|---|
Bohemian Rhapsodies win 2–1 on aggregate
Final
The final was held over a single match, played on 19 February 2014 at a neutral venue.
19 February 2014
|
Volnost' Virtua | 0 – 3 | Bohemian Rhapsodies |
---|---|---|
|