2013–14 Senyan League

From MicrasWiki
Jump to: navigation, search

The 2013–14 Senyan League was the second season of the Senyan League. It was contested over three divisions.

Top League

Table

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Jogasim Revolution (C, Q) 28 17 7 4 49 25 +24 58 Qualification for Champions' League group stage
Svorgas Scitenhima (Q) 28 15 6 7 55 30 +25 51 Qualification for Champions' League qualifying round
Dyas Scitenhima Ĵets (Q) 28 10 12 6 46 31 +15 42 Qualification for AEFA Cup group stage
Kateki Blavisen (Q) 28 8 15 5 37 23 +14 39 Qualification for AEFA Cup qualifying round
FK Tiga (Q) 28 7 12 9 37 34 +3 33 Qualification for Champions' League group stage1
Urzi Magalatska 28 7 11 10 34 37 −3 32
Svorgas 28 5 8 15 26 55 −29 23 Advance to Relegation/Promotion Play-off
Politzëa (R) 28 5 6 17 23 70 −47 21 Relegation to Second League

1 - FK Tiga won the 2013–14 AEFA Champions' League, so qualify automatically for the group stage.

Results

Matches 1–14
Home ╲ Away DSĴ FKT JRE KBL POL SFC SSC URZ
Dyas Scitenhima Ĵets 2–2 1–2 1–1 6–4 3–1 0–1 1–0
FK Tiga 0–0 2–2 1–0 0–0 2–1 1–1 3–5
Jogasim Revolution 0–1 6–4 3–1 3–2 4–0 1–3 4–1
Kateki Blavisen 4–2 1–0 2–2 2–0 0–0 0–1 0–0
Politzëa 1–3 1–0 0–0 2–4 1–0 1–2 0–0
Svorgas FC 2–2 3–5 1–2 0–2 1–0 0–1 1–0
Svorgas Scitenhima 1–1 1–0 0–1 2–1 4–3 6–0 4–2
Urzi Magalatska 0–0 1–0 1–0 0–0 1–1 2–3 0–1

Matches 15–28
Home ╲ Away DSĴ FKT JRE KBL POL SFC SSC URZ
Dyas Scitenhima Ĵets 1–1 0–2 0–0 2–0 4–1 0–0 2–0
FK Tiga 2–2 0–1 0–0 7–0 0–0 0–0 0–0
Jogasim Revolution 1–0 3–1 0–0 5–0 0–0 1–0 1–0
Kateki Blavisen 0–0 1–1 1–2 6–0 2–0 1–1 0–0
Politzëa 0–7 0–2 0–0 0–3 2–0 1–0 0–1
Svorgas FC 0–0 0–1 0–1 1–1 4–4 1–0 1–8
Svorgas Scitenhima 3–1 0–1 2–0 3–3 7–0 4–5 7–4
Urzi Magalatska 2–4 2–1 2–2 1–1 0–0 0–0 1–0

Second League

Table

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
Svorgas Knights (C, P) 42 18 15 9 77 41 +36 69 Promotion to the Top League
Park Prinsipa 42 18 13 11 86 53 +33 67 Advance to Relegation/Promotion Play-off
Spartak Jogasim 42 18 13 11 94 64 +30 67
Dallin Students' Union 42 17 11 14 67 62 +5 62
Eastern Mountain Glacier 42 13 21 8 65 49 +16 60
Dyas Rangers 42 15 13 14 64 161 −97 45*
Chocolate Svorgas (R) 42 7 16 19 54 86 −32 37 Advance to Relegation/Promotion Play-off
Eprat City Harps (R) 42 8 6 28 45 99 −54 30 Relegation to Third League
* Dyas Rangers were deducted 13 points for hooliganism and having 5+ players sent off in a single game.

Results

Matches 1–14
Home ╲ Away CHS DSU DYR EMG ECH PRK SPJ SVK
Chocolate Svorgas 2–4 3–3 2–2 2–0 3–2 3–3 2–0
Dallin Students' Union 4–4 0–2 1–1 2–1 0–1 2–1 0–0
Dyas Rangers 2–2 1–1 1–1 0–5 0–2 4–5 0–2
Eastern Mountain Glacier 1–0 2–0 1–1 2–0 0–0 3–5 2–1
Eprat City Harps 0–1 0–1 3–2 2–1 0–3 2–2 1–0
Park Prinsipa 3–2 1–3 19–0 1–1 4–0 3–1 2–1
Spartak Jogasim 3–3 5–2 0–2 2–1 4–3 2–1 0–1
Svorgas Knights 1–1 2–1 15–1 2–2 0–0 2–2 2–1

Matches 15–28
Home ╲ Away CHS DSU DYR EMG ECH PRK SPJ SVK
Chocolate Svorgas 1–2 2–3 1–4 1–0 2–1 1–1 0–0
Dallin Students' Union 0–0 1–0 1–1 2–3 0–0 0–1 3–8
Dyas Rangers 0–0 1–0 1–1 1–0 5–4 4–3 0–0
Eastern Mountain Glacier 4–1 3–1 0–1 0–0 0–0 0–0 0–0
Eprat City Harps 1–1 0–2 1–0 1–4 0–1 0–0 3–5
Park Prinsipa 1–0 0–0 2–3 2–2 2–0 0–0 1–0
Spartak Jogasim 3–0 0–1 2–0 0–0 3–1 1–2 0–0
Svorgas Knights 3–0 0–0 2–0 0–0 1–0 1–0 0–1

