2013 Gerenian National Cup

From MicrasWiki
Jump to: navigation, search
Gerenian National Cup
Season 2013
Champions International SC (1st title)
Matches played 125
Goals scored 481 (3.85 per match)
Top goalscorer Manuel Romero (12)
Biggest home win Mayfield Bazree AC 9–0 CC Nevaya
Biggest away win MK Árnike 0–5 Ramez City White Stars
Sargaflus Mariners 0–5 KZ Uzenaie Mergeaze'es
Highest scoring Camoleo FC 4–6 San Martín Argonauts
2012
2014

The 2013 Gerenian National Cup was the second edition of the National Cup, the only club cup competition in Gerenia. The Cup was contested by the 28 teams of the three top tiers of the Gerenian football league system, and the four best teams of the Gerenian Provincial Leagues' Championship. The tournament was won by International SC as they defeated Tawlkar Astros 1–0 in the final.

Group stage

The competing teams were divided into eight groups of four teams each. The best two advanced to the Round of 16.

Group A

Pos. Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 Prometric FT 6 4 1 1 11 5 +6 13
2 Port Isherwood Hurricane 6 4 1 1 12 9 +3 13
3 Gerze FC 6 1 1 4 8 11 −3 4
4 Maremedres Red Wings 6 1 1 4 9 15 −6 4

12 July 2013
Prometric FT 0 – 2 Port Isherwood Hurricane

12 July 2013
Maremedres Red Wings 0 – 3 Gerze FC

19 July 2013
Port Isherwood Hurricane 4 – 2 Maremedres Red Wings

19 July 2013
Gerze FC 0 – 2 Prometric FT

25 July 2013
Port Isherwood Hurricane 2 – 1 Gerze FC

25 July 2013
Prometric FT 3 – 1 Maremedres Red Wings

30 July 2013
Port Isherwood Hurricane 0 – 0 Prometric FT

31 July 2013
Gerze FC 1 – 1 Maremedres Red Wings

27 August 2013
Maremedres Red Wings 5 – 2 Port Isherwood Hurricane

27 August 2013
Prometric FT 4 – 2 Gerze FC

3 September 2013
Gerze FC 1 – 2 Port Isherwood Hurricane

3 September 2013
Maremedres Red Wings 0 – 2 Prometric FT

Group B

Pos. Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 Glaxo Academy FT 6 4 1 1 15 8 +7 13
2 International SC 6 4 1 1 14 7 +7 13
3 San Martín Argonauts 6 2 0 4 12 15 −3 6
4 Camoleo FC 6 1 0 5 11 22 −11 3

12 July 2013
Camoleo FC 2 – 6 Glaxo Academy FT

12 July 2013
San Martín Argonauts 0 – 2 International SC

19 July 2013
Glaxo Academy FT 2 – 1 San Martín Argonauts

19 July 2013
International SC 4 – 1 Camoleo FC

25 July 2013
Glaxo Academy FT 0 – 3 International SC

25 July 2013
Camoleo FC 4 – 6 San Martín Argonauts

30 July 2013
Glaxo Academy FT 1 – 0 Camoleo FC

31 July 2013
International SC 2 – 1 San Martín Argonauts

27 August 2013
San Martín Argonauts 1 – 5 Glaxo Academy FT

27 August 2013
Camoleo FC 4 – 2 International SC

3 September 2013
International SC 1 – 1 Glaxo Academy FT

3 September 2013
San Martín Argonauts 3 – 0 Camoleo FC

Group C

Pos. Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 Ramez City White Stars 6 4 1 1 21 5 +16 13
2 Victoria Islanders 6 4 1 1 14 9 +5 13
3 Santamarina FC 6 2 1 3 13 11 +2 7
4 MK Árnike 6 0 1 5 4 27 −23 1

13 July 2013
MK Árnike 0 – 5 Ramez City White Stars

13 July 2013
Victoria Islanders 3 – 1 Santamarina FC

20 July 2013
Ramez City White Stars 3 – 1 Victoria Islanders

20 July 2013
Santamarina FC 5 – 0 MK Árnike

26 July 2013
Ramez City White Stars 4 – 1 Santamarina FC

26 July 2013
MK Árnike 2 – 2 Victoria Islanders

31 July 2013
Ramez City White Stars 9 – 1 MK Árnike

31 July 2013
Santamarina FC 2 – 4 Victoria Islanders

27 August 2013
Victoria Islanders 2 – 0 Ramez City White Stars

27 August 2013
MK Árnike 0 – 4 Santamarina FC

3 September 2013
Santamarina FC 0 – 0 Ramez City White Stars

3 September 2013
Victoria Islanders 2 – 1 MK Árnike

Group D

Pos. Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 Isherwood CSSC 6 4 1 1 17 8 +9 13
2 República FC 6 4 0 2 9 9 0 12
3 City of Isherwood 6 2 0 4 9 17 −8 6
4 KZK Gentóul 6 1 1 4 10 11 −1 4

12 July 2013
Isherwood CSSC 3 – 2 KZK Gentóul

13 July 2013
City of Isherwood 2 – 1 República FC

19 July 2013
KZK Gentóul 1 – 2 City of Isherwood

20 July 2013
República FC 0 – 3 Isherwood CSSC

25 July 2013
KZK Gentóul 1 – 2 República FC

25 July 2013
Isherwood CSSC 3 – 1 City of Isherwood

30 July 2013
KZK Gentóul 1 – 1 Isherwood CSSC

31 July 2013
República FC 2 – 1 City of Isherwood

28 August 2013
City of Isherwood 1 – 4 KZK Gentóul

28 August 2013
Isherwood CSSC 1 – 2 República FC

4 September 2013
República FC 2 – 1 KZK Gentóul

4 September 2013
City of Isherwood 2 – 6 Isherwood CSSC

Group E

Pos. Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 Clementsgrad United 6 5 0 1 18 7 +11 15
2 Science & Labour 6 3 0 3 9 10 −1 9
3 Western Union 6 3 0 3 11 13 −2 9
4 Gerze Power 6 1 0 5 5 13 −8 3

12 July 2013
Clementsgrad United 6 – 2 Gerze Power

12 July 2013
Western Union 4 – 2 Science & Labour

19 July 2013
Gerze Power 0 – 1 Western Union

19 July 2013
Science & Labour 1 – 2 Clementsgrad United

25 July 2013
Gerze Power 0 – 2 Science & Labour

25 July 2013
Clementsgrad United 5 – 1 Western Union

30 July 2013
Gerze Power 0 – 2 Clementsgrad United

1 August 2013
Science & Labour 1 – 3 Western Union

28 August 2013
Western Union 1 – 3 Gerze Power

28 August 2013
Clementsgrad United 1 – 2 Science & Labour

3 September 2013
Science & Labour 1 – 0 Gerze Power

4 September 2013
Western Union 1 – 2 Clementsgrad United

Group F

Pos. Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 FJK Taizun Optimistid 6 4 1 1 13 6 +7 13
2 CSD 21 de Agosto 6 3 1 2 15 11 +4 10
3 University of Isherwood 6 2 1 3 13 14 −1 7
4 Kadine Vanst FC 6 1 1 4 8 18 −10 3

13 July 2013
University of Isherwood 2 – 1 FJK Taizun Optimistid

13 July 2013
CSD 21 De Agosto 4 – 1 Kadine Vanst FC

20 July 2013
FJK Taizun Optimistid 3 – 1 CSD 21 De Agosto

20 July 2013
Kadine Vanst FC 3 – 0 University of Isherwood

26 July 2013
FJK Taizun Optimistid 3 – 0 Kadine Vanst FC

26 July 2013
University of Isherwood 2 – 3 CSD 21 De Agosto

31 July 2013
FJK Taizun Optimistid 3 – 1 University of Isherwood

1 August 2013
Kadine Vanst FC 1 – 4 CSD 21 De Agosto

27 August 2013
CSD 21 De Agosto 1 – 2 FJK Taizun Optimistid

27 August 2013
University of Isherwood 6 – 2 Kadine Vanst FC

4 September 2013
Kadine Vanst FC 1 – 1 FJK Taizun Optimistid

4 September 2013
CSD 21 De Agosto 2 – 2 University of Isherwood

Group G

Pos. Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 Mayfield Bazree AC 6 4 1 1 21 5 +16 13
2 GKS Tawlkar 6 3 3 0 14 10 +4 12
3 Meŷt Rukes 6 1 1 4 11 15 −4 4
4 CC Nevaya 6 0 3 3 5 21 −16 1