Matches 29–42
Home ╲ Away CHS DSU DYR EMG ECH PRK SPJ SVK
Chocolate Svorgas 0–3 1–1 2–3 1–2 0–0 0–4 1–5
Dallin Students' Union 2–0 0–0 2–2 6–1 2–1 3–1 2–4
Dyas Rangers 5–3 3–1 2–2 5–1 1–0 3–2 1–0
Eastern Mountain Glacier 2–0 0–1 0–0 4–2 1–1 3–3 3–1
Eprat City Harps 0–1 2–5 2–2 0–3 1–3 2–5 3–1
Park Prinsipa 2–2 1–5 3–1 2–1 5–2 2–2 1–1
Spartak Jogasim 6–2 4–1 3–1 2–0 8–0 3–4 1–1
Svorgas Knights 1–1 2–0 2–1 4–2 3–0 2–1 1–1

Third League

Table

Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
King's Lynn Town (C, P) 42 25 8 9 83 Promotion to the Second League
Spazma Ƨonenčer (Q, P) 42 23 8 11 77 Advance to play-off and qualification for AEFA Cup qualifying round
Bordelor 42 21 11 10 74
Jogasim Rovers 42 18 11 13 65
Red Star 42 12 12 18 48
Vōnam Svorgas 42 13 8 21 47
Sitizōnas Bɏer Moroni 42 11 7 24 40
Olinket (R) 42 9 11 22 38 Advance to Relegation/Promotion Play-off

Results

Matches 1-14
Home ╲ Away BOR JGR KLT OLI RED SBM SPƧ VŌN
Bordelor 1–1 3–1 2–2 1–0 1–0 2–1 2–1
Jogasim Rovers 3–2 1–1 4–1 1–1 1–0 0–1 2–0
King's Lynn Town 2–1 2–1 3–0 3–1 2–0 2–0 1–2
Olinket 2–0 1–1 3–4 0–3 0–1 0–1 2–1
Red Star 2–4 0–0 1–7 1–1 0–0 5–2 2–0
Sitizōnas Bɏer Moroni 1–2 2–1 1–0 0–0 0–0 0–1 0–0
Spazma Ƨonenčer 2–0 1–1 2–1 0–0 1–0 1–0 2–1
Vōnam Svorgas 1–3 6–3 2–2 1–3 1–3 1–0 1–0

Matches 15-28
Home ╲ Away BOR JGR KLT OLI RED SBM SPƧ VŌN
Bordelor 2–2 2–1 6–6 2–2 2–0 0–1 0–0
Jogasim Rovers 1–2 1–0 1–0 0–0 2–0 0–0 4–1
King's Lynn Town 0–0 1–0 4–0 0–0 0–0 0–0 1–0
Olinket 0–2 2–5 3–2 0–1 2–0 0–0 2–8
Red Star 1–0 2–3 0–1 2–2 0–2 0–3 2–0
Sitizōnas Bɏer Moroni 0–5 0–3 2–3 1–0 1–1 0–6 0–2
Spazma Ƨonenčer 0–0 0–1 2–3 2–0 0–1 2–0 3–1
Vōnam Svorgas 0–0 2–1 0–1 1–2 0–1 7–1 0–2

Matches 29-42
Home ╲ Away BOR JGR KLT OLI RED SBM SPƧ VŌN
Bordelor 0–0 2–0 4–2 1–1 2–1 3–2 1–0
Jogasim Rovers 2–0 1–3 1–2 5–3 4–0 2–4 1–1
King's Lynn Town 3–6 1–0 5–2 1–0 9–1 2–1 0–0
Olinket 1–4 1–3 2–7 1–0 3–3 2–3 1–1
Red Star 3–1 2–1 1–5 2–0 0–1 0–0 3–4
Sitizōnas Bɏer Moroni 0–2 1–2 0–5 2–3 1–0 6–4 1–3
Spazma Ƨonenčer 2–0 1–0 2–2 6–0 3–1 8–0 2–1
Vōnam Svorgas 3–2 0–4 1–4 2–2 1–0 0–1 3–2

Relegation/Promotion Play-offs

Top League/Second League

Svorgas win 3–1 on aggregate.

Second League/Third League

    Penalties  
Olivën Scored
Kamp Scored
Melƨa Scored
Ihsan Scored
4 – 2 Missed (Saved) Zabrek
Scored H. Kemp
Scored Lewałowski
Missed (Saved) Eğuilğus
 


5–5 on aggregate. Spazma Ƨonenčer win on penalties.

Third League/Conference

19 April 2014
Domĵarlæ Dyas 7 – 1 Olinket
G. Vuk Goal 27'
S. Vuk Goal 53'83'89'
Jelar Goal 61'
Mijič Goal 67'
Zek Goal 76'
Rems Goal 4'

Domĵarlæ Dyas win 7–1 on aggregate.