12 July 2013
Meŷt Rukes 2 – 3 GKS Tawlkar

13 July 2013
Mayfield Bazree AC 9 – 0 CC Nevaya

20 July 2013
GKS Tawlkar 2 – 2 Mayfield Bazree AC

20 July 2013
CC Nevaya 0 – 4 Meŷt Rukes

24 July 2013
GKS Tawlkar 1 – 1 CC Nevaya

25 July 2013
Meŷt Rukes 1 – 3 Mayfield Bazree AC

30 July 2013
GKS Tawlkar 5 – 3 Meŷt Rukes

31 July 2013
CC Nevaya 1 – 4 Mayfield Bazree AC

28 August 2013
Mayfield Bazree AC 0 – 1 GKS Tawlkar

28 August 2013
Meŷt Rukes 1 – 1 CC Nevaya

4 September 2013
CC Nevaya 2 – 2 GKS Tawlkar

4 September 2013
Mayfield Bazree AC 3 – 0 Meŷt Rukes

Group H

Pos. Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 Tawlkar Astros 6 5 0 1 23 9 +14 15
2 KZ Uzenaie Mergeaze'es 6 3 1 2 13 7 +6 10
3 Sargaflus Mariners 6 2 0 4 9 23 −14 6
4 Progreso SC 6 1 1 4 8 14 −6 4

13 July 2013
Sargaflus Mariners 2 – 4 Tawlkar Astros

13 July 2013
Progreso SC 0 – 0 KZ Uzenaie Mergeaze'es

20 July 2013
Tawlkar Astros 5 – 2 Progreso SC

20 July 2013
KZ Uzenaie Mergeaze'es 3 – 1 Sargaflus Mariners

26 July 2013
Tawlkar Astros 0 – 1 KZ Uzenaie Mergeaze'es

26 July 2013
Sargaflus Mariners 2 – 0 Progreso SC

31 July 2013
Tawlkar Astros 9 – 1 Sargaflus Mariners

1 August 2013
KZ Uzenaie Mergeaze'es 2 – 3 Progreso SC

28 August 2013
Progreso SC 1 – 2 Tawlkar Astros

28 August 2013
Sargaflus Mariners 0 – 5 KZ Uzenae'ad Mergeazes

4 September 2013
KZ Uzenae'ad Mergeazes 2 – 3 Tawlkar Astros

4 September 2013
Progreso SC 2 – 3 Sargaflus Mariners

Knock-out stages

Round of 16

Team 1   Agg.   Team 2   1st leg     2nd leg  
Uzenaie Mergeaze'es 3–4 Ramez City White Stars 1–1 2–3
GKS Tawlkar 2–5 Tawlkar Astros 1–3 1–2
República FC 8–7 Prometric FT 3–1 5–6
Science & Labour 4–0 Taizun Optimistid 3–0 1–0
21 De Agosto 5–2 Clementsgrad United 4–1 1–1
Victoria Islanders 2–4 Glaxo Academy FT 2–2 0–2
International SC 2–2
(4–3 p.s.o.)
Mayfield Bazree AC 0–1 2–1
Port Isherwood Hurricane 3–4 Isherwood CSSC 0–2 3–2

Quarter-finals

Team 1   Agg.   Team 2   1st leg     2nd leg  
Ramez City White Stars 3–3
(5–6 p.s.o.)
Tawlkar Astros 1–1 2–2
República FC 2–5 Science & Labour 1–2 1–3
21 De Agosto 3–3
(3–4 p.s.o.)
Glaxo Academy FT 2–3 1–0
International SC 4–3 Isherwood CSSC 2–0 2–3

Semi-finals

Team 1   Agg.   Team 2   1st leg     2nd leg  
Tawlkar Astros 4–2 Science & Labour 3–1 1–1
Glaxo Academy FT 1–5 International SC 0–2 1–3

Final

Originally scheduled for 14 December 2013, it had to be postponed due to the crisis in Gerenia. The Final was played on 18 January 2014 at Mayfield Park.

18 January 2014
Tawlkar Astros 0 – 1 International SC
Kosko Goal 52'
Mayfield Park, Klämen
Attendance: 17,550
Referee: Arien Edenîn